Jump to content

OnePlus 9 Pro


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μονο το 5g εχει θεμα?σημα εχεις καλο?
Ναι σήμα είναι μια χαρά

 

Sent from my LE2123 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα.

Τωρα που εχει περασει λιγος καιρος και το εχετε δουλεψει οι κατοχοι θα ηθελε καποιος/οι να μας δωσουν μια πιο συνολικη εικονα απο τη συσκευη (σε ολους τους τομεις) ? :)

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά "κρύωσα" λιγάκι με την προοπτική του 9 Pro πάντως όσο περνάει ο καιρός, ειδικά στα χρήματα που βρίσκεται ακόμα. Ναι, καθαρή Android εμπειρία και ταχύτατη λειτουργία αλλά δεν μοιάζει να ξεχωρίζει σε κανέναν τομέα τόσο πολύ, ώστε να δικαιολογεί το χιλιάρικο+ στην έκδοση με τα 12/256. Την ίδια smooth εμπειρία βρίσκεις εν πολλοίς και στο απλό 9άρι, και ίσως και σε προηγούμενης χρονιάς συσκευές στα μισά ή 2/3 των χρημάτων.

 

Γενικότερα μου μοιάζει λίγο σαν "τραστ" η φετινή τιμολογιακή πολιτική των εταιρειών. Άπαξ και χτύπησε χιλιάρικο δηλαδή το πρώτο S888 με 12GB και AMOLED (S21), λένε όλοι οκ, τόσο θα πουλήσουμε κι εμείς. Ωστόσο άλλες προτάσεις είναι πιο ολοκληρωμένες στον τομέα της κάμερας που κάνει και τη διαφορά στο τοπ επίπεδο.

 

Εξακολουθώ να θέλω να δουλέψω Oxygen πολύ περισσότερο από πχ. One UI ή (ακόμα χειρότερα) MIUI, αλλά αν καταλήξω ότι αυτό είναι το βασικό που ζητάω πιο λογικό να πάω στο απλό 9 και με τα 8GB μόνο. Αλλιώς είμαι σε σκέψεις να περιμένω το Xperia 1 III που κουβαλάει ίδιο spec, αλλά στα χαρτιά τουλάχιστον εντυπωσιάζει με καινοτομίες παντού φέτος.

Edited by mclisme
Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Ότι πληρώσεις θα πάρεις..

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Ότι πληρώσεις θα πάρεις..

 

Θα πάρεις όντως; Γιατί στα 1100 ευρώ για να πάρω τα 12 GB ram αμφιβάλλω για το value του 9 Pro. Τι σου δίνει το οποίο έχει κοστίσει στην OnePlus, και θα απολαμβάνεις, παραπάνω από τον ανταγωνισμό;

Chipset και ταχύτητα τα συναντάς και αλλού το 2021 με λιγότερα, ακόμα και στην ίδια εταιρεία.

Ανάπτυξη OS? Το ότι το προτιμάμε κάποιοι έναντι του One UI πχ. δε σημαίνει ότι η Samsung δεν έχει ρίξει χρήμα στην ανάπτυξη και υποστήριξη του, ίσως να έχει και ρίξει και περισσότερο ακόμα αναλογιζόμενοι τα features που παρέχει (άσχετα αν για κάποιους είναι αδιάφορα).

Κάμερα; Ούτε. Τουλάχιστον φέτος η κύρια κάμερα του μπορεί να σταθεί στο ύψος της μεν, αλλά παραμένει πίσω από τους κορυφαίους, ενώ ακόμα και στους υπόλοιπους τομείς υστερεί σαν φωτογραφικό πακέτο (selfie, zoom, video) όπως φαίνεται πλέον μετά από έναν μεγάλο αριθμό τεστ.

 

Δεν βάζω καν στη συζήτηση ζητήματα υπερθέρμανσης που έχουν αναφερθεί γιατί αφενός τα παρουσιάζουν και άλλες συσκευές με 888 και αφετέρου έχω μια ελπίδα ότι ίσως αντιμετωπιστούν, αν και συνήθως η λύση είναι το κρυφό throttling.

 

Άρα; Εφόσον τα δώσω τα 1000+ τι θα πάρω που δε θα πάρω αλλού και τι θα θυσιάσω;

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις όντως; Γιατί στα 1100 ευρώ για να πάρω τα 12 GB ram αμφιβάλλω για το value του 9 Pro. Τι σου δίνει το οποίο έχει κοστίσει στην OnePlus, και θα απολαμβάνεις, παραπάνω από τον ανταγωνισμό;

Chipset και ταχύτητα τα συναντάς και αλλού το 2021 με λιγότερα, ακόμα και στην ίδια εταιρεία.

Ανάπτυξη OS? Το ότι το προτιμάμε κάποιοι έναντι του One UI πχ. δε σημαίνει ότι η Samsung δεν έχει ρίξει χρήμα στην ανάπτυξη και υποστήριξη του, ίσως να έχει και ρίξει και περισσότερο ακόμα αναλογιζόμενοι τα features που παρέχει (άσχετα αν για κάποιους είναι αδιάφορα).

Κάμερα; Ούτε. Τουλάχιστον φέτος η κύρια κάμερα του μπορεί να σταθεί στο ύψος της μεν, αλλά παραμένει πίσω από τους κορυφαίους, ενώ ακόμα και στους υπόλοιπους τομείς υστερεί σαν φωτογραφικό πακέτο (selfie, zoom, video) όπως φαίνεται πλέον μετά από έναν μεγάλο αριθμό τεστ.

 

Δεν βάζω καν στη συζήτηση ζητήματα υπερθέρμανσης που έχουν αναφερθεί γιατί αφενός τα παρουσιάζουν και άλλες συσκευές με 888 και αφετέρου έχω μια ελπίδα ότι ίσως αντιμετωπιστούν, αν και συνήθως η λύση είναι το κρυφό throttling.

 

Άρα; Εφόσον τα δώσω τα 1000+ τι θα πάρω που δε θα πάρω αλλού και τι θα θυσιάσω;

 

Για όλα αυτά που λες πάρε Samsung. Γιατί το κουράζεις; Και τι ακριβώς ψάχνεις; Αφού μόνος σου δίνεις τις απαντήσεις στον εαυτό σου...δεν έχω καταλάβει!!

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Για όλα αυτά που λες πάρε Samsung. Γιατί το κουράζεις; Και τι ακριβώς ψάχνεις; Αφού μόνος σου δίνεις τις απαντήσεις στον εαυτό σου...δεν έχω καταλάβει!!

 

Iδανικά; Έτσι όπως είναι η αγορά αυτή τη στιγμή, ένα 9 Pro 12GB στα 800-850 θα το είχα χτυπήσει χτες. Ειδάλλως στα 1000-1100 θα ήθελα να πάρω εκτός από top performance (το οποίο είναι το εύκολο πλέον) και ένα φωτογραφικό σετάπ που να ανταποκρίνεται και σε άλλα σενάρια χρήσης πέραν της point n shoot κυρίας κάμερας.

 

Έχω βάλει 3-4 φορές στο καλάθι το S21 Ultra 256 από τότε που έχει πέσει στα 1050-1080, αλλά δεν μου πάει το χέρι να δουλεύω One UI...

 

Εϊναι αστείο το ότι σαν ποσό είμαι διατεθειμένος να δώσω για πρώτη φορά 4ψήφιο νούμερο αλλά δεν μπορώ να βρω συσκευή που να καλύπτει όλες τις απαιτήσεις μου. Υποθέτω σε λίγους μήνες το 9 Pro θα διατίθεται κοντά στο ποσό που θεωρώ ότι το δικαιολογεί σαν αγορά αλλά με πιέζουν άλλοι παράγοντες για αλλαγή συσκευής άμεσα και δεν ξέρω τι να κάνω τελικα.

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Απο το γνωστο μαγαζι της Κινας παντως αυτη τη στιγμη το 256/8GB RAM ειναι στα 727 & το 12GB RAM στα 802 ευρω.. Προσωπικα ηδη με "τρωει" σε αυτη τη τιμη και ας χανω (ελεγχομενο κι αυτο) τον 2ο χρονο εγγυησης.

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κανενα καλο tempered glass να αγορασουμε για την συσκευη?

 

Mocolo uv είναι ότι καλύτερο

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Νέο update 11.2.5.5 σήμερα μέσω του Oxygen Updater και με security patch Μαϊου. Στο προηγούμενο μήνα έδωσαν του Απριλίου. Λέτε να έβαλαν μυαλό και να δίνουν ανά μήνα τελικά;
Link to comment
Share on other sites

Την τρέχουσα ναυαρχίδα πάντα την υποστήριζαν άμεσα και λογικό είναι...το κυριότερο είναι να φυσάει και να δουλεύει απροβλημάτιστα η συσκευή και σε αυτό πιστεύω ότι ποτέ δεν υπήρχαν σοβαρά θέματα με τα 1+.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Νέο update 11.2.5.5 σήμερα μέσω του Oxygen Updater και με security patch Μαϊου. Στο προηγούμενο μήνα έδωσαν του Απριλίου. Λέτε να έβαλαν μυαλό και να δίνουν ανά μήνα τελικά;

 

Επίσης μέσω VPN και region India επίσημα από τις ενημερώσεις συστήματος της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Απο το γνωστο μαγαζι της Κινας παντως αυτη τη στιγμη το 256/8GB RAM ειναι στα 727 & το 12GB RAM στα 802 ευρω.. Προσωπικα ηδη με "τρωει" σε αυτη τη τιμη και ας χανω (ελεγχομενο κι αυτο) τον 2ο χρονο εγγυησης.

 

Μια χαρά η προσφορά, το χτύπησα και εγώ, σε αυτά τα λεφτά πιστεύω αξίζει, για 1000+ δεν θα έδινα.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά η προσφορά, το χτύπησα και εγώ, σε αυτά τα λεφτά πιστεύω αξίζει, για 1000+ δεν θα έδινα.

 

Όταν και αν χρειαστείτε το σέρβις να μας πείτε εάν σας το καλύψει η εγγύηση... Φίλοι που αγόρασαν 8pro Κίνα τα έστειλαν στο επίσημο για επισκευή. Ο ένας είχε θεμα με το ηχείο. Ο άλλος με την φόρτιση . Και οι 2 αναγκαστικάν να πληρώσουν την επισκευή γιατί το κάλυψαν. Τα έβγαλαν εκτός εγγύηση. Έτσι χωρίς λόγο ....ενώ ήταν 8-9 μηνών συσκευή... ... Πιστεύω στα κινέζικα κάνουν το παν για να βγάλουν εκτός εγγύησης

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν και αν χρειαστείτε το σέρβις να μας πείτε εάν σας το καλύψει η εγγύηση... Φίλοι που αγόρασαν 8pro Κίνα τα έστειλαν στο επίσημο για επισκευή. Ο ένας είχε θεμα με το ηχείο. Ο άλλος με την φόρτιση . Και οι 2 αναγκαστικάν να πληρώσουν την επισκευή γιατί το κάλυψαν. Τα έβγαλαν εκτός εγγύηση. Έτσι χωρίς λόγο ....ενώ ήταν 8-9 μηνών συσκευή... ... Πιστεύω στα κινέζικα κάνουν το παν για να βγάλουν εκτός εγγύησης

 

Δεν μου έχει τύχει ποτέ σε καμία συσκευή μου να χρησιμοποιήσω εγγύηση.

Άμα τύχει τώρα περαστικά.

:)

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα!σημερα παρελαβα και εγω..το κινητο ειναι πανεμορφο καταρχας!

με τις θερμοκρασιες υπαρχει θεμα?λιγο που το δουλεψα για μεταφορα αρχειων ζεσταθηκε αρκετα!

Link to comment
Share on other sites

Είναι ο 888 τελικά βγήκε "θερμός" να υποθέσω πως και στο Mi 11 ανέβαζε θερμοκρασίες...
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

ναι και στο mi 11 αλλα οχι τοσο πολυ νομιζω

Στο ΜΙ 11 ανεβάζει πιο πολύ, φαντάζομαι θα έχετε διαβάσει για μητρικές που "λιώνουν"...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα!σημερα παρελαβα και εγω..το κινητο ειναι πανεμορφο καταρχας!

με τις θερμοκρασιες υπαρχει θεμα?λιγο που το δουλεψα για μεταφορα αρχειων ζεσταθηκε αρκετα!

 

Είχες κάνει όλα τα update στην συσκευή;

Έκανες μεταφορά εφαρμογών από άλλο τηλ;

Κάνε μια εγγραφή video 4k για 3 λεπτά και δες αν πετάξει μήνυμα υπερθέρμανσης.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είχες κάνει όλα τα update στην συσκευή;

Έκανες μεταφορά εφαρμογών από άλλο τηλ;

Κάνε μια εγγραφή video 4k για 3 λεπτά και δες αν πετάξει μήνυμα υπερθέρμανσης.

 

πρωτα οταν ανοιξα την συσκευη εκανα μεταφορα αρχειων απο την παλια μου συσκευη οπου ειχε ζεσταθει αρκετα και μετα εκανα ολα τα updates!για το 4κ βιντεο θα το δοκιμασω!

Link to comment
Share on other sites

πρωτα οταν ανοιξα την συσκευη εκανα μεταφορα αρχειων απο την παλια μου συσκευη οπου ειχε ζεσταθει αρκετα και μετα εκανα ολα τα updates!για το 4κ βιντεο θα το δοκιμασω!

 

Υπάρχουν πολλές αναφορές στο forum 1+ δεν ισχύει για όλους, καλό είναι να στηθεί χωρίς να γίνει μεταφορά από άλλο τηλ, να πάρει όλες της αναβαθμίσεις και μετά στήσιμο, επίσης η ενεργοποίηση απενεργοποίηση αντίστροφης φόρτισης βοήθησε πολλούς, φαίνεται το πρόβλημα να έχει να κάνει με software, μακάρι να μην φάμε καμία ήττα γιατί με τις ζεστές που έχουμε στην Ελλάδα θα είναι δύσκολα.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλές αναφορές στο forum 1+ δεν ισχύει για όλους, καλό είναι να στηθεί χωρίς να γίνει μεταφορά από άλλο τηλ, να πάρει όλες της αναβαθμίσεις και μετά στήσιμο, επίσης η ενεργοποίηση απενεργοποίηση αντίστροφης φόρτισης βοήθησε πολλούς, φαίνεται το πρόβλημα να έχει να κάνει με software, μακάρι να μην φάμε καμία ήττα γιατί με τις ζεστές που έχουμε στην Ελλάδα θα είναι δύσκολα.

 

το δοκιμασα το βιντεο δεν ειχα κανενα θεμα με θερμοκρασιες παραμονο μετα απο 3 λεπτα ζεσταθηκε λιγο πισω που ειναι φυσιολογικο!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 9 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...