Jump to content

OnePlus 9 Pro


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα,εκανα φορματ και στησιμο απο το μηδεν και οντως εφτιαξαν πολλα κουλα που ειχα με τις ειδοποιησεις εφαρμογων,αλλα απεκτησα αλλο πονοκεφαλο,δεν μπορω μεσα απο τις ρυθμισεις εφαρμογων να απενεργοποιήσω τις εφαρμογες που δεν θελω οπως π.χ το chrome και καποιες αλλες, μπορεί να ξερετε γιατι συμβαινει αυτο;ειμαι σε android 12.Επισης στην sim1 εχω vowifi αλλα οχι 5g και στην sim 2 εχω 5g αλλα οχι vowifi.Καμια ιδεα;

Screenshot_2022-03-04-10-13-01-12_fc704e6b13c4fb26bf5e411f75da84f2.jpg

ONE PLUS 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Τελικα βρηκα λυση με τις εφαρμογες ακολουθοντας το παρακατω βιντεο διεγραψα καοιες εφαρμογες και καποιες τις απενεργοποιησα με επιτυχα.https://www.youtube.com/watch?v=V6E9LZ4W7Ts

 

ONE PLUS 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω αν ξέρει κανείς γιατι μετά το update ( security ήταν ) όταν πάω να γράψω στο disqus μου το κάνει zoom κάθε φορά.. Κ αναγκάζομαι να ξεζουμαρω για να γράψω.. Γιατί ενώ πριν δεν το έκανε..

5f850ea523399f30a15b9f2d2b320522.jpg

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους και καλή Σαρακοστή. Δοκίμασα πρώτη φορά μετά την επίσημη αναβάθμιση της 12 να κάνω ασύρματη μετάδοση του κινητού στην τηλεόρασή μου, και ενώ ξεκινάει, βρίσκει την τηλεόραση, όσο διαρκεί η διαδικασία για να πάει η εικόνα του κινητού στην τηλεόραση, το κινητό κάνει επανεκκίνηση από μόνο του. Το δοκίμασα πολλές φορές και με επανεκκίνηση και όλα. Το έχετε δοκιμάσει με τη 12? Το κάνει και σε σας; (με την 11 δεν είχα πρόβλημα, ναι μεν δεν έβρισκε στο σκάνινγκ την τηλεόραση, αλλά με μια διαδικασία στην τηλεόραση που έκανα τελικά γινόταν η σύνδεση και όλα καλά. Τώρα με τη 12, ναι μεν βρίσκει την τηλεόραση αλλά ποτέ δεν ολοκληρώνει, και κάνει αυτόματα επανεκκίνηση, παράξενη επανεκκίνηση βέβαια, δε ζητάει το pin απλά βγάζει το σηματάκι της επανεκκίνησης και ανοίγει ξανά το κινητό.)

Edited by peter77377

Γιώργος Θεσσαλονίκη - One Plus 9 Pro - Android 12 - LE2121

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, peter77377 said:

Γεια χαρά σε όλους και καλή Σαρακοστή. Δοκίμασα πρώτη φορά μετά την επίσημη αναβάθμιση της 12 να κάνω ασύρματη μετάδοση του κινητού στην τηλεόρασή μου, και ενώ ξεκινάει, βρίσκει την τηλεόραση, όσο διαρκεί η διαδικασία για να πάει η εικόνα του κινητού στην τηλεόραση, το κινητό κάνει επανεκκίνηση από μόνο του. Το δοκίμασα πολλές φορές και με επανεκκίνηση και όλα. Το έχετε δοκιμάσει με τη 12? Το κάνει και σε σας; (με την 11 δεν είχα πρόβλημα, ναι μεν δεν έβρισκε στο σκάνινγκ την τηλεόραση, αλλά με μια διαδικασία στην τηλεόραση που έκανα τελικά γινόταν η σύνδεση και όλα καλά. Τώρα με τη 12, ναι μεν βρίσκει την τηλεόραση αλλά ποτέ δεν ολοκληρώνει, και κάνει αυτόματα επανεκκίνηση, παράξενη επανεκκίνηση βέβαια, δε ζητάει το pin απλά βγάζει το σηματάκι της επανεκκίνησης και ανοίγει ξανά το κινητό.)

Δοκίμασα τελικά να στείλω ασύρματα και στο tv box και στο google nest, μια χαρά εκεί, κανένα πρόβλημα. Μάλλον μετά την αναβάθμιση (γιατί πριν συνδεόταν) κάτι έγινε στα πρωτόκολλα και δε συνεργάζεται με τη Samsung τηλεόρασή μου, που είναι  μοντέλο του 2020 (εξακολουθώ βέβαια να βρίσκω παράξενο ότι κάνει επανεκκίνηση, δεν είναι ότι απλά δε μπορεί να συνδεθεί). Οπότε φαντάζομαι να έχει κάποιος 1+, από Banggood και Samsung QE55Q80T για να τσεκάρει, λιγάκι δύσκολο...χεχεχε.

Γιώργος Θεσσαλονίκη - One Plus 9 Pro - Android 12 - LE2121

Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2022 at 9:15 ΜΜ, GSF said:

Μπορεί απλά να περιμένω για το next update έτσι και αλλιώς το 5G δεν το έχω και πολύ ανάγκη.

Πήρα και το νέο update χτες και έφτιαξε και το 5G και απο ότι λέει το changelog και το stability γενικότερα. Ένα πρόβλημα που είχα πριν το update είναι ότι έχει σταματήσει να κάνει optimized φόρτιση... και δεν βρίσκω και τρόπο να το ενεργοποιήσω manually. Με το καινούριο update δεν έχω δοκιμάσει φόρτιση για να δω αν άλλαξε κάτι, θα το δω το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, GSF said:

Πήρα και το νέο update χτες και έφτιαξε και το 5G και απο ότι λέει το changelog και το stability γενικότερα. Ένα πρόβλημα που είχα πριν το update είναι ότι έχει σταματήσει να κάνει optimized φόρτιση... και δεν βρίσκω και τρόπο να το ενεργοποιήσω manually. Με το καινούριο update δεν έχω δοκιμάσει φόρτιση για να δω αν άλλαξε κάτι, θα το δω το βράδυ.

Για την ιστορία, στο 8Τ από την αρχή που το αγόρασα τον Γενάρη δεν μου δούλευε

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2022 at 9:44 ΠΜ, GSF said:

Πήρα και το νέο update χτες και έφτιαξε και το 5G και απο ότι λέει το changelog και το stability γενικότερα. Ένα πρόβλημα που είχα πριν το update είναι ότι έχει σταματήσει να κάνει optimized φόρτιση... και δεν βρίσκω και τρόπο να το ενεργοποιήσω manually. Με το καινούριο update δεν έχω δοκιμάσει φόρτιση για να δω αν άλλαξε κάτι, θα το δω το βράδυ.

Καλησπέρα. Ποια έκδοση έχεις και πήρες update? Εγώ με c44 global δεν έχω λάβει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, kyriakos33 said:

Καλησπέρα. Ποια έκδοση έχεις και πήρες update? Εγώ με c44 global δεν έχω λάβει ακόμα.

LE2121 - 11 - C46 είναι το update από ότι βλέπω. Είναι το κινέζικο από banggood. To optimized charging δεν μου δουλεύει πάντως ούτε με το update.. καμιά βδομάδα δούλεψε και είδα καλύτερη διάρκεια μπαταρίας μετά αλλά πλέον με αγνοεί. Όποιος το κατάφερε να δουλέψει ας μας πει πως 😛

Edited by GSF
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, GSF said:

LE2121 - 11 - C46 είναι το update από ότι βλέπω. Είναι το κινέζικο από banggood. To optimized charging δεν μου δουλεύει πάντως ούτε με το update.. καμιά βδομάδα δούλεψε και είδα καλύτερη διάρκεια μπαταρίας μετά αλλά πλέον με αγνοεί. Όποιος το κατάφερε να δουλέψει ας μας πει πως 😛

Ok thanks. Εγώ έχω LE2125 και δεν έχει έρθει. Το optimized charging η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω δει να μπαίνει αλλά πια το φορτίζω για κανένα μισάωρο με τον 30watt φορτιστή οπότε δεν νομίζω να μπαίνει έτσι. Σχετικά με την μπαταρία είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Εκεί που τραβάει αρκετά είναι τα παιχνίδια. Αλλά συνήθως παίζω με φορτιστή.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μαθαίνει απο το πότε σταματάς να το χρησιμοποιείς το βράδυ και αν το βάλεις π.χ 11 το βράδυ να φορτίσει στο φορτίζει μέχρι το πρώι και κρατάει περισσότερο η μπαταρία.. αλλά επειδή εγώ το χρησιμοποιώ ότι ώρες να ναι το κινητό μάλλον το μπλόκαρα 😛 Στα Oppo βλέπω μπορούσες να κάνεις reset το cache της μπαταρίας αλλά δεν βρίσκω στο OnePlus κάτι παρόμοιο.

edit: Τελικά ξύπνησε μόνο του το Optimized Charging στην 2η φόρτιση με το καινούριο update... ελπίζω να μην ήταν τυχαίο 🙂

Edited by GSF
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η έκδοση έκδοση 47 σήμερα. Επανήλθε το 5g και στις 2 θύρες, αλλά πλέον δεν μου δουλεύει το google pay. Μου γράφει ότι δεν είναι πιστοποιημένη η συσκευή μου.

Κάποιος άλλος με το ίδιο πρόβλημα και πως το έφτιαξε;

Link to comment
Share on other sites

Υπολειτουργουν πολλά πράγματα με την αναβάθμιση σε android 12 και το κακό είναι ότι δεν δείχνουν καμία διάθεση βελτίωσης.Το p30 pro που ειχα που ήταν και banαρισμενη η Huawei είχε καλύτερη εμπειρία χρήση και χωρίς πολλά πολλά ,άψογη λειτουργία χωρίς μισό δουλειές, δυστηχως αυτή είναι η αλήθεια.

Edited by poison21

ONE PLUS 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μετά την αναβάθμιση σε 12, ακόμα και με την C47 εξακολουθώ να μην έχω 5G με Cosmote . Στην 11 φυσικά είχα.

Διορθώνω το παραπάνω, σήμερα είδα 5G. 

Και κάτι άλλο. Συμβαίνει και στους υπόλοιπους μετά στην αναβάθμιση στην 12, να μην εμφανίζονται τα ονόματα των συσκευών bluetooth κατά την κλήση στον dialer; διάβασα ότι αυτό το πρόβλημα το έχουν και τα pixel 6, άρα είναι θέμα της google. Πάντως είναι πολύ ενοχλητικό να μην ξέρεις ποια συσκευή bluetooth χρησιμοποιείς για να μιλήσεις. 

Edited by livadaki
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μου ήρθε και εμένα η c47 σήμερα σε global rom.

Εγώ δεν αντιμετωπιζα κάποιο πρόβλημα πριν με την c44 αν εμφανιστεί κάτι θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, kyriakos33 said:

Καλησπέρα. Μου ήρθε και εμένα η c47 σήμερα σε global rom.

Εγώ δεν αντιμετωπιζα κάποιο πρόβλημα πριν με την c44 αν εμφανιστεί κάτι θα ενημερώσω.

Εμενα ακομα τιποτα περιμενω που θα παει θα ερθει.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα πάλι εναλλαγή μεταξύ κάρτα σιμ1 και 2 και επανήλθε το vowifi σε συνδιασμό με το 5g.

ONE PLUS 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Spyros86 said:

Που φαίνεται τι εκδρομή έχω; (global, eu ..)

Καλησπέρα.

Νομίζω στο μοντέλο:

Europe LE2123

China LE2120

Global LE2125

Edited by kyriakos33
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από το 9 Pro χωρίς να έχω συναντήσει κάποιο πρόβλημα προς το παρών και να σκεφτεί κανείς ότι πείρα την κινεζική έκδοση στα 525€ που μου βγήκε από aliexpress και περασμένη από πάνω την Global rom. Έκανα το τελευταίο update c.47 κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, P_papadis said:

Εγώ πάντως είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από το 9 Pro χωρίς να έχω συναντήσει κάποιο πρόβλημα προς το παρών και να σκεφτεί κανείς ότι πείρα την κινεζική έκδοση στα 525€ που μου βγήκε από aliexpress και περασμένη από πάνω την Global rom. Έκανα το τελευταίο update c.47 κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής. 

Και εγώ το ίδιο ακριβώς.

Ούτε πρόβλημα με μπαταρία, ούτε υπερθερμανση όλα τα apps παίζουν κανονικά. 5g πολύ καλές ταχύτητες. Είμαι υπερευχαριστημένος. Και εγώ από alliexpress το πήρα.

Edited by kyriakos33
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, kyriakos33 said:

Και εγώ το ίδιο ακριβώς.

Ούτε πρόβλημα με μπαταρία, ούτε υπερθερμανση όλα τα apps παίζουν κανονικά. 5g πολύ καλές ταχύτητες. Είμαι υπερευχαριστημένος. Και εγώ από alliexpress το πήρα.

Η μπαταρία δεν είναι τίποτα τρελό στην συγκεκριμένη συσκευή και με αυτόν τον επεξεργαστή αλλά εγώ είμαι ευχαριστημένος. Περίμενα πολύ χειρότερη απόδοση από review που έβλεπα και διάβαζα στο διαδίκτυο. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, P_papadis said:

Η μπαταρία δεν είναι τίποτα τρελό στην συγκεκριμένη συσκευή και με αυτόν τον επεξεργαστή αλλά εγώ είμαι ευχαριστημένος. Περίμενα πολύ χειρότερη απόδοση από review που έβλεπα και διάβαζα στο διαδίκτυο. 

Ακριβώς αυτό. Με τα reviews έλεγα ότι δεν θα βγάζω την μέρα.

Αυτό σε μένα δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, kyriakos33 said:

Ακριβώς αυτό. Με τα reviews έλεγα ότι δεν θα βγάζω την μέρα.

Αυτό σε μένα δεν ισχύει.

Συμφωνώ κι εγώ, μετά από μια βδομάδα από τότε που το αγόρασα (να κάνω τις ρυθμίσεις και να προσαρμοστεί η βέλτιστη φόρτιση), βγάζω 2 μέρες με περίπου 3+ ώρες ελαφράς χρήσης (χωρίς παιχνίδια). Με τις τελευταίες αναβαθμίσεις βλέπω και την επιλογή 5G (στην περιοχή μου δεν έχει κάπου δυνατότητα 5G για να το δοκιμάσω). Μέχρι τώρα όλα καλά με ελάχιστες δυσλειτουργίες που είχα αναφέρει σε προηγούμενα post που ίσως δεν έχουν να κάνουν και με το κινητό αλλά τις άλλες συσκευές που πρέπει να συνεργαστούν μαζί του.

Γιώργος Θεσσαλονίκη - One Plus 9 Pro - Android 12 - LE2121

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...