Jump to content

OnePlus 9 Pro


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το σκέφτομαι εδώ και μια βδομάδα που βγήκε η προσφορά από το official store στα 450€ για το 8/128

Διάβασα όλο το νήμα, από το πρώτο μήνυμα μέχρι το τελευταίο.

Με ενδιαφέρει πρωτίστως η κάμερα αλλά δεν θέλω να έχω να παλεύω καθημερινά με minor bugs.

Τα 3 τελευταία κινητά μου ήταν όλα με γυμνό Android, Motorola και Android one, από επιλογή φυσικά και με τρομάζει λίγο ένα OS που θα είναι γεμάτο εκπλήξεις και με διάθεση app killer.

Δεν ξέρω μήπως όλα τα κινητά έχουν τελικά ψιλοπροβλήματα και δεν υπάρχει άψογο κινητό και γίνομαι εγώ ψείρας.

Τέλος, αναγνωρίζω ότι είναι καλή προσφορά για ένα κινητό που ξεκίνησε στα 1100 πριν 15 μήνες και ακόμα και τώρα έχει περίπου 600€ από Ελλάδα αλλά επειδή τα λεφτά θέλουν κόπο για να βγουν, θέλω να ελαχιστοποιήσω την πιθανότητα προβλημάτων για όποια συσκευή πάρω και από αυτά που διάβασα στο νήμα, τρομάζω λίγο.

Και τελικά κλίνω στο όχι.

Καλά κάνω λέτε;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ekkli said:

Και τελικά κλίνω στο όχι.

Καλά κάνω λέτε;

Δεν κάνεις καλά
Θυμήσου οτι τα minor bugs είναι και λίγα (στατιστικά) - ουσιαστικά γράφονται απ τους λίγους που τα "βιώνουν"
Πόσα τέτοια διάβασες? 5? 10?
Νομίζω οτι οι χρήστες είναι αρκετοί παραπάνω...

Απ την άλλη, η απόφαση δική σου

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites



Το σκέφτομαι εδώ και μια βδομάδα που βγήκε η προσφορά από το official store στα 450€ για το 8/128
Διάβασα όλο το νήμα, από το πρώτο μήνυμα μέχρι το τελευταίο.
Με ενδιαφέρει πρωτίστως η κάμερα αλλά δεν θέλω να έχω να παλεύω καθημερινά με minor bugs.
Τα 3 τελευταία κινητά μου ήταν όλα με γυμνό Android, Motorola και Android one, από επιλογή φυσικά και με τρομάζει λίγο ένα OS που θα είναι γεμάτο εκπλήξεις και με διάθεση app killer.
Δεν ξέρω μήπως όλα τα κινητά έχουν τελικά ψιλοπροβλήματα και δεν υπάρχει άψογο κινητό και γίνομαι εγώ ψείρας.
Τέλος, αναγνωρίζω ότι είναι καλή προσφορά για ένα κινητό που ξεκίνησε στα 1100 πριν 15 μήνες και ακόμα και τώρα έχει περίπου 600€ από Ελλάδα αλλά επειδή τα λεφτά θέλουν κόπο για να βγουν, θέλω να ελαχιστοποιήσω την πιθανότητα προβλημάτων για όποια συσκευή πάρω και από αυτά που διάβασα στο νήμα, τρομάζω λίγο.
Και τελικά κλίνω στο όχι.
Καλά κάνω λέτε;


Κάτι δεν διάβασες καλά μάλλον.
Ποια είναι τα minor bugs.που πιστεύεις ότι καθημερινά θα σε βασανίζουν;

Γιατί ούτε εκπλήξεις βλέπω τόσο καιρό που το έχω (πέρα από ροοτ καταστάσεις), ούτε app killer είναι με 8gb Ram.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, asot said:

Δεν κάνεις καλά
Θυμήσου οτι τα minor bugs είναι και λίγα (στατιστικά) - ουσιαστικά γράφονται απ τους λίγους που τα "βιώνουν"
Πόσα τέτοια διάβασες? 5? 10?
Νομίζω οτι οι χρήστες είναι αρκετοί παραπάνω...

Απ την άλλη, η απόφαση δική σου

Έχεις πολύ δίκιο σε αυτό, από όσους το έχουν, έχουν αναφερθεί minor bugs από λίγους.

 

3 minutes ago, junglist said:

Κάτι δεν διάβασες καλά μάλλον.
Ποια είναι τα minor bugs.που πιστεύεις ότι καθημερινά θα σε βασανίζουν;

Γιατί ούτε εκπλήξεις βλέπω τόσο καιρό που το έχω (πέρα από ροοτ καταστάσεις), ούτε app killer είναι με 8gb Ram.

Sent from my LE2123 using Tapatalk
 

 

Δεν χρειάζεται επιθετικό ύφος, επαναλαμβάνω ότι διάβασα όλο το νήμα, έχουμε αναφορές από ξυπνητήρια που πρέπει να βρεις την εφαρμογή για να τα σταματήσεις μέχρι εφαρμογές που εξαφανίζονται. Εσύ δεν είχες θέματα, όπως γράφεις και σου εύχομαι να μην έχεις ποτέ, υπάρχουν αρκετές αναφορές όμως, από άλλους.

 

Έναν ειλικρινή προβληματισμό εξέφρασα και μια βοήθεια από όσους το έχουν ήδη, σε αυτή την τιμή θα το προτείνατε σε φίλο σας;

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο τηλέφωνο το έχω από τον Ιανουάριο και το είχα πάρει από aliexpress στα 525€ τότε. Είναι το καλύτερο τηλέφωνο που έχω πάρει μέχρι τώρα. Ποιο παλιά είχα το oneplus 6 όπου αργότερα έκανα το μεγαλύτερο σφάλμα και πήγα σε xiaomi. Μετά για 1.5 χρόνο είχα πάει σε samsung galaxy s10 lite που και αυτό μου είχε βγει καλό αλλά σαν το oneplus 6 και 9 pro και γενικά το ui της oneplus ακόμα και τώρα που λένε πολλοί ότι έχει χαλάσει εμένα μου αρέσει. Πρόβλημα με το κινητό δεν έχω αντιμετωπίσει και γενικά στα forum όσοι γράφουν θα γράψουν επειδή έχουν αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα ή κάτι που δεν τους άρεσε. Οι ευχαριστημένοι κάτοχοι δεν θα μπαίνουν να εκθειάζουν το κινητό χωρίς λόγο κάθε μέρα. Στα 450€ που έχει τώρα με την 2ετη εγγύηση της oneplus θεωρώ ότι δεν υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα. 

Link to comment
Share on other sites



Δεν χρειάζεται επιθετικό ύφος, επαναλαμβάνω ότι διάβασα όλο το νήμα, έχουμε αναφορές από ξυπνητήρια που πρέπει να βρεις την εφαρμογή για να τα σταματήσεις μέχρι εφαρμογές που εξαφανίζονται. Εσύ δεν είχες θέματα, όπως γράφεις και σου εύχομαι να μην έχεις ποτέ, υπάρχουν αρκετές αναφορές όμως, από άλλους.
 
Έναν ειλικρινή προβληματισμό εξέφρασα και μια βοήθεια από όσους το έχουν ήδη, σε αυτή την τιμή θα το προτείνατε σε φίλο σας;


Ποιο επιθετικό ύφος;
Μάλλον αγνοείς βασικές αρχές του φόρουμ.
Εδώ θα διαβάζεις κυρίως προβλήματα.
Υπάρχουν και εκατοντάδες άλλοι χρήστες που δεν έχουν πρόβλημα.
Οπότε σε ενημερώνω ότι δεν είναι τα πράγματα όπως τα διάβασες.

Και για να σου λέω ότι δεν έχω θέματα τόσο καιρό θα πει οτι βεβαίως θα το πρότεινα.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς το OxygenOS 13 Beta;
Εγώ το εγκατέστησα πριν 3 μέρες. Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Σούπερ σμουθ, φοβερή δουλειά στα animations. Δυστυχώς το UI είτε έχεις reamme, είτε oneplus είναι το ίδιο πια. Μόνο μερικές πινελιές εδώ και εκεί σου θυμίζουν ότι έχεις Oneplus συσκευή.
Όπως και να χει δεν θυμίζει σε καμία περίπτωση το φιάσκο με το Android 12. Η πρώτη beta του 13 είναι μακράν πιο σταθερή και με λιγότερα bugs (δεν έχω βρει ούτε ένα) από την πρώτη final του 12.
Στην αρχή φοβήθηκα ότι δεν θα έπαιζε το google pay, αλλά αφού και αυτό δουλεύει κανονικά τότε δεν υπάρχει λόγος να ξαναβάλω το 12

Κάτι άλλο... έχει προσπαθήσει κανένας τώρα τελευταία να επικοινωνήσει με το support της Oneplus; Οι τύποι απλά δεν απαντάνε σε τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασαν τα links στο forum της oneplus. Για καποιο bug... Θα βγαλουν τη beta 2.  Μπηκα να δω γιατι το εχω παραγγείλει με την προσφορα και το περιμενω...

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια! Θα ηθελα τις γνωμες σας.Εχω ενα Oneplus 7 pro απο το οποιο ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Επειδη η προσφορα που παιζει τωρα για το 9pro  φαινεται πολυ καλη, θα ηθελα τη γνωμη σας αν αξιζει η μεταβαση απο 7pro σε 9pro.

Η χρηση που κανω δεν ειναι τιποτα το φοβερο. Οχι παιχνιδια.Σερφαρισμα στο ιντερνετ και φωτογραφιες.

Αν κατα τη γνωμη σας ειναι μικρη η διαφορα της αποδοσης του ενος κινητου απο το αλλο, προτημώ να μεινω με το 7 pro και να μη μπω σε ασκοπα εξοδα.

Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς το OxygenOS 13 Beta;
Εγώ το εγκατέστησα πριν 3 μέρες. Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Σούπερ σμουθ, φοβερή δουλειά στα animations. Δυστυχώς το UI είτε έχεις reamme, είτε oneplus είναι το ίδιο πια. Μόνο μερικές πινελιές εδώ και εκεί σου θυμίζουν ότι έχεις Oneplus συσκευή.
Όπως και να χει δεν θυμίζει σε καμία περίπτωση το φιάσκο με το Android 12. Η πρώτη beta του 13 είναι μακράν πιο σταθερή και με λιγότερα bugs (δεν έχω βρει ούτε ένα) από την πρώτη final του 12.
Στην αρχή φοβήθηκα ότι δεν θα έπαιζε το google pay, αλλά αφού και αυτό δουλεύει κανονικά τότε δεν υπάρχει λόγος να ξαναβάλω το 12

Κάτι άλλο... έχει προσπαθήσει κανένας τώρα τελευταία να επικοινωνήσει με το support της Oneplus; Οι τύποι απλά δεν απαντάνε σε τίποτα
Αυτό πού λες ότι το ui είναι σχεδόν όμοιο με του realme οντως ισχύει.
Κι αυτό μου την σπάει να πω την αλήθεια.
Οταν το παρέλαβα δε πρόλαβα να δω τι εκδοσή φορούσε,πάντως ήταν διαφορετικό και πιο ωραίο.

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

On 26/9/2022 at 2:36 ΜΜ, ekkli said:

Το σκέφτομαι εδώ και μια βδομάδα που βγήκε η προσφορά από το official store στα 450€ για το 8/128

Διάβασα όλο το νήμα, από το πρώτο μήνυμα μέχρι το τελευταίο.

Με ενδιαφέρει πρωτίστως η κάμερα αλλά δεν θέλω να έχω να παλεύω καθημερινά με minor bugs.

Τα 3 τελευταία κινητά μου ήταν όλα με γυμνό Android, Motorola και Android one, από επιλογή φυσικά και με τρομάζει λίγο ένα OS που θα είναι γεμάτο εκπλήξεις και με διάθεση app killer.

Δεν ξέρω μήπως όλα τα κινητά έχουν τελικά ψιλοπροβλήματα και δεν υπάρχει άψογο κινητό και γίνομαι εγώ ψείρας.

Τέλος, αναγνωρίζω ότι είναι καλή προσφορά για ένα κινητό που ξεκίνησε στα 1100 πριν 15 μήνες και ακόμα και τώρα έχει περίπου 600€ από Ελλάδα αλλά επειδή τα λεφτά θέλουν κόπο για να βγουν, θέλω να ελαχιστοποιήσω την πιθανότητα προβλημάτων για όποια συσκευή πάρω και από αυτά που διάβασα στο νήμα, τρομάζω λίγο.

Και τελικά κλίνω στο όχι.

Καλά κάνω λέτε;

Και γω που είμαι με 8 pro 12/256  σκέφτομαι να κάνω την αλλαγή,είναι πολύ καλή προσφορά

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, SergioChr said:

Και γω που είμαι με 8 pro 12/256  σκέφτομαι να κάνω την αλλαγή,είναι πολύ καλή προσφορά

Που παίζει αυτή η προσφορά στα 450e που λέτε;

iphone 7 iOS 12.0
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, ro33ck said:

Που παίζει αυτή η προσφορά στα 450e που λέτε;

https://www.oneplus.com/gr/oneplus-9-pro

Στην παραγγελια βαλε TAKE9PRO κι έχεις 449 ευρώ τελική τιμη

Link to comment
Share on other sites

Όντως τρομερή τιμή στα 449€!!

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτομαι για τον πατέρα μου τώρα με την προσφορά!!

Ερωτήσεις: 

1) Πόσες ώρες SOT βγάζει το τηλέφωνο? 

2) Υπερθερμένεται σε καθημερινή νορμάλ χρήση? 

3) Υπάρχουν ακόμα bugs και κολλήματα στο λογισμικό που ακόμα δεν έχουν επιλυθεί?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, vtag said:

Το σκέφτομαι για τον πατέρα μου τώρα με την προσφορά!!

Η προσφορά ήταν μέχρι 30/9

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω παρατηρήσει ότι το τηλ είναι κλειστό και το βάλω να φορτίσει ανοίγει η συσκευή.

Είναι κάποια ρύθμιση του τηλεφώνου και πως μπορώ να την απενεργοποιήσω ή είναι κάποιο πρόβλημα από την τελευταία αναβάθμιση που ήρθε?το τηλ το έχω μια βδομάδα και δεν ξέρω τι γινόταν πριν.

Ευχαριστώ.

One Plus 6
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, aristarxos1978 said:

Καλησπέρα έχω παρατηρήσει ότι το τηλ είναι κλειστό και το βάλω να φορτίσει ανοίγει η συσκευή.

Είναι κάποια ρύθμιση του τηλεφώνου και πως μπορώ να την απενεργοποιήσω ή είναι κάποιο πρόβλημα από την τελευταία αναβάθμιση που ήρθε?το τηλ το έχω μια βδομάδα και δεν ξέρω τι γινόταν πριν.

Ευχαριστώ.

Και στο 10 Pro το ιδιο συμβαινει και δεν βρηκα καποια ρυθμιση. Με την 12αρα τουλαχιστον, με την 13 δεν δοκιμασα αν κανει το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω παρατηρήσει ότι το τηλ είναι κλειστό και το βάλω να φορτίσει ανοίγει η συσκευή.
Είναι κάποια ρύθμιση του τηλεφώνου και πως μπορώ να την απενεργοποιήσω ή είναι κάποιο πρόβλημα από την τελευταία αναβάθμιση που ήρθε?το τηλ το έχω μια βδομάδα και δεν ξέρω τι γινόταν πριν.
Ευχαριστώ.
Δυστυχώς αυτό ξεκίνησε μετά την πρώτη αναβάθμιση που πήρε.
Όταν το αγόρασα δεν συνέβαινε και λύση δεν νομίζω πως υπάρχει.
Για αυτόν τον λόγο πρώτα το βάζω στην φόρτιση και μετά το σβήνω.
Με αυτό τον τρόπο παραμένει κλειστό κατά την φόρτιση.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!!

Παρατήρησα ότι κάθε φορά που ανεβάζω φωτογραφία από το κινητό στο Fb ρίχνει τρελά την ποιότητα όταν είμαι με data. Το έχει αντιμετωπίσει κανένας άλλος ? 

Edited by dante_100

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!!
Παρατήρησα ότι κάθε φορά που ανεβάζω φωτογραφία από το κινητό στο Fb ρίχνει τρελά την ποιότητα όταν είμαι με data. Το έχει αντιμετωπίσει κανένας άλλος ? 
Νομίζω γενικά το FB ρίχνει την ποιότητα.
Μην περιμένεις εκεί καλή ποιότητα.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, junglist said:

Νομίζω γενικά το FB ρίχνει την ποιότητα.
Μην περιμένεις εκεί καλή ποιότητα.

Sent from my LE2123 using Tapatalk
 

Το ξέρω αυτό, αλλά για παράδειγμα με το προηγούμενο κινητό (Mi 9T Pro) ανέβαζα τις φωτογραφίες σε 2048x1152 ενώ τώρα τις ανεβάζει σε 960x591, γι' αυτό ψάχνω να δω τι γίνεται. Επίσης όταν τις ανεβάζω μέσω WiFi τις ανεβάσει πάλι σε 2048x1152.

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Από ένα σημείο και μετά ( πιστεύω μετά την νέα έκδοση Android) έχει απενεργοποιηθεί η αυτόματη περιστροφή.
Κάθε μέρα πρέπει να την ενεργοποιω και κάθε μέρα το πρωί που ανοίγω το κινητό αυτή βρίσκεται ανενεργή.
Το κάνει και σε εσάς;

Link to comment
Share on other sites

On 20/9/2022 at 3:02 ΜΜ, asot said:

Δεν είναι απ την αναβάθμιση
Μήπως το ακουμπάς κατα λάθος?

Βγάλε το εικονίδιο από την 1η οθόνη, να δεις αν εξακολουθεί να συμβαίνει...

Το ξανα-εθιξες πριν 20 μέρες...
Δεν είναι θέμα λογιοσμικού πιστευω
Δοκιμασες αυτό που σου είπα για το εικονίδιο της αυτόματης περιστροφής?

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...