Jump to content

OnePlus 9 Pro


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

One plus 9Pro

 

Technology

GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G

 

BODYDimensions163.2 x 73.6 x 8.7 mm (6.43 x 2.90 x 0.34 in)

Weight197 g (6.95 oz)

BuildGlass front (Gorilla Glass), glass back (Gorilla Glass), aluminum frame

SIMDual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)*IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins)

DISPLAY

TypeLTPO Fluid2 AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 1300 nits (peak)

Size6.7 inches, 108.4 cm2*(~90.3% screen-to-body ratio)Resolution1440 x 3216 pixels, 20:9 ratio (~525 ppi density)

 

ProtectionCorning Gorilla Glass*Always-on display

PLATFORMOS

Android 11, OxygenOS 11

ChipsetQualcomm SM8350 Snapdragon 888 (5 nm)CPUOcta-core (1x2.84 GHz Kryo 680 & 3x2.42 GHz Kryo 680 & 4x1.80 GHz Kryo 680GPUAdreno 660

MEMORYCard slotNo

 

Internal128GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM*UFS 3.1

 

MAIN CAMERAQuad48 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/1.43", 1.12µm, omnidirectional PDAF, Laser AF, OIS

8 MP, f/2.4, 77mm (telephoto), 1.0µm, PDAF, OIS, 3.3x optical zoom

50 MP, f/2.2, 14mm (ultrawide), 1/1.56", 1.0µm

2 MP, f/2.4, (depth)FeaturesHasselblad optics, dual-LED flash, HDR, panoramaVideo8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/240fps, Auto HDR, gyro-EISSELFIE CAMERASingle16 MP, f/2.4, (wide), 1/3.06", 1.0µmFeaturesAuto-HDRVideo1080p@30fps, gyro-EISSOUND

LoudspeakerYes, with stereo speakers3.5mm jackNo*24-bit/192kHz

audioCOMMSWLANWi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspotBluetooth5.2, A2DP, LE, aptX

HDGPSYes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, SBASNFCYesRadio

NoUSB

USB Type-C 3.1, USB On-The-GoFEATURESSensorsFingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum

 

BATTERYTypeLi-Po 4500 mAh, non-removableChargingFast charging 65W, 1-100% in 29 min (advertised)

Fast wireless charging 50W, 1-100% in 43 min (advertised)

USB

Power DeliveryMISCColors

Morning Mist, Forest Green, Stellar Black

Πηγή:gsmarena.com

Στάλθηκε από το SM-G991B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

5b720ee30d81260b5af0121653bc82f1.jpgfe1b8860fed380a8d6bf9679bd031c62.jpg

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πότε πρόλαβε το gsmarena και το έκανε κιόλας review ?

https://www.gsmarena.com/oneplus_9_pro-review-2241p6.php

Εκεί που φαινόταν να κάνει τη διαφορά λόγω hasselblad δεν κάνει το μπαμ

Link to comment
Share on other sites

Και 86h μπαταρία δεν το λες καλό, σε βίντεο Αμερικανού αναφέρει για περίπου 5 ώρες σοτ. Αν ισχύει είναι παντελώς χάλια για τηλέφωνο χιλιαρικου.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Πότε πρόλαβε το gsmarena και το έκανε κιόλας review ?

https://www.gsmarena.com/oneplus_9_pro-review-2241p6.php

Εκεί που φαινόταν να κάνει τη διαφορά λόγω hasselblad δεν κάνει το μπαμ

 

Πολλοί το έκαναν review. Η εταιρεία τους στέλνει δείγματα 2-3 βδομάδες πριν

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Hasselblad ουσιαστικά τους υποστηρίζει μόνο σε επίπεδο calibration στο software οι κάμερες είναι της sony. Είναι θέμα μάρκετινγκ η φάση. Δεν έχω δει δείγματα αλλά όταν το κινητό φτάνει στα 900+ δεν μπορείς να υστερείς πουθενά.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προ παράγγειλα το 1+9 pro 12/256 σε green και δώρο το wireless charger. 100 ευρώ προκαταβολή και τα υπόλοιπα 26 αλλά δεν κατάλαβα τι ώρα ξεκινά. Βγήκε και το μαμα tempered glass στα 30 ευρώ αλλά δεν το έβαλα μέσα γιατί οταν την έκανα δεν υπήρχε. Βέβαια 30 ευρώ για τζαμάκι είναι κάπως...

 

Πεφτει τρελή χολή και το διασκεδάζω. Η κάμερα είναι μέτρια οπότε μια χαρα είμαστε, είμαστε σε καλό δρόμο.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τα περιφερειακά τους είναι ποιοτικά αλλά πέφτει τρελό σφάξιμο. Όλα έχουν διπλη τιμή. Θήκες 60 ευρώ και τζαμακια 23 είναι στον Θεό..

 

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει βελτίωση αλλά απέχει ακόμα αισθητά από s21 ultra kai iphone pro max. Φυσικά είναι και φθηνότερο από αυτά οπότε χάνει αλλά γλιτώνει λεφτά....

 

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ούτε το mi11 δείχνει να κερδίζει στην κάμερα και εδώ υπάρχει θέμα γιατί είναι ίδιας κατηγορίας τιμής ή και χαμηλότερα το σιαομι...

 

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι διαφορές είναι στις λεπτομέρειες και μονο ενα πολύ έμπειρο μάτι ή σε επίπεδο άμεσης σύγκρισης γίνονται αντιληπτές . Το 9 pro δείχνει πολύ δυνατό , μου αρέσει και εμφανισιακά χωρις σχεδιαστικές υπερβολές
Link to comment
Share on other sites

Με το mi11 είναι όντως κοντά αλλά χάνει όντως και ακριβότερο.

 

Όταν το κινητό πιάνει το χιλιάρικο αρχίσει το ψυρισμα.

 

Φυσικά υπάρχουν αλλά σημαντικά σημεία τα οποία όμως τα διαπιστώνεις όντας κάτοχος. Όπως η ποιότητα της κλήσης , η ευκολία του λειτουργικού , η ευαισθησία σε γρατσουνιές και άλλα...

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λένε και οι δυο ότι δεν είναι αυτό που περίμεναν, δηλαδή το σουπερ ντουπερ, αλλά είναι στα επίπεδα των iphone και σ21. Ο πρώτος ειδικά είναι απο τους τοπ reviewers. Δημιούργησε πολλές προσδοκίες η 1+ στην κάμερα και είναι λογικό, περιμέναν κάμερα που θα τρίβουν τα μάτια τους. Δεν είναι κακή, είναι πολύ καλή, πάρα πολύ καλή θα έλεγα.

 

 

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Πολλές προσδοκίες στην παρουσίαση σχετικά με την κάμερα αλλά στην πράξη minor αναβάθμιση σε σχέση με 8 pro και τίποτα το wow.

 

https://www.notebookcheck.net/OnePlus-9-Pro-and-OnePlus-9-officially-announced-but-first-reviews-indicate-the-Hasselblad-co-branding-is-more-in-letter-than-in-spirit.529012.0.html

 

Ίσως βέβαια με μελλοντικές αναβαθμίσεις πάρει λίγο τα πάνω της αλλά αυτό δεν είναι δεδομένο να πεις στοιχηματιζεις ως grand φαβορί η αχαστο που λέμε :lol:

 

Μονο την μείωση της κυρτοτητας οθόνης βρήκα θετικό στη συσκευή, τίποτα άλλο δεν με συγκίνησε.

 

Όπως με 6,8 σειρά έτσι και 9 προσπερνάω και βλέπουμε του χρόνου με 10 σειρά αν θα βελτιώσει η εξαλείψει αρκετά που με χάλανε με 9 όπως και 8 σειρά.

 

Sent from my SM-G9980 using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Wow συμφωνώ ότι δεν είναι σε σχέση με το τι λέγανε, αλλά είναι κάμερα ναυαρχίδας, αυτό είναι δεδομένο.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Wow συμφωνώ ότι δεν είναι σε σχέση με το τι λέγανε, αλλά είναι κάμερα ναυαρχίδας, αυτό είναι δεδομένο.

 

το πρασινο σε κανα βιντεο unbox το βρηκες??? δεν το εκανε κανεις?

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Λένε και οι δυο ότι δεν είναι αυτό που περίμεναν, δηλαδή το σουπερ ντουπερ, αλλά είναι στα επίπεδα των iphone και σ21. Ο πρώτος ειδικά είναι απο τους τοπ reviewers. Δημιούργησε πολλές προσδοκίες η 1+ στην κάμερα και είναι λογικό, περιμέναν κάμερα που θα τρίβουν τα μάτια τους. Δεν είναι κακή, είναι πολύ καλή, πάρα πολύ καλή θα έλεγα.

 

 

Άμα ήταν στα επίπεδα του s21 kai iphone καλά θα ήταν θα μιλούσαμε για σημαντική αναβάθμιση.

Όσο δείγματα είδαμε από χθες συγκριτικά υστερεί ακόμα αρκετά.

Έχει κλείσει την ψαλίδα αλλά το να λέμε ότι είναι στα επίπεδα των δύο άλλων είναι εκτός πραγματικότητας.

 

Το mi11 τα κοντραρει πολύ περισσότερο όντως και αρκετά φθηνότερο από το 1+. Φυσικά το 1+ υπερτερεί σε οθόνη και εμπειρία χρήσης.

 

Συνολικά έπαιξε πολύ μάρκετινγκ με την συνεργασία στην κάμερα αλλά πρακτικά η αναβάθμιση δεν ανταποκρίνεται στο hype.

 

Επίσης η σελφι είναι σκαλοπάτια πίσω από τις άλλες ναυαρχίδες.

 

Σόρρυ ψειριζουμε την μαϊμού αλλά στα 1100 ευρώ δεν μπορείς να υστερείς πουθενά. Ας το είχαν 300 κατοσταρικα κάτω να λέγαμε αλλα.

Το mi 11 ξεκάθαρα πιο vfm. Όταν βγήκε μου φαινόταν πανάκριβο αλλά βλέποντας το 1+ την

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

το πρασινο σε κανα βιντεο unbox το βρηκες??? δεν το εκανε κανεις?

 

δεν το βρήκα οχι

 

Άμα ήταν στα επίπεδα του s21 kai iphone καλά θα ήταν θα μιλούσαμε για σημαντική αναβάθμιση.

Όσο δείγματα είδαμε από χθες συγκριτικά υστερεί ακόμα αρκετά.

Έχει κλείσει την ψαλίδα αλλά το να λέμε ότι είναι στα επίπεδα των δύο άλλων είναι εκτός πραγματικότητας.

 

Το mi11 τα κοντραρει πολύ περισσότερο όντως και αρκετά φθηνότερο από το 1+. Φυσικά το 1+ υπερτερεί σε οθόνη και εμπειρία χρήσης.

 

Συνολικά έπαιξε πολύ μάρκετινγκ με την συνεργασία στην κάμερα αλλά πρακτικά η αναβάθμιση δεν ανταποκρίνεται στο hype.

 

Επίσης η σελφι είναι σκαλοπάτια πίσω από τις άλλες ναυαρχίδες.

 

Σόρρυ ψειριζουμε την μαϊμού αλλά στα 1100 ευρώ δεν μπορείς να υστερείς πουθενά. Ας το είχαν 300 κατοσταρικα κάτω να λέγαμε αλλα.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

όσα ριβιου είδα λένε ακριβώς αυτό, αλλά οκ.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Όταν υπάρχουν δείγματα το ένα δίπλα στο άλλο βλέπω πάντα τα δείγματα παγώνοντας την εικόνα με την ησυχία μου χωρίς να ασχολούμαι με το τι λέει ο ριβιουερ. Πιστεύω στα μάτια μου και όχι στο στρογγυλεμα ή στο που θέλει να το πάει αυτός που περιγράφει.

Τα δείγματα λοιπόν όσων είδα δεν δείχνουν ότι είναι επιπέδου των άλλων δύο.

 

Είναι σαν να λέμε oxygen kai miui εντάξει μωρέ στο ίδιο επίπεδο είναι!

Δεν θα ήταν άδικο για την 1+?

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

Όταν υπάρχουν δείγματα το ένα δίπλα στο άλλο βλέπω πάντα τα δείγματα παγώνοντας την εικόνα με την ησυχία μου χωρίς να ασχολούμαι με το τι λέει ο ριβιουερ. Πιστεύω στα μάτια μου και όχι στο στρογγυλεμα ή στο που θέλει να το πάει αυτός που περιγράφει.

Τα δείγματα λοιπόν όσων είδα δεν δείχνουν ότι είναι επιπέδου των άλλων δύο.

 

Είναι σαν να λέμε oxygen kai miui εντάξει μωρέ στο ίδιο επίπεδο είναι!

Δεν θα ήταν άδικο για την 1+?

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

αρα λοιπον καποιου τα μάτια πάνε λάθος, ή κάποιου η οθόνη πάει πολύ λάθος διότι είναι πάρα πολύ κοντά.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν με προβληματίζει τοσο η κάμερα, αντιλαμβάνομαι ότι δεν θα είναι σε επίπεδο iphone και samsung αλλά θα είναι κοντά, κυρίως λόγω φακού και όχι τόσο λόγω hasselbland, που μέχρι στιγμής πιο πολύ marketing μοιάζει.

 

Με προβληματίζει όμως η μπαταρία, που σε κάποια reviews λένε ότι είναι αρκετά κάτω από 8 pro.

Τόσα χρόνια ήταν απροβληματιστοι στο θέμα μπαταρίας και υστερούσαν στην κάμερα, τώρα που υποτίθεται αναβάθμισαν την κάμερα, χάλασαν την μπαταρία? Ημαρτον δηλαδή.

 

Λιμπιζομαι το stellar black 9 pro, αλλά με ανησυχεί το θέμα μπαταρία δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν με προβληματίζει τοσο η κάμερα, αντιλαμβάνομαι ότι δεν θα είναι σε επίπεδο iphone και samsung αλλά θα είναι κοντά, κυρίως λόγω φακού και όχι τόσο λόγω hasselbland, που μέχρι στιγμής πιο πολύ marketing μοιάζει.

 

 

 

Με προβληματίζει όμως η μπαταρία, που σε κάποια reviews λένε ότι είναι αρκετά κάτω από 8 pro.

 

Τόσα χρόνια ήταν απροβληματιστοι στο θέμα μπαταρίας και υστερούσαν στην κάμερα, τώρα που υποτίθεται αναβάθμισαν την κάμερα, χάλασαν την μπαταρία? Ημαρτον δηλαδή.

 

 

 

Λιμπιζομαι το stellar black 9 pro, αλλά με ανησυχεί το θέμα μπαταρία δυστυχώς.

Σε όσα review διάβασα όλα σχεδόν μέτρια χαρακτηριζουν μπαταρία αν και πιστεύω με κάνα update θα πάρει τα πάνω της εκτός έχει κάνει κάποια χοντρή πατάτα που το θεωρώ απίθανο.

 

Δεν θέλω να πιστεύω να έχουν υποβαθμίσει απόδοση της μπαταρίας σε σχέση με 7 Pro /7t pro που 2 χρόνια στην κατοχή μου, μου έβγαζαν άνετα 1.5 με 2 ημέρες και mixed χρηση κάνα 6ωρο sot (είτε με oxygen είτε custom rom που κυρίως δούλευα όπως RR, crDroid, msm xtended)

 

Και όλα αυτά με 4000 μπαταρία με προπέρσινο soc και τεχνολογία οθόνης που υποτίθεται πιο ενεργοβόρα σε σχέση με φετινό soc όπως και νέας γενιάς oled που φοράει το 9 pro.

 

Sent from my SM-G9980 using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν με προβληματίζει τοσο η κάμερα, αντιλαμβάνομαι ότι δεν θα είναι σε επίπεδο iphone και samsung αλλά θα είναι κοντά, κυρίως λόγω φακού και όχι τόσο λόγω hasselbland, που μέχρι στιγμής πιο πολύ marketing μοιάζει.

 

 

 

Με προβληματίζει όμως η μπαταρία, που σε κάποια reviews λένε ότι είναι αρκετά κάτω από 8 pro.

 

Τόσα χρόνια ήταν απροβληματιστοι στο θέμα μπαταρίας και υστερούσαν στην κάμερα, τώρα που υποτίθεται αναβάθμισαν την κάμερα, χάλασαν την μπαταρία? Ημαρτον δηλαδή.

 

 

 

Λιμπιζομαι το stellar black 9 pro, αλλά με ανησυχεί το θέμα μπαταρία δυστυχώς.

Μαρία, με 4.500 mah μπαταρία, όσο το περσινό 8 Pro, με τον 888 που κάθε χρόνο υποτίθεται ότι κάνουν τάχα μου καλύτερη διαχείριση ενέργειας τα chipsets, αλλά όπως φαίνεται δεν ισχύει και με οθόνη που έχει της Παναγίας τα μάτια, λογικό να είναι μέτρια.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ήδη πήρε το πρώτο update που διορθώνει αρκετά σε κάμερα και αλλού αλλά καμία αναφορά σε μπαταρία.

 

Αν και δεν αποκλείεται να επηρεάσει και θετικά την απόδοση της μπαταρίας έμμεσα.

 

https://m.gsmarena.com/oneplus_9_and_9_pro_are_now_receiving_their_first_software_update-news-48340.php

 

c08caa500521af9d48566fbcb2765865.jpg

 

Θα μας πουν οι πρώτοι χρήστες όταν παραλάβουν.

 

 

Sent from my SM-G9980 using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ήδη πήρε το πρώτο update που διορθώνει αρκετά σε κάμερα και αλλού αλλά καμία αναφορά σε μπαταρία.

 

Αν και δεν αποκλείεται να επηρεάσει και θετικά την απόδοση της μπαταρίας έμμεσα.

 

https://m.gsmarena.com/oneplus_9_and_9_pro_are_now_receiving_their_first_software_update-news-48340.php

 

c08caa500521af9d48566fbcb2765865.jpg

 

Θα μας πουν οι πρώτοι χρήστες όταν παραλάβουν.

 

 

Sent from my SM-G9980 using Tapatalk

 

Ενδεχομενως τα της μπαταριας να περιλαμβανονται στα "fixed other known issues and improved system stability".

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι όσο βλέπω (και διαβάζω) reviews αντιλαμβάνομαι ότι το θέμα με τις κάμερες είναι καθαρά ψυχολογικό.

Το μάρκετινγκ πήγε να πουλήσει ότι ειναι το καλύτερο σύστημα καμερών σε κινητό, κι όποιος πίστεψε ότι αυτό θα ισχύει απογοητεύεται. Για κάποιον που επιλέγει ένα τηλέφωνο με βάση την κάμερα σιγουρα δεν θα είναι πρώτη επιλογή. Αλλά από την άλλη, το τελικό αποτέλεσμα δεν απέχει πολύ ούτε από το S21, ούτε από το iPhone.

 

Για τη μπαταρία μιλάνε για SOT 6:50-7:00 ώρες, το οποίο νομίζω ότι με τη χρηση που κανω θα με φτάνει με ένα 25%-30% το βράδυ. Δεν περιμένω ότι θα κρατάει 2 μέρες, αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα (για μένα).

Nokia 5110, Nokia 8210, Nokia 7250, E-Ten Glofiish X500, Samsung SGH-ZV60, Acer Neotouch F1, Samsung Galaxy Nexus, Samsung Duos 1182, LG Nexus 5, Microsoft Lumia 640 DS, Doogee X5 Pro, Honor 5X, OnePlus 5, Honor 20 Lite, Samsung S21+
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 9 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...