Jump to content

Realme GT 5G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Just now, athanaso77 said:

Όταν η συσκευή ρίχνει την απόδοση του επεξεργαστή λόγω υπερθέρμανσης.

εγω εκανα βλακεια εβγαλα την εργοστασιακη μεμβρανη και εβαλα τζαμακι με πλαισιο μαυρο

δε ξερω αν φταει αυτο αλλα στην αυτοματη φωτεινοτητα οταν ειναι κλεστη  η οθονη και μου ερθει ειδοποιηση και πατησω και ανοιξει η οθονη ριχνει τη φωτεινοτητα πολυ χαμηλα

να φταει το τζαμακι ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει, ότι έχει σύστημα ψύξης, και διοχετεύεται η θερμότητα, στην πλάτη, πίσω μέρος του κινητού.

Τον Αύγουστο, ήτανε θερμάστρα, και τώρα τον Δεκέμβριο, πάλι είναι αισθητή η ζέστη.

Μου θυμίζει τον 810 CPU, που έκαιγε όλη η τότε συσκευή.

Για την φωτεινότητα, δεν ξέρω, την έχω σταθερή, λίγο πιο πολύ, από το μισό, και εγώ έβαλα τζαμάκι, με μαύρο πλαίσιο.

Νομίζω, είναι μπελάς η συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Tr3LaRaS said:

εγω εκανα βλακεια εβγαλα την εργοστασιακη μεμβρανη και εβαλα τζαμακι με πλαισιο μαυρο

δε ξερω αν φταει αυτο αλλα στην αυτοματη φωτεινοτητα οταν ειναι κλεστη  η οθονη και μου ερθει ειδοποιηση και πατησω και ανοιξει η οθονη ριχνει τη φωτεινοτητα πολυ χαμηλα

να φταει το τζαμακι ?

Ο σενσορας φωτεινότητας είναι ακριβώς κάτω από το ακουστικό και είναι λογικό να σου επηρεάζει την φωτεινότητα. Το κινητό δεν είναι για τζάκι με black frame είναι για φουλ διάφανο. Πέραν αυτού είναι γενικό όπως το περιγράφεις. Σου επηρεάζει την φωτεινότητα βάση lumens του περιβάλλοντος χώρου που έχεις. Αν ανάψεις σε φουλ σκοτάδι θα σου δώσει τόση φωτεινότητα όσο για να διαβάζεις και αντίστοιχα σε πολύ φως θα σου δώσει τέρμα (πχ στον ήλιο) Αυτή είναι άλλωστε η θεμελιώδης αρχή του αισθητήρα φωτεινότητας όπως αντίστοιχα και ο αισθητήρας πίεσης της οθόνης αλλά και της εγγύτητας.

Edited by nyor
~ Κατὰ τὸν δαίμονα ἐμαυτοῦ ~
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
2 ώρες πριν, Tr3LaRaS said:

εγω εκανα βλακεια εβγαλα την εργοστασιακη μεμβρανη και εβαλα τζαμακι με πλαισιο μαυρο

δε ξερω αν φταει αυτο αλλα στην αυτοματη φωτεινοτητα οταν ειναι κλεστη  η οθονη και μου ερθει ειδοποιηση και πατησω και ανοιξει η οθονη ριχνει τη φωτεινοτητα πολυ χαμηλα

να φταει το τζαμακι ?

Θα πρέπει να το αφαιρέσεις για να δεις αυτό είναι υπαίτιο για το πρόβλημα σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, nyor said:

Ο σενσορας φωτεινότητας είναι ακριβώς κάτω από το ακουστικό και είναι λογικό να σου επηρεάζει την φωτεινότητα. Το κινητό δεν είναι για τζάκι με black frame είναι για φουλ διάφανο. Πέραν αυτού είναι γενικό όπως το περιγράφεις. Σου επηρεάζει την φωτεινότητα βάση lumens του περιβάλλοντος χώρου που έχεις. Αν ανάψεις σε φουλ σκοτάδι θα σου δώσει τόση φωτεινότητα όσο για να διαβάζεις και αντίστοιχα σε πολύ φως θα σου δώσει τέρμα (πχ στον ήλιο) Αυτή είναι άλλωστε η θεμελιώδης αρχή του αισθητήρα φωτεινότητας όπως αντίστοιχα και ο αισθητήρας πίεσης της οθόνης αλλά και της εγγύτητας.

εμενα στο αυτοματο σε σκοταδι μου τη ριχνει αρα μαλλον φταιει το τζαμακι

Link to comment
Share on other sites

Just now, Tr3LaRaS said:

εμενα στο αυτοματο σε σκοταδι μου τη ριχνει αρα μαλλον φταιει το τζαμακι

Πάρε ένα full transparent τζαμάκι πρωτα, βγάλε αυτό που έχεις και χωρίς τζαμι και πριν το βάλεις, δοκίμασε σε σκοτάδι να δεις την συμπεριφορά του σενσορα. Λογικά θα στην αυξήσει όχι φυσικά όπως στον ήλιο αλλά σε τέτοιο επίπεδο ώστε να μπορείς να διαβάσεις. 

~ Κατὰ τὸν δαίμονα ἐμαυτοῦ ~
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nyor said:

Πάρε ένα full transparent τζαμάκι πρωτα, βγάλε αυτό που έχεις και χωρίς τζαμι και πριν το βάλεις, δοκίμασε σε σκοτάδι να δεις την συμπεριφορά του σενσορα. Λογικά θα στην αυξήσει όχι φυσικά όπως στον ήλιο αλλά σε τέτοιο επίπεδο ώστε να μπορείς να διαβάσεις. 

ξερουμε κανενα τζαμακι της προκοπης ?

Link to comment
Share on other sites

Έχει απειρα Amazon αλλά και από Ελλάδα αν δεν θες να περιμενεις:

https://www.skroutz.gr/s/32253925/Kisswill-2-5D-Tempered-Glass-Realme-GT-5G.html?from=catspan

~ Κατὰ τὸν δαίμονα ἐμαυτοῦ ~
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, nyor said:

Έχει απειρα Amazon αλλά και από Ελλάδα αν δεν θες να περιμενεις:

https://www.skroutz.gr/s/32253925/Kisswill-2-5D-Tempered-Glass-Realme-GT-5G.html?from=catspan

ειναι δοκιμασμενο η να απω σε screen protector σαν και αυτο ?

https://www.cell-phones.gr/membrani-prostasias-deva-rugged-armor-realme-gt-5g-2021-anti-fingerprint-matte-anticrash-flex-foil-ultra-hd?search=Realme gt 5g

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεται από τις εικόνες εμφανής διάφορα. Random εικόνες από Xiaomi Mi 10 έχουν. Αλλά θα την κάνεις τη δουλειά σου αν είναι διάφανο το tempered glass. Από εκεί και έπειτα είναι θέμα κόστους.

~ Κατὰ τὸν δαίμονα ἐμαυτοῦ ~
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξα λίγο στο reddit, πολλά σχόλια, για καθυστέρηση ενημέρωσης λογισμικό, και το αποδίδουν, στις πολλές συσκευές, και δεν μπορούν να τις υποστηρίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι είναι αυτό. Το GT είναι το πρώτο που θα λάβει από όλο το portfolio της Realme το Android12 με το UI.3 και μάλλον όλο το R&D επικεντρώθηκε εκεί από το να βγάζει security patches και fixes για το 11.

Έχει μια λογική αλλά δεν δικαιολογεί καθόλου ότι άφησαν την συσκευή από τον Οκτώβριο στην τύχη της. Κάποιοι που δεν κάνανε καν τη μαγκιά με το VPN είναι ακόμα με A14 Αυγούστου με ότι αυτό συνεπάγεται σε σοβαρά risks σε τραπεζικές συναλλαγές over mobile. 

~ Κατὰ τὸν δαίμονα ἐμαυτοῦ ~
Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω factory reset και να περασω ξανα τη ρομ μεσα

φιλος μου και 2-3 ακομα με φουλ χρηση βγαζανε 7 ωρες σοτ οταν εγω μετα βιας βγαζω 4-5

πως κανουμε factory reset και πως ξαναπερναμε τη ρομ και ποια ρομ περναμε γιατι βλεπω 2

https://realmefirmware.com/realme-firmware-update/

Link to comment
Share on other sites

https://www.realme.com/eu/support/software-update

 

Σε αυτό το site, που ήθελε local update, δεν έχει καν την συσκευή.

Σε αυτό που ανέβασες, θέλει flash msm tool;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, athanasios1112 said:

https://www.realme.com/eu/support/software-update

 

Σε αυτό το site, που ήθελε local update, δεν έχει καν την συσκευή.

Σε αυτό που ανέβασες, θέλει flash msm tool;;;;;;;;;;;;;;

δε ξερω καν τι θελει και γω αυτο ψαχνω

βρηκα και αυτην

https://realmefirmware.com/realme-gt-firmware/

Link to comment
Share on other sites

Factory reset κάνεις απο Ρυθμίσεις-Προσθετες Υπηρεσίες-Δημιουργια Αντιγράφουν Ασφαλείας και μετα Διαγραφή Δεδομένων. 

ΠΡΟΣΟΧΗ! Θα σβηστουν τα πάντα! Κράτησε backup. 

Μετά από reboot από επαναφορά, πέρασε τις αρχικές ρυθμίσεις χωρίς setup Google. Βάλε καλώδιο και κατέβασε την έκδοση από το site που έβαλες και ως zip πέρασε την στην εσωτερική μνήμη. Από εκεί ξεκινάς να την περάσεις.

~ Κατὰ τὸν δαίμονα ἐμαυτοῦ ~
Link to comment
Share on other sites

Size: 7.69 GB

Type: EDL Mode 

To global, που θα θέλει φλασάρισμα με MSM tool;;;

Και εγώ έχω λίγο δουλέψει το MSM tool, δεν χρειάσθηκε δηλαδή,.

Πάρε γνώμες, και μην κάνεις τίποτα, μην κολλήσεις το κινητό,, ρώτησε εδώ στο νήμα!!!!!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ξέρετε τι κάνετε μην κάνετε αλχημείες. Θα πάρετε το κινητο στο χέρι ως brick 

~ Κατὰ τὸν δαίμονα ἐμαυτοῦ ~
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, nyor said:

Factory reset κάνεις απο Ρυθμίσεις-Προσθετες Υπηρεσίες-Δημιουργια Αντιγράφουν Ασφαλείας και μετα Διαγραφή Δεδομένων. 

ΠΡΟΣΟΧΗ! Θα σβηστουν τα πάντα! Κράτησε backup. 

Μετά από reboot από επαναφορά, πέρασε τις αρχικές ρυθμίσεις χωρίς setup Google. Βάλε καλώδιο και κατέβασε την έκδοση από το site που έβαλες και ως zip πέρασε την στην εσωτερική μνήμη. Από εκεί ξεκινάς να την περάσεις.

το θεμα ειναι ποια εκδοση να κατεβασω ?

4 minutes ago, nyor said:

Factory reset κάνεις απο Ρυθμίσεις-Προσθετες Υπηρεσίες-Δημιουργια Αντιγράφουν Ασφαλείας και μετα Διαγραφή Δεδομένων. 

ΠΡΟΣΟΧΗ! Θα σβηστουν τα πάντα! Κράτησε backup. 

Μετά από reboot από επαναφορά, πέρασε τις αρχικές ρυθμίσεις χωρίς setup Google. Βάλε καλώδιο και κατέβασε την έκδοση από το site που έβαλες και ως zip πέρασε την στην εσωτερική μνήμη. Από εκεί ξεκινάς να την περάσεις.

αν μπω απο το recovery και κανω wipe data μετα factory data και μετα reboot ?

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις αυτήν που έχει την Α16 (14/11/2021) 

https://fileload.coloros.com/504040RMX2202export_11_A.16_2021101902310291.zip

Και από recovery μπορείς ναι με το την ακολουθία που αναφέρεις. Αλλά και αυτό που σου ανέφερα πριν το ίδιο είναι χωρίς Recovery mode. 

 

~ Κατὰ τὸν δαίμονα ἐμαυτοῦ ~
Link to comment
Share on other sites

Το αρχείο zip/ local update, είναι περίπου τρία,  ή , τέσσερα gb.

Αυτό είναι 7,69 gb,, δεν νομίζω ότι μπορεί με local update, αλλά MSM tool, κλπ.

 

 

 

Screenshot_2021-12-08-20-51-49-89_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν κανω wipe data

μετα factory reset και μετα reboot εκτος οτι θα χασω οτι εχει μεσα υπαρχει περιπτωση να brickαρει ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν παθαίνει τίποτα, αλλά θα σβήσει ότι υπάρχει στο κινητό.

Θα πρέπει να το στήσει, όπως την πρώτη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...