Jump to content

Realme GT 5G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Realme GT 5G Full Specifications

General
Brand Realme
Model GT 5G
Price in India ₹37,999
Release date 4th March 2021
Launched in India Yes
Form factor Touchscreen
Dimensions (mm) 158.50 x 73.30 x 8.40
Weight (g) 186.00
Battery capacity (mAh) 4500
Fast charging Proprietary
Colours Dashing Blue, Dashing Silver, Racing Yellow
Display
Screen size (inches) 6.43
Touchscreen Yes
Resolution 1080x2400 pixels
Aspect ratio 20:9
Hardware
Processor octa-core
Processor make Qualcomm Snapdragon 888
RAM 8GB
Internal storage 128GB
Camera
Rear camera 64-megapixel (f/1.8) + 8-megapixel (f/2.3) + 2-megapixel (f/2.4)
No. of Rear Cameras 3
Rear autofocus Yes
Rear flash Yes
Front camera 16-megapixel (f/2.5)
No. of Front Cameras 1
Software
Operating system Android 11
Skin Realme UI 2.0
Connectivity
Wi-Fi Yes
Wi-Fi standards supported 802.11 a/b/g/n/ac/Yes
GPS Yes
Bluetooth Yes, v 5.20
NFC Yes
USB Type-C Yes
Headphones 3.5mm
Number of SIMs 2
SIM 1
SIM Type Nano-SIM
GSM/CDMA GSM
3G Yes
4G/ LTE Yes
5G Yes
Supports 4G in India (Band 40) Yes
SIM 2
SIM Type Nano-SIM
GSM/CDMA GSM
3G Yes
4G/ LTE Yes
5G Yes
Supports 4G in India (Band 40) Yes
Sensors
In-Display Fingerprint Sensor Yes
Proximity sensor Yes
Accelerometer Yes
Ambient light sensor Yes
Gyroscope Yes

REALME-GT-1.jpg

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα,

 

Μήπως έχει κανείς κάποια εκτίμηση πότε (στο περιπου...) θα έρθει το κινητό Ευρώπη το ίδιο ή κάποιο αλλο αντίστοιχο σε αυτα κυβικα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έρχεται στα Αμαζον απο εβδομάδα σε ειδική χαμηλή τιμή, τέλος του μηνα στην ιστοσελίδα της Realme. Στα ελληνικά μαγαζιά καπου μεσα στον Μάιο αναμένεται. Οσο για τιμη αναμένεται απο €500 το ΝΈΟ, και απο €600 το κανονικό.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση

 

Βασικα θέλω πολύ να σε πιστέψω και θα το κάνω ακυρώνοντας μια παραγγελία ενός κινητού που μόλις έκανα... :) :p

 

Πουθενά όμως δεν βρήκα την παραμικρή αναφορά για να έρθει το ακριβό GT 5g.......:( (και ενδιαφέρομαι για 12gb ram)

 

Βασικα μου κριτήρια είναι το smooth navigation στο ui ,η ταχύτητα και το haptic experience. Επισης βασικό μου κριτήριο είναι και το "stability" στα stress test που έχει να κάνει με το σύστημα ψύξης. :!: Για το τελευταίο δεν έχω διαβάσει τίποτα , τι λέτε??... Δεν παιζω παιχνιδια αλλα εχω αποκτησει ψυχολογικα με μαυρες οθονες σε ακριβα κινητα λογω θερμοκρασιας το καλοκαιρι. Ειχα oneplus 8 pro και 8t , το ενα εκλεινε η οθονη στη ζεστη και το αλλο δεν δουλευε σωστα το proximith sensor και ειχε κακο ram management (εφτανε συχνα πυκνα στο 7-8% availability και κολαγε στιγμιαια οσο τρελο και αν ακουγεται για την εταιρεια...) και το service σφυραγε αδιαφορα....:blink:

 

update

Ειδα 2 -3 videakia στου youtube ιδιαιτερα επεξηγηματικα και ειδα ριχνει το ρολοι της cpu (καλως νομιζω) για να προλαβει υπερθερμανση σε αντιθεση με το mi 11 που δουλευει με τις παντες μεχρι να τα φτυσει... Νομιζω προτιμω τη "stability" λογικη της Realme

Edited by Dejan457
Link to comment
Share on other sites

Αν κρίνω από το 6ς της κόρης μου με 90hz βεβαια refresh rate οθόνη, είναι πολύ καλό και με ελαφρύ ταυτόχρονα περιβάλλον χρήσης. Εγώ με 1+ 7 προ και το εκτίμησα ιδιαίτερα αυτό το κινητάκι. Οπότε φαντάζομαι με τα συγκεκριμένα σπεκς όχι μόνο το ui interface αλλά όλη η εμπειρία χρήσης της συσκευής θα είναι απολαυστική φέροντας ταυτόχρονα το νέο Ui με το android 11 παρέα ;)
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Έρχεται στα Αμαζον απο εβδομάδα σε ειδική χαμηλή τιμή, τέλος του μηνα στην ιστοσελίδα της Realme. Στα ελληνικά μαγαζιά καπου μεσα στον Μάιο αναμένεται. Οσο για τιμη αναμένεται απο €500 το ΝΈΟ, και απο €600 το κανονικό.

 

μηπως θεωρεις τωρα αλλαξε κατι απο το πλανο? γιατι εγω διαβασα το παρακατω και Ευρωπη δεν εχω βρει κατι χειροπιαστο.

Μηπως ερθει στην Ευρωπη (αμαζον) μετα την Ινδια φοβαμαι... (04/05/21)

 

https://www.gizmochina.com/2021/04/07/382518-realme-gt-india-launch-hint/

Edited by Dejan457
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να δοκιμάσω realme αλλά έχουν αργήσει υπερβολικά για Ευρώπη. Και δε ξέρουμε καν τι band combinations θα υποστηρίζουν....

Τωρα περιμένω την παρουσίαση των νέων Sony και βλέπουμε.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση από fb realme gr:

"Καλημέρα! Προς το παρόν το realme GT, δεν προβλέπεται να έρθει στην ελληνική αγορά. Μείνε όμως συντονισμένος για περισσότερα"

 

λογικά αν δεν πεσει το σημα με ακριβεια δεν μπορουν και αυτοι να κανουν υποθεσεις..

Αλλα εχει περασει και γεμάτος ένας χρόνος μετά το x50 pro αντίστοιχη ναυαρχίδα με τον προηγούμενο επεξεργαστη και δεν ξερω ποτε ηρθε και αυτο Ευρωπη...

 

λεω να ανοιξω και κανενα νημα για oppo find x3 pro αν και πολυ ακριβο..:!:

Edited by Dejan457
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Απάντηση από fb realme gr:

"Καλημέρα! Προς το παρόν το realme GT, δεν προβλέπεται να έρθει στην ελληνική αγορά. Μείνε όμως συντονισμένος για περισσότερα"

 

λογικά αν δεν πεσει το σημα με ακριβεια δεν μπορουν και αυτοι να κανουν υποθεσεις..

Αλλα εχει περασει και γεμάτος ένας χρόνος μετά το x50 pro αντίστοιχη ναυαρχίδα με τον προηγούμενο επεξεργαστη και δεν ξερω ποτε ηρθε και αυτο Ευρωπη...

 

λεω να ανοιξω και κανενα νημα για oppo find x3 pro αν και πολυ ακριβο..:!:

 

Έστειλα μήνυμα στην realme global.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...
Αν είχε ασύρματη φόρτιση θα το επαιρνα σίγουρα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Αν είχε ασύρματη φόρτιση θα το επαιρνα σίγουρα.

 

Και χωρίς ασύρματη τα σπάει. Το σκέφτομαι σοβαρά. Έχω το mi11i αλλά θα ήταν ωραίο να είχα και μια συσκευή με άλλη sim για 5g testing :lol:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και χωρίς ασύρματη τα σπάει. Το σκέφτομαι σοβαρά. Έχω το mi11i αλλά θα ήταν ωραίο να είχα και μια συσκευή με άλλη sim για 5g testing :lol:
σίγουρα θα το σπάσεις και θα αφαιρέσεις όλα όσα δεν χρειάζεσαι !!!σε έπιασε τώρα ξαφνικά έρωτας με τα χαζοκινεζακια

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν είχε ασύρματη φόρτιση θα το επαιρνα σίγουρα.

 

Ναι η ρημάδα είναι ευκολία. Ωραίο κινητό ξεχωριστό χωρίς να δίνει κάποιος υπέρογκο ποσό

 

----- προσθήκη μηνύματος 108 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και χωρίς ασύρματη τα σπάει. Το σκέφτομαι σοβαρά. Έχω το mi11i αλλά θα ήταν ωραίο να είχα και μια συσκευή με άλλη sim για 5g testing :lol:

 

Non stop λέμε... :)

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Ναι η ρημάδα είναι ευκολία. Ωραίο κινητό ξεχωριστό χωρίς να δίνει κάποιος υπέρογκο ποσό

 

----- προσθήκη μηνύματος 108 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Non stop λέμε... :)

Από αξεσουάρ εφόσον θα πωλείται μέσω αμαζον λογικά θα είναι οκ. 350Ε δεν είναι κανένα τρελό ποσό για snap 888.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Από αξεσουάρ εφόσον θα πωλείται μέσω αμαζον λογικά θα είναι οκ. 350Ε δεν είναι κανένα τρελό ποσό για snap 888.

 

ειναι διαθεσιμο στο αμαζον 350|?

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

ειναι διαθεσιμο στο αμαζον 350|?

 

8GB RAM/128GB, τουλάχιστον έτσι είδα στο newsletter amazon sweden χθες. 3700κορώνες.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κάτοχος p20 pro αλλά με τρώει να παραγγείλω την κινητάρα από Amazon.... τι παίζει με το service Ελλάδα; Ποια εταιρία το έχει αναλάβει εδώ; Μετά από την εξαιρετική εμπειρία από Concordia για Huawei έχω καλομάθει και θέλω καλό support....
Link to comment
Share on other sites

Το racing yellow ξέρουμε πότε θα κυκλοφορήσει Ελλάδα και εάν θα τρέξει και αυτό με την έκπτωση προπαραγγελίας;
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ξέρει κανείς ποιος έχει το service?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μια ερώτηση μεταξύ του gt και του gt master edition πιο θα επιλέγατε , υπόψιν δεν με ενδιαφέρουν παιχνίδια , μόνο ότι του βάζω πολλές εφαρμογές και να ανοίγει γρήγορα μια εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

 

On 1/8/2021 at 4:41 ΜΜ, ταξιδιωτης22 said:

Ξέρει κανείς ποιος έχει το service?

H T2P (Technology to People) στο Ελληνικό.

On 10/9/2021 at 11:53 ΠΜ, stefanidis said:

Μια ερώτηση μεταξύ του gt και του gt master edition πιο θα επιλέγατε , υπόψιν δεν με ενδιαφέρουν παιχνίδια , μόνο ότι του βάζω πολλές εφαρμογές και να ανοίγει γρήγορα μια εφαρμογή.

GT οχι Master. Το 888 SnapD socket δεν συγκρινεται. Ποσο μαλλον για Multitasking. Θα την κανεις την δουλειά σου και με το Master Edition αλλα για long term +1 για 888

Edited by nyor
~ Κατὰ τὸν δαίμονα ἐμαυτοῦ ~
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...