Jump to content

OnePlus 9 Pro


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, peter77377 said:

Γεια χαρά σε όλους, μόλις μου ήρθε αναβάθμιση επίσημη στο κινητό (όχι από το oxygen updater αλλά κανονικά). Κινητό One plus 9 pro αγορασμένο από Banggood 8/256. Ενώ το κινητό ήταν LE2120 κατά το download της αναβάθμισης έγραψε LE2121 build c.44.

Σου έσβησε apps / data απτο προηγούμενο? Θα κάνω backup έτσι και αλλιώς αλλά έλεγα μήπως την γλυτώσουμε κάπως.. περισσότερο το Google Pay και τα 2FA Authenticators με νοιάζει να μην χάσω.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, GSF said:

Σου έσβησε apps / data απτο προηγούμενο? Θα κάνω backup έτσι και αλλιώς αλλά έλεγα μήπως την γλυτώσουμε κάπως.. περισσότερο το Google Pay και τα 2FA Authenticators με νοιάζει να μην χάσω.

Προς το παρόν δεν είδα να έχει σβήσει τίποτα, αλλά τις δύο εφαρμογές που λες δεν τις χρησιμοποιώ

Γιώργος Θεσσαλονίκη - One Plus 9 Pro - Android 12 - LE2121

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, manosfp2 said:

Παιδιά έχει τύχει σε κανένα πρόβλημα με τις εφαρμογές στο background? 

Ελάχιστοποιώ Chrome και όταν τον ανοίγω ξανά φορτώνει από αρχή τη σελίδα. Το ίδιο σε messenger, Skype κτλ. 

Δεν έχει να κάνει με τη βελτιστοποίηση μπαταρίας. 

Τι μπορεί να φταίει; 

 

1 hour ago, johny_pl said:

το μαμησαν και ψόφησε. αυτό γράφω και εγώ λίγο πιο πάνω. Κάνει kill εφαρμογές κατά ριπας. Ήταν που ήταν το αποτελειωσαν εντελώς. Αυτό το πρόβλημα το είχα από το 1+6, είπα δεν θα ξαναπάρω 1+ αλλά είναι γενικό πρόβλημα του Android. Με exdended δεν είχα τέτοιο θέμα, είχα 25+ εφαρμογές ανοιχτές

Sent from my LE2123 using Tapatalk
 

Στο 8Τ πάντως δεν έχω δει κάτι τόσο τραβηγμένο

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Μην κάνετε update για κανενα λογο. Ειναι οτι χειροτερο εχω δει σε κινητο. Σε σημειο που αν δεν μου κατσει καμια καστομ θα φυγει για πουλημα. Δεν μπορω να δουλέψω με τιποτα. Το σκιν την σαμσουνγκ μπροστα σε αυτο το χαλι ειναι χιλιες φορες καλυτερο. παω για downgrade. Δεν αξιζει με τιποτα.

 

Στο φορουμ της 1+ γινεται χαμος απο κραξιμο.

Edited by johny_pl
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, johny_pl said:

Μην κάνετε update για κανενα λογο. Ειναι οτι χειροτερο εχω δει σε κινητο. Σε σημειο που αν δεν μου κατσει καμια καστομ θα φυγει για πουλημα. Δεν μπορω να δουλέψω με τιποτα. Το σκιν την σαμσουνγκ μπροστα σε αυτο το χαλι ειναι χιλιες φορες καλυτερο. παω για downgrade. Δεν αξιζει με τιποτα.

 

Στο φορουμ της 1+ γινεται χαμος απο κραξιμο.

Το φόρουμ της OnePlus από τη μικρή μου εμπειρία είναι ότι πιο τραγικό έχω δει από πλευράς περιεχομένου μελών

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Και στο xda το ιδιο γινεται. ολοι κανουν downgrade. διέλυσαν το καλυτερο android skin, μια χαρα πανε.

Edited by johny_pl
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως ενώ έκανε κανονικά update από το play store, ξαφνικά μου έβγαλε: error retrieving information from server df-dferh-01' PLAYSTORE και δε δούλευε το play store, μόνο μπορούσα να δω τις ήδη εγκατεστημένες εφαρμογές στη διαχείριση.

Έκανα αυτά που έλεγε σε ένα βίντεο στο youtube και διορθώθηκε. Δυστυχώς το φόρουμ εδώ δε μου επιτρέπει να βάλω σύνδεσμο για το youtube, οπότε αν έχει κανείς αντίστοιχο πρόβλημα και δε μπορεί να το διορθώσει, ας μου στείλει μήνυμα.

 

Γιώργος Θεσσαλονίκη - One Plus 9 Pro - Android 12 - LE2121

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα και εγώ το update και όλα καλά.. δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα, βέβαια το έβαλα αργά το βράδυ και δεν δοκίμασα να κάνω κλήση. Επίσης φωτογραφία δεν μπορώ να συγκρίνω τώρα μέσα στην νύχτα.. κατα τα άλλα πάει σφαίρα (έβαλα και οθόνη στα 120hz για δοκιμή), δεν έχασε το παραμικρό απο apps / data, έψαξα και δοκίμασα όλα τα menu για customization κτλπ, έκανα update όλα τα apps μου.. Σίγουρα δεν είμαι ο χρήστης που θα κάνει  παράπονα γιατί δεν έχω τόσο ανάγκη το κινητό μου, αλλά προσωπικά δεν παρατήρησα και κάτι αρνητικό, ίσα ίσα φτιάξανε και bugs όπως τα ακουστικά που είχα και έπρεπε να ενεργοποιώ το OTG μόνος, το Wifi που συνδέεται αυτόματα πλέον μετά απο Airplane mode.

Edited by GSF
Link to comment
Share on other sites

On 23/1/2022 at 7:33 ΜΜ, alextrela said:

Έλα βρε, patch boot IMG σε adb.
Χρησιμοποίησε το payload dumper για να εξάγεις το boot IMG της rom αφού πρώτα έχεις κάνει extract τη zip rom.

1. Extract zip rom.
2. Payload zip το βάζεις σε input file φάκελο του payload dumper.
3. Πατάς payload dumper και στο output φάκελο βρίσκεις το boot IMG.
4. Ανοίγεις magisk, select and patch file βρίσκεις το boot IMG και δημιουργείς το patched boot IMG.
5. Το μεταφέρεις pc και το τρέχεις σε adb και το φλασαρεις.


eb649041a76c94a22bd021dd64fbac47.jpg

Sent from my Redmi 9C NFC using Tapatalk

 

Εκανα ολη την διαδικασία στο pc αλλα οταν κανω sideload παιρνω το πρακατω

serving: '.\boot.img'  (~0%)    * failed to read command:

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Εκανα ολη την διαδικασία στο pc αλλα οταν κανω sideload παιρνω το πρακατω
serving: '.\boot.img'  (~0%)    * failed to read command:
Εχεις κατεβασει βασικα SDK Platform Tools διοτι μεσα απο εκει αφου εχεις βαλει ολη την rom (zip rom)  ανοιγεις cmd παραθυρο και τρεχεις adb sideload βαλεις το ονομο της rom μετα τελεια μετα zip και πατας enter.
Οπως βλεπεις εγω στο φακελο εχω την Cherish rom που φλασαρα εχτές αντιστοιχα το ιδιο κανεις με ολες τις rom.
https://developer.android.com/studio/releases/platform-tools

5494479009d794e7849e99d849070c99.jpg063b4999d90f9cf9e10d5bd838d913f0.jpgIMG_2022-01-25-22-28-16-997.jpgIMG_2022-01-25-22-28-59-890.jpg

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κατεβασει βασικα SDK Platform Tools διοτι μεσα απο εκει αφου εχεις βαλει ολη την rom (zip rom)  ανοιγεις cmd παραθυρο και τρεχεις adb sideload βαλεις το ονομο της rom μετα τελεια μετα zip και πατας enter.
Οπως βλεπεις εγω στο φακελο εχω την Cherish rom που φλασαρα αντιοστοιχα το ιδιο κανεις με ολες τις rom.
https://developer.android.com/studio/releases/platform-tools
Ναι εννοείται ότι το έκανα.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοείται ότι το έκανα.

Sent from my LE2123 using Tapatalk
 
Τι να σου πω κάτι στραβό έχει προκύψει.
Δοκίμασε άλλο recovery πχ lineage recovery και όχι με τη recovery προτείνει ο κάθε rom Developer με τον αντίστοιχο οδηγό του.

Έχει και η λύση με fastboot enhance tool όπου φλασαρεις το payload zip απευθείας αλλά προσωπικά το χρησιμοποιώ κατά βάση με 8t και όχι το 9 pro
https://dl.lineageosroms.com/lemonadep/lineage-18.1-20220125-recovery-lemonadep.img
https://github.com/libxzr/FastbootEnhance/releases/tag/v1.3.0
https://forum.xda-developers.com/t/tool-windows-fastboot-enhance-payload-dumper-image-flasher.4310553/
 
Πχ πας στο πεδιο flash payload bin και επιλεγεις το payload της rom και το φλασαρεις θα δεις να γεμιζει η πρασινα μπαρα εως ολοκληωθει.
Μετα πατας reboot system και εισαι ετοιμος.
Πρεπει να εισαι σε fastbootd mode συνδεδεμενος σε pc.

Για να μπεις σε fastbootd από lineage recovery επιλέγεις advanced και επιλέγεις reboot σε fastboot.
 
ss1.thumb.png.ed7186eace199398d5e62b84ab56208e.png

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως ενώ έκανε κανονικά update από το play store, ξαφνικά μου έβγαλε: error retrieving information from server df-dferh-01' PLAYSTORE και δε δούλευε το play store, μόνο μπορούσα να δω τις ήδη εγκατεστημένες εφαρμογές στη διαχείριση.
Έκανα αυτά που έλεγε σε ένα βίντεο στο youtube και διορθώθηκε. Δυστυχώς το φόρουμ εδώ δε μου επιτρέπει να βάλω σύνδεσμο για το youtube, οπότε αν έχει κανείς αντίστοιχο πρόβλημα και δε μπορεί να το διορθώσει, ας μου στείλει μήνυμα.
 
Ενα κουλο μου εκανε και μενα στο play store. Έκανε καθαρισμό προσωρινής και μόνιμης μνημης στην εφαρμογή κ μου δούλεψε μετά χωρίς πρόβλημα

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπεραια ερώτηση,σε android 12  πλέον πως απενερηοποιω τις ειδήσεις google αριστερά από την αρχική οθόνη;Και επίσης αν μπορώ πλέον να μην έχω εικονίδιο μπαταρίας αλλά μόνο ποσοστό;

ONE PLUS 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Καλησπεραια ερώτηση,σε android 12  πλέον πως απενερηοποιω τις ειδήσεις google αριστερά από την αρχική οθόνη;Και επίσης αν μπορώ πλέον να μην έχω εικονίδιο μπαταρίας αλλά μόνο ποσοστό;
Και εγω το έψαχνα αυτο που ρωτας στην αρχή αλλά δε το έβρισκα! Αν το εχει βρει κάποιος ας ενημερώσει

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επισης πλεον δεν εχει 5g αλλα 4g+,υπαρχει λυση ?Άλλαξα από sim1 σε sim2 και παίζει κανονικά πλέον το 5g.

 

Edited by poison21

ONE PLUS 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, poison21 said:

Επισης πλεον δεν εχει 5g αλλα 4g+,υπαρχει λυση ?Άλλαξα από sim1 σε sim2 και παίζει κανονικά πλέον το 5g.

 

Το ίδιο μου κάνει και εμένα. Εννοείς ότι άλλαξες τις sim μεταξύ τους;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Με αυτό το guide δούλεψε. το βάζω γιατί θα χρειαστεί

https://forum.xda-developers.com/t/how-to-extract-image-collection-from-rom-releases-and-root-the-boot-image-and-apply-root-to-the-phone.4263811/

Sent from my LE2123 using Tapatalk

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Το βασικό μου πρόβλημα είναι με το δίκτυο.

Η πρώτη κάρτα Cosmote μπαίνει μόνο με 4G, δεν φαίνεται να έχει επιλογή για 5G.

Αυτό μόνο στην 2η θέση που έχω πάλι Cosmote.

Έλα μου όμως που μόλις κάνω switch για να πάρει ίντερνετ από εκεί δεν πιάνει τίποτα...

Το έχεις συνάντηση και άλλος?

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Spyros86 said:

Το ίδιο μου κάνει και εμένα. Εννοείς ότι άλλαξες τις sim μεταξύ τους;

Ναι άλλαξε θέση στην σιμ και θα είσαι κομπλέ

 

ONE PLUS 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, poison21 said:

Ναι άλλαξε θέση στην σιμ και θα είσαι κομπλέ

 

Στη θέση 2 έχω μια άλλη sim αυτή τη στιγμή και εκεί δεν βγάζει επιλογή για 5g στις ρυθμίσεις. Μέχρι 4g

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Spyros86 said:

Στη θέση 2 έχω μια άλλη sim αυτή τη στιγμή και εκεί δεν βγάζει επιλογή για 5g στις ρυθμίσεις. Μέχρι 4g

Από τις ρυθμίσεις απενεργοποίησε μια-μια τις sim και ενεργοποίησε τις ξανά. Εμένα έτσι έφτιαξε μετά από αναβάθμιση που δεν μου άνοιγαν καθόλου τα data. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Το εκανα. Δούλεψε και η δεύτερη κάρτα αλλά και στις δύο πάμε έως 4G. Το 5G ούτε με κυαλι

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα τις sim μεταξύ τους και δούλεψε το 5g. Τις επανέφεραν στην αρχική θέση και συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά το 5g

 

Γνωρίζει κανείς πως φεύγει η ένδειξη, πάνω από τις 5 βασικές εφαρμογές όπου βρίσκονται στο κάτω μέρος της οθόνης, που δείχνει τη σειρά μετάβασης δεξιά αριστερά στην αρχική οθόνη; Έχω μια μόνο αρχική οθόνη με εφαρμογές και μου τρώει τσάμπα χώρο. Πριν δεν τα εμφάνιζε και στην αρχική οθόνη χωραγαν περισσότερες εφαρμογές. Έχει γίνει και πιο χοντρή η γραμματοσειρά στα εικονίδια παρ' όλο που την έχει στο ελάχιστο.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Να ρωτήσω τους φίλους που έχουν αγοράσει από το γαλλικό μαγαζί στο AliExpress αν είναι global η rom που φοράει?

Έχω αγοράσει από banggood το oneplus 8 και είχε την global rom και ουδέποτε είχα πρόβλημα.

Διαβάζω ότι κάποια έχουν global και κάποια indian αν υπάρχει κάποιος που το έχει αγοράσει να με διαφωτίσει γιατί η τιμή πραγματικά είναι πολύ δελεαστική.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...