Jump to content

Poco F3


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν υπάρχει πρέπει. Όση θέλεις χρησιμοποιείς. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ τα 5GB. Μπορείς και να μην το έχεις καθόλου βέβαια. Θεωρώ ότι τα 6GB RAM είναι υπεραρκετά.

Poco X3 Pro via Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, blade_ said:

Καλησπέρα στην παρέα. Μετά από αναβάθμιση στην 14 υπάρχουν τα εξής προβλήματα 

Μπαταρία περίπου τη μισή διάρκεια σε σχέση με πριν. 

Χάνονται κλήσεις και δεν μπορούμε να μιλήσουμε πολλές φορές. 

Το κινητό απλά ζεματάει! 

Κάποιος Που αντιμετωπίζει τα ίδια? 

Ευχαριστώ προκαταβολικά 

Αυτό με τη μπαταρία παίζει. Θα δούμε όμως πώς θα πάει μετά από 2-3 φορτίσεις.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, osfp922 said:

Με το miui 14, πρέπει να χρησιμοποιούμε την επέκταση μνήμης και ποια 2,3 ή 5 GB (κάτοχος 6GB μνήμη RAM);

Στις ρυθμίσεις υπάρχει δυνατότητα να φαίνεται στα recent apps η συνολική ram και πόση χρησιμοποιεί το σύστημα, θα σου πρότεινα να το ενεργοποιήσεις.

Όσο αφορά την συνολική διαθέσιμη Ram, ανάλογα με το τι κάνεις με το smartphone.
Προσωπικά θα σου πρότεινα την συγκεκριμένη δυνατότητα να μην την ενεργοποιήσεις, γιατί μειώνει την διάρκεια ζωής του ενσωματωμένου "SSD", λόγω συνεχόμενων εγγραφών, ιδιαίτερα αν έχεις σκοπό να κρατήσεις χρόνια το συγκεκριμένο smartphone.

Από εκεί και πέρα, λόγο του ότι έχεις 6 GBs Ram, αν παίζεις πχ πολύ βαριά παιχνίδια και δεις ότι ζορίζεται, πράγμα που πιστεύω ότι δεν πρόκειται να συμβεί, μπορείς να την ενεργοποιήσεις στα 2-3 GBs.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση σε miui 14 (14.0.7.0):
Συγκεκριμένα στο youtube, στα notifications (στο notification shade και τη lock screen) δεν υπάρχουν τα play/pause-next-previous κουμπιά! Επισυνάπτω και εικόνες από lock screen και notification shade.

Τα αντίστοιχα κουμπιά φαίνονται κανονικά σε άλλες αντίστοιχες εφαρμογές (spotify, youtube music, google podcasts κλπ)

Άλλαξα το control center από νέο σε παλιό, ψαχούλεψα άλλες ρυθμίσεις, ρυθμίσεις του youtube, άλλαξα theme, τίποτα...

lock.jpg

shade.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εχω θέμα με το messenger και το viber, ότι και να κάνω μηνύματα δεν μου έρχονται εάν δεν ανοίξω εγώ την εφαρμογή. Εννοείται τις έχω χωρίς περιορισμό στην μπαταρία αλλά τίποτα.... Μετά δεν μου ανοίγει με τίποτα την εφαρμογή της Vodafone και εννοείται έχω κάνει μέχρι διαγραφή και επανεγκατάσταση και με το Σκρουτζ μια ανοίγει και δύο δεν ανοίγει....

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, pazu said:

Εγώ εχω θέμα με το messenger και το viber, ότι και να κάνω μηνύματα δεν μου έρχονται εάν δεν ανοίξω εγώ την εφαρμογή. Εννοείται τις έχω χωρίς περιορισμό στην μπαταρία αλλά τίποτα.... Μετά δεν μου ανοίγει με τίποτα την εφαρμογή της Vodafone και εννοείται έχω κάνει μέχρι διαγραφή και επανεγκατάσταση και με το Σκρουτζ μια ανοίγει και δύο δεν ανοίγει....

MIUI Global 14.07 o.k. ! εκανα και ενα hard reset (Παλιά Συνήθεια) και ολα o.k. τρεχει μια χαρα η εφαρμογή της Vodafone, και το messenger και το viber και τα μηνύματα ερχονται αμέσως  !

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, mariodj said:

MIUI Global 14.07 o.k. ! εκανα και ενα hard reset (Παλιά Συνήθεια) και ολα o.k. τρεχει μια χαρα η εφαρμογή της Vodafone, και το messenger και το viber και τα μηνύματα ερχονται αμέσως  !

Έχεις δίκιο για το hard reset αλλά πραγματικά δεν έχω τον χρόνο αλλά ούτε και την όρεξη να το στήσω πάλι από την αρχή. Όμως δεν την γλιτώνω από ότι βλέπω..... 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, pazu said:

Έχεις δίκιο για το hard reset αλλά πραγματικά δεν έχω τον χρόνο αλλά ούτε και την όρεξη να το στήσω πάλι από την αρχή. Όμως δεν την γλιτώνω από ότι βλέπω..... 

Δοκίμασε να ενεργοποιήσεις την αυτόματη έναρξη στις εφαρμογές που έχεις πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nnoutas said:

Δοκίμασε να ενεργοποιήσεις την αυτόματη έναρξη στις εφαρμογές που έχεις πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Μόλις τα άνοιξα και από αύριο θα το δοκιμάσω κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μετά την ενημέρωση έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και δεν έχω κάποιο πρόβλημα μέχρι τώρα. Βαρετή διαδικασία αλλά το βλέπω και σαν ευκαιρία/υπενθύμιση για backup.

Link to comment
Share on other sites

On 22/3/2023 at 11:14 ΠΜ, pazu said:

Εγώ εχω θέμα με το messenger και το viber, ότι και να κάνω μηνύματα δεν μου έρχονται εάν δεν ανοίξω εγώ την εφαρμογή. Εννοείται τις έχω χωρίς περιορισμό στην μπαταρία αλλά τίποτα.... Μετά δεν μου ανοίγει με τίποτα την εφαρμογή της Vodafone και εννοείται έχω κάνει μέχρι διαγραφή και επανεγκατάσταση και με το Σκρουτζ μια ανοίγει και δύο δεν ανοίγει....

Το messenger έχει μια ζωή πρόβλημα. Από άλλους μου έρχονται ειδοποιήσεις και από άλλους πρέπει να μπω στην εφαρμογή για να τις δω. Έπαψα να ασχολούμαι μέχρι να την πετάξω τη ρημάδα την εφαρμογή... Με το viber είχα και εγώ πρόβλημα. Ενεργοποίησα την αυτόματη έναρξη και λύθηκε.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, cleancut said:

Το messenger έχει μια ζωή πρόβλημα. Από άλλους μου έρχονται ειδοποιήσεις και από άλλους πρέπει να μπω στην εφαρμογή για να τις δω. Έπαψα να ασχολούμαι μέχρι να την πετάξω τη ρημάδα την εφαρμογή... Με το viber είχα και εγώ πρόβλημα. Ενεργοποίησα την αυτόματη έναρξη και λύθηκε.

Εστιάζεις λάθος...Η συνεργασία MIUI με την εφαρμογή κάνει τα προβλήματα...σχεδόν όλα τα Xiaomi έχουν αυτό το θέμα. Γιατί σε ένα Samsung Galaxy A52 που έχω δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις. Ότι ώρα στέλνοντε, αμέσως παραλαμβάνοντε.

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Nikos_96 said:

Εστιάζεις λάθος...Η συνεργασία MIUI με την εφαρμογή κάνει τα προβλήματα...σχεδόν όλα τα Xiaomi έχουν αυτό το θέμα. Γιατί σε ένα Samsung Galaxy A52 που έχω δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις. Ότι ώρα στέλνοντε, αμέσως παραλαμβάνοντε.

Κάνε μια αναζήτηση στα φόρα να δεις πόσοι με samsung, realme, one plus κτλ έχουν θέμα με ειδοποιήσεις...

βέβαια παίζουν ρόλο πολλά. Εξοικονόμηση μπαταρίας και άλλες ρυθμίσεις.

Εγώ με Xiaomi έχω στην αυτόματη έναρξη και το έχω βγάλει από τη βελτιστοποίηση μπαταρίας και έρχονται στην ώρα τους 9 στις 10 ειδοποιήσεις.

Συνάδελφος με Α52s αν δεν ανοίξει την εφαρμογή, ειδοποίηση δεν έχει, ή αργεί πολύ. Εχει δοκιμάσει τα πάντα.

Μιλάω για το messenger πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Το messenger έχει μια ζωή πρόβλημα. Από άλλους μου έρχονται ειδοποιήσεις και από άλλους πρέπει να μπω στην εφαρμογή για να τις δω. Έπαψα να ασχολούμαι μέχρι να την πετάξω τη ρημάδα την εφαρμογή... Με το viber είχα και εγώ πρόβλημα. Ενεργοποίησα την αυτόματη έναρξη και λύθηκε.

Με εφαρμογές τύπου messenger - Viber είχα πρόβλημα μόνο με συσκευές σαομι…


Sent from my iPad Pro M1 using Tapatalk
Εστιάζεις λάθος...Η συνεργασία MIUI με την εφαρμογή κάνει τα προβλήματα...σχεδόν όλα τα Xiaomi έχουν αυτό το θέμα. Γιατί σε ένα Samsung Galaxy A52 που έχω δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις. Ότι ώρα στέλνοντε, αμέσως παραλαμβάνοντε.

Συμφωνώ


Sent from my iPad Pro M1 using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι όλα ξεκινάνε από το λειτουργικό και είναι γνωστό διαχρονικά το πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις εφαρμογών και το MIUI. Απλά αναφέρθηκα μεμονομένα στις 2 αυτές εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Το λειτουργικό είναι ένα, Android.
Από εκεί πέρα τα MIUI, ZIUI, PIUI κτλ είναι user interfaces που "κάθονται" πάνω στο λειτουργικό.

Το MIUI επεμβαίνει παραπάνω απ'ότι το ίδιο το λειτουργικό - Android στα δικαιώματα των εφαρμογών, που κατά την προσωπική μου άποψη τις περισσότερες φορές αν όχι σε όλες είναι καλό!

Όπως με την δυνατότητα να αποτρέπει στις εφαρμογές να έχουν την δυνατότητα του Auto Start σε κάθε εκκίνηση του λειτουργικού, γιατί είναι γνωστό το τι συμβαίνει με τις περισσότερες εφαρμογές και τα δικαιώματα αυτών...

Από εκεί πέρα ο κάθε χρήστης θα πρέπει να εξοικειωθεί σιγά σιγά με την χρήση του MIUI και να καταλάβει την λειτουργία του και τις δυνατότητες του, όπως πχ με την Auto Start δυνατότητα η οποία είναι συνήθως και η κύρια αιτία μη σωστής λειτουργίας των συγκεκριμένων εφαρμογών.

Και όσο για τα Viber & Meta Messenger είναι γνωστά μέσα στα χρόνια για τις διάφορες κατά καιρούς δυσλειτουργίες τους, κοινώς Bugs!

Με κανένα άλλο πρόγραμμα δεν υπάρχουν τα γνωστά προβλήματα αυτών των δύο στα 10 χρόνια χρήσης Android.

Link to comment
Share on other sites

Το miui έχει πολλές δυνατότητες παραμετροποίησης, με αποτέλεσμα πολλοί να "χάνονται". Για άλλους βέβαια αυτό είναι πλεονέκτημα. Καθένας όπως βολεύται...

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση σε miui 14 (14.0.7.0) όλα σ εμένα είναι εντάξει και είδα μεγάλη βελτίωση στην μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Byzantinoss said:

Μετά την αναβάθμιση σε miui 14 (14.0.7.0) όλα σ εμένα είναι εντάξει και είδα μεγάλη βελτίωση στην μπαταρία

Αυτό διαβάζω και από εξωτερικό. Και καλύτερη διαχείριση Ram.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα poco M2012k11ag έχω κατεβάσει ένα πρόγραμμα εκτός play store και για κάποιον ανεξήγητο λόγο το accessibility είναι γκριζαρισμένο νομίζω είναι android 14 ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να ανοίξω το accessibility? Έχω ψάξει τα πάντα δεν γίνεται τίποτα 

Screenshot_20230401_100753.jpg

Screenshot_20230401_100724.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδες...

εχω 1 απορια να εκφρασω.. μου κανει εντυπωση που οταν το εχω σε 60 herz την οθονη τρεμει/κομπιαζει σα να σκαλωνει γενικα δεν ειναι σμουθ πεφτει η ποιοτητα κυλισης.Ενω δυο αρχαια τηλεφωνα που εχω ενα redmi note 3 και ενα xperia xz1 που προφανως ειναι 60 μην πω και παρακατω,δουλευουν αψογα και πολυ σμουθ.πως ειναι δυνατον!! Ετσι αναγκαστικά το εχω μονιμα στα 120.Ετσι ειναι και στα αλλα τηλεφωνα; ή μονο στο δικο μας;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδες...
εχω 1 απορια να εκφρασω.. μου κανει εντυπωση που οταν το εχω σε 60 herz την οθονη τρεμει/κομπιαζει σα να σκαλωνει γενικα δεν ειναι σμουθ πεφτει η ποιοτητα κυλισης.Ενω δυο αρχαια τηλεφωνα που εχω ενα redmi note 3 και ενα xperia xz1 που προφανως ειναι 60 μην πω και παρακατω,δουλευουν αψογα και πολυ σμουθ.πως ειναι δυνατον!! Ετσι αναγκαστικά το εχω μονιμα στα 120.Ετσι ειναι και στα αλλα τηλεφωνα; ή μονο στο δικο μας;
Γιατί πολύ απλά οι οθόνες οι οποίες φτάνουν μέχρι τα 120hz - στα 60 δυστυχώς σε όλες τις εταιρείες όχι μόνο στη δική σου έχουν αυτή τη συμπεριφορά...

Οι native 60αρες είναι smooth σε αυτό το mode...

sent from my S23Ultra 12/512

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πολύ απλά οι οθόνες οι οποίες φτάνουν μέχρι τα 120hz - στα 60 δυστυχώς σε όλες τις εταιρείες όχι μόνο στη δική σου έχουν αυτή τη συμπεριφορά...

Οι native 60αρες είναι smooth σε αυτό το mode...

sent from my S23Ultra 12/512

Σε Mi9t pro που ειναι καθαρό 60αρι δεν είναι smooth. Νομίζω ότι αν μάθεις στα 120 μετά τα 60 σου φαίνονται ότι κολλάνε.

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε Mi9t pro που ειναι καθαρό 60αρι δεν είναι smooth. Νομίζω ότι αν μάθεις στα 120 μετά τα 60 σου φαίνονται ότι κολλάνε.

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στο s10 lite που είχα (πριν πάρω το Poco f3) όλα μου φαινόταν μία χαρά κανένα τρέμουλο και κανένας ζελές πουθενά...
Οι 120αρες στα 60 είναι τραγικές... Το βλέπω και στο s23 ultra...

sent from my S23Ultra 12/512
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Konstantine73 said:

Στο s10 lite που είχα (πριν πάρω το Poco f3) όλα μου φαινόταν μία χαρά κανένα τρέμουλο και κανένας ζελές πουθενά...
Οι 120αρες στα 60 είναι τραγικές... Το βλέπω και στο s23 ultra...

sent from my S23Ultra 12/512

Συμφωνώ απόλυτα... Στης κόρης μου το galaxy s8 βούτυρο 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...