Jump to content

Realme GT 5G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Και πάλι όμως, με τα παράπονα για τις υψηλές θερμοκρασίες των συσκευών με τον 888, δεν είναι και τόσο deal breaker η αγορά του Master Edition.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες, αν κάποιος δεν θέλει τρέλα πράγματα από το κινητό καλύτερα να μείνει μακριά από τον 888, ότι χειρότερο έχει βγεί, τι να τις κάνεις τις επιδόσεις αν η μπαταρία είναι σάπια λόγο soc.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες, αν κάποιος δεν θέλει τρέλα πράγματα από το κινητό καλύτερα να μείνει μακριά από τον 888, ότι χειρότερο έχει βγεί, τι να τις κάνεις τις επιδόσεις αν η μπαταρία είναι σάπια λόγο soc.
Να επιβεβαιώσω πως η μπαταρία του GT έχει τα θέματά της, καθώς με ελαφριά χρήση βγάζει οριακά τη μέρα, αν δε το χρησιμοποιήσω περισσότερο, με κλήσεις τηλεφωνικές, zoom call και άλλα παρόμοια, το μεσημέρι χρειάζεται φόρτιση σίγουρα. Το θετικό είναι πως σε ένα μισάωρο η συσκευή έχει φορτίσει, με τον μαμά φορτιστή.

Στάλθηκε από το RMX2202 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, DrVasilis said:

Να επιβεβαιώσω πως η μπαταρία του GT έχει τα θέματά της, καθώς με ελαφριά χρήση βγάζει οριακά τη μέρα, αν δε το χρησιμοποιήσω περισσότερο, με κλήσεις τηλεφωνικές, zoom call και άλλα παρόμοια, το μεσημέρι χρειάζεται φόρτιση σίγουρα. Το θετικό είναι πως σε ένα μισάωρο η συσκευή έχει φορτίσει, με τον μαμά φορτιστή.

Στάλθηκε από το RMX2202 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μιας και δεν έχει κάποιος άλλος γράψει για την συσκευή(μου κάνει εντύπωση για τα χρήματα της),και βλέπω είσαι κάτοχος,σου είναι εύκολο να πεις 2-3 ακόμα λόγια για αυτήν απο την εμπειρία σου ώς τώρα πχ

-απο updates/security patch πως τα παει

-φωτογραφιες

-κανενα προβλημα/bug που να σου έχει βγαλει.

-σημα κινητής/wifi

Τελος δεν έχω καταλάβει τι παίζει ακόμα με την εγγύηση. Γιατι αν και υπάρχει αντιπροσωπεια στην χώρα μας(αναφέρθηκε πιο πάνω),βλεπω σκρουτζομαγαζα/bestprice μαγαζα και αναφέρουν 1χρόνο εγγύηση καταστήματος σε Ευρωπαικά μοντέλα.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Οι εντυπώσεις μου από το κινητό, σε ότι αφορά τις ερωτήσεις.
-απο updates/security patch πως τα παει
Security update και μικρές διορθώσεις με κανένα μήνα καθυστέρηση, το τελευταίο update που πήρε έχει ημερομηνία 05.08.2021 και συμπεριλαμβάνει το security patch του Ιουλίου. Βλέπω από τη realme community πως είναι από τα τελευταία που παίρνει update κάθε μήνα.
-φωτογραφιες
Μια χαρά λένε οι κόρες μου :) εγώ δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις.
-κανενα προβλημα/bug που να σου έχει βγαλει.
Το μόνο bug που έχω βρει είναι με την κουκίδα με τον αριθμό ειδοποιήσεων στους φακέλους και στα εικονίδια εφαρμογών, που κολλάει κάποιες φορές. Αλλάζω τύπο εικονιδίων και επανέρχεται η μέτρηση στο κανονικό.
-σημα κινητής/wifi
Με το σήμα έχω έχω εντοπίσει κάποιες περιπτώσεις που δείχνει μεν να έχει δύο γραμμές, αλλά δεν υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης με δεδομένα.
Γενικότερα έχω εντυπωσιαστεί από την ταχύτητα της συσκευής, αν άντεχε η μπαταρία θα ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος

Στάλθηκε από το RMX2202 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό περί updates το διάβαζα και στο reddit,απλά ανέφεραν περισσότερο για φθηνότερα μοντέλα και έλεγα στο ακριβότερο τους μοντέλο να το πρόσεχαν παραπάνω.

Για την μπαταρία από ότι λένε παίζει ρόλο ο επεξεργαστής που είναι πιο ενεργοβόρος,γιαυτό και το Realme Master edition με την ίδια μπαταρία τα πάει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό περί updates το διάβαζα και στο reddit,απλά ανέφεραν περισσότερο για φθηνότερα μοντέλα και έλεγα στο ακριβότερο τους μοντέλο να το πρόσεχαν παραπάνω.
Για την μπαταρία από ότι λένε παίζει ρόλο ο επεξεργαστής που είναι πιο ενεργοβόρος,γιαυτό και το Realme Master edition με την ίδια μπαταρία τα πάει καλύτερα.
Ίσως το προσέχουν περισσότερο και γι'αυτό αργούν, για να ανεβάσουν το update χωρίς bug και άλλες δυσλειτουργίες,

Στάλθηκε από το RMX2202 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπα, το αργούν γιατί έχουν και αυτοί μπεί στο τρυπάκι και κυκλοφορούν κάθε 3 και λίγο νέο μοντέλο και έχουν χάσει την μπάλα στην υποστήριξη.

Καλά καλά δεν πρόλαβε να έρθει το Realme GT 5g,και ήδη έχουν ανακοινωθεί άλλα 3 μοντέλα.

Το Realme GT master edition,το Master explorer edition και το πιο πρόσφατο το GT Neo2.

Link to comment
Share on other sites

Μπα, το αργούν γιατί έχουν και αυτοί μπεί στο τρυπάκι και κυκλοφορούν κάθε 3 και λίγο νέο μοντέλο και έχουν χάσει την μπάλα στην υποστήριξη.
Καλά καλά δεν πρόλαβε να έρθει το Realme GT 5g,και ήδη έχουν ανακοινωθεί άλλα 3 μοντέλα.
Το Realme GT master edition,το Master explorer edition και το πιο πρόσφατο το GT Neo2.
Ναι δίκιο έχεις, εγώ το πήρα ακολουθώντας τον κανόνα να παίρνουμε τα καλά μοντέλα από τις αναπτυσσόμενες μάρκες, απλά μέχρι στιγμής δεν δικαιολογεί, η συγκεκριμένη συσκευή, τον τίτλο της ναυαρχίδας.

Στάλθηκε από το RMX2202 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οπως είχα γράψει οταν είχε πρωτο παρουσιαστει επίσημα,μιλάμε για μια mid range συσκευή με Snap888.

Και αυτός είναι ο κύριος λόγος που η εδώ αρχική τιμή των 599ευρώ(100ευρω ακριβότερα απο Ευρωπη),ήταν τσιμπημένη.

Στα 380-400ευρώ που παίζει απο bestprice,είναι αρκετα καλη περίπτωση,αλλα δεν ξέρω τι παίζει με εγγύηση.

 

Link to comment
Share on other sites

Btw επειδή αναφέρθηκε περι Updates βγηκε η ενημερωση Σεπτεμβριου.

 

Edited by nyor
~ Κατὰ τὸν δαίμονα ἐμαυτοῦ ~
Link to comment
Share on other sites

Btw επειδή αναφέρθηκε περι Updates βγηκε η ενημερωση Σεπτεμβριου.
 
Ακόμα να μου την εμφανίσει στη συσκευή μου, παίρνει κάποιες μέρες το roll out

Στάλθηκε από το RMX2202 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα από amazon de , πριν 15 μέρες.

Η οθόνη σε σύγκριση με OnePlus 8 pro, είναι κατώτερη, δεν έχει το έντονο λευκό χρώμα.

Τα link , δεν δούλευαν όλα, οι ειδοποιήσεις το ίδιο, πχ τα Gmail, you tube, έρχονται όταν ανοίγω την οθόνη,,, πιστεύω να φτιάξει σε ενημέρωση firmware. !!!!!!!!!!!

Έχω το firmware ..a13, δεν δείχνει την ενημέρωση, και με το vpn , πάλι δεν δείχνει την ενημέρωση.

Χθες έκανε ζέστη, σχεδόν ψιλοιδρωνα, και ζεστάθηκε το κινητό, το έκανα τρις επανεκκίνηση,, μήπως τυχόν κόλλησε κάποια εφαρμογή.

Πλήρωσα 452€.

Νομίζω θέλει δουλειά το firmware , θα δείξει..,!!!

 

αν με ρωτήσει κάποιος, θα του έλεγα να το πάρει το κινητό.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

https://www.realme.com/eu/support/software-update 

Δεν ανέβασαν το firmware, δεν έχει κάν την συσκευή.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το λευκό της οθόνης ρυθμίζεται όπως στα περισσότερα από τα Settings-Θερμοκρασια Χρώματος  Μάλλον το έχεις στο Default. Έχουν σταματήσει καιρό να ανεβάζουν το Full Update Pack στο site για ολα σχεδόν τα κινητά. 

Πάντα όταν βγάζουν νέο update είναι staged roll out. Το pushαρουν σε random χρήστες και μετά από λίγες μέρες αν δεν βρεθούν critical θέματα το δίνουν full public.

 

16/9 κυκλοφόρησε η έκδοση A.14 του Αυγούστου:

https://www.rmupdate.com/2021/09/16/realme-gts-first-update-august-2021-patch-and-fixes-camera-battery-sensor/

~ Κατὰ τὸν δαίμονα ἐμαυτοῦ ~
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα έναν γνωστό μου, λέγεται ,, μάλλον ,, contrast ratio.

Πρέπει να είναι η αντίθεση στο μαύρο χρώμα,, δεν ξέρω....

Κοίταξα εφαρμογές στο play store, η αντίθεση είναι 100%, δεν μπορεί να αυξηθεί.

Μπορεί να φτιάξει, σε ενημέρωση firmware.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω αν το τηλέφωνο μπορεί να ενεργοποιηθεί με κλειστή οθόνη με τη φράση hey google ή πρέπει πρώτα να το ξεκλειδώσουμε;

Link to comment
Share on other sites

On 19/9/2021 at 9:15 ΠΜ, empeiros said:

Γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω αν το τηλέφωνο μπορεί να ενεργοποιηθεί με κλειστή οθόνη με τη φράση hey google ή πρέπει πρώτα να το ξεκλειδώσουμε;

Αν πας Ρυθμίσεις->Βοηθητικά Εργαλεία-Αφύπνιση Google Assistant με το Κουμπί Λειτουργίας νομίζω οτι είναι αυτό που ψάχνεις.

~ Κατὰ τὸν δαίμονα ἐμαυτοῦ ~
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, nyor said:

Αν πας Ρυθμίσεις->Βοηθητικά Εργαλεία-Αφύπνιση Google Assistant με το Κουμπί Λειτουργίας νομίζω οτι είναι αυτό που ψάχνεις.

Oxi αυτο που ρωταω ειναι αν ενεργοποιειται με τη φωνη χωρις να αγγιξω την οθονη

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Η συζήτηση περί εγγύησης επειδή δεν αφορά το παρόν θέμα όπου συζητάμε αποκλειστικά για τη συσκευή του τίτλου, μεταφέρθηκε στο ξεχωριστό θέμα… 

https://myphone.gr/forum/topic/190385

 

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πώς και πώς περιμένω να δω αν θα βελτιωθεί η κατανάλωση ενέργειας όσο είναι idle at night, σχεδόν 10% τρώει κάθε βράδυ και το βάζω στην εξοικονόμηση, στο μην ενοχλείτε και στην ώρα για ύπνο

Στάλθηκε από το RMX2202 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 23/9/2021 at 12:29 ΠΜ, empeiros said:

Oxi αυτο που ρωταω ειναι αν ενεργοποιειται με τη φωνη χωρις να αγγιξω την οθονη

Speech to wake up, απ όσο βλέπω όχι δεν πρέπει να υπάρχει.

22 ώρες πριν, DrVasilis said:

Πώς και πώς περιμένω να δω αν θα βελτιωθεί η κατανάλωση ενέργειας όσο είναι idle at night, σχεδόν 10% τρώει κάθε βράδυ και το βάζω στην εξοικονόμηση, στο μην ενοχλείτε και στην ώρα για ύπνο emoji3.pngemoji287.png

Στάλθηκε από το RMX2202 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μακάρι να έχει βελτιωθεί γιατί το drain είναι σημαντικό σε Idle mode. Παντως η Α14 ακόμα άφαντη...

~ Κατὰ τὸν δαίμονα ἐμαυτοῦ ~
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε την Α14 κάντε setup VPN από τα settings με έναν free VPN provider και θα έρθει άμεσα.

Ενδεικτικά:

  • VPN Adress: fr8.vpnbook.com
  • Username: vpnbook
  • Password: password.php?bg=2&t=0.14007200%201632770864

Επίσης το drain και χωρίς την Α14, μειώνεται σημαντικά αν το refresh rate της οθόνης το γυρίσετε σε Auto από full 120Hz συνεχόμενα.

Edited by nyor
~ Κατὰ τὸν δαίμονα ἐμαυτοῦ ~
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σύμφωνα με κάποια σχόλια που διαβάζω εδώ από χρήστες της συσκευής συμπεραίνω ότι ακόμα οι κινέζοι δεν έχουν τελειοποιήσει το software τους. Νόμιζα ότι είχαν φτάσει σε πολύ καλό επίπεδο σταθερότητας πλέον.. Τελικά τι ισχύει? Σε μερικούς μήνες που θα έρθει η ώρα να αντικαταστήσω το Lg μου σκέφτομαι σαν ένα από τους βασικούς υποψήφιους αντικαταστάτες το Gt 5g, άλλα προβληματίζομαι με αυτά που διαβάζω εδώ, τόσο όσον αφορά το software κομμάτι,  την μπαταρία αλλά και την εγγύηση. Στα διάφορα reviews δεν αναφέρουν για τέτοια θέματα, ενώ η αυτονομία του κρίνεται μέτρια προς καλή, ενώ εδώ διαβάζω κάπως διαφορετικά σχόλια. Ή άλλη μου επιλογή είναι να πάω σε πιο ασφαλή μονοπάτια, πχ Samsung a52s, μιας και οι ναυαρίδες τους είναι γελοιωδώς ακριβές, άλλα εκεί χάνω σε row power. Καλώς ή κακώς έχω μάθει σε συσκευές με ελάχιστα bugs... 

Edited by Rayden1

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...