Jump to content

OnePlus 9 Pro


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

...όσοι έχουν OnePlus και δεν θέλουν να ασχολούνται με custom roms για πολλούς και διάφορους λόγους

Sent from my LE2123 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

back to Android 11 εγώ..
Παίζει να είναι η πρώτη φορά που κάνω αναβάθμιση σε οποιαδήποτε συσκευή και να γυρίζω σε παλιότερη επειδή όχι απλώς δεν μου άρεσε η καινούρια, αλλά επειδή προσωπικά το OxygenOS 12 το θεωρώ unusable (που λένε και στο χωριό μου)... πριν 5-6 χρόνια θα το είχα κάνει root με custom rom και δεν θα με ένοιαζε καθόλου, αλλά τώρα δεν υπάρχει χρόνος.

  • Εντελώς πρόχειρα στημένο UI
  • Το scaling της οθόνης να είναι πραγματικά ότι νάναι στις εφαργμογές
  • Χωρίς 5g
  • Απαράδεκτο launcher... χωρίς να μπορείς να κάνεις ούτε ένα rename στα apps (και όχι, το να χρησιμοποιήσω έναν άλλον launcher δεν το θεωρώ λύση στο πρόβλημα)
  • Άπειρα missclicks που είναι εκνευριστικά σε τεράστιο βαθμό... ειδικά στον τρόπο που πρέπει να δουλέψεις το gesture με τα recents και να διώξεις κάποιο app τσάκ-μπαμ όπως γίνεται στον παλιό Oneplus launcher. Πραγματικά πόσο δύσκολο είναι να ενσωματωθεί ο παλιός launcher στο 12;;;
  • Στις μισές εφαρμογές δεν εμφανίζεται καθόλου στο status bar notification icon
  • Λιγότερο σημαντικό... αλλά στο about ούτε τον επεξεργαστή δεν αναγνωρίζει σωστά (855 αντί για 888)... μιλάμε για προχειρότητες όχι αστεία.

Στα καλά μπορώ να βάλω μόνο την καλύτερη κατανάλωση, το νέο UI της κάμερας και την συμπεριφορά του Auto Brightness που πήγαινει πραγματικά χαμηλά σε σκοτεινό χώρο

Έχω αγοράσει και έχω δουλέψει τα 3T, 5T, 6T, 7, 7T Pro πριν από το 9 Pro που έχω τώρα... και για όλα είχα να λέω για το OxygenOS που ήταν και ο κυριότερος λόγος που ήθελα OnePlus καθώς είμαι οπαδός του software experience. Φοβάμαι ότι αυτό μας τελείωσε και τώρα άντε να βρω αντικαταστάτη καθώς οποιαδήποτε συσκευή και να παρουσιάσουν με τέτοια χάλια στο OS δεν θα ξανασχοληθώ. Πραγματικά ένιωθα ότι κρατούσα στα χέρια μου ένα Xiaomi ή ένα Realme... μια χαρά τίμια κινητά είναι αλλά δεν πλήρωσα να έχω το 9 Pro για να τρέχει κακής ποιότητας λειτουργικό

Edited by alanthast0s
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το κράξιμο πέφτει σύννεφο ειδικά xda-telegram από εκατοντάδες χρήστες δικαιολογημενα αλλά δεν φαίνεται ιδρώνει το μάτι της Oppo βασικά διότι αυτή κάνει κουμάντο στην ουσία.

Χωρίς ταυτότητα πλέον η OnePlus θα χάσει και τους λίγους πιστούς είχε, αν θέλαμε Color OS θα αγοράζαμε Oppo εξ αρχής.

Και βασικά καλύτερά να έβαζε pure color OS παρά αυτό το φρανκεσταιν υβρίδιο που προσπαθεί ανεπιτυχώς παντρέψει τα 2 skin.

Και από την άλλη άρχιζε τις ταρζανιες με περιορισμούς και αλχημείες.



Oxygen OS 12 update restricts aux support for Gcam on Oneplus devices

Basically the auxiliary lenses like the wide angle lens will become incompatible with Gcam after the Android 12 update

This is the same behaviour as seen on the latest Color OS (OOS and RUI are a offshoot of COS based on the same codebase so this was expected sooner or later)

@EqualLeaks | @LaptopInsider | @EqualLibrary | @DebateoverTech | @EqualWall | @EqualFacts



Sent from my LE2123 using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και το gsmarena αφιέρωσε ειδικό άρθρο στο τελευταίο oxygenOS και μόνο τα καλύτερα δεν λένε

https://www.gsmarena.com/oneplus_oxygenos_12_review-news-52205.php

Link to comment
Share on other sites

Εσκαψε το λάκκο της και μπήκε μέσα η OnePlus.
Μία επιλογή είχαμε για clean Android skin και πάει και αυτό.
Το κράξιμο που τρώει δεν έχει προηγούμενο, αναρωτιέμαι πως θα πάνε σε Ινδία που είναι η μεγαλύτερη αγορά της, σταδιακά θα της γυρίσουν την πλάτη.

Σε ΗΠΑ η κάποιες ευρωπαϊκές χώρες απλά θα πάνε σε pixel αλλά οι πλοιοψηφια χωρών τα Pixel δεν αποτελούν επιλογή για πολλούς λόγους.

Κρίμα πάει και η OnePlus με την κινεζοποιηση της.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ήταν που ήταν για τα μπάζα το αποτελείωσαν, έφτιαξαν λίγο αυτονομία τα παλικάρια τουλάχιστον, πρέπει να είναι το χειρότερο update που έχω πάρει τα τελευταία 10 χρόνια 🤮😡🤬🤬

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

https://www.xda-developers.com/factory-reset-oneplus-9-series-improve-experience-oxygenos-12/

Factory resetting the OnePlus 9/9 Pro will improve your OxygenOS 12 experience

Link to comment
Share on other sites

Αυτονομία ευτυχώς είναι πολύ καλά σε εμένα αλλιώς θα το εδιωχνα ένα 10ημερο τώρα

Screenshot_20211209-220617020.jpgScreenshot_20211209-220631539.jpgScreenshot_20211209-220639951.jpgScreenshot_20211209-220651457.jpg

Sent from my LE2123 using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, stark said:

https://www.xda-developers.com/factory-reset-oneplus-9-series-improve-experience-oxygenos-12/

Factory resetting the OnePlus 9/9 Pro will improve your OxygenOS 12 experience

Εγώ όλα μου τα παράπονα πιο πάνω τα έγραψα έχοντας κάνει factory reset... δεν σώζεται το χάλι. Απλά πριν το reset ήταν ακόμη χειρότερα

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, έχει πάρει κανείς αναβάθμιση σε κινητό αγορασμένο από Banggood με Global Version και μοντέλο LE2120?

Γιώργος Θεσσαλονίκη - One Plus 9 Pro - Android 12 - LE2121

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, peter77377 said:

Ερώτηση, έχει πάρει κανείς αναβάθμιση σε κινητό αγορασμένο από Banggood με Global Version και μοντέλο LE2120?

Όχι ακόμα αν και μπορείς να το βάλεις απο τον updater νομίζω αλλά προσωπικά δεν βιάζομαι ιδιαίτερα να το βάλω 😛

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, GSF said:

😛

Πρέπει να απεσύρθη το os12 update λόγω των πολλών προβλημάτων.

Εγω που την πέρασα πάντως εχω το γνωστό πρόβλημα με το 5G και το ξυπνητήρι δεν λειτουργεί πια με σβηστό το κινητο.

κατά τά άλλα χαλιά σε σχέση με το γνήσιο oxygen!

 

το μόνο καλό είναι η βελτίωση κατανάλωσης μπαταρίας - αυτονομίας.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, giannishalde said:

το μόνο καλό είναι η βελτίωση κατανάλωσης μπαταρίας - αυτονομίας.

Για μένα ίσως το πιο σημαντικό πρόβλήμα που είχε το τηλέφωνο μέχρι τώρα.. προτιμώ να γίνω για λίγο beta tester για το Android 12 και να έχω καλή κατανάλωση παρά αυτο το Android 11 που δεν έχει πάρει το παραμικρό update εδώ και 6 μήνες και έχει τα ίδια bugs με όταν το αγόρασα... αλλά φυσικά ο καθένας έχει τα δικά του priorities

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι η κατανάλωση ήταν πολύ βελτιωμένη στο 12... πάρα πολύ σημαντική βελτίωση αλλά δυστυχώς η μοναδική..

"We are aware of the issues caused by the OxygenOS 12 update and our software team is fixing them. We will suspend this software update and roll out a new iteration as soon as possible."

Link to comment
Share on other sites

Απέσυρε η Oppo - OnePlus την 12.

OyxgenOS 12 update halted for OnePlus 9 and 9 Pro due to bugs

OnePlus is in the middle of a messy software transition, as it works to merge its parent company’s ColorOS Android experience with its own OxygenOS software. The OnePlus 9 and 9 Pro were the first phones to undergo the transition, and the update was so buggy that OnePlus is now pausing the rollout. OnePlus released
The post OyxgenOS 12 update halted for OnePlus 9 and 9 Pro due to bugs appeared first on xda-developers.
... READ

https://www.xda-developers.com/oxygenos-12-update-halted/

Ενός κακου μύρια έπονται!!

ONEPLUS and OxygenOS 12

OnePlus is blocking access to the auxiliary cameras (wide, macro, telephoto) on Android 12.

This was working on Android 11 with some package names, but right now nothing works. It's the same limitation as OPPO phones had for a while now.

If you want GCam to work with all sensors, do not upgrade to OOS 12.

You may also want to avoid OnePlus if you plan to use GCam... things are getting worse, not better.

Sent from my Redmi 9C NFC using Tapatalk



OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα είμαι παλιός κάτοχος κινητού oneplus με τις παλιές νορμαλ τιμές που είχε τότε η εταιρεία. Την αγαπήσαμε την εταιρεία την προτείναμε σε πολλούς γνωστούς αλλά βλέπω ότι στην τιμή που το έχει τώρα συμφέρει να πάρεις το samsung s21 ultra που τραβάει και καλύτερες φωτογραφίες όταν ζουμάρεις ή κάνω λάθος;

επίσης στο site τους onepluscom μπαίνω συνέχεια και ποτέ δεν το έχω δει να γράφει in stock εδώ και 2 μήνες που μπαίνω καθημερινά άσε που δεν κόβουν και παραστατικό για να το περάσω στα έξοδα

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, epp289 said:

καλησπέρα είμαι παλιός κάτοχος κινητού oneplus με τις παλιές νορμαλ τιμές που είχε τότε η εταιρεία. Την αγαπήσαμε την εταιρεία την προτείναμε σε πολλούς γνωστούς αλλά βλέπω ότι στην τιμή που το έχει τώρα συμφέρει να πάρεις το samsung s21 ultra που τραβάει και καλύτερες φωτογραφίες όταν ζουμάρεις ή κάνω λάθος;

επίσης στο site τους onepluscom μπαίνω συνέχεια και ποτέ δεν το έχω δει να γράφει in stock εδώ και 2 μήνες που μπαίνω καθημερινά άσε που δεν κόβουν και παραστατικό για να το περάσω στα έξοδα

Πολλά καταστήματα πουλάνε το κινητό εδώ Ελλάδα, και κόβουν και παραστατικά μια χαρά. Ίσως θέλει λίγο προσπάθεια να πετύχεις τη τιμή από καλό μαγαζί, αλλά υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα 

θα ηθελα σας παρακαλω τα φωτα σας. ειμαι κάτοχος και εγω το τηλεφωνου και με φαίνεται πολυ παραξενο το παρακατω με της φωτογραφιες και ηθελα να με πειτε αν ειναι σωστο.

Είναι πρωινές φωτογραφιες και η πρωτη είναι σε απλο mode και η δευτερη είναι σε pro αλλα χωρις να αλαξω κατι default και τα 2 , αλλα και όταν πηγαίνω και στην pro να αλαξω κατι δεν μπορει την υπερέκθεση από το φως να την βγαλει ενώ τραβωντας με την απλη την ισορροπεί οσο μπορει. Ρωταω αν είναι καποιο προβλημα με την καμερα.

ευχαριστώ 

Photo1.jpg

Photo1pro.jpg

Photo2.jpg

Photo2pro.jpg

Link to comment
Share on other sites

https://forums.oneplus.com/threads/new-oxygenos-12-update-for-the-oneplus-9-and-9-pro.1527688/

OOS 12 ξανά διαθέσιμο σε πρώτη φάση για Ινδία και Αμερική με διορθώσεις από OnePlus στα παράπονα χρηστών που οδήγησαν σε απόσυρση της πρώτης διάθεσης Android 12.

In this build, we concentrated on solving the issues that were most reported recently, including the failure to connect to the mobile data in certain scenarios, phone notifications not being visible, freeze issues, some display problems, etc.

Regarding the other reported problems, please rest assured that they are also covered in the follow-up update plan, such as the auto-fill feature in Chrome and the temporary lack of access to the Ultra HD 48M / AUX camera on GCam.

Sent from my LE2123 using Tapatalk



OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Συνήλθε το εργαλείο, μια βδομάδα στα κάγκελα, πάλι καλά δεν άργησαν πολύ. Να δούμε πως θα πάει ...

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, konandrio said:

Συνήλθε το εργαλείο, μια βδομάδα στα κάγκελα, πάλι καλά δεν άργησαν πολύ. Να δούμε πως θα πάει ...

Την κατέβασες την έβαλες ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ψήνομαι να το πάρω από Amazon στα 699€. Είναι τόσο χάλια τα πράγματα όσο τα διαβάζω; 
Δε ξέρω τι κινητό έχεις, αλλά εγώ προερχόμενος από 8pro, και έχοντας το 9pro εδώ και 2-3βδομαδες (το πήρα και εγώ από amazon στα 699€) αυτό που έχω να πω είναι ότι απλά μου είναι μια οκ συσκευή. Η μπαταρία του είναι χειρότερο από το 8pro (σπάνια βγαζω μέρα) ευτυχώς έχει πολύ γρήγορη φόρτιση και κάπου αυτό σώζει τη κατάσταση. Η κάμερα είναι κάπως καλύτερη. Κατά τα υπόλοιπα καμία ιδιαίτερη διάφορα στα μάτια μου.
Να πω την αλήθεια το 8pro στα λεφτά που μπορείς να το βρεις σήμερα είναι μια πολύ τίμια και αξιοπρεπέστατη συσκευή.
Αναβάθμιση σε 12 δεν εχω κάνει οπότε δε ξέρω ουτε πως ειναι, ουτε αν θα είναι για καλο. Οι περισσότεροι κράζουν την μετάβαση αυτή, εγώ αν δε τη δοκιμάσω δε μπορώ να πω κάτι.
Προσωπικά ήθελα να πάρω σε pixel 6 (ιδανικά το pro) αλλά το γεγονός ότι δεν υποστηρίζει 5G και VoLTE με φρεναρε και αναγκαστικά πήγα στο 9pro.

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, mitsre said:

Δε ξέρω τι κινητό έχεις, αλλά εγώ προερχόμενος από 8pro, και έχοντας το 9pro εδώ και 2-3βδομαδες (το πήρα και εγώ από amazon στα 699€) αυτό που έχω να πω είναι ότι απλά μου είναι μια οκ συσκευή. Η μπαταρία του είναι χειρότερο από το 8pro (σπάνια βγαζω μέρα) ευτυχώς έχει πολύ γρήγορη φόρτιση και κάπου αυτό σώζει τη κατάσταση. Η κάμερα είναι κάπως καλύτερη. Κατά τα υπόλοιπα καμία ιδιαίτερη διάφορα στα μάτια μου.
Να πω την αλήθεια το 8pro στα λεφτά που μπορείς να το βρεις σήμερα είναι μια πολύ τίμια και αξιοπρεπέστατη συσκευή.
Αναβάθμιση σε 12 δεν εχω κάνει οπότε δε ξέρω ουτε πως ειναι, ουτε αν θα είναι για καλο. Οι περισσότεροι κράζουν την μετάβαση αυτή, εγώ αν δε τη δοκιμάσω δε μπορώ να πω κάτι.
Προσωπικά ήθελα να πάρω σε pixel 6 (ιδανικά το pro) αλλά το γεγονός ότι δεν υποστηρίζει 5G και VoLTE με φρεναρε και αναγκαστικά πήγα στο 9pro.

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Έχω το OnePlus 5t και ήρθε η ώρα για αλλαγή. Καταλαβαίνω ότι δεν έχεις ξετρελαθεί με την επιλογή σου, βέβαια εγώ σίγουρα θα δω σημαντική διαφορά. Το θέμα της μπαταρίας με φρενάρει ρε γμτ, πλέον δεν βγάζω μέρα ούτε κατά διάνοια, από την άλλη πραγματικά δε με συγκινεί τίποτα σε αυτά τα χρήματα... 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Έχω το OnePlus 5t και ήρθε η ώρα για αλλαγή. Καταλαβαίνω ότι δεν έχεις ξετρελαθεί με την επιλογή σου, βέβαια εγώ σίγουρα θα δω σημαντική διαφορά. Το θέμα της μπαταρίας με φρενάρει ρε γμτ, πλέον δεν βγάζω μέρα ούτε κατά διάνοια, από την άλλη πραγματικά δε με συγκινεί τίποτα σε αυτά τα χρήματα... 
Οκ, απο το 5t νομίζω θα δεις μεγάλη διαφορά.
Η αλήθεια πάντως είναι ότι ούτε εμένα με συγκινούσε ιδιαίτερα κάποια συσκευή. Ενδεχομένως το pixel αλλά για τους λόγους που προανέφερα εχω ξενερώσει και με αυτά

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...