Jump to content

Poco F3


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

4 ώρες πριν, karagalexk said:

Δεν χάνεις ερώτηση αν φλασαρεις eea

Sent from my 21121210G using Tapatalk
 

Έλιωσα να κάθομαι να διαβάζω για τις διαφορές Global Με Global EEA...
Όπως και διάφορους οδηγούς και τι πρέπει να προσέχουμε στο Flashing σε συσκευές Xiaomi πλέον...
Λοιπόν επειδή κάθε διαδικασία flashing εμπεριέχει κινδύνους, όσο προσεχτικός με μελετημένος και να είσαι. Και επειδή προσωπικά δεν χρησιμοποιώ ιδιαίτερα τηλεφωνικές κλήσεις, δουλεύω σχεδόν αποκλειστικά με data ακόμα και στις κλήσεις μου, οπότε η απουσία λειτουργίας του VoLTE δεν μου είναι τόσο σημαντική, ώστε να με ενοχλεί ή περιορίζει, αποφασίζω να παραμείνω με την Global, που στην κυριολεξία είναι για όλο τον πλανήτη εκτός την Κίνα.
 

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι αφού στην κυριολεξία η ύπαρξη Global EEA rom είναι για τους περιορισμούς και ελέγχους που έχει επιβάλει η Ευρωπαϊκή ένωση όσον αφορά τα προσωπικά δεδομένα, διαφημίσεις κτλ (GDPR) την μη σωστή λειτουργία των VoLTE & VoWIFI δεν την καταλαβαίνω, αφού η Global rom είναι για όλο τον πλανήτη εκτός Κίνας...
Αυτό που θα κάνω προσωπικά και θεωρώ σωστό είναι κάποια στιγμή να τους στείλω μέσα από το smartphone ένα bug report για την μην σωστή λειτουργία των VoLTE & VoWIFI στην Global rom με την ελπίδα ότι θα φτιάξουν κάποια στιγμή...
Όταν ολοκληρώσω την διαδικασία θα την αναφέρω και εδώ! (Καλά τα flashing κτλ αλλά υπάρχουν και πολλοί άνθρωποι που δεν έχουν ιδέα από αυτά! Οπότε πιστεύω ότι το συγκεκριμένο θέμα πρέπει να επιλυθεί αλλιώς... 😉)

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να βγάλει άκρη από την στιγμή που υπάρχει ρομ που δουλεύει σωστά για Ευρώπη-Ελλάδα πρέπει να περάσεις αυτήν, η διαδικασία είναι απλή για κάποιον που έχει κάποιες γνώσεις, επίσης από την στιγμή που το σάιτ αναγράφει ότι το κινητό είναι global κακώς προχωρησες σε αγορά χωρίς να ρωτήσεις αν είναι ευρωπαϊκή έκδοση.
Όπως και να έχει αν δεν σου κάνει ανάγκη το volte το αφήνεις έτσι.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, chios said:

Δεν πρόκειται να βγάλει άκρη από την στιγμή που υπάρχει ρομ που δουλεύει σωστά για Ευρώπη-Ελλάδα πρέπει να περάσεις αυτήν, η διαδικασία είναι απλή για κάποιον που έχει κάποιες γνώσεις, επίσης από την στιγμή που το σάιτ αναγράφει ότι το κινητό είναι global κακώς προχωρησες σε αγορά χωρίς να ρωτήσεις αν είναι ευρωπαϊκή έκδοση.
Όπως και να έχει αν δεν σου κάνει ανάγκη το volte το αφήνεις έτσι.

Λοιπόν όπως ανέφερα και πριν πρώτη φορά MIUI, οπότε όταν βλέπεις Global καταλαβαίνεις Global.

Και όπως πάλι ανέφερα και πριν το αγόρασα από GoBoo, επίσημος αντιπρόσωπος της Poco στην Ισπανία, Ευρωπαϊκή χώρα, τι άλλο;

Και μετά από πολύ ψάξιμο και διάβασμα όπως είπα και πριν σήμερα είδα και περιπτώσεις πχ στην Γερμανία όπου από το ίδιο κατάστημα άλλοι πήραν με Global rom και άλλοι με Global EEA, οπότε...
Τέλος πάντων, εγώ θα το στείλω ως bug report όπως ανέφερα και πριν and you never know... 😊

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Παρατηρώ στον χώρο αποθήκευσης την κατηγορία "Άλλο" στην οποία ο χώρος αποθήκευσης ανεβαίνει λίγο λίγο χωρίς να εγκαθιστώ κάτι νέο. Υπάρχει τρόπος για να κάνουμε εκκαθάριση αυτό το άλλο;

Screenshot_2022-05-15-15-27-45-232_com.miui.securitycenter.jpg

Edited by federer
patc
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, federer said:

Καλημέρα σε όλους.

Παρατηρώ στον χώρο αποθήκευσης την κατηγορία "Άλλο" στην οποία ο χώρος αποθήκευσης ανεβαίνει λίγο λίγο χωρίς να εγκαθιστώ κάτι νέο. Υπάρχει τρόπος για να κάνουμε εκκαθάριση αυτό το άλλο;

Screenshot_2022-05-15-15-27-45-232_com.miui.securitycenter.jpg

Μπορεις να διαγραψεις τα δεδομενα εφαρμογων και την μνημη cache αλλα δεν εχει νοημα γιατι με την χρηση ξαναγεμιζει.

Κατα την γνωμη μου μην ασχολεισαι δεν θα κερδισεις τιποτα εκτος απο το να χανεις τον χρονο σου διαγραφωντας συνεχως.

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ https://forum.xda-developers.com/t/how-to-reduce-battery-consumption-on-the-poco-f3.4263559/page-2 

...και αυτό για εύκολο debloating: https://forum.xda-developers.com/t/tool-adb-appcontrol-1-7-5-ultimate-app-manager-debloat-tool-tweaks.4147837/ 

Προσοχή τι κάνεις με το τελευταίο, κράτα πάντα backup ώστε να μπορείς να επαναφέρεις ότι αφαίρεσες κατά λάθος.

Link to comment
Share on other sites

On 18/5/2022 at 8:25 ΜΜ, papsr6 said:

Μπορεις να διαγραψεις τα δεδομενα εφαρμογων και την μνημη cache αλλα δεν εχει νοημα γιατι με την χρηση ξαναγεμιζει.

Κατα την γνωμη μου μην ασχολεισαι δεν θα κερδισεις τιποτα εκτος απο το να χανεις τον χρονο σου διαγραφωντας συνεχως.

Ευχαριστώ για την απάντηση! Απλά μου φαίνεται αρκετά μεγάλος χώρος και παραξενεύτηκα.

patc
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Για τις διαφημίσεις, ποια εφαρμογή κανει δουλεια ?  ειμαι μαμα rom ! Και αν περνα η Google Camera στην μαμα, η θέλει ξεκλείδωμα ?

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Για διαφημίσεις Βlocada από εδώ: https://blokada.org/ και όχι απο το Google Play Store που δεν ειναι το ίδιο καλό λογω περιορισμών που επιβάλει η Google.

H Google Camera (port) περνά σαν απλό application, δεν θέλει ξεκλείδωμα/root ktl ειναι σαν μια οποιαδήποτε εφαρμογη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Vodafone WiFi calling έχει δοκιμάσει κανείς στη συσκευή; είμαι με MIUI Stable 13.0.5 by xiaomi.eu. Είχα ρωτήσει παλαιότερα για Cosmote και μου απάντησαν αρκετοί φίλοι εδώ μέσα πως όλα κομπλέ. Αλλά τελικά πήγα Vodafone 🙂

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, mclound said:

Καλησπέρα σας!

Vodafone WiFi calling έχει δοκιμάσει κανείς στη συσκευή; είμαι με MIUI Stable 13.0.5 by xiaomi.eu. Είχα ρωτήσει παλαιότερα για Cosmote και μου απάντησαν αρκετοί φίλοι εδώ μέσα πως όλα κομπλέ. Αλλά τελικά πήγα Vodafone 🙂

Εμφανίζεται το εικονίδιο του wifi calling όταν δεν έχεις σήμα. Τώρα αν όντως προσφέρει κάτι δεν ξέρω. Με συσκευή χωρίς wifi calling στο ίδιο σημείο έχει σήμα κανονικά. ΤΟ VoLTE πάντως δεν λειτουργεί. Όταν είσαι σε κλήση, κόβεται το ίντερνετ ή στην καλύτερη περίπτωση έχεις 3g. Συσκευή έχω το 11 lite 5g NE

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!
Vodafone WiFi calling έχει δοκιμάσει κανείς στη συσκευή; είμαι με MIUI Stable 13.0.5 by xiaomi.eu. Είχα ρωτήσει παλαιότερα για Cosmote και μου απάντησαν αρκετοί φίλοι εδώ μέσα πως όλα κομπλέ. Αλλά τελικά πήγα Vodafone
Ναι, δουλεύει κανονικά, αν δεν έχεις πρέπει να κάνεις μια μικρή παρέμβαση με την εφαρμογή Hidden Settings, κατεβάζεις εγκαθιστάς ανοίγεις πας Modem test tools>MBN configuration loading and activity tool>Advanced και αλλάζεις το mbn σε mbn_eea.txt αποθηκεύεις, βγαίνεις, κάνεις επανεκκίνηση και είσαι έτοιμος!

Στάλθηκε από το SM-T736B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, δουλεύει κανονικά, αν δεν έχεις πρέπει να κάνεις μια μικρή παρέμβαση με την εφαρμογή Hidden Settings, κατεβάζεις εγκαθιστάς ανοίγεις πας Modem test tools>MBN configuration loading and activity tool>Advanced και αλλάζεις το mbn σε mbn_eea.txt αποθηκεύεις, βγαίνεις, κάνεις επανεκκίνηση και είσαι έτοιμος!

Στάλθηκε από το SM-T736B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν είσαι root δουλεύει. Αν είσαι μαμά δεν δουλεύει

Sent from my 21121210G using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι root δουλεύει. Αν είσαι μαμά δεν δουλεύει

Sent from my 21121210G using Tapatalk

Εγώ είμαι μαμά και δουλεύει μια χαρά

Στάλθηκε από το SM-T736B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, pisons said:

Εγώ είμαι μαμά και δουλεύει μια χαρά

Στάλθηκε από το SM-T736B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Global ή Global EEA;

Link to comment
Share on other sites

Global ή Global EEA;
Είμαι με την MIUI 13.0, V13.0.3.0SKHCNMX stable

Στάλθηκε από το SM-T736B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, pisons said:

Είμαι με την MIUI 13.0, V13.0.3.0SKHCNMX stable

Στάλθηκε από το SM-T736B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μήπως την έχεις γράψει λάθος;
Γιατί δεν μου βγάζει τίποτα από αποτελέσματα σε Google.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως την έχεις γράψει λάθος;
Γιατί δεν μου βγάζει τίποτα από αποτελέσματα σε Google.
Δες την βρίσκεις γιατί είναι custom ROM κινεζική δεν είναι μαμά.
https://androidfilehost.com/?fid=17825722713688278962

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, chios said:

Δες την βρίσκεις γιατί είναι custom ROM κινεζική δεν είναι μαμά.
https://androidfilehost.com/?fid=17825722713688278962

Σε μαμά δεν δουλεύει να φανταστώ η πιο πάνω διεργασία;

Link to comment
Share on other sites

Δες την βρίσκεις γιατί είναι custom ROM κινεζική δεν είναι μαμά.
https://androidfilehost.com/?fid=17825722713688278962
Όλες οι custom έχουν ενεργοποιημένα διάφορα tweaks που δεν παίζουν σε stock

Sent from my 21121210G using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, tasosdimas said:

Σου ηρθε η την κατεβασες; 

Ναι, εκανα μια ''τυχαία'' επανεκκίνηση, και την εβγαλε ! 

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...