Jump to content

Oppo Find X2 Lite


geokat1291
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειπα στην αρχη να μην ανοιξω καινουργιο θεμα ισως λογω των πολυ μικρων πωλησεων που μαλλον εχει το συγκεκριμενο μοντελο.

Επειτα σκεφτηκα να γραψω την εμπειρια μου απο την αγορα του μηπως και ενδιαφερει καποιον.

Το πηρα λοιπον απο το γερμανικο amazon 275 € με τα μεταφορικα σε ασπρο περλα, καταπληκτικο χρωμα.

Οι προδιαγραφες του τηλεφωνου απο gsmarena https://www.gsmarena.com/oppo_find_x2_lite-10176.php

Οι πρωτες εντυπωσεις μου του ενος μηνα ειναι μπορω να πω αρκετα καλες.

Το τηλεφωνο ειναι πολυ γρηγορο, αν και στην αρχη δεν ηταν. Οσο περναει ο καιρος με "μαθαινει"

Bugs δεν εχω διαπιστωσει προς το παρον.

Λειτουργικο ευκολο και πολυ γρηγορο.

Εκανα και την τελευταια ενημερωση με security του Ιανουαριου και μου βελτιωσε κατα πολυ την καμερα.

Ειναι μονοκαρτο και δεν παιρνει επεκταση μνημης.

Η στοκ καμερα εχει γινει πολυ καλη με τον φακο της sony 586 48mp με διαφραγμα 1.7 να αποδιδει αρκετα καλα και την ημερα και την νυχτα.

Εβαλα και την gcam 8.1 BMG και μπορω να πω οτι ειμαι πολυ ικανοποιημενος πλεον απο τις φωτογραφικες δυνατοτητες του τηλεφωνου.

Επειδη κανω δοκιμες ακομα βεβαια με τις gcam, θα ανεβασω δειγματα αργοτερα.

Γενικα ειμαι πολυ ικανοποιημενος με την αγορα γιατι ειναι πολυ μαζεμενο τηλεφωνο σε βαθμο που να δειχνει πολυ μικρο, ειναι πολυ γρηγορο και εχει πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης.

Περιμενω εντος των ημερων και το coloros 11 με, αποτι λενε, απιστευτες δυνατοτητες.

Η οθονη του δε ειναι καταπληκτικη αν και 60Hz, ενω με την ακουστικη εχω μεινει αναυδος, ειναι HD. Ποτε στο παρελθον δεν εχω ακουσει καθαροτερα τον συνομιλητη μου.

Αν καποιος θελει να ρωτησει κατι ειμαι στην διαθεση του.

Υ.Γ. Ευχαριστω πολυ το Αντρεα για την βοηθεια του και τις γνωσεις του με τις gcam. Με βοηθησαν παρα πολυ.

Νασαι καλα φιλε!:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

PXL_20210312_075643121

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

IMG_20210319_165449

 

Ξεχασα:Φορτιση σε 45 λεπτα απο 17-100% και 8 ωρες οθονη με 20% υπολοιπο μπαταριας. Μια χαρα!!!

Edited by geokat1291
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το αγόρασα από amazon.de

Ενημέρωση λογισμικού από το ισπανικό σάιτ.εχεις να προτείνεις tempered glass ,;

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είχα το reno 2, ποτέ δεν έκανε ΟΤΑ. Πάντα κατέβαζα το firmware.

 

https://www.amazon.de/-/en/ivoler-Tempered-Screen-Protectors-Protector-transparent/dp/B087NBMHQS/ref=sxts_sxwds-bia-wc-rsf1_0?cv_ct_cx=oppo+find+x2+lite+hartglas&dchild=1&keywords=oppo+find+x2+lite+hartglas&pd_rd_i=B087NBMHQS&pd_rd_r=408b8ce1-7b47-4aae-9039-cd959ac02369&pd_rd_w=ymYxx&pd_rd_wg=wjzcj&pf_rd_p=cd29ca9b-2abc-4188-9f28-0a5d428dc5be&pf_rd_r=2W0RCNF3R07ZR9R396Y7&psc=1&qid=1617389375&sr=1-1-1c831306-beaa-434c-8db9-0c15245afe75

 

Αυτό το γιαλακι έβαλα. Το αποτύπωμα δουλεύει, αλλά φαίνεται δεν είναι καλής ποιότητας, και στις άκρες, περίπου 2 χιλιοστά, δεν κόλλησε,

Υποθέτω δεν είχε κόλλα.

Πιο προτείνει tempered glass ;

Και πράγματι ελάχιστοι έχουν oppo,.

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα από amazon.de

Ενημέρωση λογισμικού από το ισπανικό σάιτ.εχεις να προτείνεις tempered glass ,;

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είχα το reno 2, ποτέ δεν έκανε ΟΤΑ. Πάντα κατέβαζα το firmware.

 

https://www.amazon.de/-/en/ivoler-Tempered-Screen-Protectors-Protector-transparent/dp/B087NBMHQS/ref=sxts_sxwds-bia-wc-rsf1_0?cv_ct_cx=oppo+find+x2+lite+hartglas&dchild=1&keywords=oppo+find+x2+lite+hartglas&pd_rd_i=B087NBMHQS&pd_rd_r=408b8ce1-7b47-4aae-9039-cd959ac02369&pd_rd_w=ymYxx&pd_rd_wg=wjzcj&pf_rd_p=cd29ca9b-2abc-4188-9f28-0a5d428dc5be&pf_rd_r=2W0RCNF3R07ZR9R396Y7&psc=1&qid=1617389375&sr=1-1-1c831306-beaa-434c-8db9-0c15245afe75

 

Αυτό το γιαλακι έβαλα. Το αποτύπωμα δουλεύει, αλλά φαίνεται δεν είναι καλής ποιότητας, και στις άκρες, περίπου 2 χιλιοστά, δεν κόλλησε,

Υποθέτω δεν είχε κόλλα.

Πιο προτείνει tempered glass ;

Και πράγματι ελάχιστοι έχουν oppo,.

Καλησπερα συναδελφε. Καλοδουλευτο.

Εχω παραγγειλει απο aliexpress θηκες και τζαμακια απο 22/2 αλλα δεν εχουν ερθει ακομα.

Η μεμβρανη που εχει ειναι αρκετα καλης ποιοτητας, και ετσι μεχρι να ερθει το τζαμακι θα βολευτω οπως οπως.

Και εγω εκανα ενημερωσεις απο το αγγλικο και την τελευταια cph2005_11_A64 απο το γερμανικο.

Απο καμερα πως πας?

Εγω στην αρχη απογοητευτηκα, αλλα με την τελευταια ενημερωση βελτιωθηκε αρκετα η στοκ. Εψαξα και gcam, και τωρα ειμαι με την 8.1 BSG.

Για τα χρηματα που το εχει τωρα το amazon νομιζω ειναι αρκετα τιμιο.

Εχεις βρει ακρη για την καινουργια ενημερωση με 11.1 coloros cph2005_11_c76 ?

Ειπαν οτι εχει κυκλοφορησει στην Γερμανια αλλα εγω ακομα δεν βρηκα τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Λυπάμαι αλλα λόγω ηλικίας , δεν βγάζω φωτογραφίες, οπότε πάντα κοιτάω το κινητό, να μην έχει μεγάλη κάμερα.

 

Θα κοιτάξω το αγγλικό, γερμανικό σάιτ, είμαι σε a10.

Τζαμακι , το λινκ πιο πάνω, είναι της πλάκας, πιο μεγάλο στο πλάτος, αλλά δουλεύει το αποτύπωμα.

Παρήγγειλα τζαμακι της eiger.

Δώσε λινκ από Αliexpress, για τζαμακι.

Κοίταξα στο official site nilkin, δεν έχει, προς το παρόν, μόνον για X2/ X2 pro.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://top4mobile.eu/

 

Από από αυτό το μαγαζί, παρήγγειλα το eiger tempered glass,, αυτήν την στιγμή,, δεν μπορώ να βρω το ακριβές λινκ,

Και ούτε είχα ξανά, τζαμακι της eiger, οπότε δεν ξέρω κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι ρολο βαραει το τζαμακι που παραγγειλα. Ασε να ερθει πρωτα να μην σε παρω στο λαιμο μου.

Το τηλεφωνο ειναι πολυ γρηγορο και θεωρω, απ'οτι διαβαζω, οτι ειναι καλυτερη αγορα απο xiaomi mi 10 lite 5g και realme 7 pro (οχι απο καμερα αλλα απο επεξεργαστη).

Δεν επιχειρω root γιατι θα χαθει η διετης εγγυηση (μονο με ροοτ δουλευει το wificalling και η εγγραφη κλησης)

Ισως δουλεψουν με την ενημερωση του coloros 11.1 (android 11.1) γιατι απ'οτι διαβασα εχει προσθεσει πολλα καλουδια.

Τα πραγματα απο aliexpress ισως μου ερθουν αυτη την εβδομαδα.

Παντως απο θηκες και τζαμακια το amazon ειναι πανακριβο.

Edited by geokat1291
Link to comment
Share on other sites

Eiger 3D GLASS Full Screen Glass Screen Protector for Oppo Find X2 Lite/Reno3 in Clear/Black

 

Αυτή είναι η περιγραφή, .

 

Οταν σου ερθει και το τοποθετησεις, γραψε εντυπωσεις μηπως το παραγγειλω.

Ειδα το λινκ για το τζαμι που παραγγειλες. Ειναι πολυ ακριβο 21.90 €. Ελπιζω να ειναι καλο. Εχει και πλαισιο μαυρο αποτι ειδα.

Edited by geokat1291
Link to comment
Share on other sites

https://postimg.cc/fkbtDVRV

 

 

Αυτό που έχω τώρα, από amazon.de,, το λινκ πιο πανω , ivoler, Αρ, δξ είναι πιο μεγάλο, και το κουτί, δεν γράφει καν για πιο κινητό, και είναι πιο μεγάλο, και δεν κολλάει Αρ, δξ.

Έχεις android 11;

Link to comment
Share on other sites

https://postimg.cc/fkbtDVRV

 

 

Αυτό που έχω τώρα, από amazon.de,, το λινκ πιο πανω , ivoler, Αρ, δξ είναι πιο μεγάλο, και το κουτί, δεν γράφει καν για πιο κινητό, και είναι πιο μεγάλο, και δεν κολλάει Αρ, δξ.

Έχεις android 11;

 

Οχι. Προχθες ειπαν οτι ξεκινησε απο Γερμανια και θα το λαβουν σιγα σιγα σε ολη την Ευρωπη. Το κοιταω και μολις το λαβω θα ενημερωσω.

Μου φαινεται οτι θα μεινω με την μεμβρανη της μαμας του γιατι απ' οτι ακοω και απο αλλους για τα τζαμακια που βαζουν....

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οχι. Προχθες ειπαν οτι ξεκινησε απο Γερμανια και θα το λαβουν σιγα σιγα σε ολη την Ευρωπη. Το κοιταω και μολις το λαβω θα ενημερωσω.

Μου φαινεται οτι θα μεινω με την μεμβρανη της μαμας του γιατι απ' οτι ακοω και απο αλλους για τα τζαμακια που βαζουν....

Από εμπειρία χρήσης πως σου φαίνεται το τηλέφωνο? Εγώ το βρίσκω πολύ smooth και με αρκετά καλό ui.

 

 

Στάλθηκε από το CPH2005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by geokat1291
Link to comment
Share on other sites

Είχα πριν μήνες το realme, οπότε το color , δεν είναι εντελώς άγνωστο.
Το θεωρείς συνολικά καλύτερο από το realme?

 

Στάλθηκε από το CPH2005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

https://www.amazon.de/-/en/ivoler-Tempered-Protectors-Coverage-Protector-transparent/dp/B087N9GP2Y/ref=sr_1_4?crid=Q8A9OBGN0B1J&dchild=1&keywords=oppo+find+x2+lite+hartglas&qid=1618336627&sprefix=oppo+find+x2+lite+temp%2Caps%2C220&sr=8-4

 

περασα αυτο το τζαμακι, και δουλευει το αποτυπωμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://postimg.cc/zbXbnsL8

 

Δεν κόλλησε πάνω αριστερά!

Με την 7η φορά μπόρεσα και το πέρασα

(, συν ότι μου έπεσε το κινητό, στο πάτωμα, αποκοιμήθηκα και γλίστρησε κλπ.).

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου έκανε αυτό που φορούσε από την εταιρεία;

Φαίνεται καλύτερα η οθόνη με το καινούργιο που πέρασες;

 

Στάλθηκε από το CPH2005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την κατέβασα από το ισπανικό.

Δεν κατέβαινε με τίποτα από το γερμανικό.

Δεν είδα προς το παρόν τίποτα καινούριο.

Μάλλον το αφήνουν για το coloros 11.

 

Στάλθηκε από το CPH2005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ηρθε ενημερωση coloros 11.1 android 11. Εχει αρκετες νεες λειτουργιες τις οποιες τις ψαχνω. Δεν μπορω να αλλαξω σε εγχρωμα τα εικονιδια των ειδοποιησεων στην Aod.

Αν καποιος μπορει να βοηθησει, θα το εκτιμησω.

Εχει και νεες λειτουργιες στην καμερα αλλα ακομα δεν την δοκιμασα για να δω αν βελτιωθηκε περαιτερω.

Εξαφανισε και την περιοχη Ελλαδα, αλλα η ενημερωση μου ηρθε οταν ενεργοποιησα superVPN και περιοχη Γερμανια.

Link to comment
Share on other sites

Θα το κοιτάξω και εγώ αύριο. Αυτό το super VPN, δεν το ξέρω, ούτε το εχω δουλέψει.

Κοίταξα στο official website, δεν την ανέβασαν.

Υπάρχει μια περίπτωση, το firmware να είναι stable beta, να το δοκιμάζουν δηλαδή.

Όταν το ανεβάσουν στο σάιτ, πέρασετο και από εκεί, και factory reset.

Υποψιάζομαι ότι τώρα έχει bug.

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το κατεβάζω τώρα. Δεν ξέρω αν κάνει κάποια διακοπή, δεν τα δουλεύω τα VPN.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το firmware, και έγινε η εγκατάσταση, χωρίς πρόβλημα.

Πάντως Επιμένω ότι οι πρώτοι, είναι tester.

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα εικονίδια στην aod, Δεν είναι έγχρωμα,( bug).

Link to comment
Share on other sites

Όσο και να έχω ψάξει δεν είναι βρήκα να τα κάνω έγχρωμα.

Πως βλέπεις αν είναι beta?

 

Στάλθηκε από το CPH2005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η μπαταρία βελτιώθηκε αλλά σαν να μου τρώει περισσότερη ram.

 

Στάλθηκε από το CPH2005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υποπτεύομαι ότι είναι stable beta,, από τις αντίστοιχες της xiaomi.

Όταν την ανεβάσουν στο σάιτ, θα την περάσω ξανά, , νομίζω γίνεται.

Σε όλες τις περιπτώσεις, είμαστε tester.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να γίνεται να ξαναπεράσει από επάνω.

Υποθέτω ότι μέχρι τις 20 του μήνα θα την ανεβάσουν.

 

Στάλθηκε από το CPH2005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει τον κόπο να κάνω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμίσεων ώστε να στρώσουν κάποια Bugs ή να περιμένω την stable που θα ανεβάσουν τα official sites και μετά να κάνω;

 

Στάλθηκε από το CPH2005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως, γίνεται εγκατάσταση του ίδιου firmware, κατώτερο όχι (downgrade δεν γίνεται).

Τότε αν έχει θέματα, μπορεί να κάνει factory reset, με όλη την φασαρία, να στήσει ξανά το κινητό.

Εγώ πάντως περιμένω, και κοιτάω κάθε μέρα το γερμανικό σάιτ, έχει ακόμη την α68.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα έχω δει ότι δεν έχει επιλογή για σχεδιασμό της aod, δεν έβαλαν επιλογή volte και vowifi, έβγαλαν αν δεν κάνω λάθος την ένδειξη ultra dark στην κάμερα.

Αφαίρεσε την Ελλάδα από την περιοχή.

Θανάση εσύ έχεις το neo ή το lite?

Έχεις παρατηρήσει κάποια άλλη έλλειψη?

 

Στάλθηκε από το CPH2005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Oppo Find X2 Lite

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...