Jump to content

OnePlus 9 Pro


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει παρατηρήσει κανένας μετά από update να μπαίνει το κινητό σε recovery μόνο και να μην μπουταρει? Νόμιζα αρχικά ότι ήταν πρόβλημα που έχω root αλλά τελικά δεν ισχύει γιατί το έπαθε συνάδελφος χωρίς ρουτ ακριβώς στα ίδια update όπως εγώ. Μίλησε με 1+ και πάει για rma.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανένας μετά από update να μπαίνει το κινητό σε recovery μόνο και να μην μπουταρει? Νόμιζα αρχικά ότι ήταν πρόβλημα που έχω root αλλά τελικά δεν ισχύει γιατί το έπαθε συνάδελφος χωρίς ρουτ ακριβώς στα ίδια update όπως εγώ. Μίλησε με 1+ και πάει για rma.
Και γιατί να μην δοκιμάσει msm tool να επαναφέρει το κινητό??
99.9% η λύση σε όλες τις αναποδιές πάσης φύσεως εκτός έπεσε στο 0.1% των περιπτώσεων.



Sent from my LE2123 using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, alextrela said:

Και γιατί να μην δοκιμάσει msm tool να επαναφέρει το κινητό??
99.9% η λύση σε όλες τις αναποδιές πάσης φύσεως εκτός έπεσε στο 0.1% των περιπτώσεων.



Sent from my LE2123 using Tapatalk
 

Γιατι τελικά μετά από 800 ρισταρτ δούλεψε. Γιατί έδωσε 1000 ευρω και δεν θέλει να ασχοληθεί. Προφανώς κάτι πάει λάθος είτε hw είτε sw. 

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, johny_pl said:

Γιατι τελικά μετά από 800 ρισταρτ δούλεψε. Γιατί έδωσε 1000 ευρω και δεν θέλει να ασχοληθεί. Προφανώς κάτι πάει λάθος είτε hw είτε sw. 

Downtime περίπου 10 μέρες για να πάει και να έρθει το κινητό από το σέρβις αντί να κάνει ένα format/downgrade μου φαίνεται πιο άσκοπο για τα 1000 ευρώ που έδωσε. Όπως και να χει, αν είναι how issue έχει καλώς, αλλιώς μάλλον πολύ κρίμα που δε θα χει το κινητό όσες μέρες χρειαστεί...

Link to comment
Share on other sites

Downtime περίπου 10 μέρες για να πάει και να έρθει το κινητό από το σέρβις αντί να κάνει ένα format/downgrade μου φαίνεται πιο άσκοπο για τα 1000 ευρώ που έδωσε. Όπως και να χει, αν είναι how issue έχει καλώς, αλλιώς μάλλον πολύ κρίμα που δε θα χει το κινητό όσες μέρες χρειαστεί...
Κάποιοι φαίνεται προτιμούν να μείνουν χωρίς κινητό για μια εβδομάδα αντί να δοκίμαζαν 10 λεπτά υπόθεση ενός εργαλείου που λύνει το 99
9% των θεμάτων της συσκευής

Φαντάσου να στέλναμε κινητό στο service για κάθε ψιλό πηδημα αντί να εξαντλησουμε τις πιθανότητες με το εργαλείο που μας παρέχεται από ίδια OnePlus που και αυτοί χρησιμοποιούν σε μέγιστο βαθμό λύσουν θέματα.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

ε εντάξει δεν είμαστε όλοι της ίδιας φιλοσοφίας. Εγώ το έκανα, εκείνος λέει σιγά μην ασχοληθώ, ας πάει πίσω. 

Edited by johny_pl
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Σας εχει τυχει να λαμβανετε sms μονο αφου ανοιξετε τα δεδομενα της συσκευης?
Έχεις το Google Messages;

Αν ναι, μήπως έχεις ενεργοποιημένο το RCS, την ώρα που σου στέλνει ο αποστολέας το μήνυμα έχει ενεργοποιημένα τα data και έτσι δεν φεύγει το μήνυμα ως SMS αλλά ως RCS, οπότε κι εσύ το λαμβάνεις μόνο όταν συνδεθείς στο internet;

Sent from my Samsung Galaxy Tab S7 by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tsiftsism said:

Έχεις το Google Messages;

Αν ναι, μήπως έχεις ενεργοποιημένο το RCS, την ώρα που σου στέλνει ο αποστολέας το μήνυμα έχει ενεργοποιημένα τα data και έτσι δεν φεύγει το μήνυμα ως SMS αλλά ως RCS, οπότε κι εσύ το λαμβάνεις μόνο όταν συνδεθείς στο internet;

Sent from my Samsung Galaxy Tab S7 by using Tapatalk Pro
 

Έχω το messages που νομίζω είναι η εφαρμογή που είναι περασμένη από τη μαμά εταιρεια

Screenshot_20211201-145153.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω το messages που νομίζω είναι η εφαρμογή που είναι περασμένη από τη μαμά εταιρεια


Ναι, απ' ότι βλέπω έχεις το Google Messages.

Οπότε αφού τρέξεις την εφαρμογή πήγαινε στις 3 τελείες πάνω δεξιά -> Settings (Ρυθμίσεις) -> Chat Features (δεν ξέρω πώς είναι η μετάφραση του στα ελληνικά, είναι η 1η επιλογή), και δες αν είναι Συνδεδεμένο ενώ έχεις internet στο κινητό.

Αν λέει Συνδεδεμένο, πιθανότατα φταίει αυτό που σου έγραψα στο προηγούμενο post.
Σου έστειλαν RCS και όχι SMS, και έρχεται στο κινητό σου μόνο όταν συνδεθείς στο internet.

Μπορείς να το καταλάβεις και από το χρώμα που έχει το bubble με το μήνυμα.
Το απλό SMS έρχεται σε bubble χρώματος ανοιχτού μπλε, ενώ το RCS σε σκούρο μπλε.


Αν δε γράφει Συνδεδεμένο ενώ έχεις internet στο κινητό, τότε φταίει κάτι άλλο που ίσως έχει σχέση με την συσκευή σου, οπότε αγνόησε όλα όσα σου έγραψα και περίμενε να σε βοηθήσει κάποιος που έχει ίδια συσκευή μ' εσένα, είχε το ίδιο πρόβλημα, και το έλυσε.



Εδώ υπάρχουν πληροφορίες για το πώς λειτουργεί το RCS και το SMS στο Google Messages:
https://messages.google.com/

Sent from my Samsung Galaxy Tab S7 by using Tapatalk Pro


Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tsiftsism said:

 


Ναι, απ' ότι βλέπω έχεις το Google Messages.

Οπότε αφού τρέξεις την εφαρμογή πήγαινε στις 3 τελείες πάνω δεξιά -> Settings (Ρυθμίσεις) -> Chat Features (δεν ξέρω πώς είναι η μετάφραση του στα ελληνικά, είναι η 1η επιλογή), και δες αν είναι Συνδεδεμένο ενώ έχεις internet στο κινητό.

Αν λέει Συνδεδεμένο, πιθανότατα φταίει αυτό που σου έγραψα στο προηγούμενο post.
Σου έστειλαν RCS και όχι SMS, και έρχεται στο κινητό σου μόνο όταν συνδεθείς στο internet.

Μπορείς να το καταλάβεις και από το χρώμα που έχει το bubble με το μήνυμα.
Το απλό SMS έρχεται σε bubble χρώματος ανοιχτού μπλε, ενώ το RCS σε σκούρο μπλε.


Αν δε γράφει Συνδεδεμένο ενώ έχεις internet στο κινητό, τότε φταίει κάτι άλλο που ίσως έχει σχέση με την συσκευή σου, οπότε αγνόησε όλα όσα σου έγραψα και περίμενε να σε βοηθήσει κάποιος που έχει ίδια συσκευή μ' εσένα, είχε το ίδιο πρόβλημα, και το έλυσε.



Εδώ υπάρχουν πληροφορίες για το πώς λειτουργεί το RCS και το SMS στο Google Messages:
https://messages.google.com/

Sent from my Samsung Galaxy Tab S7 by using Tapatalk Pro

 

 

Αυτό εννοείς;Screenshot_20211201-162411.thumb.jpg.b0a3fd88b20f2a7d66777aa6af07c795.jpg

Link to comment
Share on other sites



Αυτό εννοείς;


Ναι, αυτή, και βλέπω ότι την έχεις απενεργοποιημένη οπότε λογικά δεν ισχύουν όλα αυτά τα οποία έχω γράψω.

Δεν ξέρω κάτι άλλο, περίμενε να απαντήσει και κάποιος που έχει την συσκευή σου.


Sent from my Samsung Galaxy Tab S7 by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, tsiftsism said:


 

 


Ναι, αυτή, και βλέπω ότι την έχεις απενεργοποιημένη οπότε λογικά δεν ισχύουν όλα αυτά τα οποία έχω γράψω.

Δεν ξέρω κάτι άλλο, περίμενε να απαντήσει και κάποιος που έχει την συσκευή σου.


Sent from my Samsung Galaxy Tab S7 by using Tapatalk Pro
 

 

Όχι τώρα το απενεργοποίησα.Θα έχω τώρα μηνύματα;

Link to comment
Share on other sites

Όχι τώρα το απενεργοποίησα.Θα έχω τώρα μηνύματα;
Α, ωραία, αφού το απενεργοποίησες τώρα λογικά δεν θα σου συμβεί ξανά.


Για δοκίμασέ το κιόλας.
Απενεργοποίησε το internet από το κινητό σου, και στείλε κάποια SMS από ένα άλλο κινητό προς το δικό σου με διαφορά κάποιων λεπτών.

Θα τα λάβεις όλα;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Από την ώρα που το απενεργοποίησα τα μηνύματα που στέλνω πάνε κανονικά αλλά δεν μου έρχονται αυτά που μου στέλνουν.Οταν το ξαναενεργοποιησα και άνοιξα τα data τότε άρχισαν να μου έρχονται μηνύματα δυστυχως

Edited by manosmar
Link to comment
Share on other sites

Από την ώρα που το απενεργοποίησα τα μηνύματα που στέλνω πάνε κανονικά αλλά δεν μου έρχονται αυτά που μου στέλνουν.Οταν το ξαναενεργοποιησα και άνοιξα τα data τότε άρχισαν να μου έρχονται μηνύματα δυστυχως
Δυστυχώς δεν ξέρω τι συμβαίνει.
Ακόμη και τώρα που χρησιμοποιώ το Messages σε μία spare συσκευή γιατί έχω την δική στην Huawei για αλλαγή μπαταρίας, η λειτουργία είναι όπως ακριβώς σου την περιέγραψα.

Νομίζω ότι το τελευταίο πράγμα που μπορείς να κάνεις είναι να εγκαταστήσεις κάποια άλλη εφαρμογή ανταλλαγής SMS, και να δεις αν μ' εκείνη θα λαμβάνεις τα SMS στην ώρα τους, ακόμη και αν δεν έχεις internet στο κινητό.


Ενδεικτικά μπορείς να δοκιμάσεις το Textra SMS, ή το Chomp SMS που θεωρούνται από τις καλύτερες 3rd party εφαρμογές που θα βρεις στο Google Play.

Sent from my Samsung Galaxy Tab S7 by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας συμπληρώσει 1 εβδομάδα με τη συσκευη δηλώνω απόλυτα ευχαριστημένος ιδιαίτερα στο τομέα απόδοσης μπαταρίας που ενώ είχα φόβο και μεγάλη επιφύλακτικοτητα τελικά στην πράξη αποδεικνύεται άκρως ικανοποιητική και κάτι ενδιάμεσο σε 8 pro και 8T.

Στα θετικά προερχόμενος από 8 pro η πιο μικρή κυρτοτητα οθόνης, το πολύ ελαφρώς πιο μαζεμένο μέγεθος όπως και η αναβάθμιση σε κάμερα ειδικά night mode όπως και η δυνατότητα optical zoom έως 3.3x.

Στα αρνητικά θα έλεγα την θέση του αναγνώστη αποτυπωμάτων που η θέση του είναι άβολη τόσο χαμηλά τοποθετημένη.

Στα υπόλοιπα ηχεία, οθόνη ειναι σε εξαιρετικα επίπεδα όπως ήταν σε 8 pro.

Να παραθέσω και στατιστικά μπαταρίας μικτή χρήση WiFi - data πάντα 120hz και qhd ανάλυση οθόνης τα παρακάτω.
Screenshot_20211206-105602841.thumb.jpg.a1fc1aa7ce74ca256300f55d94b6a9b4.jpgScreenshot_20211206-105621728.thumb.jpg.9b1022988e5b7794a2b3dcb5aa83ab23.jpgScreenshot_20211206-105632744.thumb.jpg.827ebee0a8daf936ac0b85d266a0eb97.jpgScreenshot_20211206-105644242.thumb.jpg.fe7d3e714690314e7adf7aa9ff0cf806.jpg


Από διαφορετική ημέρα με κυρίως WiFi χρήση τα παρακάτω στατιστικά μπαταρίας.


IMG_20211207_185820_307.thumb.jpg.4e54bfcd613c841e74f454485905f4ba.jpgIMG_20211207_185823_853.thumb.jpg.c7dfe855b88310e02d4d05942a034c85.jpgIMG_20211207_185827_158.thumb.jpg.7dc64ba5703735ee81c2bc9910d5993f.jpgIMG_20211207_185829_543.thumb.jpg.c5189e50ddbccd6ce2682fe36381b55d.jpg

Sent from my LE2123 using Tapatalk





OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια ερώτηση, έχει κάνει χρήση κανείς της κοινοποίησης κοντά σε αρχεία ? Ενώ με καμιά συσκευή δεν είχα θέμα, με τo 9 pro δεν κατάφερα να λάβω ένα apk από s21 ultra, το οποίο το είχα στείλει άνετα σε Sony κτλ. Έχετε καμία ιδέα τι παίζει ?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, έχει κανείς την εφαρμογή dji fly? Αυτήν ήθελα να στείλω, αφού την έστειλα μέσω cloud, δε με αφήνει να κάνω εγκατάσταση, έχει κανείς καμία ιδέα ? 

Άκυρο παίδες, δεν είχε κατέβει σωστά, έπαιξε κανονικά 

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι διάβασα και γω χτες έχει σοβαρά bugs και δεν συστήνεται η εγκατάσταση της.
https://www.angroid.gr/android-news/ta-oneplus-9-kai-9-pro-anavathmizontai-se-android-12-alla-min-to-kanete-akoma-giati-i-oneplus-ekane-to-thayma-tis-pali

Sent from my LE2123 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites



Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιζει για αυτο εφυγε ο CEO μεταξυ αλλων διοτι ηξερε προς τα που παει το πραγμα

 

 

 

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...