Jump to content

OnePlus 9 Pro


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ούτε με τον ασύρματο δεν κάνει τόσο

 

Παραθέτω τα αποτελέσματα της τελευταίας φόρτισης, ξεκίνησε στις 8:15 με 5%, σε 15 λεπτά (8:30) είχε φτάσει στο 52%. Στις 8:45 ήταν στο 89%. Πλήρης φόρτισης στις 8:52, άρα 37 λεπτά. Με αυτά τα νούμερα δεν νομίζω κάποιος να απογοητευτεί.

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω τα αποτελέσματα της τελευταίας φόρτισης, ξεκίνησε στις 8:15 με 5%, σε 15 λεπτά (8:30) είχε φτάσει στο 52%. Στις 8:45 ήταν στο 89%. Πλήρης φόρτισης στις 8:52, άρα 37 λεπτά. Με αυτά τα νούμερα δεν νομίζω κάποιος να απογοητευτεί.

 

Κάτι σου πάει πάρα πολύ λάθος. Έχω κάνει 9 φορτίσεις, οι 7 με wireless και 2 με καλώδιο και οι χρόνοι που λες είναι με την ασύρματη φόρτιση. Με καλώδιο το δοκίμασα ξανά μόλις τωρα. 1% 13.18 και 13.46 ηταν 100%. Ακριβώς 28 λεπτά. Το είχα απορία από την ώρα που το άνοιξα αν ισχύουν οι χρόνοι που διαφήμιζαν και όντως είναι εξωπραγματικά γρήγορα και όντως κάνει όσο διαφημίζουν. Συνήθως το βάζω 4-5% στον ασύρματο και κρατάω ώρα από περιέργεια, γυρίζω στα 40 λεπτά και είναι 100%

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Άντε τώρα να καταλάβεις γιατί υπάρχει αυτή η διαφορά. Βέβαια δεν είναι κάτι τραγικό τα 10 λεπτά παραπάνω. Θα το παρατηρήσω και στις επόμενες φορτίσεις.
Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος λόγος να θέλει να το πάρει κάποιος απο Ελλάδα είναι επιδότηση ή δόσεις.

 

Προφανως και οχι.

Υπαρχει κοσμος ο οποιος δεν θελει να μπλεκει με αγορες απεξω(καποιοι απο μας την πατησαμε παλιοτερα με την κλοπη καρτων,και εχουμε ασχημη αναμνηση απο τοτε).

Απο εδω αλυσιδες,η συσκευη μπορει να βγει φθηνοτερα αργοτερα απο επιστροφη σε ποντους μεσω καποιας τραπεζας. Με ενα 20% επιστροφη,να πως βγαινει δωρεαν το ρολοι πχ.

Τελος μπορεις να εξαργυρωσεις και ποντους παλι απο προωθητικη ενεργεια και να σου βγει η συσκευη φθηνοτερα.

Βεβαια ολα αυτα ελαχιστη σημασια εχουν,απο την στιγμη που μπηκε καπελο 100+ευρω.

 

Κριμα γιατι στα 949ευρω με δωρο τον ασυρματο φορτιστη αν το φερνανε οι εδω αλυσιδες,θα ηταν σουπερ.

Link to comment
Share on other sites

Περίμενα πως και πως να βγει το 9 Pro για να γίνει η απαλλαγή μου στο p40 pro, δυστυχώς βλέπω ότι απλά κόλλησε μια ταμπέλα Hasselblad χωρίς να κάνει κάτι σημαντικό στην κάμερα της, απλά για να εκτοξεύσει την τιμή στο μεγάλο μοντέλο της, πέρα από το fast charge δεν μπορεί να χτυπήσει τον ανταγωνισμό.

Περιμένω εντυπώσεις από χρήστες για να πάρω την τελική απόφαση, αλλά όταν είναι κοντά στην τιμή του s21 ultra ( σιχαίνομαι σαμι) κάπου ωπα.

Θα περιμένω και το m11 ultra αν και είναι δύσκολο να με πείσει η συγκεκριμένη εταιρία λόγω του παρελθόν της.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Περίμενα πως και πως να βγει το 9 Pro για να γίνει η απαλλαγή μου στο p40 pro, δυστυχώς βλέπω ότι απλά κόλλησε μια ταμπέλα Hasselblad χωρίς να κάνει κάτι σημαντικό στην κάμερα της, απλά για να εκτοξεύσει την τιμή στο μεγάλο μοντέλο της, πέρα από το fast charge δεν μπορεί να χτυπήσει τον ανταγωνισμό.

Περιμένω εντυπώσεις από χρήστες για να πάρω την τελική απόφαση, αλλά όταν είναι κοντά στην τιμή του s21 ultra ( σιχαίνομαι σαμι) κάπου ωπα.

Θα περιμένω και το m11 ultra αν και είναι δύσκολο να με πείσει η συγκεκριμένη εταιρία λόγω του παρελθόν της.

 

Η κάμερα είναι super .. εφάμιλλη samsung.θα έλεγα πάρα πολύ κοντά ! Για τα δικά μου γούστα άψογη ! Ζωντανά χρώματα. Ευκρίνεια χωρίς να χαλάει .Σαφώς πιο βελτιωμένη από το προηγούμενο μοντέλο 8 pro.

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Προφανως και οχι.

Υπαρχει κοσμος ο οποιος δεν θελει να μπλεκει με αγορες απεξω(καποιοι απο μας την πατησαμε παλιοτερα με την κλοπη καρτων,και εχουμε ασχημη αναμνηση απο τοτε).

Απο εδω αλυσιδες,η συσκευη μπορει να βγει φθηνοτερα αργοτερα απο επιστροφη σε ποντους μεσω καποιας τραπεζας. Με ενα 20% επιστροφη,να πως βγαινει δωρεαν το ρολοι πχ.

Τελος μπορεις να εξαργυρωσεις και ποντους παλι απο προωθητικη ενεργεια και να σου βγει η συσκευη φθηνοτερα.

Βεβαια ολα αυτα ελαχιστη σημασια εχουν,απο την στιγμη που μπηκε καπελο 100+ευρω.

 

Κριμα γιατι στα 949ευρω με δωρο τον ασυρματο φορτιστη αν το φερνανε οι εδω αλυσιδες,θα ηταν σουπερ.

 

Εγώ έχω αντίθετη εμπειρία, οπότε προτιμώ να τα δώσω σε πλανόδιο παρά στην συγκεκριμένη αλυσίδα (την μια απο τις 2). Βασικά δεν πατάω καν μέσα σε μαγαζιά πλέον, προτιμώ να περιμένω να έρθει από την ανταρκτική με χελώνα. Ακόμα και ρούχα όχι απαραίτητα για κινητό.

 

Οι λόγοι που επιλέγω 1+ είναι 2, ότι μπορώ να το πάρω απευθείας από το site χωρίς να με νοιάζει αν αυτό που μου πουλάνε είναι Βουλγαρίας, Αγγλίας, Γερμανίας, Ρουμανίας whatever, και να έχω τρεχάματα μετά, και ο 2ος ότι δεν θα αγοράσω κινητό ποτέ που δεν θα μπορώ να κάνω ρουτ.

Edited by johny_pl
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Προφανως και οχι.

Υπαρχει κοσμος ο οποιος δεν θελει να μπλεκει με αγορες απεξω(καποιοι απο μας την πατησαμε παλιοτερα με την κλοπη καρτων,και εχουμε ασχημη αναμνηση απο τοτε).

Απο εδω αλυσιδες,η συσκευη μπορει να βγει φθηνοτερα αργοτερα απο επιστροφη σε ποντους μεσω καποιας τραπεζας. Με ενα 20% επιστροφη,να πως βγαινει δωρεαν το ρολοι πχ.

Τελος μπορεις να εξαργυρωσεις και ποντους παλι απο προωθητικη ενεργεια και να σου βγει η συσκευη φθηνοτερα.

Βεβαια ολα αυτα ελαχιστη σημασια εχουν,απο την στιγμη που μπηκε καπελο 100+ευρω.

 

Κριμα γιατι στα 949ευρω με δωρο τον ασυρματο φορτιστη αν το φερνανε οι εδω αλυσιδες,θα ηταν σουπερ.

 

 

 

 

"Μπλέκει" εν έτει 2021 και ειδκά από μαγαζιά τύπου Amazon δεν υφίσταται, να μην λέμε ότι θέλουμε. Έχω χιλιάδες αγορές online τα τελευταία 15 χρόνια σε διάφορες μάλιστα χώρες της Ευρώπης καθώς συνειδητά ψωνίζω online με μέσο όφελος 15-30% από οποιοδήποτε φυσικό κατάστημα, ΠΟΤΕ δεν είχα θέμα ούτε με παραδόσεις ούτε με απάτες ούτε με τίποτα. Αυτή είναι η νόρμα ούτως η άλλως σε ολόκληρη την ευρώπη πλέον και τον περισσότερο κόσμο στις ανεπτυγμένες τουλάχιστον χώρες. Ίσα ίσα που οι πιο εύκολες αγορές μου και κυρίως σε θέματα επιστροφών/αντικατάστασης ήταν ΠΑΝΤΑ οι online αφού τα online μαγαζιά δεν τα συμφέρει να μπαίνουν σε αντιπαράθεση σε αντίθεση με το μέσο ελληνικό κατάστημα που πρέπει να κάνεις τάμα για αλλαγή η επιστροφή (επιστροφή βασικά δεν υπάρχει καν σαν έννοια).

 

Είναι θλιβερό να διαβάζει κανείς μηνύματα σε γκρουπ και φόρουμ σήμερα, και μάλιστα από νέο κόσμο, του στυλ "παιδιά από Αμαζον έχετε πάρει ποτε;; είναι καλό;;" βέβαια οι λόγοι ειναι προφανείς και εύκολο να εξηγηθούν αλλά ξεφεύγουν από τους σκοπούς αυτής της συζήτησης.

 

Τα δε αστεία "μπόνους" και "προσφορές" στο 99% των περιπτώσεων των ελληνικών αλυσίδων είναι τόσο εξώφθαλμες απάτες που διαπιστώνονται ακόμα και με μαθηματικά δημοτικού. Άλλος ένας τομέας στον οποίο τα ευρωπαικά μαγαζιά είναι πιο ξεκάθαρα, η τιμή και οι όροι είναι συγκεκριμένοι χωρίς "ΑΝ" και "ΕΦΟΣΟΝ", εφόσον δεν πατάς απλά κλικ στην πρώτη διαφήμιση που σου πετάει ο browser.

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείτε να μας πείτε όσοι το έχετε , εάν έχει καλά Haptics όπως το 8 Pro ?
Δγιαδόσται !!!11! :https://www.thepressproject.gr/
Link to comment
Share on other sites

απο το επισημο σαιτ μπορεις να το παρεις με τιμολογιο;

 

Νομιζω μονο απο Amazon μπορεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

"Μπλέκει" εν έτει 2021 και ειδκά από μαγαζιά τύπου Amazon δεν υφίσταται, να μην λέμε ότι θέλουμε..

 

Εγω απλα περιγραφω τι ισχυει στην Ελλαδα για τον περισσοτερο κοσμο ο οποιος προτιμαει την ευκολια του να παει να αγορασει την συσκευη απο την διπλα μεγαλη αλυσιδα που αν παθει κατι να την παει και σε αυτους για την διαδικασια του rma,παρα να ασχολειται με rma και αποστολες σε αγορες απο internet(oneplus,amazon κλπ).

 

Δεν λεω οτι αυτο ειναι το σωστο,λεω οτι ετσι βολευει τους περισσοτερους και για αυτο το λογο φανταζομαι και η Oneplus εχει πλεον παρουσια και στην χωρα μας μεσω των μεγαλων αλυσιδων και δεν περιοριζεται σε πωληση μεσω του site.

 

Αυτο που δεν καταλαβαινω ομως με την Oneplus,ειναι για ποιο λογο μας ζηταει περισσοτερα χρηματα σε σχεση με τις αλλες χωρες.

 

Η επισημη τιμη του 9pro για την Ευρωπη(8/128)ειναι τα 899ευρω. Για ποιο λογο οταν παει καποιος να κανει την παραγγελια,βλεπει 950ευρω?

Και στο απλο Oneplus 9,699ευρω η επισημη τιμη(8/128)770ευρω η τιμη μολις πας να παραγγειλεις.

Παλιοτερα με το 5Τ/6,πληρωναμε ολοι την ιδια τιμη. Τωρα τι αλλαξε?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω μονο απο Amazon μπορεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

Αυτο που δεν καταλαβαινω ομως με την Oneplus,ειναι για ποιο λογο μας ζηταει περισσοτερα χρηματα σε σχεση με τις αλλες χωρες.

 

Η επισημη τιμη του 9pro για την Ευρωπη(8/128)ειναι τα 899ευρω. Για ποιο λογο οταν παει καποιος να κανει την παραγγελια,βλεπει 950ευρω?

Και στο απλο Oneplus 9,699ευρω η επισημη τιμη(8/128)770ευρω η τιμη μολις πας να παραγγειλεις.

Παλιοτερα με το 5Τ/6,πληρωναμε ολοι την ιδια τιμη. Τωρα τι αλλαξε?

 

Αν δεν κάνω λάθος είναι λόγω φόρων..

Link to comment
Share on other sites

Πριν τα αγόραζες από το επίσημο site και στο έστελναν από την Ευρωπαϊκή αποθήκη τους. Τώρα που οι συσκευές τους μπαίνουν στα ράφια των ελληνικών καταστημάτων, λογικό να τσιμπάνε κι άλλο στην τιμή λόγω φόρου.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Oneplus 9pro 256gb 999ευρω για τον Γερμανο απο το site της oneplus,999ευρω απο το Γερμανικο amazon,999ευρω απο το Γερμανικο Mediamarkt https://www.mediamarkt.de/de/product/_oneplus-9-pro-256-gb-pine-green-dual-sim-2726631.html

Για Ελλαδα τωρα που μπηκα στο site 1050ευρω(απο το site παντα).

 

Μαλιστα δοκιμασα ολες τις αλλες χωρες με Ευρω ετσι απο περιεργεια και εχουμε σταθερα την ακριβοτερη τιμη απο ολους.

 

Αυτη την στιγμη φθηνοτερα βγαινει σε καποιον να αγορασει το 256gb πχαπο το Amazon Ιταλιας(1023-1033ευρω αναλογα τα μεταφορικα),παρα απο την Oneplus που εχει και δωρεαν μεταφορικα,για οποιον ενδιαφερεται(το ιδιο φανταζομαι και στα αλλα μοντελα απο το ιδιο το amazon).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εδώ και κάποια χρόνια δεν ζω Ελλάδα και το πήρα 999 το 12/256 από το επίσημο σαιτ.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Έκανε κανείς μεταβαση από s21 utra σε op9pro? Αξίζει άραγε;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγω δεν θα πηγαινα εχοντας περασει και απο exynos και ποσο μαλλον snap 21 ultra και αν πηγαινα μεχρι 780-800 θα εδινα πολυ αυστηρα ακομα και για δοκιμη.

 

1000 ουτε κατα διανοια.

 

Η καμερα μονα στα σημεια καλυτερη απο 8 pro ,παραμενει αρκετα κατωτερη απο Sammy στις περισσοτερες συνθηκες βαση review.

Ουτε και εδωσε το παραπανω πχ μπαταρια βασικο συστατικο παντα η να αναβαθμισει το αποτυπωμα βαζοντας το πιο ασφαλες,γρηγορο και σε καλυτερη θεση εργονομικα( το εβαλε πιο χαμηλα απ οσο επρεπει σε σχεση με 7/8 σειρα)οκ εδωσε πιο γρηγορη φορτιση κλαιν μαιν ,αν βασικο κριτηριο αγορας ειναι η γρηγορη φορτιση πασο:lol:

 

Αν ισχυουν και τα θεματα υπερθερμανσης(καποιοι κατηγορουν 888 αλλα σε Sammy εγω δεν ειδα κανενα θεμα,απεναντιας ηταν και λιγο πιο δροσερο απο exynos) βραστα χαραλαμπε:lol:

https://www.notebookcheck.net/OnePlus-9-Pro-owners-complain-of-crippling-overheating-issues.531423.0.html

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Η αγορά από Ελλάδα είναι μονόδρομος για όσους έχουν την δυνατότητα απαλλαγής του ΦΠΑ

 

Δεν ειναι μονοδρομος, οπως και δεν συμφερει απο Ελλαδα, με η και χωρις απαλλαγη.

Αν εχεις την δυνατοτητα απαλλαγης, τοτε το παιρνεις απο amazon.de που βγαινει κοντα στα 750 η εκδοση 8/128.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μονοδρομος, οπως και δεν συμφερει απο Ελλαδα, με η και χωρις απαλλαγη.

Αν εχεις την δυνατοτητα απαλλαγης, τοτε το παιρνεις απο amazon.de που βγαινει κοντα στα 750 η εκδοση 8/128.

 

Πόσο έχει στο Amazon.de και πόσο στην Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κάποιος που να έχει το κινητό για να μου πει αν υποστιριζει wifi calling σε δίκτυο cosmote? Γιατί η cosmote δεν το έχει στις υποστιριζομενες συσκευές της
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κάποιος που να έχει το κινητό για να μου πει αν υποστιριζει wifi calling σε δίκτυο cosmote? Γιατί η cosmote δεν το έχει στις υποστιριζομενες συσκευές της

 

Υποστηρίζει, μόλις το δοκίμασα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, πραγματικά είμαι σε μεγάλο δίλημμα φέτος. Τα τελευταία μου 3 κινητά είναι oneplus και είμαι έτοιμος για το 9 pro αλλά είναι τόσο κοντά στα λεφτά με το S21 Ultra που όλοι μου λένε τα καλύτερα ( έχω να αγοράσω samsung από note 3 λόγο λογισμικού/μπαταρίας) που δεν ξέρω τι να κάνω. Ακούω για το 9 pro για υπερθέρμανση, μέτρια μπαταρία, οκαυ κάμερα, χάλια selfie και έχω τρομάξει
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, πραγματικά είμαι σε μεγάλο δίλημμα φέτος. Τα τελευταία μου 3 κινητά είναι oneplus και είμαι έτοιμος για το 9 pro αλλά είναι τόσο κοντά στα λεφτά με το S21 Ultra που όλοι μου λένε τα καλύτερα ( έχω να αγοράσω samsung από note 3 λόγο λογισμικού/μπαταρίας) που δεν ξέρω τι να κάνω. Ακούω για το 9 pro για υπερθέρμανση, μέτρια μπαταρία, οκαυ κάμερα, χάλια selfie και έχω τρομάξει

 

Ολα αυτα που αναφερεις, δεν ειναι προβληματα απο την στιγμη που διορθωνονται με updates (τωρα κυκλοφορησε αλλωστε). :)

Γιατι δεν κοιτας και το mi 11 ultra?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 9 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...