Jump to content

OnePlus 9 Pro


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους. 

Το κουπόνι στο AliExpress που έκοβε 22€ στο checkout έχει λήξει (ήταν μέχρι τέλος Δεκεμβρίου) αν και σε αυτήν την τιμή (570€) δεν νομίζω να υπάρχει και καλύτερο. Περιμένω το δικό μου πως και πως να έρθει αλλά έχουν πλακώσει αργίες και μπορεί να καθυστερήσουν να έρθουν. 7 μέρες θέλει περίπου αν είσαι Αθήνα. Για επαρχίες θα θέλει 2-3 μέρες παραπάνω πιστεύω.

@terkos2

Έχεις καμιά ενημέρωση στο tracking σου? Το δικό μου έχει κολλήσει από 30 Δεκεμβρίου όπου και ξεκίνησε το ταξίδι του. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, P_papadis said:

Έχεις καμιά ενημέρωση στο tracking σου? Το δικό μου έχει κολλήσει από 30 Δεκεμβρίου όπου και ξεκίνησε το ταξίδι του. 

Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά.

Date and time The steps of my delivery Supplement  
Thursday 12/30/2021
10:13 PM
CHRONOPOST NETWORKS
Outbound linehaul scan
Scan location : Budapest - HU (depot 0066)
Comment : Departure to the finale destination
Thursday 12/30/2021
03:54 PM
CHRONOPOST NETWORKS
Shipment in transit
Scan location : Budapest - HU (depot 0066)
Tuesday 12/28/2021
06:07 AM
JONAGE CHRONOPOST
Shipment in transit
 
Monday 12/27/2021
07:50 PM
AULNAY SOUS BOIS CHRONOPOST
Shipment in transit
 
Monday 12/27/2021
07:49 PM
AULNAY SOUS BOIS CHRONOPOST
Sorting done at departure depot
Comment : Sending supported by Chronopost, delivery in progress
Sunday 12/26/2021
04:37 PM
Web Services
Shipment in preparation to be shipped
Partner number : GEO/130307249780884

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ήθελα να ρωτήσω αυτό είναι στην ουσία η αργή φόρτηση κ κάνει καλό στην μπαταρία; Είναι παρόμοια λειτουργία με το battery Charging της ,Apple; Δεν ξέρω αν αυτό το βάζεις μόνο το βράδυ ενώ κοιμάσαι κ όχι συνέχεια για να μην αφήνεις την συσκευή να φορτίζει ακόμα ενώ έχει πάει 100%.. Δεν ξέρω αν το φορτίζεις πάντα έτσι αν κάνεις καλό στην μπαταρία.. Κ να το βάζεις στην γρήγορη φόρτηση όταν το χρειάζεσαι..

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



d0b5955699d85866f4921fa2a7526915.jpg

Link to comment
Share on other sites

καμία συσκευή δεν συνεχίζει να φορτίζει όταν φτάσει 100%. Σταματάνε την φόρτιση αυτόματα.

Η λειτουργία αυτή απλά "διαβάζει" είτε το ξυπνητήρι σου, είτε τί ώρα ξεκινάς και δουλεύεις την συσκευή, οπότε υπολογίζει να φτάσει την πλήρη φόρτιση εκείνη την ώρα....Φορτίζει κατά την διάρκεια της νύχτας σε γρήγορο ρυθμό μέχρι το 80% περίπου και μετά συνεχίζει με αργή φόρτιση μέχρι να "ξυπνήσει" ....η συσκευή και εσύ 🙂

tl:dr....άσε την λειτουργία στο ON 🙂

Link to comment
Share on other sites

καμία συσκευή δεν συνεχίζει να φορτίζει όταν φτάσει 100%. Σταματάνε την φόρτιση αυτόματα.
Η λειτουργία αυτή απλά "διαβάζει" είτε το ξυπνητήρι σου, είτε τί ώρα ξεκινάς και δουλεύεις την συσκευή, οπότε υπολογίζει να φτάσει την πλήρη φόρτιση εκείνη την ώρα....Φορτίζει κατά την διάρκεια της νύχτας σε γρήγορο ρυθμό μέχρι το 80% περίπου και μετά συνεχίζει με αργή φόρτιση μέχρι να "ξυπνήσει" ....η συσκευή και εσύ
tl:dr....άσε την λειτουργία στο ON
Θα το αφήσω ευχαριστώ.. Όσο μπορουμε να επεκτείνουμε την ζωή της μπαταρίας γιατί εγώ για παράδειγμα κρατάω τουλάχιστον 3 , 4 χρόνια την συσκευή.. Έχω το το Nord 2 ( για τα χρήματα του φοβερή συσκευή ) κ προσπαθώ να βρω (αν υπάρχει) να μπορώ να βάζω το κινητό από αθόρυβο σε δόνηση η να χτυπάει κανονικά αλλά χωρίς το κουμπί που έχει δεξιά.. Αν γίνεται βέβαια από το menu η από το notification bar..

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους, θέλω να ρωτήσω πόσοι από εσάς χρησιμοποιούν την ασύρματη φόρτιση για να φορτίσετε το κινητό σας? Εννοώ αξίζει τον κόπο να αγοράσω ασύρματο φορτιστή ή μόνο εγώ το βλέπω σαν κάτι που δεν έχει ουσία και είναι μόνο για εφέ? 

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά στην παρέα....

Την βοήθεια σας...

Κάτοχος της συσκευής εδώ και περίπου μία εβδομάδα και πολύ ευχαριστημένος σε εξαίρεση η μπαταρία....

Τώρα γνωρίζετε εάν υπάρχει καποια θήκη book smart view?

Ευχαριστώ

Oneplus 6
Link to comment
Share on other sites

Παίδες εκανα ένα συγκριτικό σε κάμερες με τα iPhone 13pro και s21 ultra αν θέλει να ρίξει κανείς καμιά ματιά 

https://myphone.gr/forum/topic/170719/?do=findComment&comment=7024700

 

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση στην ομάδα....

Το τηλέφωνο μου το αγόρασα μεταχειρισμένο 6 μηνών και είναι το 12 -256 ...

Η μπαταρία σας πώς είναι?

Εχθές το βράδυ περίπου στης 9 είναι στο 100% και με σχετική χρήση σήμερα χωρίς παιχνίδια (δεν παίζω ) μόνο Viber και chrome και με 3:30 ώρες οθόνη είμαι στο 14% στις 14:15....

Μήπως έχω πρόβλημα στην μπαταρία η έτσι είναι και σε εσάς?

Ευχαριστώ

Screenshot_20220105-150424.jpg

Edited by petraKOS07
Oneplus 6
Link to comment
Share on other sites








Μια ερώτηση στην ομάδα....
Το τηλέφωνο μου το αγόρασα μεταχειρισμένο 6 μηνών και είναι το 12 -256 ...
Η μπαταρία σας πώς είναι?
Εχθές το βράδυ περίπου στης 9 είναι στο 100% και με σχετική χρήση σήμερα χωρίς παιχνίδια (δεν παίζω ) μόνο Viber και chrome και με 3:30 ώρες οθόνη είμαι στο 14% στις 14:15....
Μήπως έχω πρόβλημα στην μπαταρία η έτσι είναι και σε εσάς?
Ευχαριστώ

Για τη χρήση που περιγράφεις είναι απόγοητευτική, εγώ άνετα βγάζω 5-5.5 ώρες στο 20% ύστερα από 30-35 ώρες από τελευταία φόρτιση και με υψηλή φωτεινότητα και χρήση data.

Πχ στο 56% σήμερα στις 4.30μμ με 3 ώρες οθόνη με μόνο data και υψηλή φωτεινότητα μιας και ήμουν σε εξωτερικό χώρο παραλία με ντάλα ήλιο και από 100 ξεκίνησα από εχθές βράδυ(νυχτα maximum 1-2% να χάσω)

Πλοιοψηφια youtuber βγάζουν από 4.5 με 5.5 ώρες και εκείνοι στα reviews τους αν δεις σε YouTube πχ τα reviews μετά από 2-3 μήνες αφότου βγήκε η συσκευή.

Είμαι με custom rom τώρα αλλά και με stock τόσο έβγαζα.


65f7ad90c2aca03817897783f1ac454e.jpgf8bad23e11c41000e8a07d2e42c45d80.jpgc735107f7372e199135d857dada7a8b9.jpg978cbf74a045fe602d1a659abaa3207e.jpg

Εδώ από προηγούμενη χρήση προ 2 ημερών όπου έβγαλα άνετα 5.5 ώρες στο 20% με παρόμοια χρήση, Data κυρίως και υψηλή φωτεινότητα.



37304ecc875332c3e39be266604522cc.jpg50ba36081336f47d73d54fada55cd2fd.jpg78a0121553923db35ea48b6d30e2fd45.jpg063ef5f40596332d4fb718bb0bbb86cf.jpg

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση στην ομάδα....
Το τηλέφωνο μου το αγόρασα μεταχειρισμένο 6 μηνών και είναι το 12 -256 ...
Η μπαταρία σας πώς είναι?
Εχθές το βράδυ περίπου στης 9 είναι στο 100% και με σχετική χρήση σήμερα χωρίς παιχνίδια (δεν παίζω ) μόνο Viber και chrome και με 3:30 ώρες οθόνη είμαι στο 14% στις 14:15....
Μήπως έχω πρόβλημα στην μπαταρία η έτσι είναι και σε εσάς?
Ευχαριστώ
Screenshot_20220105-150424.thumb.jpg.5fcd3ee41058ddc3d53025a055314cef.jpg
Φίλε νομιζω η μπαταρία σου ειναι νορμαλ για 6μηνο. Προσωπικά εχω το κινητό 1μηνα και εκεί που με το 8pro απο το πρωί εφτανα μέχρι το βράδυ, το 9pro σχεδον όλες τις μέρες γυρνοντας απο δουλειά το φορτιζω στο αυτοκίνητο το απόγευμα για να βγαλω τη μέρα. Ουτε εγω παιζω παιχνιδια.
Γενικα για μενα είναι το χειρότερο κινητό που ειχα απο θέμα μπαταρίας τα τελευταία χρόνια. Και έχουν περάσει αρκετές συσκευές απο τα χέρια μου.

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν μπορώ καταλάβω αυτή η τεράστια απόκλιση, ΔΕΝ υπάρχει κανένα κινητό από 10ετια που χρησιμοποιώ που να μην με βγάλει άνετα μέχρι βράδυ ακόμα και με MIX 3 η s6 edge που είχαν πολύ μικρές μπαταρίες στην εποχή τους πάλι έβγαζα άνετα ημέρα.

3 ώρες οθόνη στο 14% δεν το λες νορμάλ σε καμία περίπτωση όχι για εξάμηνο παλαιότητά συσκευής αλλά ούτε για 3ετια παλαιότητας συσκευή και χωρίς αλλαγή μπαταρία να έχεις κάνει.

Εδώ και στατιστικά από άλλον χρήστη εξωτερικό που μιλάμε τακτικά που έχει το 9 pro εξίσου από 3 διαφορετικές ημέρες και εδώ νορμάλ απόδοση πάνω κάτω με εμένα χρήση.


IMG_20220105_184619_051.thumb.jpg.b7191473b11d1f4a21f5110f007e9f4b.jpgIMG_20220105_184734_812.thumb.jpg.bae5c5ae389192a234a7f2a47e7262f9.jpgIMG_20220105_184800_400.thumb.jpg.eb72260abbcb90b62cb0a4f05bf21560.jpg

8 pro ήταν η προηγούμενη συσκευή του και μου λέει η μπαταρία παρόμοια ειναι με 9 pro είχε και το 8t που μόνο με εκείνο έβλεπε διαφορά στην μπαταρία υπέρ του 8t όπως και εγώ βλέπω το ίδιο με 8t.

Sent from my LE2123 using Tapatalk










OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/1/2022 at 4:04 ΜΜ, terkos2 said:

Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά.

Date and time The steps of my delivery Supplement  
Thursday 12/30/2021
10:13 PM
CHRONOPOST NETWORKS
Outbound linehaul scan
Scan location : Budapest - HU (depot 0066)
Comment : Departure to the finale destination
Thursday 12/30/2021
03:54 PM
CHRONOPOST NETWORKS
Shipment in transit
Scan location : Budapest - HU (depot 0066)
Tuesday 12/28/2021
06:07 AM
JONAGE CHRONOPOST
Shipment in transit
 
Monday 12/27/2021
07:50 PM
AULNAY SOUS BOIS CHRONOPOST
Shipment in transit
 
Monday 12/27/2021
07:49 PM
AULNAY SOUS BOIS CHRONOPOST
Sorting done at departure depot
Comment : Sending supported by Chronopost, delivery in progress
Sunday 12/26/2021
04:37 PM
Web Services
Shipment in preparation to be shipped
Partner number : GEO/130307249780884

Καλησπέρα σε πιο σημείο είστε παιδιά? Παραλάβατε? Με ποια εταιρία κουριερ θα έρθει όταν μπει Ελλάδα? Εμένα είναι Βουδαπέστη σήμερα οπότε θέλω να δω πότε περίπου και πως να περιμένω το δέμα.. 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, sifnos1 said:

Καλησπέρα σε πιο σημείο είστε παιδιά? Παραλάβατε? Με ποια εταιρία κουριερ θα έρθει όταν μπει Ελλάδα? Εμένα είναι Βουδαπέστη σήμερα οπότε θέλω να δω πότε περίπου και πως να περιμένω το δέμα.. 

Η διαδρομή που ακολουθεί το πακέτο είναι από Γαλλία πάει Ουγγαρία, Βουλγαρία και μετά μπαίνει Ελλάδα (Θεσσαλονίκη). Εμένα φτάνει στην Θεσσαλονίκη ακόμα. Ίσως κάποιος να έχει παραλάβει μιας και έφυγε το πακέτο του ποιο νωρίς? Αύριο είναι αργία οπότε για Κρήτη το υπολογίζω Σάββατο αλλιώς πάει από Δευτέρα. 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς και εγώ παιδιά δεν έχω παραλάβει ακόμα, είναι από χθες το πρωί στις 8 στην Θεσσαλονίκη και έκτοτε τίποτα, στο tracking της DPD Ελλάδος δεν αναγνωρίζει αυτά που ήδη γνωρίζουμε και δεν βγάζει και κανένα tracking site τον κωδικό της ACS να το ψάξω και ξέχασα σήμερα να πάρω την DPD να δω τι θα μου πουν αυτοί, χθες τους πήρα στο κατάστημα στη Θεσσαλονίκη μετά τις 6 το απόγευμα και απάντησε τηλεφωνητής και είπε ότι το ωράριο τους είναι μέχρι τις 5 το απόγευμα.

Εδώ πληροφορίες για την DPD Ελλάδος.

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, terkos2 said:

Δυστυχώς και εγώ παιδιά δεν έχω παραλάβει ακόμα, είναι από χθες το πρωί στις 8 στην Θεσσαλονίκη και έκτοτε τίποτα, στο tracking της DPD Ελλάδος δεν αναγνωρίζει αυτά που ήδη γνωρίζουμε και δεν βγάζει και κανένα tracking site τον κωδικό της ACS να το ψάξω και ξέχασα σήμερα να πάρω την DPD να δω τι θα μου πουν αυτοί, χθες τους πήρα στο κατάστημα στη Θεσσαλονίκη μετά τις 6 το απόγευμα και απάντησε τηλεφωνητής και είπε ότι το ωράριο τους είναι μέχρι τις 5 το απόγευμα.

Εδώ πληροφορίες για την DPD Ελλάδος.

Λογικά μόλις φτάσει Ελλάδα(Θεσσαλονίκη) θα παίρνει νεο tracking number της acs οπότε μέχρι να πάρεις τηλέφωνα να το βρεις λογικά θα σου έχει έρθει το πακέτο.. Στο μεταξύ αύριο είναι παλι αργία οπότε υπομονή.. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, sifnos1 said:

Λογικά μόλις φτάσει Ελλάδα(Θεσσαλονίκη) θα παίρνει νεο tracking number της acs οπότε μέχρι να πάρεις τηλέφωνα να το βρεις λογικά θα σου έχει έρθει το πακέτο.. Στο μεταξύ αύριο είναι παλι αργία οπότε υπομονή.. 

Σωστά, αλλά η ACS σε αυτές τις περιπτώσεις δηλαδή όταν έρχεται από εξωτερικό μέσω Θεσσαλονίκης δεν είναι τόσο γρήγορη.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, mitsre said:

Φίλε νομιζω η μπαταρία σου ειναι νορμαλ για 6μηνο. Προσωπικά εχω το κινητό 1μηνα και εκεί που με το 8pro απο το πρωί εφτανα μέχρι το βράδυ, το 9pro σχεδον όλες τις μέρες γυρνοντας απο δουλειά το φορτιζω στο αυτοκίνητο το απόγευμα για να βγαλω τη μέρα. Ουτε εγω παιζω παιχνιδια.
Γενικα για μενα είναι το χειρότερο κινητό που ειχα απο θέμα μπαταρίας τα τελευταία χρόνια. Και έχουν περάσει αρκετές συσκευές απο τα χέρια μου.

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

3 ώρες πριν, mitsre said:

Φίλε νομιζω η μπαταρία σου ειναι νορμαλ για 6μηνο. Προσωπικά εχω το κινητό 1μηνα και εκεί που με το 8pro απο το πρωί εφτανα μέχρι το βράδυ, το 9pro σχεδον όλες τις μέρες γυρνοντας απο δουλειά το φορτιζω στο αυτοκίνητο το απόγευμα για να βγαλω τη μέρα. Ουτε εγω παιζω παιχνιδια.
Γενικα για μενα είναι το χειρότερο κινητό που ειχα απο θέμα μπαταρίας τα τελευταία χρόνια. Και έχουν περάσει αρκετές συσκευές απο τα χέρια μου.

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σκέτη απογοήτευση η μπαταρία πραγματικά... ερχόμενος από p40 pro που με την ίδια χρήση 15 μηνών τηλέφωνο και 4200mah το βράδυ είχα περίπου 40%...

 

Oneplus 6
Link to comment
Share on other sites

Αφού το ξέρατε ότι η μπαταρία είναι χάλια γιατί το αγοράσατε; Βασικά όλα τα φετινά τηλέφωνα με το 888 έχουν τα ίδια χάλια.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, chios said:

Αφού το ξέρατε ότι η μπαταρία είναι χάλια γιατί το αγοράσατε; Βασικά όλα τα φετινά τηλέφωνα με το 888 έχουν τα ίδια χάλια.

Κοίτα το s21 ultra δεν είναι έτσι, παρόλο ότι κράζουμε exynos  ,τα πάει άριστα στη μπαταρία.  Παρόλα αυτά εμένα το op πάει καλά που το έχω 1 μήνα.  Δεν φτάνει s21 αλλά δεν είναι χάλια και με android 12 λένε ανεβάζει αρκετά την αυτονομία του

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Αφού το ξέρατε ότι η μπαταρία είναι χάλια γιατί το αγοράσατε; Βασικά όλα τα φετινά τηλέφωνα με το 888 έχουν τα ίδια χάλια.
1. Γιατί πάντα θελω να εχω συσκευή τελευταίας γραμμής ώστε μετά να μπορω να αγορασω το επόμενο με μικρότερη διάφορα.
2. Γιατί συνήθως η ελπίδα πεθαίνει τελευταία, δλδ πριν το πάρεις το ξέρεις αλλά λες οκ πόσο χάλια να είναι
3. Γιατί από την άλλη έχει πολύ γρήγορη φόρτιση και κάπου αυτό καλύπτει τη συγκεκριμένη αδυναμία.
4. Γιατί το γεγονός ότι δεν έχει καλή μπαταρία, δε σημαίνει ότι είναι μάπα κινητό

Το ποστ που ανέβασα δεν ηταν επειδή ξαφνικά ήθελα να κραξω τη συσκευή μου, άλλα επειδή ρώτησε ο φίλος αν θα πρέπει να ανησυχεί που πήρε το κινητό μεταχειρισμένο 6μηνων και δε κρατάει η μπαταρία! Δλδ δεν έπρεπε να πω την εμπειρία μου ώστε τουλάχιστον να μην ανησυχεί ή να μην πάει να δώσει λεφτά για αλλαγη μπαταριας χωρις λογο;

Προσωπικά αν με ρωτήσεις θα σου πω οτι η συσκευή μου αρέσει αλλά το θεμα της κακής μπαταρίας μου δημιουργεί μια ανασφάλεια και μια επιπλέον σκοτουρα για έξτρα φορτιση στη διάρκεια τη μερας, διότι νομοτελειακά είναι σίγουρο ότι απο μπαταρία θα μείνεις την ώρα που πραγματικά θα χρειάζεσαι τη συσκευή...

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, mitsre said:

1. Γιατί πάντα θελω να εχω συσκευή τελευταίας γραμμής ώστε μετά να μπορω να αγορασω το επόμενο με μικρότερη διάφορα.
2. Γιατί συνήθως η ελπίδα πεθαίνει τελευταία, δλδ πριν το πάρεις το ξέρεις αλλά λες οκ πόσο χάλια να είναι
3. Γιατί από την άλλη έχει πολύ γρήγορη φόρτιση και κάπου αυτό καλύπτει τη συγκεκριμένη αδυναμία.
4. Γιατί το γεγονός ότι δεν έχει καλή μπαταρία, δε σημαίνει ότι είναι μάπα κινητό

Το ποστ που ανέβασα δεν ηταν επειδή ξαφνικά ήθελα να κραξω τη συσκευή μου, άλλα επειδή ρώτησε ο φίλος αν θα πρέπει να ανησυχεί που πήρε το κινητό μεταχειρισμένο 6μηνων και δε κρατάει η μπαταρία! Δλδ δεν έπρεπε να πω την εμπειρία μου ώστε τουλάχιστον να μην ανησυχεί ή να μην πάει να δώσει λεφτά για αλλαγη μπαταριας χωρις λογο;

Προσωπικά αν με ρωτήσεις θα σου πω οτι η συσκευή μου αρέσει αλλά το θεμα της κακής μπαταρίας μου δημιουργεί μια ανασφάλεια και μια επιπλέον σκοτουρα για έξτρα φορτιση στη διάρκεια τη μερας, διότι νομοτελειακά είναι σίγουρο ότι απο μπαταρία θα μείνεις την ώρα που πραγματικά θα χρειάζεσαι τη συσκευή...

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το λίγο που το κράτησα, θυμάμαι ότι με custom kernel είχα κερδίσει κάτι περισσότερο από μία ώρα οθόνης χωρίς να υστερεί σε smoothness. Αν κάποιος ειναι ρουτ μπορεί να δοκιμάσει τους διάφορους κέρνελ μα δεν ειναι ιδιαίτερος κόπος 🙂 

Link to comment
Share on other sites

Αφού το ξέρατε ότι η μπαταρία είναι χάλια γιατί το αγοράσατε; Βασικά όλα τα φετινά τηλέφωνα με το 888 έχουν τα ίδια χάλια.
Δεν έχουν όλα τα τηλέφωνα χάλια, είχα και το 21 ultra με 888 και ήταν εξαιρετικό το καλύτερο τηλέφωνο από καταβολής Sammy(κανένα προηγούμενη S η Note δεν έφτανε τις επιδόσεις του από πλευράς μπαταρίας) χωρίς καμία υπερβολή.

Όταν πήρα το 9 pro είχα παράλληλα και 8 pro για 10 ημερες μαζί έτσι σε περίπτωση που το πρώτο ήταν μάπα να το σουταρα.

Αν εξαιρέσουμε τις 1-2 πρώτες ημέρες μετά πήρε τα πάνω και ποτέ 1 μήνα τώρα δεν με απογοήτευσε.

Και ούτε ποτέ χρησιμοποιώ γενικά η να αναγκάστηκα χρησιμοποιήσω γρήγορη φόρτιση, τα παρελκόμενα από όλες τις συσκευές μου ανέγγιχτα και σφραγισμένα τα έχω, έχω δικά μου καλώδια και φορτιστές αργούς που προτιμώ να φάνε και οι κότες.

Κάνω πάντα και πλήρες ολοκληρωμένες φορτίσεις έως πάει 100 και το αφήνω και ένα τέταρτο με 20λεπτο ακόμα στη πρίζα και μετά βγάζω.

Ποτέ μα ποτέ δεν θα βάλω φορτίσει για 5-10 η 15 λεπτά και βγαλω μετά.

Το τελευταίο πιστεύω κάνει το μεγαλύτερο κακό στη μπαταρία, θα μου πεις πολλοί δεν κρατάμε πολύ καιρό τις συσκευές η θα μπορούσαμε στο 1.5-2 έτη βάλουμε καινούργια μπαταρία για 40-50 ευρώ αλλά και πάλι είτε στη μία είτε στην άλλη περίπτωση δεν παρεκλινω από τον τρόπο φορτίζω συσκευες μου.

Πάντως θυμάμαι με 5T και 7 Pro που τα κράτησα 14-15 μήνες η μπαταρία τους ήταν εξαιρετική ακόμα και στο τέλος το ιδιο και 2-3 ipad και αντίστοιχα surface tablet που έκλεισα 18-20 μήνες χρήση με τον ίδια τρόπο τα φορτιζα και είχαν ακόμα εξαιρετική μπαταρία και στο τέλος

Sent from my LE2123 using Tapatalk



OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites


 

7 ώρες πριν, alextrela said:
Δεν έχουν όλα τα τηλέφωνα χάλια, είχα και το 21 ultra με 888 και ήταν εξαιρετικό το καλύτερο τηλέφωνο από καταβολής Sammy(κανένα προηγούμενη S η Note δεν έφτανε τις επιδόσεις του από πλευράς μπαταρίας) χωρίς καμία υπερβολή.

Όταν πήρα το 9 pro είχα παράλληλα και 8 pro για 10 ημερες μαζί έτσι σε περίπτωση που το πρώτο ήταν μάπα να το σουταρα.

Αν εξαιρέσουμε τις 1-2 πρώτες ημέρες μετά πήρε τα πάνω και ποτέ 1 μήνα τώρα δεν με απογοήτευσε.

Και ούτε ποτέ χρησιμοποιώ γενικά η να αναγκάστηκα χρησιμοποιήσω γρήγορη φόρτιση, τα παρελκόμενα από όλες τις συσκευές μου ανέγγιχτα και σφραγισμένα τα έχω, έχω δικά μου καλώδια και φορτιστές αργούς που προτιμώ να φάνε και οι κότες.

Κάνω πάντα και πλήρες ολοκληρωμένες φορτίσεις έως πάει 100 και το αφήνω και ένα τέταρτο με 20λεπτο ακόμα στη πρίζα και μετά βγάζω.

Ποτέ μα ποτέ δεν θα βάλω φορτίσει για 5-10 η 15 λεπτά και βγαλω μετά.

Το τελευταίο πιστεύω κάνει το μεγαλύτερο κακό στη μπαταρία, θα μου πεις πολλοί δεν κρατάμε πολύ καιρό τις συσκευές η θα μπορούσαμε στο 1.5-2 έτη βάλουμε καινούργια μπαταρία για 40-50 ευρώ αλλά και πάλι είτε στη μία είτε στην άλλη περίπτωση δεν παρεκλινω από τον τρόπο φορτίζω συσκευες μου.

Πάντως θυμάμαι με 5T και 7 Pro που τα κράτησα 14-15 μήνες η μπαταρία τους ήταν εξαιρετική ακόμα και στο τέλος το ιδιο και 2-3 ipad και αντίστοιχα surface tablet που έκλεισα 18-20 μήνες χρήση με τον ίδια τρόπο τα φορτιζα και είχαν ακόμα εξαιρετική μπαταρία και στο τέλος

Sent from my LE2123 using Tapatalk


 

Κάνεις πάρα πολύ σωστά αυτό είναι σιγουρο.. Έχω το Nord 2 κ κάνω αυτό ακριβώς το φορτίζω πάντα όταν πάει 15 με 20% η μπαταρία κ όταν πάει 100% το βγάζω.. Τώρα βέβαια δεν ξέρω αν κάνω κακό ακόμα κ έτσι που το φορτίζω με τον δικό του φορτιστή των 65vat..

Πάντος πολύ ευχαριστημένος μου κρατάει σχεδόν μιάμιση μέρα..

Επειδή έχουν ακουστεί πολλά ξέρεις αν ισχύει αυτό.. Το ότι το καλύτερο για την μπαταρία είναι να το φορτίζεις όταν πάει 10,20% κ όταν φτάσει 90% το βγάζεις.. Για πλήρης φόρτιση 100% μόνο μία φορά τον μήνα λενε.. Κ δεν ξέρω όταν το κάνεις αυτό την αδειάζεις σχεδόν τελείως για την πλήρη φόρτηση.. Δεν ξέρω αν ισχύει.. Πάντος το να φορτίζει σε 30' κ να σου κρατάει μιαμιση μέρα είναι πολύ καλό κ φλασια.. Τώρα πόσο θα αντέξει η μπαταρία δεν το ξέρω.. Με αργό φορτιστή δεν έχω δοκιμάσει να δω πόσο κάνει.. Πόσα vat το φορτίζεις κ τι προτείνεις για αργό φορτιστή..

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Edited by Fotis7_75
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...