Jump to content

Poco F3


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά καλησπέρα.
έσπασε η οθόνη από το κινητό του γιου μου.
πήγα εδώ στο Αγρίνιο σε κατάστημα που φτιάχνουν αυτή την μάρκα και μου είπαν για 120€....
ξέρετε κάποιο κατάστημα που να κάνει σωστή δουλειά και τι τιμές παίζουν?

Στάλθηκε από το SM-F926B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αγορασε την απο το aliexpress. 35-50€ κανει. Και δινεις και αλλα 10€ για να στην περασουν.


Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και στο aliexpress ακριβές είναι amoled κάτω από 100€ δε βρίσκεις.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Στο PocoF1 με LCD εδώ στα διαφορα μαγαζια που ρώτησα η αλλαγή οθόνης (μαζί με την οθόνη) έκανε απο 70 εώς 90. Την πήρα 20Ε απο Ali (βέβαια όχι η ίδια ποιότητα με την "μαμά", είχε περισσοτερο bleeding) και την έβαλα μόνος μου. Άξιζε η διαφορά τιμής. Στο F3 με amoled η διαφορά τιμής ειναι πολύ μικρή για να ρίξεις την ζαριά, "τι θα σου έρθει" από ali. Καλύτερα σε μαγαζί ελληνικό αγορά και τοποθέτηση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μου εκλεψαν το κινητο πηγα αστυνομια το δηλωσα και μετα κοσμοτε να μπλοκαρουν τα ιμει...Τωρα τι κανουμε παιρνω παλι το ιδιο τι εχετε να προτεινεται?????ΣοΣ ειμαι χωρις κινητο...Παει το ποκακι μου...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stef31nos said:

Παιδια μου εκλεψαν το κινητο πηγα αστυνομια το δηλωσα και μετα κοσμοτε να μπλοκαρουν τα ιμει...Τωρα τι κανουμε παιρνω παλι το ιδιο τι εχετε να προτεινεται?????ΣοΣ ειμαι χωρις κινητο...Παει το ποκακι μου...

Δεν είχες τσεκαρι το ''' εύρεση κινητού'' ?

Στιγμιότυπο οθόνης 2022-10-20 181839.png

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω βαλει ολα το δειχνει κλειστο συνεχεια....Παω να παρω το Α53 και ο Θεος βοηθος...
Μετά το f3 γιατί να πάρεις τόσο σάπιο τηλέφωνο;; Αν βρεις a52s πάρε αυτό.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, chios said:
2 ώρες πριν, stef31nos said:
Τα εχω βαλει ολα το δειχνει κλειστο συνεχεια....Παω να παρω το Α53 και ο Θεος βοηθος...

Μετά το f3 γιατί να πάρεις τόσο σάπιο τηλέφωνο;; Αν βρεις a52s πάρε αυτό.

Αστα να πανε οπως το πηρα θα το δωσω βιαστηκα πολυ πολυ μπερδεμα τα samsung δεν μαρεσει παλι καλα το πηρα φθηνα και με αποδειξη αγορας 10 ημερων...Το πηρα λογο του οτι ειναι 2022..

Edited by stef31nos
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, stef31nos said:

Αστα να πανε οπως το πηρα θα το δωσω βιαστηκα πολυ πολυ μπερδεμα τα samsung δεν μαρεσει παλι καλα το πηρα φθηνα και με αποδειξη αγορας 10 ημερων...Το πηρα λογο του οτι ειναι 2022..

Τι δεν σου άρεσε , πες μας εντυπώσεις !

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ειμαι σε κριση πανικου διαρκειας δεν μου αρεσει γενικως εχει πολλες αχρηστες εφαρμογες νομιζω..Το f4 gt λεει τπτ ρε παιδια τι να παρω?Να ξαναπαρω το f3?Δεν υπαρχει κιολας παλια τα πουλουσαν τζαμπα τωρα δν εχει πολλα...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ειμαι σε κριση πανικου διαρκειας δεν μου αρεσει γενικως εχει πολλες αχρηστες εφαρμογες νομιζω..Το f4 gt λεει τπτ ρε παιδια τι να παρω?Να ξαναπαρω το f3?Δεν υπαρχει κιολας παλια τα πουλουσαν τζαμπα τωρα δν εχει πολλα...
Αν έχεις συνηθίσει το miui, δες και κάποια συσκευή xiaomi 11T, 11T pro.
Μεταχειρισμένα βρίσκεις από 230€ περίπου.

Στάλθηκε από το 2107113SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, conan1 said:

Αν έχεις συνηθίσει το miui, δες και κάποια συσκευή xiaomi 11T, 11T pro.
Μεταχειρισμένα βρίσκεις από 230€ περίπου.

Στάλθηκε από το 2107113SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Θελω καινουριο κινητο του 22 γιατι το κραταω χρονια το κινητο το f3 δεν θα το αλλαζα ποτε...Παιρνω κινητο και το κραταω για χρονια γενικως...Realme GT Neo 2 5G αυτο λεει τπτ ειμαι σε απογνωση Απορω πως εχασα το τηλεφωνο μου...Παιδια ξερετε πως βλεπω ποσο καιρο δουλευει ενα κινητο για να δω αν αυτο που μου πουλησε ειναι εκθεσιακο η οχι?Υπαρχει καποιος τροπος να δουμε ποτε ενεργοποιηθηκε σε Samsung?

Edited by stef31nos
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, stef31nos said:

Θελω καινουριο κινητο του 22 γιατι το κραταω χρονια το κινητο το f3 δεν θα το αλλαζα ποτε...Παιρνω κινητο και το κραταω για χρονια γενικως...Realme GT Neo 2 5G αυτο λεει τπτ ειμαι σε απογνωση Απορω πως εχασα το τηλεφωνο μου...Παιδια ξερετε πως βλεπω ποσο καιρο δουλευει ενα κινητο για να δω αν αυτο που μου πουλησε ειναι εκθεσιακο η οχι?Υπαρχει καποιος τροπος να δουμε ποτε ενεργοποιηθηκε σε Samsung?

Ρώτα καλύτερα στο section των Samsung στο forum

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, stef31nos said:

Βασικα ειμαι σε κριση πανικου διαρκειας δεν μου αρεσει γενικως εχει πολλες αχρηστες εφαρμογες νομιζω..Το f4 gt λεει τπτ ρε παιδια τι να παρω?Να ξαναπαρω το f3?Δεν υπαρχει κιολας παλια τα πουλουσαν τζαμπα τωρα δν εχει πολλα...

Βασικά το F4 Gt δεν το έπαιρνα. Θα προτιμούσα το σκέτο F4 αν και είναι σχεδόν ίδιο με το F3. Ίδιος επεξεργαστής αλλά καλύτερες κάμερες. 

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ειμαι σε κριση πανικου διαρκειας δεν μου αρεσει γενικως εχει πολλες αχρηστες εφαρμογες νομιζω..Το f4 gt λεει τπτ ρε παιδια τι να παρω?Να ξαναπαρω το f3?Δεν υπαρχει κιολας παλια τα πουλουσαν τζαμπα τωρα δν εχει πολλα...
Νομίζω ότι η αντίληψή σου και τα κριτήριά σου είναι εντελώς λάθος....

Σε ποιο αναφέρεσαι ότι έχει άχρηστες εφαρμογές στο Α53? Γιατί samsung δεν έχει ιδιαίτερο blotware... Άσε που ότι δεν σε ενδιαφέρει απλά το κάνεις απεγκατάσταση... Άλλα θα πρέπει να είναι τα κριτήρια σου για συσκευή... Να μου πεις ότι έχει τον ανάπηρο τον έξινος επάνω να συμφωνήσω.

Το Α52s που έχει ο αδερφός μου είναι άψογο πάει βούτυρο παντού...

sent from my S21 FE 8/256


Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρέλαβα το Poco f3 από το επίσημο service Infoquest. 

H τιμή για την επισκευή του απλησίαστη . Μου είπαν 480 ευρώ για να γίνει αντικατάσταση κεντρικής πλακέτας και Main Camera.
Φυσικά δεν έγινε η επισκευή μιας και δεν συμφέρει, καινούριο η τιμή είναι 430 ευρώ.

Σκέφτομαι να το πουλήσω σε χαμηλή σχετικά τιμή και να αγοράσω άλλο κινητό.

 

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρέλαβα το Poco f3 από το επίσημο service Infoquest. 
H τιμή για την επισκευή του απλησίαστη . Μου είπαν 480 ευρώ για να γίνει αντικατάσταση κεντρικής πλακέτας και Main Camera.
Φυσικά δεν έγινε η επισκευή μιας και δεν συμφέρει, καινούριο η τιμή είναι 430 ευρώ.

Σκέφτομαι να το πουλήσω σε χαμηλή σχετικά τιμή και να αγοράσω άλλο κινητό.

 
Μήπως να πήγαινες πάλι στο πρώτο κατάστημα που σου έκανε την αλλαγή της κάμερας και να απαιτήσεις να γίνει μια δοκιμή με γνήσια κάμερα;
Κάτι δεν μου κολλάει. Μήπως η κάμερα που σου έβαλαν είναι του κιλού και εκανε πρόβλημα στη συσκευή;
Η σου έκανε και άλλα προβλήματα από πριν ή συσκευή;

Στάλθηκε από το 2107113SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, conan1 said:

Μήπως να πήγαινες πάλι στο πρώτο κατάστημα που σου έκανε την αλλαγή της κάμερας και να απαιτήσεις να γίνει μια δοκιμή με γνήσια κάμερα;
Κάτι δεν μου κολλάει. Μήπως η κάμερα που σου έβαλαν είναι του κιλού και εκανε πρόβλημα στη συσκευή;
Η σου έκανε και άλλα προβλήματα από πριν ή συσκευή;

Στάλθηκε από το 2107113SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Πριν το σπάσιμο της κάμερας , η καμερα λειτουργούσε κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα.
Το πήγα σε ενα service εδώ στα μέρη μου το οποίο πριν κάνουν την αντικατάσταση με ειδοποίησαν οτι στον ελεγχο που εκαναν στην αντικατάσταση της καμέρας είχε ενα πρόβλημα η καμερα και δεν λειτουργούσε κανονικά (οτι βγαίνουν θολές οι φώτος κλπ) και αν επιθυμώ να προχωρήσω στην αντικατάσταση με το αντίτιμο των 70 ευρώ. Τους είπα όχι και μου το έστειλαν πίσω.

Μετά το έστειλα στο service από το ιντερνετικό μαγαζί που το πήρα το κινητό και αυτοί μου αντικατέστησαν την καμέρα μου λέγοντας οτι λειτουργεί κανονικά 70 ευρώ επίσης τα οποία πλήρωσα. Μου το στέλνουν και αντιμετόπισα αυτο το πρόβλημα με τις κάμερες. Τους πήρα τηλέφωνο και τους είπα τα προβλήματα. Μου είπαν να το στείλω σε αυτούς χωρίς να με χρεώσουν, μου το έστειλαν πίσω και ενώ τηλεφωνικά μου είπαν οτι η βλάβη αποκαταστήθηκε , είχα πάλι τα ίδια προβληματα , μου είπαν να το ξανα στείλω και έγινε πάλι το ίδιο πράγμα. Αυτό έγινε 3 φορες αν το στέιλω, ώσπου τη τελευταία φόρα τους είπα οτι το κινητό συνεχίζει να έχει πρόβληματα και μου είπαν οτι σε αυτούς λειτουργούσε κανονικά και μάλιστα τους είπα λίγο εκνευρισμένος οτι με περνάτε για χαζό και μου απάντησαν ναι (σε αυτό το σημείο άρχισα και τον έβριζα ασχημα τον τυπο από τα νευρα μου και μου το εκλεισε)

Και μετά βρήκα το infoquest το εστειλα και μου είπαν  οτι πρέπει να αντικατασταθεί η κεντρική πλακέτα 370 ευρώ και η Main camera 16 ευρω. Φυσικά είπα όχι.

Επίσης κατέβασα app camera απο google store και καποιες εφαρμογές λειτουργούν καλύτερα από το το αρχικό app camera της συσκεύης , πχ δεν κολλάει και έχει και κάποιες επιλογές όπως το zoom αλλα από ποιότητα είναι χαλια.

Δεν ξέρω πάντως αν αξίζει να απαιτήσω να μου το ξανά κοιτάξουν νομίζω πως δεν θα βγάλω ακρη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως το κατάστημα που έκανε την αλλαγή της κάμερας, η έβαλε ψεύτικη, ή έκανε και άλλη ζημιά με αυτά που περιγράφεις.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, conan1 said:

Εγώ πιστεύω πως το κατάστημα που έκανε την αλλαγή της κάμερας, η έβαλε ψεύτικη, ή έκανε και άλλη ζημιά με αυτά που περιγράφεις.

Τρέχα γύρευε δλδ...

Link to comment
Share on other sites

Τρέχα γύρευε δλδ...


Από σκρουτζομάγαζο το πήρες ή μεγάλη αλυσίδα?

Είτε υπάρχει κάποιο πιο σύνθετο πρόβλημα όπως σου είπαν και στην infoquest, είτε υπάρχει κάποιου είδους ασυμβατότητας του hardware με το εν λόγω ανταλλακτικό που σου τοποθέτησαν, ακόμα και αν είναι γνήσιο. Και αυτό διότι ανάλογα με την παρτίδα του κινητού, κάποια κομμάτια hardware μπορεί η εταιρία να τα έχει πάρει από διαφορετικούς κατασκευαστές. Πχ σε κάποιες παρτίδες έβαλε κάμερα και πλακέτα που κατασκεύασε η εταιρία Χ και σε κάποιες παρτίδες η εταιρία Υ. Και όλο αυτό πρέπει να δένει και με το software.

Σε γνωστό μου που πήγε να αλλάξει οθόνη σε xiaomi αγορασμένο από σκρουτζομάγαζο, του άλλαξαν 3 οθόνες σε 3 διαφορετικά καταστήματα service, σε καμία δεν δούλευε το touch, κανείς δεν μπορούσε να εξηγήσει γιατί, ενώ οι οθόνες υποτίθεται ήταν για το συγκεκριμένο κινητό. Γι' αυτό ίσως σου είπαν στην infoquest ότι θέλει και πλακέτα και κάμερα, για να είναι συμβατά.









The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, zananiro said:

 


Από σκρουτζομάγαζο το πήρες ή μεγάλη αλυσίδα?

Είτε υπάρχει κάποιο πιο σύνθετο πρόβλημα όπως σου είπαν και στην infoquest, είτε υπάρχει κάποιου είδους ασυμβατότητας του hardware με το εν λόγω ανταλλακτικό που σου τοποθέτησαν, ακόμα και αν είναι γνήσιο. Και αυτό διότι ανάλογα με την παρτίδα του κινητού, κάποια κομμάτια hardware μπορεί η εταιρία να τα έχει πάρει από διαφορετικούς κατασκευαστές. Πχ σε κάποιες παρτίδες έβαλε κάμερα και πλακέτα που κατασκεύασε η εταιρία Χ και σε κάποιες παρτίδες η εταιρία Υ. Και όλο αυτό πρέπει να δένει και με το software.

Σε γνωστό μου που πήγε να αλλάξει οθόνη σε xiaomi αγορασμένο από σκρουτζομάγαζο, του άλλαξαν 3 οθόνες σε 3 διαφορετικά καταστήματα service, σε καμία δεν δούλευε το touch, κανείς δεν μπορούσε να εξηγήσει γιατί, ενώ οι οθόνες υποτίθεται ήταν για το συγκεκριμένο κινητό. Γι' αυτό ίσως σου είπαν στην infoquest ότι θέλει και πλακέτα και κάμερα, για να είναι συμβατά.








 

 

από σκρουτζ ναι. Οκ το ακούω αυτό που λες, αλλά για να γίνει η αντικατάσταση και πλακέτα και κάμερα για να είναι συμβατά θέλει 480 ευρώ και με 400 παίρνεις καινούριο. Νομίζω δεν υπάρχει λύση. Απλά θα το κρατήσω με το πρόβλημα και φακ ιτ. Αν υπάρχει κάτι αλλο να προτείνεται το ακούω και αυτό.

thnx για τις απαντήσεις 🙂

Link to comment
Share on other sites

On 21/10/2022 at 11:18 ΠΜ, ippotis said:

Βασικά το F4 Gt δεν το έπαιρνα. Θα προτιμούσα το σκέτο F4 αν και είναι σχεδόν ίδιο με το F3. Ίδιος επεξεργαστής αλλά καλύτερες κάμερες. 

ΚΟΙΤΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΤΟ POCO X4 GT.

Link to comment
Share on other sites

On 21/10/2022 at 11:18 ΠΜ, ippotis said:

Βασικά το F4 Gt δεν το έπαιρνα. Θα προτιμούσα το σκέτο F4 αν και είναι σχεδόν ίδιο με το F3. Ίδιος επεξεργαστής αλλά καλύτερες κάμερες. 

 

18 ώρες πριν, seitanis said:

ΚΟΙΤΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΤΟ POCO X4 GT.

Ειμαι αναμεσα σε poco f4 f4gt δεν ξερω γιατι λες οτι το gt δεν θα το επερνες και σε realme gt 2 neo η gt pro...Παντως το A53 οσο το εχω στα χερια μου θεωρω πως ειναι μια σκαλα πανω σε οθονη και καμερες...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...