Jump to content

OnePlus 9 Pro


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή έχω δουλέψει xiaomi, το λογισμικό είναι απαγορευτικός παράγοντας για μένα όταν έχω 2 καλύτερες επιλογές (σε θέμα λογισμικού) . Επίσης δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα Ελλάδα και θα αγοράσω κινητό μεσα στην βδομάδα οπότε.... Η selfie κάμερα δεν φτιάχνετε με λογισμικό αλλά ελπίζω οι πίσω και ειδικά η main να φτιαχτεί γιατί η wide δείχνει είδη πολύ καλή. Συνήθως δεν καίγομαι για τις κάμερες τόσο πολύ αλλά αν είναι να ξοδέψω 1000ε δεν θέλω να κάνω λάθος επιλογή επειδή δεν αλλάζω και κινητά συχνά (είμαι με το oneplus 6 εδω κ 2μισή χρόνια)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, πραγματικά είμαι σε μεγάλο δίλημμα φέτος. Τα τελευταία μου 3 κινητά είναι oneplus και είμαι έτοιμος για το 9 pro αλλά είναι τόσο κοντά στα λεφτά με το S21 Ultra που όλοι μου λένε τα καλύτερα ( έχω να αγοράσω samsung από note 3 λόγο λογισμικού/μπαταρίας) που δεν ξέρω τι να κάνω. Ακούω για το 9 pro για υπερθέρμανση, μέτρια μπαταρία, οκαυ κάμερα, χάλια selfie και έχω τρομάξει

 

Έχω την συσκεύη μια εβδομάδα περίπου και δεν εχει εμφανιστεί κανένα θέμα υπερθέρμανσης. Σχετικά με την μπαταρία θα σου πώ οτι τα πηγαίνει καλύτερα σε σχέση με το 8pro που είχα και πάντα με τη χρήση που κάνω εγώ. Αναφορικά να σου πω ότι σε μόνιμη βάση έχω 2 κάρτες μέσα, wifi/data μόνιμα ανοιχτά και μάλιστα 5G ενεργό, ΒΤ και αυτό μόνιμα ανοιχτό, οθόνη QHD+ 120Hz με μόνη ενεργή ρύθμιση την αυτόματη ρύθμιση φωτεινότητας. Αυτή τη στιγμή είμαι στο 61% απο τις 8:30 που τελείωσε η φόρτιση. Για την selfie κάμερα δεν ενθουσιάστηκα αλλά για να είμαι ειλικρινης δεν με ενοχλεί γιατί δεν την χρησιμοποιώ, μην φανταστείς οτι είναι χάλια. Για το κεντικό camera module έχω να σου πω οτι είναι καλύτερο απο το 8pro και σε αυτό το link μπορείς να δείς κάποιες φωτό που έβγαλα με το 9pro και το iPhone 12 Pro Max. Τα συμπερασματα δικά σας για το αποτέλεσμα. Σκεφτόμουν και εγώ το S21 Pro αλλά με αποθαρρύνει το λογισμικό, πολύ φορτωμένο για τα γούστα μου, θα ήθελα να το δοκιμάσω κάποια στιγμή ειδικά την έκδοση με τον Snap.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια, είδα τις φώτο και εκτός από την τελευταία με το φυτό μέσα στο σπιτι που μου άρεσαν λίγο περισσότερο τα χρώματα του op9pro σε όλες τις άλλες το iPhone έδωσε πολύ καλύτερα αποτελέσματα. Πιστεύω ότι το op9pro επρεπε να παίζει τουλάχιστον κάτω από 900 για να παραβλέψω τα ψεγάδια του δυστυχώς
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια, είδα τις φώτο και εκτός από την τελευταία με το φυτό μέσα στο σπιτι που μου άρεσαν λίγο περισσότερο τα χρώματα του op9pro σε όλες τις άλλες το iPhone έδωσε πολύ καλύτερα αποτελέσματα. Πιστεύω ότι το op9pro επρεπε να παίζει τουλάχιστον κάτω από 900 για να παραβλέψω τα ψεγάδια του δυστυχώς

 

Οι τιμές έχουν ξεφύγει απο όλους τους κατασκευαστές και γενικά δεν θεωρώ οτι οι συσκευές (απο τις ναυαρχίδες) αξίζουν τα λεφτά που ζητάνε. Το θετικό είναι οτι υπάρχουν πλέον αρκετές επιλογές για να διαλέξει κάποιος αυτό που του ταιριάζει. Είναι δεδομένο όμως οτι κάθε επιλογή έχει τα πλεονεκτηματα και μειονέκτηματα, για παράδειγμα ο επεξεργαστης του S21 (exynos) ήταν η αιτια που δεν το πήρα όπως και το λειτουργικό και αντίστοιχα ζηλέυω το οικοσύστημα της Samsung και την φωτογραφική του.

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές έχουν ξεφύγει απο όλους τους κατασκευαστές και γενικά δεν θεωρώ οτι οι συσκευές (απο τις ναυαρχίδες) αξίζουν τα λεφτά που ζητάνε. Το θετικό είναι οτι υπάρχουν πλέον αρκετές επιλογές για να διαλέξει κάποιος αυτό που του ταιριάζει. Είναι δεδομένο όμως οτι κάθε επιλογή έχει τα πλεονεκτηματα και μειονέκτηματα, για παράδειγμα ο επεξεργαστης του S21 (exynos) ήταν η αιτια που δεν το πήρα όπως και το λειτουργικό και αντίστοιχα ζηλέυω το οικοσύστημα της Samsung και την φωτογραφική του.

 

Οι συγκεκριμένες φωτογραφίες είναι με όλες τις τελευταίες αναβαθμίσεις που έδωσε η oneplus;

Προσωπικά στις σκοτεινές βλέπω καλύτερα αποτελέσματα με το 9 pro, όπως και στην μπανάνα. Σε αυτή από το μπαλκόνι θα ήθελα λιγότερο sharpening γιατί όντως του iphone είναι πιο καλή. Το θέμα όμως είναι ότι το s21 ultra θα ήταν καλύτερο και από τα δύο πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι με το τελευταία αναβάθμιση
Περίμενα ότι θα είναι αρκετά χειρότερες να πω την αλήθεια με αυτά που διάβαζα. Εμένα με προβληματίζει μπαταρία, ram management που είναι κάπως επιθετικό και κλείνει πιο εύκολα τις εφαρμογές σε σχέση με samsung και το θέμα της υπερθέρμανσης. Κάνω λίγο υπομονή να δω πως θα πάνε αυτά για να αποφασίσω μεταξύ του s21 ultra και του 9 pro.
Link to comment
Share on other sites

Έχω την συσκεύη μια εβδομάδα περίπου και δεν εχει εμφανιστεί κανένα θέμα υπερθέρμανσης. Σχετικά με την μπαταρία θα σου πώ οτι τα πηγαίνει καλύτερα σε σχέση με το 8pro που είχα και πάντα με τη χρήση που κάνω εγώ. Αναφορικά να σου πω ότι σε μόνιμη βάση έχω 2 κάρτες μέσα, wifi/data μόνιμα ανοιχτά και μάλιστα 5G ενεργό, ΒΤ και αυτό μόνιμα ανοιχτό, οθόνη QHD+ 120Hz με μόνη ενεργή ρύθμιση την αυτόματη ρύθμιση φωτεινότητας. Αυτή τη στιγμή είμαι στο 61% απο τις 8:30 που τελείωσε η φόρτιση. Για την selfie κάμερα δεν ενθουσιάστηκα αλλά για να είμαι ειλικρινης δεν με ενοχλεί γιατί δεν την χρησιμοποιώ, μην φανταστείς οτι είναι χάλια. Για το κεντικό camera module έχω να σου πω οτι είναι καλύτερο απο το 8pro και σε αυτό το link μπορείς να δείς κάποιες φωτό που έβγαλα με το 9pro και το iPhone 12 Pro Max. Τα συμπερασματα δικά σας για το αποτέλεσμα. Σκεφτόμουν και εγώ το S21 Pro αλλά με αποθαρρύνει το λογισμικό, πολύ φορτωμένο για τα γούστα μου, θα ήθελα να το δοκιμάσω κάποια στιγμή ειδικά την έκδοση με τον Snap.

 

θα συμφωνήσω και εγώ ως πρώην κάτοχος του 8 pro στο θέμα κάμερας και μπαταρίας.

Με το 8 pro με χρήση από τις 6 το πρωϊ και μέχρι τις 11 το βράδυ που το έβαζα για φόρτιση είχα μπαταρία γύρω στο 18- 30%.

Με το 9 pro με ίδια χρήση έχω 42- 46%!

Η κάμερα και λογικό φαίνεται είναι καλύτερη από του 8, όχι όμως τόσο μεγάλη διαφορά.

Κυριότερη βελτίωση ο ευρυγώνιος και οι νυχτερινές φώτο.

Link to comment
Share on other sites

Αποτι έχω διαβάσει το νέο UI είναι πολύ πιο απλοποιημένο και κοντά στο στοκ πλέον και ο exynos φέτος δείχνει ισοδύναμος του snapdragon, καμία σχέση με πέρσι που το s20 με exynos ήταν άλλο κινητό
Link to comment
Share on other sites

Περίμενα ότι θα είναι αρκετά χειρότερες να πω την αλήθεια με αυτά που διάβαζα. Εμένα με προβληματίζει μπαταρία, ram management που είναι κάπως επιθετικό και κλείνει πιο εύκολα τις εφαρμογές σε σχέση με samsung και το θέμα της υπερθέρμανσης. Κάνω λίγο υπομονή να δω πως θα πάνε αυτά για να αποφασίσω μεταξύ του s21 ultra και του 9 pro.

 

θέμα ram management δεν υφίσταται και είχα ρίξει τρελό κράξιμο για αυτό στο 1+6. όπως δεν υφίσταται υπερθέρμανση.

 

ο exynos δεν ήταν και δεν είναι ούτε κατά διάνοια κοντά στον sd. Και δεν είναι η απόδοση το πρόβλημα αλλά ότι είναι πολύ κακή υλοποίηση.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

θέμα ram management δεν υφίσταται και είχα ρίξει τρελό κράξιμο για αυτό στο 1+6. όπως δεν υφίσταται υπερθέρμανση.

 

 

 

ο exynos δεν ήταν και δεν είναι ούτε κατά διάνοια κοντά στον sd. Και δεν είναι η απόδοση το πρόβλημα αλλά ότι είναι πολύ κακή υλοποίηση.

Σε σχέση με το 1+6 πως είναι η μπαταρία μιας και είχα το 6Τ; Έτσι θα έχω ένα καλό μετρό σύγκρισης. Αφού λες ότι δεν έχει το πρόβλημα του 1+6 πολύ θετικό γιατί κι εμένα με είχε ξενερώσει που έκλεινε τις εφαρμογές τόσο εύκολα. Το 12 gb ram έχεις;
Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το 1+6 πως είναι η μπαταρία μιας και είχα το 6Τ; Έτσι θα έχω ένα καλό μετρό σύγκρισης. Αφού λες ότι δεν έχει το πρόβλημα του 1+6 πολύ θετικό γιατί κι εμένα με είχε ξενερώσει που έκλεινε τις εφαρμογές τόσο εύκολα. Το 12 gb ram έχεις;

 

βγάζω 6.30 ώρες οθόνη στις 26-27 ώρες, με browsing, social media, κλήσεις κλπ κλπ. αλλά πίστεψε με, τόσο γρήγορα που φορτίζει δεν παίζει να σε νοιάξει καν.

 

Ναι έχω το 12/256 και έχω θέμα με την διαχείριση γενικά, νευριάζω όταν μου το κάνει και το 9προ πάει τρένο, δεν κλείνει τίποτα και ας έχω όλα optimization όπως είναι, default.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στη διαχείριση εφαρμογών. Από το πρωί είχα ανοιχτό story στο instagram και το είδα από εκεί που το άφησα. Εννοείται ότι εχω αρκετές εφαρμογές ανοιχτές. Αντίθετα θα σου πω ότι στο 8pro είχα παρατηρήσει κάποιες παραφωνίες.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, για οποιον μπορει να ενδιαφερεται επειδη επεσε το ματι μου, παραθετω τις μπαντες που καλυπτει και η CH version LE2120 και καλυπτει πλεον και ολες τις δικες μας εδω (αν θυμαμαι καλα στο 8 Pro καποια ελειπε).

OnePlus 9 Pro 5G LE2120 Global Rom (8GB+256GB)

Network

2G: GSM: B2/B3/B5/B8

CDMA: BC0

3G: WCDMA: B1/B2/B4/B5/B8/B9/B19

4G: FDD-LTE: B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B12/B17/B18/B19/B20/B26

TDD-LTE: B34/B38/B39/B40/B41

5G: NSA: N41, N78, N79

SA: N1, N3, N28A, N41, N78, N79

MIMO: LTE: B1, B3, B39, B41; NR: N1, B3,N41, N78, N79

LTE: 4×4 MIMO, Supports up to DL Cat 18/UL Cat 18 (1.2 Gbps /200Mbps), depending on carrier support

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό το link ήμουν έτοιμος να ποστάρω κι εγώ χτες! με πρόλαβες :lol:

 

Εκπληκτικό αποτέλεσμα υπέρ του 9 Pro, το διαλυει το 11 Ultra στην πλειοψηφία των περιπτώσεων και δεν το περίμενα καθόλου. Ήμουν που ήμουν στο ντεμί για το MIUI τώρα έφυγε τελείως το 11άρι από τη σκέψη μου, ειδικά εφόσον σε έναν τομέα που περίμενα να κάνει διαφορά αποδεικνύεται έτσι κι έτσι.

 

Εξακολουθώ να είμαι ανάμεσα σε 9 Pro και S21 Ultra, και ο λόγος είναι καθαρά λόγω του ότι παίζουν στα 50-80 ευρώ διαφορά στο Amazon (κοιτάζω μόνο 256άρια με τα 12GB). Προτιμώ το 9 Pro για το λειτουργικό του και το εύκολο ξεκλείδωμα (root & custom), τη γρήγορη φόρτιση, το APTX HD στο Bluetooth, με προβληματίζει το γεγονός ότι η OnePlus δεν υποστηρίζει συσκευές πάνω από 2ετία και το γεγονός ότι ενώ η κύρια κάμερα το παλεύει δυνατά και κάπου είναι και καλύτερη από S21, η selfie πολύ μέτρια (όχι ότι τραβάω selfie ιδιαίτερα) και κάποια θέματα με το βίντεο. Αλήθεια, υπάρχει ανεπίσημη υποστήριξη μήπως πέραν της 2ετίας; Ισως λόγω της υπαρξης αρκετού development για αυτό;

 

Στο S21 με τραβάει μόνο το γεγονός ότι η κάμερα είναι πιο ολοκληρωμένη συνολικά, εκτός από πολύ καλή κύρια κάμερα έχει και κορυφαία selfie cam, optical zoom, βίντεο, και η 4ετής υποστήριξη. Με χαλάει το βάρος και κυρίως ότι είναι "μπροστόβαρο", σε δοκιμές σε μαγαζί σχεδόν μου έπεσε προς τα μπροστά 2 φορές σε 10 λεπτά και λογικά πιο κουραστικό για χρήση με το ένα χέρι.

 

Αν είχαν 200 ευρώ διαφορά μεταξύ τους θα είχα ήδη πάει στο 9 Pro, για 100-120 (μαζί με το κόστος του φορτιστή) το σκέφτομαι. Βέβαια μάλλον πέφτω στην παγίδα της λανθασμένης σκέψης "αφού δίνω παραπάνω να πάρω το καλύτερο value σε specs" που βέβαια εκτός της κάμερας δεν ισχύει κάπου αλλού, και ειδικά για τη δική μου χρήση και προτιμήσεις, τo 9 Pro υπερτερεί λογικά σαν εμπειρία.

Απλά έχω την πεποίθηση ότι του χρόνου η 1+ θα κάνει μεγάλο βήμα εμπρός στην κάμερα, υποθέτω η Hasselblad θα εμπλακεί και στο hardware όπως έχει αφήσει να εννοηθεί, και θα ψάχνω να το δώσω για 600άρι ευρώ στην καλύτερη για να πάω στον διάδοχο...

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το link ήμουν έτοιμος να ποστάρω κι εγώ χτες! με πρόλαβες :lol:

 

Εκπληκτικό αποτέλεσμα υπέρ του 9 Pro, το διαλυει το 11 Ultra στην πλειοψηφία των περιπτώσεων και δεν το περίμενα καθόλου. Ήμουν που ήμουν στο ντεμί για το MIUI τώρα έφυγε τελείως το 11άρι από τη σκέψη μου, ειδικά εφόσον σε έναν τομέα που περίμενα να κάνει διαφορά αποδεικνύεται έτσι κι έτσι.

 

Εξακολουθώ να είμαι ανάμεσα σε 9 Pro και S21 Ultra, και ο λόγος είναι καθαρά λόγω του ότι παίζουν στα 50-80 ευρώ διαφορά στο Amazon (κοιτάζω μόνο 256άρια με τα 12GB). Προτιμώ το 9 Pro για το λειτουργικό του και το εύκολο ξεκλείδωμα (root & custom), τη γρήγορη φόρτιση, το APTX HD στο Bluetooth, με προβληματίζει το γεγονός ότι η OnePlus δεν υποστηρίζει συσκευές πάνω από 2ετία και το γεγονός ότι ενώ η κύρια κάμερα το παλεύει δυνατά και κάπου είναι και καλύτερη από S21, η selfie πολύ μέτρια (όχι ότι τραβάω selfie ιδιαίτερα) και κάποια θέματα με το βίντεο. Αλήθεια, υπάρχει ανεπίσημη υποστήριξη μήπως πέραν της 2ετίας; Ισως λόγω της υπαρξης αρκετού development για αυτό;

 

Στο S21 με τραβάει μόνο το γεγονός ότι η κάμερα είναι πιο ολοκληρωμένη συνολικά, εκτός από πολύ καλή κύρια κάμερα έχει και κορυφαία selfie cam, optical zoom, βίντεο, και η 4ετής υποστήριξη. Με χαλάει το βάρος και κυρίως ότι είναι "μπροστόβαρο", σε δοκιμές σε μαγαζί σχεδόν μου έπεσε προς τα μπροστά 2 φορές σε 10 λεπτά και λογικά πιο κουραστικό για χρήση με το ένα χέρι.

 

Αν είχαν 200 ευρώ διαφορά μεταξύ τους θα είχα ήδη πάει στο 9 Pro, για 100-120 (μαζί με το κόστος του φορτιστή) το σκέφτομαι. Βέβαια μάλλον πέφτω στην παγίδα της λανθασμένης σκέψης "αφού δίνω παραπάνω να πάρω το καλύτερο value σε specs" που βέβαια εκτός της κάμερας δεν ισχύει κάπου αλλού, και ειδικά για τη δική μου χρήση και προτιμήσεις, τo 9 Pro υπερτερεί λογικά σαν εμπειρία.

Απλά έχω την πεποίθηση ότι του χρόνου η 1+ θα κάνει μεγάλο βήμα εμπρός στην κάμερα, υποθέτω η Hasselblad θα εμπλακεί και στο hardware όπως έχει αφήσει να εννοηθεί, και θα ψάχνω να το δώσω για 600άρι ευρώ στην καλύτερη για να πάω στον διάδοχο...

Η OnePlus υποστηρίζει τις συσκευές πάνω από 2 χρόνια. Είναι η πρώτη που το έκανε μετά την Google φυσικα. Από το OnePlus 3/3T και έπειτα, έδινε και δίνει 3 Android updates και που και που security updates. Απλά δεν είναι πλέον τόσο γρήγορη όσο ήταν παλαιότερα που τα έδινε πρώτη.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Χτες πήγα με οικογένεια στον Εθνικό Κήπο... ευκαιρία για δοκιμές με το 9 Pro

https://drive.google.com/drive/folders/10TBuXKWEJVkAcZN4hPaxgMfCeu6ZY9HD?usp=sharing

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει βελτίωση αλλά απέχει ακόμα αισθητά από s21 ultra kai iphone pro max. Φυσικά είναι και φθηνότερο από αυτά οπότε χάνει αλλά γλιτώνει λεφτά....

 

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Βαλε κ τα pixel μέσα που εχουν κ αυτα κορυφαία κάμερα.. Πολυ καλη συσκευή το oneplus 9 pro παντος..

Θελω να δω φετος κ τα νεα pixel πως θα ειναι κ τι καμερα θα εχουν..

Link to comment
Share on other sites

Βαλε κ τα pixel μέσα που εχουν κ αυτα κορυφαία κάμερα.. Πολυ καλη συσκευή το oneplus 9 pro παντος..

Θελω να δω φετος κ τα νεα pixel πως θα ειναι κ τι καμερα θα εχουν..

 

Πολυ φοβαμαι πως και φετος δεν θα δουμε κατι αξιολογο απο pixel. Μακαρι να βγω ψευτης φυσικα, για να αλλαξω το 3 XL.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
με προβληματίζει το γεγονός ότι η OnePlus δεν υποστηρίζει συσκευές πάνω από 2ετία

 

Tα OnePlus 6/6T ετοιμάζονται να πάρουν Android 11... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=489161

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Είναι κανένας άλλος με 9 pro και Cosmote; Ενώ δείχνει να έχει συνδεθεί σε 5g, στο speedtest εμφανίζεται το lte τις περισσότερες φορές. Φταίει η συσκευή ή το δίκτυο στην περιοχή μου;

 

Sent from my LE2123 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι κανένας άλλος με 9 pro και Cosmote; Ενώ δείχνει να έχει συνδεθεί σε 5g, στο speedtest εμφανίζεται το lte τις περισσότερες φορές. Φταίει η συσκευή ή το δίκτυο στην περιοχή μου;

 

Sent from my LE2123 using Tapatalk

 

μονο το 5g εχει θεμα?σημα εχεις καλο?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 9 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...