Jump to content

Poco F3


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τελικά ήρθε και σε εμένα (στην μία από τις 2 συσκευές βέβαια). Παρατηρώ όμως το εξής θέμα για το οποίο δε νομίζω να ευθύνεται η αναβάθμιση 13.0.8, αλλά είτε επιλέξω 60Hz για την οθόνη είτε 120Hz πάντα παίζω στα 60. Το διασταύρωσα με την 2η συσκευή όπου με 13.0.7 παίζει κανονικά στα 120 εκείνη.

Καμιά ιδέα πριν καταφύγω στο factory reset?

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

On 2/6/2021 at 10:37 ΜΜ, boxeur said:

παιδια προερχομαι απο poco f2 pro και εκτος ολων των θεματων του miui, ειχα την ατυχια να σταματησει να φορτιζει εντελως ξαφνικα απο μονο του!

οπως καταλαβαινετε βρισκομαι σε αναζητηση αντικαταστατη και ειμαι αναμεσα στο f3 και στο x3 pro.

συστηνετε το f3 ή εχει παρα πολλα bugs , θεματα και καλυτερα να παω στο x3 pro;

η αληθεια ειναι οτι παρακολουθω το νημα και εχω την αισθηση οτι οι εντυπωσεις ειναι μοιρασμενες θετικες και αρνητικες..

μου συνεβει το ιδιο στο F3, εχει τυχει σε κανεναν; η μπαταρια κρατουσε κανονικα 2 μερες και ξαφνικα δε φορτιζει απο καμια πηγη... τωρα εχει 3% με extreme battery saver lol

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα προβλήματα σε smartphones γενικά, είναι κατά 99% πρόβλημα στην υποδοχή usb του smartphone ή μπαταρία!

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, konstantinos77 said:

Αυτά τα προβλήματα σε smartphones γενικά, είναι κατά 99% πρόβλημα στην υποδοχή usb του smartphone ή μπαταρία!

για κανα 60ευρο με κοβω απο thefixers κλπ. Η μπαταρια βεβαια ηταν υποδειγματικη. Καλυτερα 60 παρα 450 που εχει η εκδοση μου στο skroutz.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, nikoskat said:

για κανα 60ευρο με κοβω απο thefixers κλπ. Η μπαταρια βεβαια ηταν υποδειγματικη. Καλυτερα 60 παρα 450 που εχει η εκδοση μου στο skroutz.

Αν το πας στο Thefixers, αν θες ενημέρωσε μετά την παραλαβή για την όλη σου εμπειρία, κόστος, ποιότητα εργασίας κτλ.

Προσωπικά δεν γνώριζα το Thefixers και από λίγο ψάξιμο, φαίνονται Οκ, γιατί στην Ελλάδα δεν βρίσκεις εύκολα τεχνικούς και επαγγελματίες με όλη την έννοια την λέξεως... 😉

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια μήπως έχει κανένας καμία ιδέα του τι φταίει. Ανακάλυψα ότι το πρόβλημα με την αποσύνδεση στο wifi γίνεται μόνο στο δικό μου wifi. Να υπενθυμίσω ότι όταν είμαι συνδεμένος στο wifi μου και αφήσω το τηλέφωνο σε αναμονή και το πάρω στα χέρια μου μετά από λίγη ώρα τότε ενώ είμαι συνδεμένος δεν μπορώ να ανοίξω τίποτα, πρέπει να κλείσω το wifi και να το ανοίξω ξανά.η μόνη αλλαγή που έγινε είναι ότι από forthnet πήγα σε Vodafone σύνδεση σπιτιού. Έκανα διαγραφή του wifi μου από το κινητό και ξανά συνδέθηκα από την αρχή αλλά δεν έλυσε το πρόβλημα μου. Καμία άλλη ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, pazu said:

Παιδιά μια βοήθεια μήπως έχει κανένας καμία ιδέα του τι φταίει. Ανακάλυψα ότι το πρόβλημα με την αποσύνδεση στο wifi γίνεται μόνο στο δικό μου wifi. Να υπενθυμίσω ότι όταν είμαι συνδεμένος στο wifi μου και αφήσω το τηλέφωνο σε αναμονή και το πάρω στα χέρια μου μετά από λίγη ώρα τότε ενώ είμαι συνδεμένος δεν μπορώ να ανοίξω τίποτα, πρέπει να κλείσω το wifi και να το ανοίξω ξανά.η μόνη αλλαγή που έγινε είναι ότι από forthnet πήγα σε Vodafone σύνδεση σπιτιού. Έκανα διαγραφή του wifi μου από το κινητό και ξανά συνδέθηκα από την αρχή αλλά δεν έλυσε το πρόβλημα μου. Καμία άλλη ιδέα;

Πιο ρουτερ έχεις; Άλλαξε κανάλι στο ρουτερ και δες συνδέετε σε 5g ή 2,4g

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

On 23/9/2022 at 2:06 ΜΜ, konstantinos77 said:

Αν το πας στο Thefixers, αν θες ενημέρωσε μετά την παραλαβή για την όλη σου εμπειρία, κόστος, ποιότητα εργασίας κτλ.

Προσωπικά δεν γνώριζα το Thefixers και από λίγο ψάξιμο, φαίνονται Οκ, γιατί στην Ελλάδα δεν βρίσκεις εύκολα τεχνικούς και επαγγελματίες με όλη την έννοια την λέξεως... 😉

Έμεινα ευχαριστημένος φίλε μου, όλα καλά στην επισκευή.. Όντως ήταν η θύρα της USB. Το πήγα Παρασκευή, μου είπαν λογικά Τρίτη απόγευμα γιατί τότε θα φέρνανε το ανταλλακτικό και όντως σήμερα Τρίτη το πήρα. Εμφανισιακά το τηλέφωνο είναι όπως το άφησα.

 

Το μόνο κακό ότι ζήτησαν μοτίβο/πιν ώστε να το ελέγξουν ότι δουλεύει σωστά. Οκ εν μέρει απαραίτητο αλλά δε μου άρεσε γιατί έχω οικογενειακές φωτογραφίες μέσα με το παιδί. Τέλος πάντων όλα καλά.

 

Τιμή τη γράφει και στο site 55€

Edited by nikoskat
Link to comment
Share on other sites

Μιας και είχε αναφερθεί πρόσφατα στο συγκεκριμένο thread η ποιότητα της Samsung...

https://unboxholics.com/news/tech/98735-samsung-pithano-sovaro-provlima-me-tis-bataries-ton-tilefonon-entopistike-apo-youtubers?fbclid=IwAR3AvOX5TIrKNAKE0FmuAaWPaHG1daoR8IY_29ylcjgffJX5w4iI-HLHAK8

Ήμουν χρήστης smartphones της Samsung πριν ~10 χρόνια... Ποτέ ξανά από τότε!! Για λόγους "αναλώσιμους"... Έτσι τα βλέπει τα smartphones η συγκεκριμένη εταιρία... 😉

Εντωμεταξύ αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω τα τελευταία χρόνια είναι γιατί η συγκεκριμένη εταιρία στις μπαταρίες της γενικά, πχ 18650 format, είναι άριστη!!! Έχω μπαταρίες 7 χρόνων και βάλε...
Και στα smartphones της είναι Μαύρα Χάλια!! Μετά τον χρόνο η μπαταρία έχει αρχίσει και είναι για πέταμα ακόμα με σωστή χρήση και συντήρηση!!
Τυχαίο;; Προσωπικά δεν νομίζω... 😉

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είχε αναφερθεί πρόσφατα στο συγκεκριμένο thread η ποιότητα της Samsung...
https://unboxholics.com/news/tech/98735-samsung-pithano-sovaro-provlima-me-tis-bataries-ton-tilefonon-entopistike-apo-youtubers?fbclid=IwAR3AvOX5TIrKNAKE0FmuAaWPaHG1daoR8IY_29ylcjgffJX5w4iI-HLHAK8
Ήμουν χρήστης smartphones της Samsung πριν ~10 χρόνια... Ποτέ ξανά από τότε!! Για λόγους "αναλώσιμους"... Έτσι τα βλέπει τα smartphones η συγκεκριμένη εταιρία...
Εντωμεταξύ αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω τα τελευταία χρόνια είναι γιατί η συγκεκριμένη εταιρία στις μπαταρίες της γενικά, πχ 18650 format, είναι άριστη!!! Έχω μπαταρίες 7 χρόνων και βάλε...
Και στα smartphones της είναι Μαύρα Χάλια!! Μετά τον χρόνο η μπαταρία έχει αρχίσει και είναι για πέταμα ακόμα με σωστή χρήση και συντήρηση!!
Τυχαίο;; Προσωπικά δεν νομίζω...
Τα προβλήματα που έχουν αναφερθεί με τις μπαταρίες αφορούν παλιά μοντέλα...



sent from my S21 FE 8/256

Link to comment
Share on other sites

Έχω χρόνια να πάρω κορεάτικες συσκευές αλλά θυμάμαι πάντα θέμα στις μπαταρίες μετά τον ένα χρόνο.

 

Με Κινέζους αυτό το έχω σε πάρα πολύ μικρότερο βαθμό.

 

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

On 23/9/2022 at 2:06 ΜΜ, konstantinos77 said:

Αν το πας στο Thefixers, αν θες ενημέρωσε μετά την παραλαβή για την όλη σου εμπειρία, κόστος, ποιότητα εργασίας κτλ.

Προσωπικά δεν γνώριζα το Thefixers και από λίγο ψάξιμο, φαίνονται Οκ, γιατί στην Ελλάδα δεν βρίσκεις εύκολα τεχνικούς και επαγγελματίες με όλη την έννοια την λέξεως... 😉

Επανέρχομαι καθώς βλέπω ότι δε δουλεύει το κάτω μικρόφωνο χαχα, αυτό δηλαδή που πάει ή είναι δίπλα στη θύρα USB. Θα το πάω λογικά σήμερα. Χθες έκανε περίεργα αλλά σκέφτηκα θα έτυχε, σήμερα όμως το έψαξα με λεπτομέρεια.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι καθώς βλέπω ότι δε δουλεύει το κάτω μικρόφωνο χαχα, αυτό δηλαδή που πάει ή είναι δίπλα στη θύρα USB. Θα το πάω λογικά σήμερα. Χθες έκανε περίεργα αλλά σκέφτηκα θα έτυχε, σήμερα όμως το έψαξα με λεπτομέρεια.
Μπες στο cit menu κάνε τεστ και δες αν δουλεύουν τα μικρόφωνα.
Πόσο πήγε η αλλαγή της πλακέτας φόρτισης;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, nikoskat said:

Επανέρχομαι καθώς βλέπω ότι δε δουλεύει το κάτω μικρόφωνο χαχα, αυτό δηλαδή που πάει ή είναι δίπλα στη θύρα USB. Θα το πάω λογικά σήμερα. Χθες έκανε περίεργα αλλά σκέφτηκα θα έτυχε, σήμερα όμως το έψαξα με λεπτομέρεια.

Μήπως ο πόρος του μικροφώνου είναι... βουλωμένος;

 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, chios said:

Μπες στο cit menu κάνε τεστ και δες αν δουλεύουν τα μικρόφωνα.
Πόσο πήγε η αλλαγή της πλακέτας φόρτισης;

εχω AOSP rom, δεν εχω αυτο το μενου. το τεσταρα ομως αρκετα, ακουγοταν παρα πολυ χαμηλα η ενταση του μικροφωνου εν τελει, δεν ηταν τελειως νεκρο. πηγε 55Ε με αποδειξη..

17 ώρες πριν, gkal said:

Μήπως ο πόρος του μικροφώνου είναι... βουλωμένος;

 

εβαλε τσιμπιδακι μεσα, ελεγε οτι εβγαζε κολλες ή οτιδηποτε, αν και δεν εβλεπα κατι, εριξε και σπρευ αλλα συνεχιζε ακριβως το ιδιο, ακουγομουν σε πολυ χαμηλη ενταση, το οποιο δε συνεβαινε πριν, γιατι χρησιμοποιω τη φωνη μου μεσω κινητου στη δουλεια και θα το καταλαβαινα αμεσως, οπως εγινε την επομενη μερα που το πηρα.

 

 

edit: το πηρα, ειπαν ηταν βουλωμενο, τωρα δουλευει κανονικα παντως!

Edited by nikoskat
Link to comment
Share on other sites

Εχω το Poco f3 στο οποίο μου έσπασε η κάμερα , έγινε η αντικατάσταση της στο service από εκεί που έγινε η αγορά του τηλεφώνου.
Τώρα όμως αντιμετωπίζω πρόβλημα με το λογισμικό της κάμερας.
1) Η κύρια κάμερα είναι κατώτερης ποιότητας και η selfie κάμερα είναί ανώτερης ποιότητας, σαν να έχουν αντιστρέψει οι κάμερας (δεν μπορώ να το εξηγήσω)
2) Στην επιλογή Pro μου βγάζει ένα μνμ που λεει οτι η κάμερα δεν είναι συνδεδεμένη και θα κλείσει σε 6 δευτερόλεπτα.
3)Στις επιλογές όταν πάτάω να μου βγάλει την selfie καμερα μου ανοίγει την μπροστινή (αυτό είναι ίδιο με το πρόβλημα που ανέφερα στο 1)
4) Γενικά έχει και κάτι αλλα θεματάκια

Στο service που το πηγα ενώ το έχουν κοιτάξει 3 φορές δεν κατάφεραν να το φτιάξουν το πρόβλημα. Εχω κάνει και την τελευταία ενημέρωση.

Υπάρχει λύση στο πρόβλημα? Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο?
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι το ανταλλακτικό ήταν το γνήσιο; Η επισκευή έγινε στο επίσημο σέρβις (infoquest);

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, chios said:

Είσαι σίγουρος ότι το ανταλλακτικό ήταν το γνήσιο; Η επισκευή έγινε στο επίσημο σέρβις (infoquest);

Ετσι μου είπαν, δυστυχώς δεν μπορώ να το πω με σιγουριά. Δεν έγινε στο επίσημο σερβις.
Σήμερα το εμαθα για το infoquest και αρχίσαμε την δρομολόγηση με την acs.


 

Link to comment
Share on other sites

Στο F3 δεν έχω αλλά στο Redmi Note 10 Pro υπήρχε θέμα. Ήταν μία από τις αιτίες που πήρε πόδι. Η άλλη ήταν πως δεν μπορούσα να κάνω επισύναψη σε email. Άντε γεια του είπα και με το F3 όλα καλά πλέον.

Link to comment
Share on other sites

On 19/8/2022 at 2:03 ΜΜ, p_k said:

Πληροφοριακά, πριν αναβαθμιστεί η κεραία της περιοχής μου σε 5g υπήρχαν περιπτώσεις που σε συγκεκριμένο σημείο του σπιτιού συνδεόμουν με κεραία από την παραλία της Κατερίνης, που βρίσκεται στα 40 περίπου χιλιόμετρα απέναντί μου. Τώρα έχει πολύ καιρό να συμβεί αυτό.

Αυτό γινόταν όμως σε πολύ συγκεκριμένο σημείο του σπιτιού που είχε οπτική επαφή.

 

On 10/9/2022 at 11:24 ΠΜ, GREGORYMO said:

Ανανεώνω κάθε μήνα με 12€ και έχω μαζέψει κάποια silver token.

Αν βάλω πχ τον 1' μήνα ομιλία και τον 2' MB, θα χαθούν τα λεπτά ομιλίας?

 

12 ώρες πριν, tasosdimas said:

Οσοι εχετε προβλημα με τo ανοιγμα αρχειων pdf, καντε απεγκατασταση του mi browser. 

Να είσαι καλά ρε φίλε ! Αυτή η μαλακια με είχε πρήξει και λύθηκε με την απεγκατασταση !

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα.
έσπασε η οθόνη από το κινητό του γιου μου.
πήγα εδώ στο Αγρίνιο σε κατάστημα που φτιάχνουν αυτή την μάρκα και μου είπαν για 120€....
ξέρετε κάποιο κατάστημα που να κάνει σωστή δουλειά και τι τιμές παίζουν?

Στάλθηκε από το SM-F926B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, agriniopk said:

παιδιά καλησπέρα.
έσπασε η οθόνη από το κινητό του γιου μου.
πήγα εδώ στο Αγρίνιο σε κατάστημα που φτιάχνουν αυτή την μάρκα και μου είπαν για 120€....
ξέρετε κάποιο κατάστημα που να κάνει σωστή δουλειά και τι τιμές παίζουν?

Στάλθηκε από το SM-F926B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δέν είμαι απο την περιοχή αλλα είναι γνωστό οτι οι amoled οθόνες όπως του f3 είναι ακριβές..Δέν είναι όπως οι lcd. Πάλια παίζανε γύρω στο 50άρικο οι LCD και στο 100άρικο οι Amoled...τώρα με τις ακρίβειες έχουν ανέβει οι τιμές οπότε δεν πρόκειτε να αποφύγεις το 120άρι😕

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...