Jump to content

Poco F3


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παρέα,

Εμένα μετά την αναβάθμιση σε 13.0.4 (Android 12) μου εμφάνισε ένα περίεργο πρόβλημα με το GPS.

Το ανακάλυψα τυχαία Παρασκευή που θέλησα να τσεκάρω την πυξίδα του και παρατήρησα ότι ήθελε συνεχώς να

καλιμπράρει τον αισθητήρα.

Την επομένη ξεκινάω για ταξίδι, σύνδεση με USB για να δουλέψει το Android Auto και ενεργοποιημένα Δεδομένα και Τοποθεσία.

Στην αρχή όλα καλά αλλά μετα από 15-20 λεπτά μου έβγαζε συνεχώς απώλεια GPS και το εικονίδιο του συνεχώς να εμφανίζεται και να εξαφανίζεται, και ανέβασε τόσο πολύ θερμοκρασία που απενεργοποίηση όλα (WiFi, GPS, Location).

Μέχρι και στον αεραγωγό με αναμένω το Air το έβαλα μπας και κρυώσει αλλά το GPS δεν δούλεψε με τίποτα.

Ευτυχώς είχα 2η συσκευή που πίρε τον ρόλο της πλοήγησης και το Poco μόνο Data και Hotspot.

Έχει τύχει σε κανέναν το ίδιο με το GPS ? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα από Ηράκλειο Κρήτης. Θέλω να στείλω τη συσκευή για σέρβις, γιατί αντιμετωπίζω ένα θεματάκι με το πάνω ηχείο. Που πρέπει να το στείλω; Είναι αγορασμενο από Σκρουτζ και είναι εντός εγγύησης. 

Edited by Jimo7
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, XPHSTOS said:

Καλημέρα παρέα,

Εμένα μετά την αναβάθμιση σε 13.0.4 (Android 12) μου εμφάνισε ένα περίεργο πρόβλημα με το GPS.

Το ανακάλυψα τυχαία Παρασκευή που θέλησα να τσεκάρω την πυξίδα του και παρατήρησα ότι ήθελε συνεχώς να

καλιμπράρει τον αισθητήρα.

Την επομένη ξεκινάω για ταξίδι, σύνδεση με USB για να δουλέψει το Android Auto και ενεργοποιημένα Δεδομένα και Τοποθεσία.

Στην αρχή όλα καλά αλλά μετα από 15-20 λεπτά μου έβγαζε συνεχώς απώλεια GPS και το εικονίδιο του συνεχώς να εμφανίζεται και να εξαφανίζεται, και ανέβασε τόσο πολύ θερμοκρασία που απενεργοποίηση όλα (WiFi, GPS, Location).

Μέχρι και στον αεραγωγό με αναμένω το Air το έβαλα μπας και κρυώσει αλλά το GPS δεν δούλεψε με τίποτα.

Ευτυχώς είχα 2η συσκευή που πίρε τον ρόλο της πλοήγησης και το Poco μόνο Data και Hotspot.

Έχει τύχει σε κανέναν το ίδιο με το GPS ? 

εδω αναφερω κατι παρομοιο το οποιο σε εμενα,διορθωθηκε με την 13.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για το κινητάκι, παρακολουθώ τιμές μπας και πέσει και αυτό ανεβαίνει! Όχι τίποτε άλλο βγήκε και το F4 GT και είπα άντε θα πέσει, αλλά που... Κάνει κι ένα 600άρι το F4 οπότε το κρατάνε κι αυτό ψηλά.
Προσωπική μου άποψη ότι δεν αξίζει μετάβαση στο F4 GT...

Από ότι έχω δει και σε κάποια reviews ζεσταίνεται εύκολα λόγω του τελευταίου επεξεργαστή της qualcomm.

Επίσης με χαλάει πάρα πολύ το κλαπατσίμπαλο που έχει επάνω του...σαν λατέρνα είναι....

Βλέπω πως θα είναι το f5 και αποφασίζω...

sent from my Poco F3 8/256

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για το κινητάκι, παρακολουθώ τιμές μπας και πέσει και αυτό ανεβαίνει! Όχι τίποτε άλλο βγήκε και το F4 GT και είπα άντε θα πέσει, αλλά που... Κάνει κι ένα 600άρι το F4 οπότε το κρατάνε κι αυτό ψηλά.
Μην το κοιτάς καθόλου το f4, στα πρώτα τέστ που έγιναν δείχνουν πόσο άθλια μπαταρία έχει λόγο του χάλια επεξεργαστή που φοράει.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

2.6TB μεσω 4G+ σε 5 μερούλες δεν κατάλαβε τίποτα το κινητό ελάχιστα ζεστάθηκε. Απόλυτα ικανοποιημένος μόνο βραδυνές φωτογραφίες δεν έχω δοκιμάσει αλλά ελάχιστα με ενδιαφέρουν τη μέρα βγάζει πάρα πολύ καλές φωτογραφίες.
a6276fb7280424b457a89f170c5398d4.jpg

Στάλθηκε από το Poco F3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πολλά ακούγονται για το f4 gt.
Το έχω από την Δευτέρα το απόγευμα.

Το κινητό είναι τρομερά γρήγορο σε ότι και αν κάνεις, από παιχνίδι μέχρι απλό browsing. Έχω ακόμα το f3.

To κινητό είναι τρομερά ποιοτικό. Αλουμινένιο πλαίσιο. Το f3 πλαστικό. Μου έχει τύχει να του κάνω σημάδι βάζοντας σκληρή θήκη.

Ζεσταίνεται; Ναι αν του πιεις το αίμα. Παιχνίδια antutu κλπ.
Το τρομακτικό της υπόθεσης είναι ότι η θερμοεπαγωγή που κάνει είναι για σεμινάριο. Σε λιγότερο από ένα λεπτό είναι δροσερό. Μην ξεχνάτε έχει επεξεργαστή μηνών και τέρας. Το f3 (πειραγμένος 865) πάει για 3ο χρόνο επεξεργαστή

Μπαταρία... Την περίμενα χειρότερη. Χθες με χάλασε πολύ. Βεβαίως ήταν και 1η μέρα και δεν το άφησα από το χέρι. Σήμερα η χρήση του ήταν σαν το f3 στο περίπου. Μην ξεχνάτε μόλις βγήκε και έχουν να διορθώσουν αρκετά. Και το f3 όταν βγήκε είχε τα θέματα του και όχι τόσο καλή μπαταρία

Κάμερα δεν έχω προλάβει να δοκιμάσω.
Είναι ακριβό; Για αυτά που δίνει προσωπική άποψη όχι τόσο. Και μην ξεχνάτε μόλις βγήκε...θα πέσει...

Ότι άλλο θέλετε εδώ είμαι αλλά μην το κατηγορείτε χωρίς να το δοκιμάσετε.
Ακόμα και τα περισσότερα reviews το βγάζουν καλύτερο από 12 pro... Ολοκληρώνει όλα τα τεστ ενώ εκείνο βγάζει υπερθέρμανση

Sent from my 21121210G using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites






Επειδή πολλά ακούγονται για το f4 gt.
Το έχω από την Δευτέρα το απόγευμα.

Το κινητό είναι τρομερά γρήγορο σε ότι και αν κάνεις, από παιχνίδι μέχρι απλό browsing. Έχω ακόμα το f3.

To κινητό είναι τρομερά ποιοτικό. Αλουμινένιο πλαίσιο. Το f3 πλαστικό. Μου έχει τύχει να του κάνω σημάδι βάζοντας σκληρή θήκη.

Ζεσταίνεται; Ναι αν του πιεις το αίμα. Παιχνίδια antutu κλπ.
Το τρομακτικό της υπόθεσης είναι ότι η θερμοεπαγωγή που κάνει είναι για σεμινάριο. Σε λιγότερο από ένα λεπτό είναι δροσερό. Μην ξεχνάτε έχει επεξεργαστή μηνών και τέρας. Το f3 (πειραγμένος 865) πάει για 3ο χρόνο επεξεργαστή

Μπαταρία... Την περίμενα χειρότερη. Χθες με χάλασε πολύ. Βεβαίως ήταν και 1η μέρα και δεν το άφησα από το χέρι. Σήμερα η χρήση του ήταν σαν το f3 στο περίπου. Μην ξεχνάτε μόλις βγήκε και έχουν να διορθώσουν αρκετά. Και το f3 όταν βγήκε είχε τα θέματα του και όχι τόσο καλή μπαταρία

Κάμερα δεν έχω προλάβει να δοκιμάσω.
Είναι ακριβό; Για αυτά που δίνει προσωπική άποψη όχι τόσο. Και μην ξεχνάτε μόλις βγήκε...θα πέσει...

Ότι άλλο θέλετε εδώ είμαι αλλά μην το κατηγορείτε χωρίς να το δοκιμάσετε.
Ακόμα και τα περισσότερα reviews το βγάζουν καλύτερο από 12 pro... Ολοκληρώνει όλα τα τεστ ενώ εκείνο βγάζει υπερθέρμανση

Sent from my 21121210G using Tapatalk




Καταρχήν με γειά σου....

Όσον αφορά τώρα για την συσκευή....

1. Πιο βαρύ
2. Πιο παχύ
3. Τσιρκολικι με τα extra buttons
4. Αποτυχία η Qualcomm τα τελευταία 2 χρόνια μετά το τελευταίο διαμάντι που λέγεται 865+ αλλά και ο 870.
5. Πανάκριβο!
6. Στην χώρα που ζούμε και έχει ζέστη τους περισσότερους μήνες τού χρόνου δεν ξέρω κατα πόσο θα θερμενεται ακόμη και σε χρήση απλών εφαρμογών.
7. Η μπαταρία σίγουρα θα είναι χειρότερη endurance 81 vs 114 gsmarena
8. Loudspeaker χειρότερο 27.4 vs 24.5 gsmarena

sent from my Poco F3 8/256




Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, stef31nos said:

Αξιζει λετε το δικο μας ανταλλαγη με note 11 PRO plus?

Αν σου δώσει και διαφορά αυτός που θα το πάρει... Ο επεξεργαστής dimensity 920 που έχει το 11 pro plus είναι τουλάχιστον 20% χειρότερος σε επιδόσεις άρα και πιο αργός γενικά στο σύστημα από τον 870 που έχει το F3. Δεν αξίζει μην το κάνεις.

Edited by Z3RatuL
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι αξίζει κανείς να αλλάξει συσκευή τώρα εκτός αν πάει σε κάτι κάποια ναυαρχίδα από τη στιγμή που το f3 πάρει και Android 13

Από poco f3 με Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση στην 13 η λειτουργία ενός χεριού δεν δουλεύει όπως πρέπει. Όταν την ενεργοποιείς κατεβαίνει η οθόνη λίγο κάτω και τέλος. Υπάρχει κάποιο fix ή περιμένουμε νέα rom για να διορθωθεί;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ! απο σήμερα και εγώ στην παρέα σας. Μετα απο 5 Χρόνια LG G6 !!!  Αν υπαρχει κατι που πρέπει να διαβάσω, παρακαλώ να πείτε σελίδα - σελίδες ! Ευχαριστω !

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

On 9/5/2022 at 3:02 ΜΜ, chios said:
On 9/5/2022 at 2:45 ΜΜ, jimbadou said:
Global 13.0.2 SKHMIXM γραφει

Από την στιγμή που δεν φοράς eu rom δεν θα παίξει το volte.

Μου ήρθε και εμένα από Bogoo, τελικά φοράει την Global 13.0.2.0.SKHMIXM.

Στις ρυθμίσεις στην sim έχει τον διακόπτη για VoWifi μόνο. Δοκίμασα με την εντολή *#*#86583#*#* αλλά ενώ εμφανίζεται στις ρυθμίσεις ο διακόπτης για VoLTE δεν φαίνεται να λειτουργεί η συγκεκριμένη δυνατότητα.
Είμαι με Vodafone και με την ίδια εντολή στο Xiaomi Mi A1 λειτουργεί κανονικά το VoLTE.
Γνωρίζουμε αν είναι θέμα των εταιριών κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα ή της Global Rom που δεν λειτουργεί η δυνατότητα VoLTE?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να περάσεις EU rom για να έχεις volte.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

On 7/5/2022 at 2:57 ΜΜ, jimbadou said:

Καλησπέρα.

Πήρε ο πατερας μου εχθές το poco f3 κ θέλει να ενεργοποίηση την λειτουργία volte στο κινητο. 

Έστειλα sms στην cosmote,  ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία, ενεργοποίησα το volte απο της ρύθμισης της συσκευής,  εκανα επανεκκίνηση αλλα δεν εμφανίζει το σηματακι στην κατάσταση δικτύου. 

Εχει κανένας αντιμετώπιση κανένας το ίδιο προβλημα κ να το εχει λύση?

Το κινητό ειναι πλήρως ενημερωμένο.  Επίσης πιάνει κ 5g

Εγώ εδώ και δύο μήνες περίπου μετά από την αναβάθμιση στο νέο μεγάλο update δεν έχω καθόλου 4g δίκτυο με την wind ούτε volte ενώ δεν είχα προβλημα μέχρι τότε...Μου εμφανίζει το VOLTE  σε πολύ επιλεγμένα σημεία και τ χάνει πάλι καθώς και το 4g.Με κρατάει μόνιμα σε 3g..Δεν βρίσκει καν 4g στην αναζήτηση δικτύου..Δοκίμασα την κάρτα σιμ σε ένα samsung και ένα Nokia και εκεί είχα και 4g και volte.Με την Cosmote δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα .Τώρα για να μην πολυλογω πάρε ένα τηλ να δεις τι θα σου πουν..Μήπως έχει φάει κάνα κόλλημα η συσκευή;Πεστους ν στο απενεργοποιήσουν και ενεργοποιήσουν εκ νέου..Άλλαξε και θέση στη Sim μήπως αλλάξει κάτι...Και κάνε και μια λειτουργία πτήσης για λίγο μπας και στρώσει...

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

On 13/5/2022 at 8:02 ΠΜ, ippotis said:

Μετά την αναβάθμιση στην 13 η λειτουργία ενός χεριού δεν δουλεύει όπως πρέπει. Όταν την ενεργοποιείς κατεβαίνει η οθόνη λίγο κάτω και τέλος. Υπάρχει κάποιο fix ή περιμένουμε νέα rom για να διορθωθεί;

Έτσι δουλεύει στο Android 12. Κατεβαίνει μέχρι τη μέση, έτσι ώστε να μπορείς να χειρίζεσαι μόνο τα στοιχεία στο πάνω μέρος. 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, chios said:

Μάλλον πρέπει να περάσεις EU rom για να έχεις volte.

Thank U για την απάντηση και εγώ εκεί καταλήγω μετά από ψάξιμο και σε forums του εξωτερικού...
Τι βλακεία είναι αυτή τώρα, να το αγοράζεις από Ευρωπαϊκό κατάστημα και επίσημο αντιπρόσωπο της Poco στην Ισπανία (Goboo) και να σου στέλνουν συσκευή με Global rom...

Θα τους στείλω κάποια στιγμή ένα report μέσα από την συσκευή.

Για να καταλάβω και εγώ τώρα, με την Global rom ας πούμε το VoLTE και VoWIFI θα λειτουργεί στην Αμερική ας πούμε; Για να καταλάβω την διαφορά Global με Global EU rom... 🥴

Link to comment
Share on other sites

Thank U για την απάντηση και εγώ εκεί καταλήγω μετά από ψάξιμο και σε forums του εξωτερικού...
Τι βλακεία είναι αυτή τώρα, να το αγοράζεις από Ευρωπαϊκό κατάστημα και επίσημο αντιπρόσωπο της Poco στην Ισπανία (Goboo) και να σου στέλνουν συσκευή με Global rom...
Θα τους στείλω κάποια στιγμή ένα report μέσα από την συσκευή.
Για να καταλάβω και εγώ τώρα, με την Global rom ας πούμε το VoLTE και VoWIFI θα λειτουργεί στην Αμερική ας πούμε; Για να καταλάβω την διαφορά Global με Global EU rom...
Regional restrictions. Κάποιες χώρες είναι στο mi κάποιες στο eu.
Όλο αυτό γίνεται γιατί ετοιμάζεται η xiaomi να μπει επίσημα στην αγορά της Αμερικής

Sent from my 21121210G using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οπότε προσωπικά με βλέπω να μένω με την Global, τουλάχιστον όσο ισχύει η εγγύηση, γιατί δεν θέλω να το ρισκάρω με την συγκεκριμένη συσκευή, γιατί τα σπάει σε όλα τα άλλα!! 😉

Edited by konstantinos77
Link to comment
Share on other sites

Οπότε προσωπικά με βλέπω να μένω με την Global, τουλάχιστον όσο ισχύει η εγγύηση, γιατί δεν θέλω να το ρισκάρω με την συγκεκριμένη συσκευή, για τα σπάει σε όλα τα άλλα!!
Δεν χάνεις ερώτηση αν φλασαρεις eea

Sent from my 21121210G using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνεις ερώτηση αν φλασαρεις eea

Sent from my 21121210G using Tapatalk

Μάλλον εγγύηση θες να πεις.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, WPerty said:

Έτσι δουλεύει στο Android 12. Κατεβαίνει μέχρι τη μέση, έτσι ώστε να μπορείς να χειρίζεσαι μόνο τα στοιχεία στο πάνω μέρος. 

Είναι ηλίθιο όπως το έκαναν. Παλιά μπορούσες με το ένα χέρι να ελέγχεις ΟΛΗ την οθόνη του κινητού με το ένα χέρι. Anyway ας ελπίσουμε ότι θα το φτιάξουν. Έτσι όπως είναι τώρα μου φαίνεται άχρηστο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...