Jump to content

Poco F3


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

26 minutes ago, konstantinos77 said:

Λειτουργούν όλα όπως πρέπει με την LineageOS στο συγκεκριμένο smartphone;
Ρωτάω για μελλοντική αναβάθμιση όταν θα σταματήσει η υποστήριξη.

Όλα κανονικά δουλεύουν, ακόμη και το VoLTE και Wifi calling με Vodafone. Έχει και πιο πρόσφατο security patch (Αυγούστου). Όμως είναι καθαρό Android, που σημαίνει ότι δεν έχει τα extra του MIUI (πχ. διπλές εφαρμογές). Για μένα αυτό είναι θετικό, προτιμώ κάτι απλό και να προσθέτω εγώ ότι θέλω, αλλά χρειάζεται ψάξιμο για να δεις αν σε βολεύει.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Fusser said:

Όλα κανονικά δουλεύουν, ακόμη και το VoLTE και Wifi calling με Vodafone. Έχει και πιο πρόσφατο security patch (Αυγούστου). Όμως είναι καθαρό Android, που σημαίνει ότι δεν έχει τα extra του MIUI (πχ. διπλές εφαρμογές). Για μένα αυτό είναι θετικό, προτιμώ κάτι απλό και να προσθέτω εγώ ότι θέλω, αλλά χρειάζεται ψάξιμο για να δεις αν σε βολεύει.

google pay και nfc δουλεύουν κανονικά;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, chios said:

google pay και nfc δουλεύουν κανονικά;

Το nfc ναι, για το google pay είναι πιο πολύπλοκο. Καταρχάς δεν είναι αναγκαίο να βάλεις Gapps. Επίσης το LineageOS επισήμως δεν ενδιαφέρεται να περάσει το SafetyNet διότι δεν τους ενδιαφέρει οτιδήποτε Google.

Αν όμως φλασάρεις τα Gapps υπάρχει τρόπος (ακόμη και αν έχεις root) να περάσεις το check και να χρησιμοποιήσεις πληρωμές κανονικά. Προσωπικά δε δουλεύω το Google pay, αλλά χρησιμοποιώ τα wallets των τραπεζών κανονικά. Μπορείς όμως να το χρησιμοποιήσεις χωρίς θέμα.

Screenshot_20220820-170749_S Check.png

Screenshot_20220820-171851_Google Play services.png

Screenshot_20220820-171857_Google Play services.png

Edited by Fusser
Link to comment
Share on other sites

On 19/8/2022 at 11:38 ΜΜ, ippotis said:

Wifi calling μόνο με cosmote. H vodafone αρνείται πεισματικά να δείξει κάτι τέτοιο όπως και VolTe. Τι να πω για την Voda εκεί που ήταν ψηλά κοντεύει να πέσει και κάτω από τη Wind.

 

On 20/8/2022 at 12:58 ΠΜ, georgeavl3 said:

Όσον αφορά τη Vodafone, το VoWiFi δουλεύει μόνο αν γυρίσει σε flight mode (στο Xiaomi του πατέρα μου αυτό ισχύει τουλάχιστον και το σήμα στο σπίτι είναι πολύ μέτριο) και το VoLTE δε δείχνει εικονίδιο.

Poco X3 Pro


 

Με μαμά ROM 13.0.7.0(SKHEUXM) παίζει μπόμπα και το VoLTE και το VoWiFi με Vodafone που έχω απίστευτο θέμα με το σήμα μέσα στο σπίτι. Πραγματικά -περιέργως- έχω δει το σήμα VoWiFi ενώ έχω το κινητό σε airplane mode, αλλά δεν δοκίμασα να με καλέσω τότε να δω αν όντως θα χτυπήσει το κινητό.

 

23 ώρες πριν, studiosakis said:

Καλημέρα παίδες

Έχει καταντήσει "αηδία" αυτό με την μείωση της φωτεινότητας. Είναι άχρηστο το κινητό στην παραλία....δεν βλέπεις τίποτα. Αναγκάζομαι να παίρνω της γυναίκας μου ένα Huawei ή του γιου μου ένα galaxy που δεν καταλαβαίνουν "Χριστό". Έχετε βρει κάποια Ρομ που να παρακάμπτει αυτή την μάλα...α;;

1.5 χρόνο και 2 καλοκαίρια με αυτή τη θήκη (https://www.skroutz.gr/s/28469874/Nillkin-Frosted-Shield-Back-Cover-Πλαστικό-Μαύρο-Poco-F3.html) δε μου έχει συμβεί ποτέ αυτό. Ίσως να φταίει η θήκη σου.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, mclound said:

 

Με μαμά ROM 13.0.7.0(SKHEUXM) παίζει μπόμπα και το VoLTE και το VoWiFi με Vodafone που έχω απίστευτο θέμα με το σήμα μέσα στο σπίτι. Πραγματικά -περιέργως- έχω δει το σήμα VoWiFi ενώ έχω το κινητό σε airplane mode, αλλά δεν δοκίμασα να με καλέσω τότε να δω αν όντως θα χτυπήσει το κινητό.

 

1.5 χρόνο και 2 καλοκαίρια με αυτή τη θήκη (https://www.skroutz.gr/s/28469874/Nillkin-Frosted-Shield-Back-Cover-Πλαστικό-Μαύρο-Poco-F3.html) δε μου έχει συμβεί ποτέ αυτό. Ίσως να φταίει η θήκη σου.

Την ίδια θήκη έχω και εγώ σε μπλέ 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, εγω δεν εχω θεμα με το proximity sensor στις κλησεις viber κτλπ. Αλλα το κινητό απανταει μονο του κλησεις οταν το χω στην τσεπη. Το εχετε κι εσεις αυτο το πρόβλημα; αν ναι εχετε βρει καμια λύση; 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, εγω δεν εχω θεμα με το proximity sensor στις κλησεις viber κτλπ. Αλλα το κινητό απανταει μονο του κλησεις οταν το χω στην τσεπη. Το εχετε κι εσεις αυτο το πρόβλημα; αν ναι εχετε βρει καμια λύση; 
Απενεργοποίησε το διπλό χτύπημα για την αφύπνιση της οθόνης... Πιθανώς να φταίει αυτό

sent from my PocoF3 8/256

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι αυτο δυστυχως. δεν εχει ποκετ mode to kinhto οποτε οταν αναβει η οθονη γτ καποιος καλει, το απανταει το μπουτι μου..

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, lorentzos323 said:

δεν ειναι αυτο δυστυχως. δεν εχει ποκετ mode to kinhto οποτε οταν αναβει η οθονη γτ καποιος καλει, το απανταει το μπουτι μου..

Ε λογικά θα είναι λεπτό το ύφασμα της τσέπης και θα αισθάνεται το δέρμα 😉
Το F3 έχει ιδιαίτερα ευαίσθητη touch screen κάτι το οποίο το θεωρώ ιδιαίτερα θετικό!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Ξέρει καποιος γιατί όταν παω στις ειδοποίησης και πατω περισσότερα με πετά εξω ? το ίδιο κανει και ξυπνητήρια & κουδουνισμα ! MIUI Global 13.0.7

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

@mariodjΤο έπαθα και εγώ. Πριν από λίγο καιρό, το google store έβλεπε την εφαρμογή "θέματα" του MIUI ως κακόβουλο λογισμικό και το απενεργοποιούσε. Κατέβασε τη νέα έκδοση από εδώ:

Xiaomi Themes 2.1.0.4-global APK Download by Xiaomi Inc. - APKMirror

Εγκατέστησε την και δεν θα έχεις θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους δούλεψε το VoWiFi  Vodafone. Έστειλα μνμ. στο 1339 μου απάντησαν οτι ''ενεργοποιήθηκε, και μπήκα στις  ρυθμίσεις - κάρτες sim - τικαρα, Χρίση 4G call και Πραγματοποιήστε κλήσεις μέσω WI-FI  Kai ολα o.k. Δεν χρειαζετε να κλίσω ούτε δεδομένα ουτε Flight mode !

 

1.jpg2.jpg

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

On 17/8/2022 at 7:09 ΜΜ, Angelos1983 said:

Όλα αυτά από τότε που ήρθε η 13.0.7

Ελπίζω, όταν με το καλό έρθει η επόμενη, να διορθώσουν τέτοια θεματάκια

Φίλε με 3.0.7 stable είμαι κι εγώ. Κανένα drain ατελείωτη μπαταρια, κανένα θέμα με youtube ειδήσεις ή οτιδήποτε 

Σφαίρα παν κ τα δύο κινητά, μπαταρία ατελείωτη με βαριά χρήση άνετα μέρα βγάζει 8/256   είναι οι συσκευές 

Κάπου αλλού έχεις θέμα 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε με 3.0.7 stable είμαι κι εγώ. Κανένα drain ατελείωτη μπαταρια, κανένα θέμα με youtube ειδήσεις ή οτιδήποτε 
Σφαίρα παν κ τα δύο κινητά, μπαταρία ατελείωτη με βαριά χρήση άνετα μέρα βγάζει 8/256   είναι οι συσκευές 
Κάπου αλλού έχεις θέμα 
Φίλε με βαριά χρήση ούτε κατά διάνοια δεν βγάζει μέρα....εγώ από το πρωί για παράδειγμα με data αποκλειστικά γιατί έχω απεριόριστο πακέτο χωρίς να παίζω παιχνίδια αλλά όλα ανοιχτά το απόγευμα έχει παραδώσει πνεύμα....αν το κοιτάς καί τό έχεις σαν μπιμπελό ναι την βγάζει

sent from my PocoF3 8/256



Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Konstantine73 said:

Φίλε με βαριά χρήση ούτε κατά διάνοια δεν βγάζει μέρα....εγώ από το πρωί για παράδειγμα με data αποκλειστικά γιατί έχω απεριόριστο πακέτο χωρίς να παίζω παιχνίδια αλλά όλα ανοιχτά το απόγευμα έχει παραδώσει πνεύμα....αν το κοιτάς καί τό έχεις σαν μπιμπελό ναι την βγάζει

sent from my PocoF3 8/256


 

Η βαριά και η ελαφριά χρήση είναι δύσκολο να συγκριθούν μεταξύ διαφορετικών χρηστών. Όσον αφορά τη μπαταρία, αν το τηλέφωνο είναι μόνιμα στα δεδομένα σε περιοχή με χαμηλό σήμα, είναι λογικό να έχει αυξημένη κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, τελευταια το κινητο μου δεν φορτιζει σωστα.

Στον γνησιο φορτιστη και καλωδιο, δινει 500-1000mA , εχθες κολλησε στο 3% για 20 λεπτα, πολλα βραδια ξυπναω στο 8ωρο και εχω 30-60%. Γενικα τα εχει παιξει.
Εχω xiaomi-eu, πηγα στην εκδοση 13.0.7 απο την 13.0.6 η πρωτη φορτιση εδινε 2,5A με ενα καλωδιο Huawei που εχω και φορτισε γρηγορα, και η επομενη ητανε η κολλημενη στο 3%. Το εβγαλα το ξανα εβαλα κανα δυο φορες και τελικα καταφερα να παω στο 100%.

Γνωριζει καποιος τι μπορει να φταιει; Τι γινεται ρε παιδια με τα Bugs στα Xiaomi τελευταια :( εχω ξενερωσει και εχω Xiaomi απο 2011...

Edited by VampireFreak
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό τώρα δεν ξέρουμε αν φταίει η Xiaomi, από την στιγμή που έχεις custom ROM και όχι μαμά πολλά μπορεί να φταίνε, δοκίμασε για αρχή άλλο καλώδιο και φορτιστή.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Απαντώντας σε πολλα από τα παραπάνω. ΔΕΝ είχα ποτέ με κανένα ποκο Χ3 η f3 όλα αυτά τα προβλήματα που αναφέρεται. Κ σύνολο είχα δύο Χ3 και δύο f3 

 

Αγορασμένες οι συσκευές από επίσημο σαιτ της xiaomi στο εξωτερικό. Ουδέποτε κανένα πρόβλημα από αυτά που λέτε. Όσο για κάποιο ποστ ποιο πάνω που λέει Τοχω σαν μπιμπελό, εδώ γελανε, χρήση επαγγελματική σε εταιρεία με φορτηγά ναβι ανοιχτό την μισή μέρα και στρημ την υπόλοιπη μισή. Όχι δεν παίζουμε παιχνίδια βέβαια, εκτός από αυτό όμως το κινητάκι περπατάει εκεί που αλλά έχουν αποχωρήσει προ ωρών.. Σίγουρα το Χ3  ήταν 20% πιο δυνατό σε θέμα μπαταρία, αλλά δεν συγκρίνεται με την ταχύτητα και την άνεση του f3... Αυτά τα ολίγα 

On 28/8/2022 at 11:34 ΠΜ, Konstantine73 said:

Φίλε με βαριά χρήση ούτε κατά διάνοια δεν βγάζει μέρα....εγώ από το πρωί για παράδειγμα με data αποκλειστικά γιατί έχω απεριόριστο πακέτο χωρίς να παίζω παιχνίδια αλλά όλα ανοιχτά το απόγευμα έχει παραδώσει πνεύμα....αν το κοιτάς καί τό έχεις σαν μπιμπελό ναι την βγάζει

sent from my PocoF3 8/256


 

Τα γράφω πιο κάτω. Μπιμπελό έχω ένα samsung Note 9 plus 

... Τα Poco τα γονατιζουμε κάθε μέρα... 

Link to comment
Share on other sites

φορτιση εχθες το βραδυ μεχρι 97%.

το περνω στα χερια μου,του σβηνω καποια app που δεν ηθελα,του κανω και ενα καθαρισμα και το αφηνω στην ακρη χωρις να τρεχει τιποτε στο backround και ολα κλειστα εκτος το wifi που δεν κλεινει ποτε.αυτα κατα τις 12.30 την νυχτα.

σημερα πρωι 8.00,η μπαταρια του ειχε πεσει στο 77%...

εφαγε δηλαδη σχεδον 2Ο% μπαταρια σε αναμονη.

γενικα μετα το τελευταιο update η μπαταρια κραταει πολυ λιγοτερο απο`οτι πριν..

 

bat.jpg

Edited by dp8
Link to comment
Share on other sites

φορτιση εχθες το βραδυ μεχρι 97%.
το περνω στα χερια μου,του σβηνω καποια app που δεν ηθελα,του κανω και ενα καθαρισμα και το αφηνω στην ακρη χωρις να τρεχει τιποτε στο backround και ολα κλειστα εκτος το wifi που δεν κλεινει ποτε.αυτα κατα τις 12.30 την νυχτα.
σημερα πρωι 8.00,η μπαταρια του ειχε πεσει στο 77%...
εφαγε δηλαδη σχεδον 2Ο% μπαταρια σε αναμονη.
γενικα μετα το τελευταιο update η μπαταρια κραταει πολυ λιγοτερο απο`οτι πριν..
 
bat.thumb.jpg.0e035fa7dff92b8fa278e0d79ea0c9ab.jpg
Ο φίλος παραπάνω έχει από την καλή παρτίδα τού F3 από τι φαίνεται....

Η μπαταρία τού μετά το τελευταίο update είναι κακή....

Με το πού πιάνω την συσκευή και ανοίγω κάνα app η θερμοκρασία πιάνει 50αρια με αποτέλεσμα τα lags....

Κάνω λίγο ακόμη υπομονή εάν στο επόμενο update διορθωθεί, αλλιώς φεύγει και πάω μάλλον σε s21 fe

sent from my PocoF3 8/256



Link to comment
Share on other sites

Εγώ ειμαι με XTRV (κινεζικos kernel) και με την 13.0.7 ειμαι μια χαρά από μπαταρία, καλύτερα από οτι με "κινεζικη" 13.0.5 και 13.0.6. Κανενα παράπονο, BT,  GPS, data,  wifi & ειδοποιήσεις όλα ανοιχτά με Always on screen.     F3 8/256

Edited by tifozif1
Link to comment
Share on other sites

Το ότι έχουν το ίδιο version number δεν σημαίνει οτι είναι ίδιες. Η ευρωπαϊκή/global 13.0.7 ήρθε σχεδόν 2 μήνες πριν την κινέζικη 13.0.7.

Επειδή δεν έχουν όλοι προβλημα με την μπαταρία στην ευρωπαϊκή/global 13.0.7 εμένα με κάνει να υποθέτω ότι κατι δεν έχει "κάτσει" καλα με το flash για κάποιον λόγο.... Θα έκανα backup τα δεδομένα μου και ξανά flash με την ίδια rom με clear all data (επιλογή clean all).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...