Jump to content

OnePlus 9 Pro


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν είναι δυνατόν να εμφανίζεται 855 στις πληροφορίες για τη συσκευή σε color OS 12 τέτοια πρόχειρο δουλειά ανεπίτρεπτο. Screenshot_2022-01-27-13-16-35-36_fc704e6b13c4fb26bf5e411f75da84f2.thumb.jpg.5a77373596417c331539452115fd1778.jpg

Κατά τα άλλα καλά πάει έχει κάποιες βελτιώσεις πχ μπαταρία, vibration feedback, dark mode επιλογές, εμπλουτισμό σε ρολόι σε lockscreen/ambient display, αλλά έχει και αφαιρέσεις πχ advanced power menu το αφαίρεσαν συν κάποια 2-3 πράγματα από Oxygen και το όλο ui θυμίζει κινεζια.



Με αυτό το guide δούλεψε. το βάζω γιατί θα χρειαστεί

https://forum.xda-developers.com/t/how-to-extract-image-collection-from-rom-releases-and-root-the-boot-image-and-apply-root-to-the-phone.4263811/

Sent from my LE2123 using Tapatalk






Έχει και εδώ έναν οδηγό για αρχάριους με color OS 12 και έπειτα.
https://forum.xda-developers.com/t/guide-magisk-unlock-root-keep-root-oos-12-c-44.4252373/

Sent from my LE2123 using Tapatalk







OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Βρέθηκε λύση για την απώλεια του 5g μετά την αναβάθμιση σε Android 12;

Έχω πάροχο τη Wind και είχα κανονικά σήμα 5g πριν την αναβάθμιση. Έχω επικοινωνήσει με τη Wind και μου είπαν ότι από την πλευρά τους δε φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα. Έχω τσεκάρει τις ρυθμίσεις πολλές φορές και το 5g είναι ενεργοποιημένο!

Έχετε κάτι να προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, naysiploos said:

Βρέθηκε λύση για την απώλεια του 5g μετά την αναβάθμιση σε Android 12;

Έχω πάροχο τη Wind και είχα κανονικά σήμα 5g πριν την αναβάθμιση. Έχω επικοινωνήσει με τη Wind και μου είπαν ότι από την πλευρά τους δε φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα. Έχω τσεκάρει τις ρυθμίσεις πολλές φορές και το 5g είναι ενεργοποιημένο!

Έχετε κάτι να προτείνετε;

Στην προηγούμενη σελίδα ανέφερα όπως και μερικά παιδιά ακόμα, αλλαγή μεταξύ των sim. Δούλεψε κανονικά η cosmote και τις ξανά επανέφερα στην αρχική θέση: sim1 : cosmote sim2 : wind και συνεχίζει να δουλεύει κανονικά το 5g.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Spyros86 said:

Άλλαξα τις sim μεταξύ τους και δούλεψε το 5g. Τις επανέφεραν στην αρχική θέση και συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά το 5g

 

Γνωρίζει κανείς πως φεύγει η ένδειξη, πάνω από τις 5 βασικές εφαρμογές όπου βρίσκονται στο κάτω μέρος της οθόνης, που δείχνει τη σειρά μετάβασης δεξιά αριστερά στην αρχική οθόνη; Έχω μια μόνο αρχική οθόνη με εφαρμογές και μου τρώει τσάμπα χώρο. Πριν δεν τα εμφάνιζε και στην αρχική οθόνη χωραγαν περισσότερες εφαρμογές. Έχει γίνει και πιο χοντρή η γραμματοσειρά στα εικονίδια παρ' όλο που την έχει στο ελάχιστο.

Δυο φορές τις άλλαξα αλλά δεν έγινε τίποτα.. παραμένει σε 4G 

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση σε C44, η συσκευή έχει τρομερή διάρκεια μπαταρίας με wifi δίκτυο ή 4G αλλά απαράδεκτη διάρκεια με 5G σε σχέση με os11.

Επίσης ενα άλλο που παρατήρησα είναι ότι εάν έχω απενεργοποιημένη(power off) την συσκευή και την βάλω στην ενσύρματη ή ασύρματη φόρτιση, αυτή ενεργοποιείται μόνη της (power on)

Link to comment
Share on other sites

Δυο φορές τις άλλαξα αλλά δεν έγινε τίποτα.. παραμένει σε 4G 
5G και στις δυο sim δεν ειχα ποτέ. Και μετά το update και πριν. Απλά αν απο τα settings απενεργοποιήσω τις sim, μετά όποια ενεργοποιήσω πρώτη θα ειναι 5G ενώ η άλλη όχι.

Sent from my LE2123 using Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Πως γυρίζουμε σε στοκ 12 μετά από αοσπ χωρίς το msm?

Sent from my LE2123 using Tapatalk

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Πως γυρίζουμε σε στοκ 12 μετά από αοσπ χωρίς το msm?

Sent from my LE2123 using Tapatalk


Δεν νομίζω υπάρχει άλλος τρόπος, msm η μόνη ασφαλές και σίγουρη λύση.
Εγω προσωπικά ένα 24ωρο άντεξα με color OS και δεν βλέπω επιστρέψω όσο καιρό έχω τη συσκευή.

Ξένο σώμα μου φαίνεται.

Sent from my LE2123 using Tapatalk


OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα θέμα που παρατήρησα με την νέα αναβάθμιση είναι ότι μετά από επανεκκίνηση σβήνονται όλες οι κάρτες μου από το Google pay. Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος; Υπάρχει λυση;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω υπάρχει άλλος τρόπος, msm η μόνη ασφαλές και σίγουρη λύση.
Εγω προσωπικά ένα 24ωρο άντεξα με color OS και δεν βλέπω επιστρέψω όσο καιρό έχω τη συσκευή.

Ξένο σώμα μου φαίνεται.

Sent from my LE2123 using Tapatalk


Μπορώ να παραβλέψω πολλά πράγματα στο cloros, αλλά ότι κάνει κιλ τα πάντα όχι. Αν ήθελα κινητό να κλείνει τα πάντα θα έπαιρνα κανένα με 200 ευρώ όχι με 1000. Προς το παρόν θα μείνω με xtended.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα θέμα που παρατήρησα με την νέα αναβάθμιση είναι ότι μετά από επανεκκίνηση σβήνονται όλες οι κάρτες μου από το Google pay. Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος; Υπάρχει λυση;
Ναι ισχύει αλλά νομίζουμε ότι γίνεται για λόγους ασφαλείας. Δεν είναι απαραίτητη κακό αυτό και η επανεργοποιηση τους είναι απλή υπόθεση αν έχεις τη κάρτα.
Επίσης εχω την εντύπωση, αλλά μπορεί να κανω και λαθος, ότι δεν σβήνονται τελείως οι κάρτες, απλά δεν είναι διαθέσιμες για ανέπαφες πληρωμες

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, mitsre said:

Ναι ισχύει αλλά νομίζουμε ότι γίνεται για λόγους ασφαλείας. Δεν είναι απαραίτητη κακό αυτό και η επανεργοποιηση τους είναι απλή υπόθεση αν έχεις τη κάρτα.
Επίσης εχω την εντύπωση, αλλά μπορεί να κανω και λαθος, ότι δεν σβήνονται τελείως οι κάρτες, απλά δεν είναι διαθέσιμες για ανέπαφες πληρωμες

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Από άλλη συσκευή που δουλεύω παράλληλα παραμένουν κανονικά. Άρα δεν είναι θέμα συσκευής και όχι gpay που το κάνει για ασφάλεια. Και αν ήταν για ασφάλεια θα μπορούσα να τις αφαιρώ και μόνος μου μετά τη χρήση. Ελπίζω να το διορθώσουν γιατί είναι κουραστικό με περνάω 5 κάρτες όποτε κάνω επανεκκίνηση. 
 

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Παντως παιδες εμενα η αναβαθμιση μου αρεσει, εχει βελτιωσει στο μενου καποια πραγματα οπως ο διαχωρισμος ηχων ή το μενου καμερας και δεν με χαλασε κατι αν και κανω απλη χρηση αφου το εχω για 2ο. 

Σκεφτομαι να το κρατησω και να δωσω το iphone 13 pro το οποιο εχει μακραν χειροτερο και δυστροπο μενου

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παντως παιδες εμενα η αναβαθμιση μου αρεσει, εχει βελτιωσει στο μενου καποια πραγματα οπως ο διαχωρισμος ηχων ή το μενου καμερας και δεν με χαλασε κατι αν και κανω απλη χρηση αφου το εχω για 2ο. 
Σκεφτομαι να το κρατησω και να δωσω το iphone 13 pro το οποιο εχει μακραν χειροτερο και δυστροπο μενου
Σε γενικές γραμμές ουτε εγώ έχω ιδιαίτερο θέμα με το update, αλλά το γεγονός ότι κανει kill τα πάντα όλα αμέσως, με χαλάει και δε ξέρω να πω την αλήθεια αν υπάρχουν κινητά πλεον που δε το κάνουν και ποια είναι αυτά.

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα με τις κάρτες που χάνονταν από το Gpay σαν δυνατότητα πληρωμής NFC. 

Μέσα από την εφαρμογή έχει φόρμα επικοινωνίας για προβλήματα. Χωρίς να πάει κάποια αναβάθμιση η εφαρμογή ανέφερα το πρόβλημα εκεί προχθές. Μετά από κάποιες ώρες έκανε επανεκκίνηση μόνο του το κινητό ενώ το είχα δίπλα μου χωρίς να το χρησιμοποιώ (δεν ξέρω αν είναι τυχαίο) και παρατήρησα ότι από εκεί η τη στιγμή δεν ξανά χάθηκαν οι κάρτες ούτε μέσα από την ίδια την εφαρμογή ούτε πατώντας το power button.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites



Επανέρχομαι στο θέμα με τις κάρτες που χάνονταν από το Gpay σαν δυνατότητα πληρωμής NFC. 
Μέσα από την εφαρμογή έχει φόρμα επικοινωνίας για προβλήματα. Χωρίς να πάει κάποια αναβάθμιση η εφαρμογή ανέφερα το πρόβλημα εκεί προχθές. Μετά από κάποιες ώρες έκανε επανεκκίνηση μόνο του το κινητό ενώ το είχα δίπλα μου χωρίς να το χρησιμοποιώ (δεν ξέρω αν είναι τυχαίο) και παρατήρησα ότι από εκεί η τη στιγμή δεν ξανά χάθηκαν οι κάρτες ούτε μέσα από την ίδια την εφαρμογή ούτε πατώντας το power button.


Αν είναι να στέλνεις ενα mail και να σου κάνουν reboot τη συσκευή χωρίς να το επιλέγεις εσύ, μάλλον τότε όχι απλά μας παρακολουθούν, αλλά κάνουν και οτι θέλουν στη συσκευή μας! Καλύτερα να μη δουλεύει κιόλας το gpay...
Θελω να πιστεύω ότι ήταν σύμπτωση...

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία καμία σχέση μετά το update, έκλεισε μια ολόκληρη μέρα και έπεσε μόνο στο 74% ... ίσως βοηθάει και η optimized αργή φόρτιση την νύχτα, αλλά πρώτη φορά βλέπω να κρατάει τόσο όταν δεν χρησιμοποιώ πολύ το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Προχώρησα σε αγορά από το γαλλικό μαγαζί από το Aliexpress το 9 pro 8/256 και με ένα κουπόνι που παίζει τώρα στο aliexpress πήγε 601 €.

Ελπίζω να μην μετανοιώσω για την επιλογή μου.

Έχω πάρει 1,5 χρόνο το oneplus 8 το απλό από banggood και ήμουν υπερευχατιστημένος.

 

 

Edited by kyriakos33
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.
 
Προχώρησα σε αγορά από το γαλλικό μαγαζί από το Aliexpress το 9 pro 8/256 και με ένα κουπόνι που παίζει τώρα στο aliexpress πήγε 601 €.
Ελπίζω να μην μετανοιώσω για την επιλογή μου.
Έχω πάρει 1,5 χρόνο το oneplus 8 το απλό από banggood και ήμουν υπερευχατιστημένος.
 
 
Δεν θα το μετανιώσεις σίγουρα.. Εδώ εγώ πρώτη φορά σε OnePlus με Nord 2 κ όχι μόνο είμαι ευχαριστημένος αλλά δεν πάω αλλού πλέον.. Βασικό βέβαια την συσκευή θα την κρατήσω τουλάχιστον 3 με 4 χρόνια.. Έτσι κάνω πάντα..

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 1/2/2022 at 12:59 ΠΜ, GSF said:

Μπαταρία καμία σχέση μετά το update, έκλεισε μια ολόκληρη μέρα και έπεσε μόνο στο 74% ... ίσως βοηθάει και η optimized αργή φόρτιση την νύχτα, αλλά πρώτη φορά βλέπω να κρατάει τόσο όταν δεν χρησιμοποιώ πολύ το κινητό.

Με χρήση 5G Ή 4G+ ;

Εγώ παρατήρησα φανταστική διάρκεια μπαταρίας με χρήση 4G Ή wifi Αλλά τραγική αυτονομία με χρήση 5G σε σύγκριση πάντα με ΟS11

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, giannishalde said:

Με χρήση 5G Ή 4G+ ;

Εγώ παρατήρησα φανταστική διάρκεια μπαταρίας με χρήση 4G Ή wifi Αλλά τραγική αυτονομία με χρήση 5G σε σύγκριση πάντα με ΟS11

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ασχοληθεί να το φτιάξω το 5G, και υποθέτω λόγω δουλειά - σπίτι κυρίως δεν χρησιμοποιεί πολλά data αυτές τις μέρες. Μπορεί απλά να περιμένω για το next update έτσι και αλλιώς το 5G δεν το έχω και πολύ ανάγκη. Χτές έκλεισε η μέρα με 80% μπαταρία οπότε και δεν το φόρτισα... μετά απο 2 μέρες περίπου δηλαδή αφόρτιστο είναι στό 51% μπαταρία και έχω κάνει τουλάχιστον 5 τηλέφωνα, πολύ viber messaging, και λίγο browsing.

Είναι δηλαδή όπως περίμενα να είναι απτην αρχή... ελπίζω τουλάχιστον να μην χάσει πολύ ζωή η μπαταρία απο αυτό που τράβαγε τόσους μήνες με το 11άρι 😛

Spoiler

CmJRWmp.jpg

 

Edited by GSF
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά επειδή θέλω να προχωρήσω σε αγορά αλλά διστάζω ακόμη λόγω μπαταρίας κ μόνο..

Μετά το Android 12 έχει αυξηθεί η απόδοση της όπως διαβάζω..  μπορείτε να δώσετε κάποια sot με χρήση WiFi

κ sot με 4G  χρήση μόνο ; 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα. Φρεσκος κατοχος της συσκευης (χτεσινος). Απο τα παλια τα χρονια μονιμος κατοικος στις ναυαρχιδες της sony ,μετακομισα με το mi mix 2 στην xiaomi και στην συνεχεια με mi9 και πριν πεντε μηνες με redmi note 10 pro οπου κερδισα σε ηχο-οθονη σε σχεση με το mi9 αλλα ηταν μεγαλο πισωγυρισμα απο πλευρας επεξεργαστη.

Το oneplus μια χαρα το βλεπω σαν πρωτη εντυπωση, οθονη υπεροχη, ισσοροπημενος ηχος ,επεξεργαστης που πεταει αν και δεν το εχω ζορισει ακομα να δω θερμοκρασιες ,μπαταρια αν και μονο μια φορτιση μεχρι τωρα , χμ ετσι και ετσι , καμερες αρκετα καλες θα ελεγα (στο ζουμ μας τα χαλαει).  Αυτο που παρατηρησα μονο ειναι στο αλμπουμ οταν βλεπω μια φωτο και το παω στην επομενη κανει ενα κολλημα σε καθε αλλαγη.

Ξερουμε τι πρεπει να κανω για να σβηνει η οθονη? το εχω να σβεινει σε πεντε δευτερολεπτα και αυτη εκει, βραχος..καθεται και με κοιταει φωτεινη φωτεινη.

Απο εκδοση μου βγαζει την oxygen os 11.2.10.10.LE15BA οπου εκανα χτες update με android 11. Να περιμενω την καινουργια να ερθει? πρεπει να την ψαξω εγω? η' να το αφησω ως εχει με οσα διαβασα πιο πανω για αυτην?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα στην παρεα ...επειδη το τελευταιο μου op ηταν το 3 και επειδη εχω μια καλη επιδοτηση απο γερμανο ηθελα να ρωτησω κατι να μην ανατρεχω σε ολες τις σελιδες....Καπου διαβασα για διαφορετικες ρομ να ερχονται σε καποιες συσκευες

Αυτες που φερνει η κοσμοτε τι ρομ εχουν? Θα εχω κανονικα 5g?

πως γινεται ογερμανος να την δινει 779ευρω και στο σαιτ της op να εχει 949?

η επιδοτηση μου ειναι 600 ευρω οποτε το σκεφτομαι

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...