Jump to content

OnePlus 9 Pro


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομίζω ότι όσο βλέπω (και διαβάζω) reviews αντιλαμβάνομαι ότι το θέμα με τις κάμερες είναι καθαρά ψυχολογικό.

Το μάρκετινγκ πήγε να πουλήσει ότι ειναι το καλύτερο σύστημα καμερών σε κινητό, κι όποιος πίστεψε ότι αυτό θα ισχύει απογοητεύεται. Για κάποιον που επιλέγει ένα τηλέφωνο με βάση την κάμερα σιγουρα δεν θα είναι πρώτη επιλογή. Αλλά από την άλλη, το τελικό αποτέλεσμα δεν απέχει πολύ ούτε από το S21, ούτε από το iPhone.

 

Για τη μπαταρία μιλάνε για SOT 6:50-7:00 ώρες, το οποίο νομίζω ότι με τη χρηση που κανω θα με φτάνει με ένα 25%-30% το βράδυ. Δεν περιμένω ότι θα κρατάει 2 μέρες, αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα (για μένα).

 

Οποτε, σιγουρα θα γινει και καλυτερη!

Γιατι αν φερνει τα ιδια αποτελεσμα η εστω κοντα (με την κυκλοφορια του) με τις συγκεκριμενες συσκευες που αναφερεις, σκεψου με 2-3 updates ποσο καλυτερη ακομα θα γινει!

Link to comment
Share on other sites

αρα λοιπον καποιου τα μάτια πάνε λάθος, ή κάποιου η οθόνη πάει πολύ λάθος διότι είναι πάρα πολύ κοντά.
Αυτό κατάλαβες από αυτά που γράφω; Το ενδεχόμενο να βάζει κάτω από το χαλί τις αδυναμίες με το να λέει είναι στο ίδιο επίπεδο το σκέφτηκες;

 

Τα δικά σου μάτια τι λένε; Είδες τα δείγματα και είπες είναι ισάξιο του s21 & iphone pro max? Aν ναι οκ πάω πάσο ότι βλέπει ο καθένας

Προσωπικά επειδή ασχολούμαι λίγο με επεξεργασία φωτογραφίας θα σου πω ότι στα δικά μου ευαίσθητα κάπως μάτια υστερεί αρκετά ειδικά στην απεικόνιση των χρωμάτων που υποτίθεται ότι έχει και την υποστήριξη της φωτογραφικής εταιρείας.

Αντίθετα το φθηνότερο mi 11 στέκεται καλύτερα απέναντι τους. Και αυτό υστερεί λίγο αλλά τα πλησιάζει.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

Αρχισαν και τα comparison.

 

Στάλθηκε από το SM-G991B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ποιο απολα τα νήματα πρέπει να παρακολουθούμε ? Αυτο εδώ η αυτό https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=488460 ? :wacko:

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ποιο απολα τα νήματα πρέπει να παρακολουθούμε ? Αυτο εδώ η αυτό https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=488460 ? :wacko:
Αυτό καθώς στο άλλο είναι ολα μαζί.

Καλύτερα ξεχωριστό νήμα για την κάθε συσκευή.

 

Στάλθηκε από το SM-G991B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό καθώς στο άλλο είναι ολα μαζί.

Καλύτερα ξεχωριστό νήμα για την κάθε συσκευή.

 

Στάλθηκε από το SM-G991B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ε δεν θα έπρεπε το άλλο να κλείσει και να μεταφερθούν τα μηνύματα εδώ ?

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πραγματικά γιατί τέτοιο μπάχαλο με τα νήματα; Δεν μπορεί να υπάρξει κουβέντα με νοήμα και συνέχεια έτσι, δεν μπορεί να γίνει συγχώνευση; Edited by mclisme
Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος να μας πει με βεβαιότητα αν θα παίζει σε 5G σε vodafone/cosmote απο Day 1 ;

Κάτι διάβασα για certifications και registrations και δεν μου άρεσαν.

Αν είναι να παίξει 5G μετά από ένα εξάμηνο να περιμένουμε να δούμε και το 9Τ....

Nokia 5110, Nokia 8210, Nokia 7250, E-Ten Glofiish X500, Samsung SGH-ZV60, Acer Neotouch F1, Samsung Galaxy Nexus, Samsung Duos 1182, LG Nexus 5, Microsoft Lumia 640 DS, Doogee X5 Pro, Honor 5X, OnePlus 5, Honor 20 Lite, Samsung S21+
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι θα παίζει.δε νομίζω να υπάρχει θέμα.

 

Στάλθηκε από το SM-G991B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το review λένε ότι η κάμερα είναι τοπ και ίσως καλύτερη του s21 σε αντίθεση με άλλα review που την έθαψαν. Μόνο πρόβλημα η μπαταρία που εκεί συμφωνούν με τα υπόλοιπα review. https://www.androidcentral.com/oneplus-9-pro-review?amp&utm_source=ac_tw&utm_medium=tw_card&utm_content=100026&utm_campaign=social&__twitter_impression=true
Eriscsson 748, Ericsson T28, NOKIA 3310, Panasonic GD67, NOKIA 5210, SonyEriscsson W800, SonyEricsson Z600, SonyEricsson W910, NOKIA N97, Dell Streak 5, HTC One X (κλάπηκε:(), ΖΤΕ racer II, NOKIA 925, Ms Lumia 950, Galaxy S8, oneplus 8 pro
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το review λένε ότι η κάμερα είναι τοπ και ίσως καλύτερη του s21 σε αντίθεση με άλλα review που την έθαψαν. Μόνο πρόβλημα η μπαταρία που εκεί συμφωνούν με τα υπόλοιπα review. https://www.androidcentral.com/oneplus-9-pro-review?amp&utm_source=ac_tw&utm_medium=tw_card&utm_content=100026&utm_campaign=social&__twitter_impression=true

 

Σιγουρα με καποιες ενημερωσεις πολλα μπορουν για διορθωθουν και να βελτιωθουν ποιοτητικα!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι θα παίζει.δε νομίζω να υπάρχει θέμα.

 

Στάλθηκε από το SM-G991B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν ειμαι τοσο αισιοδοξος φιλε....Διαβαζω στο νημα του 8Pro ότι σε vodafone δεν παίζει ακόμη το 5G, ενώ και σε cosmote θέλει να βαλεις τη sim σε άλλη 5G συμβατη συσκευη για να ενεργοποιηθεί (και αν...)

Όποιος παραλάβει ας μας ενημερώσει...

Nokia 5110, Nokia 8210, Nokia 7250, E-Ten Glofiish X500, Samsung SGH-ZV60, Acer Neotouch F1, Samsung Galaxy Nexus, Samsung Duos 1182, LG Nexus 5, Microsoft Lumia 640 DS, Doogee X5 Pro, Honor 5X, OnePlus 5, Honor 20 Lite, Samsung S21+
Link to comment
Share on other sites

2/4 το dispatch. Συνήθως το στέλνουν πιο νωρίς αλλά για να δούμε. Με το απλό το έχω την επόμενη εργάσιμη, για να να δούμε με εξπρες. Με dhl express έχω παραλάβει αυθυμερόν πολλές φορές.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το review λένε ότι η κάμερα είναι τοπ και ίσως καλύτερη του s21 σε αντίθεση με άλλα review που την έθαψαν. Μόνο πρόβλημα η μπαταρία που εκεί συμφωνούν με τα υπόλοιπα review. https://www.androidcentral.com/oneplus-9-pro-review?amp&utm_source=ac_tw&utm_medium=tw_card&utm_content=100026&utm_campaign=social&__twitter_impression=true

 

Εχτές έκατσα και έβλεπα reviews και συγκριτικά φωτογραφίας και βίντεο όλο το βράδυ σε 65άρα 4Κ TV μεταξύ 9 Pro, S21 Ultra, iPhone 12 κτλ. Το συμπέρασμα μου είναι ότι η κάμερα του είναι σίγουρα από τις κορυφαίες αυτή τη στιγμή που μιλάμε. Είναι η απολύτως καλύτερη; Ίσως όχι, λόγω σκαμπανεβασμάτων σε ορισμένες συνθήκες τα οποία κάνουν μπαμ ότι είναι ζητήματα tuning και εφαρμογής φωτογραφικής, όμως είναι οπωσδήποτε εκεί ψηλά με τους μεγάλους του χώρου πλέον, τους οποίους μάλιστα και κερδίζει εκάστοτε.

 

Καταλαβαίνω ότι αυτό που ενοχλεί κάποιους reviewer είναι ο πραγματικά υπερβολικός ντόρος περί Hasselblad εξαιτίας του οποίου περίμεναν να παραδώσει ένα προιόν που να διαλύει τον φωτογραφικό ανταγωνισμό παντού και πάντα και σε ένα βαθμό έχουν δίκιο. Ισχύει αυτό; Όχι. Ο κύριος σένσορας του (Sony IMX789) είναι τρομερός, η 50άρα ultra wide του δεν παίζεται, όμως το software θέλει ακόμα δουλειά για να βγάζει ΣΤΑΘΕΡΑ καλύτερο αποτέλεσμα το οποίο δεν πετυχαίνει πάντα. Στα δείγματα που είδα το έξτρα επίπεδο ευκρίνειας και κυρίως λεπτομέρειας που συνήθως πετυχαίνει δίνει την εντύπωση σχεδόν ανώτερης ανάλυσης τόσο ως προς το S21 Ultra όσο και ως προς iPhone max. Τα δε χρώματα συνήθως κρατάνε μια ιδανική ισορροπία από τον κορεσμό της Samsung και το ξέπλυμα του iPhone, (προσοχή: εννοώ τις ΤΑΣΕΙΣ των αλλων δυο συσκευών να πάνε σε αυτά τα άκρα, όχι οτι ειναι κορεσμένα και ξεπλυμμένα!).

 

Τα ζητήματα εμφανίζονται σε ορισμένες περιπτώσεις ως προς την εφαρμογή του dynamic range κ τη χρωματική απεικόνιση που είναι όμως τόσο παράξενα που είναι σχεδόν βέβαιο ότι είναι ζήτημα αλγορίθμου παρά hardware, επομένως υπάρχει τουλάχιστον η ελπίδα της διόρθωσης αυτών των εξαιρέσεων με μελλοντικά updates. Αυτή η έλλειψη συνέπειας πάντως, έστω και περιορισμένη, δικαιολογεί τα επικριτικά σχόλια εφόσον μιλάμε για την 1η θέση συνολικά, και κυρίως λόγω της τόσο πολυδιαφημισμένης συνεργασίας. Είναι ΑΠΛΑ, μία ακόμα εκ των κορυφαίων καμερών εν έτει 2021 που κάπου κερδίζει και κάπου χάνει σε σχέση με τους ανταγωνιστές (σημειωτέον: ΔΕΝ υπάρχει συσκευή που να βγάζει σταθερά το καλύτεο αποτέλεσμα μεταξύ των ναυαρχίδων) και όχι αυτή που θα "τελειώσει" το παιχνίδι. Από αυτό το σημείο όμως, μέχρι να πει κάποιος ότι η κάμερα του "δεν είναι και κάτι ιδιαίτερο", επειδή δεν εξαφάνισε τους άλλους είναι ο ορισμός της υπερβολής και παραπληροφόρησης.

 

Είμαι 100% σίγουρος ότι αν απλά η OnePlus είχε κάνει την πάπια και παρέδιδε την ίδια συσκευή για δοκιμή χωρίς φανφάρες τα σχόλια θα ήταν πολύ πιο αποθεωτικά, όμως και από τη στιγμή που δημιουργήσε τόσο υψηλές προσδοκίες είναι λογικό να της γυρίσει μπούμερανγκ ακόμα κι αν είναι άδικο σε ορισμένες περιπτώσεις.

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Εχω περιεργεια να δω vs με το Mi 11 Ultra σε φωτογραφια, επιδοσεις κλπ.

Τωρα απο θεμα OS, νομιζω πως το oxygen ειναι καλυτερο.

 

Έχει ήδη πιάσει τη 1η θέση στο dxomark. Κορυφαία Φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ήδη πιάσει τη 1η θέση στο dxomark. Κορυφαία Φωτογραφία.

 

Το ειδα, αλλα το 9 Pro δεν θα αξιολογηθεί απο dxomark καθολου, οποτε περιμενω compare στο youtube.

 

*Ασε που και το dxomark δεν μου λεει κατι αν δεν δω συγκρισεις φωτογραφιων κλπ διπλα-διπλα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Έγινε shipped το δικο μου. Σήμερα ήρθε το μεηλ αλλά από χτες φαίνεται το label στην dhl express. Αν ήξερα ότι ειναι με dhl δεν θα πλήρωνα έξτρα 10 ευρώ, δεν κάνουν για τίποτα αυτοί. Με ups την επόμενη εργάσιμη από την έκδοση του label ήταν εδώ, με αυτούς μακάρι να είναι ως το σάββατο.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε πόσο κατσαπλιάδες είναι στην dhl Και αν θα κάνει περισσότερο.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε πόσο κατσαπλιάδες είναι στην dhl Και αν θα κάνει περισσότερο.

 

Περιμένω φωτό να δούμε το χρώμα ζωντανά

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Shipped και το δικό μου, χωρίς επιπλέον χρέωση με UPS... άντε να δούμε

 

απαντάω στον εαυτό μου λέγοντάς του "τσάμπα χάρηκες"

 

Προγραμματισμένη παράδοση

Δευτέρα 12.04.2021

 

:cry:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έρχεται σήμερα, είναι προς παράδοση, περιμένω τον κουριερ να μου το φέρει στην δουλεια.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 9 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...