Jump to content

Poco F3


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με πρόλαβε ο φίλος παραπάνω. Έτρεξα το script για update οπότε δεν έχασα data. Μέχρι στιγμής όλα παραμένουν κανονικά. Ενεργοποίησα και τα 120hz στην οθόνη καθώς και το νέο στυλ του control center και νιώθω σα να έχω άλλο κινητό 🙂

Edited by mclound
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

On 11/1/2022 at 2:33 ΜΜ, Vangie said:

Θα το ψάξω για το backup TWRP δε το γνώριζα. Με αυτό γυρνάς δηλαδή στη 12.5.Χ όπως ήσουν με όλα τα δεδομένα; 

Λογικά θα περιμένω να βγει TWRP. Όταν βγει θα είναι πιο απλή η διαδικασία και ίσως έχουν μαζέψει κάποια bugs. 

Ευχαριστώ για της πληροφορίες. 

Με MiFlash βαζεις μια παλιοτερη eu ή global ΧΙΑΟΜΙ (μαμά) rom που ειναι android 11 (MIUI 12.5.xxx) χωρίς να κλειδώσεις bootloader, κανεις εγκατάσταση το TWRP που ειναι συμβατό με android11/miui12.5.xxx και κανεις restore το backup που είχες πάρει πριν την εγκατάσταση της MIUI 13.xxx (android 12)

 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, mclound said:

Με πρόλαβε ο φίλος παραπάνω. Έτρεξα το script για update οπότε δεν έχασα data. Μέχρι στιγμής όλα παραμένουν κανονικά. Ενεργοποίησα και τα 120hz στην οθόνη καθώς και το νέο στυλ του control center και νιώθω σα να έχω άλλο κινητό 🙂

Και δεν σου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα;

Σκέφτομαι να προχωρήσω και εγώ με update, αφού κρατήσω τα αρχεία ένα backup πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Vangie said:

Και δεν σου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα;

Σκέφτομαι να προχωρήσω και εγώ με update, αφού κρατήσω τα αρχεία ένα backup πρώτα.

Το μόνο που δεν έχω βρει λύση είναι το widget του Free2Go που δε θέλει με τπτ να εφμανιστεί. Το επιλέγω για εμφάνιση από τα widgets, επιλέγω κάθε πότε να κάνει refresh (είναι ρύθμιση του ίδιου του widget) και όταν πατάω το ΟΚ για να "φτιαχτει" το widget, τότε παίρνω μνμ από την εφαρμογή F2G πως κάτι πήγε στραβά και να προσπαθήσω πάλι.

Σε όλα τα υπόλοιπα, δεν έχω παρατηρήσει κάποιο θέμα. GPS/κάμερα/τηλέφωνο λειτουργούν κανονικά.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, mclound said:

Το μόνο που δεν έχω βρει λύση είναι το widget του Free2Go που δε θέλει με τπτ να εφμανιστεί. Το επιλέγω για εμφάνιση από τα widgets, επιλέγω κάθε πότε να κάνει refresh (είναι ρύθμιση του ίδιου του widget) και όταν πατάω το ΟΚ για να "φτιαχτει" το widget, τότε παίρνω μνμ από την εφαρμογή F2G πως κάτι πήγε στραβά και να προσπαθήσω πάλι.

Σε όλα τα υπόλοιπα, δεν έχω παρατηρήσει κάποιο θέμα. GPS/κάμερα/τηλέφωνο λειτουργούν κανονικά.

κατα 99% ειναι πρόβλημα της εφαρμογής, βασικά συμβατότητα με το android12 όπου έχουν γίνει αλλαγές για τα widgets

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πέρασα τη 13 eu rom χτες βράδυ με fastboot, απλή διαδικασία που σε σχέση με το TWRP θέλει υπολογιστή. Όλα καλά μέχρι στιγμής. Κανένα bug. Προσοχή θέλει να έχεις On τις επιλογές usb debugging κτλ από επιλογές προγραμματιστων.

Κάποιες επιλογές χάθηκαν και άλλες μετακινηθηκαν. 

Η γραμματοσειρά άλλαξε εντελώς. Μειωσα λίγο την ένταση να φαίνεται λιγότερο bold γιατί αρχικά μου φάνηκε πολύ έντονη.

Προστέθηκε στον πίνακα ελέγχου να ελέγχεις ότι μέσο αναπαράγεται, αυτό υπήρχε στη Global βέβαια από τη 12.

Εμενα διορθώθηκε και ένα bug που είχα στην AOD η οποία δε λειτουργούσε κάποιες φορές. 

Επίσης οι ειδοποιήσεις στη κουρτίνα είναι πιο user friendly. 

Αυτά ως τώρα. 

Edit: εμφανίζεται συνέχεια ένα εικονίδιο όταν ανοίγει η κάμερα, π.χ. στο ξεκλείδωμα προσώπου. Είναι του Android 12. Κάπου διάβασα ότι αντίστοιχα ανοίγει άλλο εικονίδιο για ηχογράφηση κτλ. 

Edited by Vangie
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Vangie said:

Edit: εμφανίζεται συνέχεια ένα εικονίδιο όταν ανοίγει η κάμερα, π.χ. στο ξεκλείδωμα προσώπου. Είναι του Android 12. Κάπου διάβασα ότι αντίστοιχα ανοίγει άλλο εικονίδιο για ηχογράφηση κτλ. 

Έτσι ακριβώς, ειναι θέμα android12 αυτό, για μεγαλύτερη ασφάλεια

Link to comment
Share on other sites

1. Αν αγοράσω αυτό, θα είναι 100% η global έκδοση;

 

2. Θέλω να πάρω μια θήκη-βιβλίο. Ή αυτή ή αυτή. Επειδή δεν θα βάλω tempered glass ή κάτι άλλο για να προστατεύσω την οθόνη, υπάρχει περίπτωση η θήκη να λεκιάσει/γρατσουνίσει την οθόνη; Το ρωτάω γιατί το έπαθα σε ένα προηγούμενο κινητό (με μια θήκη-πορτοφόλι), αλλά έχω την εντύπωση, χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρος, πως έφταιγαν οι κάρτες που είχα βάλει μέσα. Κατά κάποιο τρόπο τρίβονταν στην οθόνη και την γρατσούνισαν.

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, mplamplakas said:

1. Αν αγοράσω αυτό, θα είναι 100% η global έκδοση;

 

2. Θέλω να πάρω μια θήκη βιβλίο. Ή αυτή ή αυτή. Επειδή δεν θα βάλω tempered glass ή κάτι άλλο για να προστατεύσω την οθόνη, υπάρχει περίπτωση η θήκη να λεκιάσει/γρατσουνίσει ν οθόνη; Το ρωτάω γιατί το έπαθα σε ένα προηγούμενο κινητό (με μια θήκη-πορτοφόλι), αλλά έχω την εντύπωση, χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρος, πως έφταιγαν οι κάρτες που είχα βάλει μέσα. Κατά κάποιο τρόπο τρίβονταν στην οθόνη και την γρατσούνισαν.

1. Εντός Κίνας κυκλοφορεί ως Xiaomi Redmi K40, εκτός Κίνας ως POCO F3, άρα ναι είναι Global.

2. Την Nilkin ασυζητητί (η πρώτη προσθέτει μεγάλο όγκο στο κινητό), δεν θα έχεις θέμα γρατζουνίσματος άλλωστε το κινητό έχει τοποθετημένη ζελατίνα, οπότε αν γρατζουνιστεί αυτή θα είναι η ζελατίνα, εγώ πάντως σου συνιστώ στην θήκη να μην τοποθετείς σκληρά αντικείμενα όπως κάρτες.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, terkos2 said:

1. Εντός Κίνας κυκλοφορεί ως Xiaomi Redmi K40, εκτός Κίνας ως POCO F3, άρα ναι είναι Global.

2. Την Nilkin ασυζητητί (η πρώτη προσθέτει μεγάλο όγκο στο κινητό), δεν θα έχεις θέμα γρατζουνίσματος άλλωστε το κινητό έχει τοποθετημένη ζελατίνα, οπότε αν γρατζουνιστεί αυτή θα είναι η ζελατίνα, εγώ πάντως σου συνιστώ στην θήκη να μην τοποθετείς σκληρά αντικείμενα όπως κάρτες.

Σ' ευχαριστώ.

Δεν με ενοχλεί ο όγκος. Αυτό που θέλω να σιγουρευτώ είναι για τυχόν γρατσουνιές. Δεν θα βάλω κάρτες για αυτό το λόγο, αλλά επειδή δεν θέλω να έχω τίποτα μπροστά στην οθόνη (ζελατίνα, tempered glass), θα είναι "γυμνό" το τζαμί, γι' αυτό και ρωτάω.

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

Θέμα δεν θα έχεις σίγουρα όποια και αν επιλέξεις. Αν δεν σε ενοχλεί ο όγκος τότε πάσο, αυτή έχει και δύο πλεονέκτημα που δεν έχει η Nilkin ότι λειτουργεί και ως stand, είναι και μαγνητική, επειδή δεν την έχω χρησιμοποιήσει όμως ποτέ δεν ξέρω κατά πόσο είναι ισχυρός ο μαγνήτης και δεν θα ανοίγει με το παραμικρό. Την σειρά Qin της Nilkin πάντως που την έχω χρησιμοποιήσει σε τέσσερα διαφορετικά κινητά είναι καταπληκτική, η δε τιμή της τώρα στα 8.90€ με μεταφορικά άπαιχτη, εγώ για το Poco F3 του αδερφού μου την είχα ψάξει και πάρει από την Κίνα τον Αύγουστο γύρω στα 9,30€ συν 2,50 περίπου μεταφορικά και τότε με αυτές τις τιμές συνέφερε από Κίνα από αυτές που έπαιζαν στο skroutz που ήταν ψηλότερες. 

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, terkos2 said:

Θέμα δεν θα έχεις σίγουρα όποια και αν επιλέξεις. Αν δεν σε ενοχλεί ο όγκος τότε πάσο, αυτή έχει και δύο πλεονέκτημα που δεν έχει η Nilkin ότι λειτουργεί και ως stand, είναι και μαγνητική, επειδή δεν την έχω χρησιμοποιήσει όμως ποτέ δεν ξέρω κατά πόσο είναι ισχυρός ο μαγνήτης και δεν θα ανοίγει με το παραμικρό. Την σειρά Qin της Nilkin πάντως που την έχω χρησιμοποιήσει σε τέσσερα διαφορετικά κινητά είναι καταπληκτική, η δε τιμή της τώρα στα 8.90€ με μεταφορικά άπαιχτη, εγώ για το Poco F3 του αδερφού μου την είχα ψάξει και πάρει από την Κίνα τον Αύγουστο γύρω στα 9,30€ συν 2,50 περίπου μεταφορικά και τότε με αυτές τις τιμές συνέφερε από Κίνα από αυτές που έπαιζαν στο skroutz που ήταν ψηλότερες. 

Σ' ευχαριστώ και πάλι.

Την παρήγγειλα τη θήκη. Από τη στιγμή που δεν θα μου γρατσουνίζει την "αφύλακτη" από tempered glass ή ζελατίνα οθόνη, είμαι ευχαριστημένος. Βέβαια, δεν θα το ρισκάρω να βάλω καμιά κάρτα μέσα.

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, mplamplakas said:

Σ' ευχαριστώ και πάλι.

Την παρήγγειλα τη θήκη. Από τη στιγμή που δεν θα μου γρατσουνίζει την "αφύλακτη" από tempered glass ή ζελατίνα οθόνη, είμαι ευχαριστημένος. Βέβαια, δεν θα το ρισκάρω να βάλω καμιά κάρτα μέσα.

το κινητό έρχεται με προεγκατεστημένη ζελατίνα, δε βρίσκω λόγο να την αφαιρέσεις πάντως... προστατεύει μια χαρά.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Η ζελατίνα εμένα τουλάχιστον μου έδινε πολύ ψεύτικη επαφή με την οθόνη λες και ήταν πλαστική.... Επίσης πολύ σκόνη... Πέρασα tempered και όλα καλά
Δεν θέλω να ρισκάρω πιθανή πτώση και σπάσιμο της οθόνης...

Sent from Poco F3 8/256


Καλησπέρα ποιο τζαμακι έβαλες? Κάθετε καλά?

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτές πήρα εγώ https://www.amazon.de/dp/B08XXF72GL Είναι 3 για την οθόνη, και 2 για τις κάμερες πίσω. Στοίχισαν μαζί με τα μεταφορικά 14Ευρώ και ήρθαν σε 5 μέρες από Γερμανία.
 
Κάθισαν πολύ καλά καλύπτουν όλη την  οθόνη, χωρίς μαύρο περίγραμμα και χωρίς να γεμίζουν δαχτυλιές. Δεν τις ενοχλεί καθόλου και η Spigen (https://www.skroutz.gr/s/28805728/Spigen-Rugged-Armor-Back-Cover-Σιλικόνης-Ανθεκτική-Μαύρο-Ματ-Poco-F3.html) που έβαλα για θήκη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές πήρα εγώ https://www.amazon.de/dp/B08XXF72GL Είναι 3 για την οθόνη, και 2 για τις κάμερες πίσω. Στοίχισαν μαζί με τα μεταφορικά 14Ευρώ και ήρθαν σε 5 μέρες από Γερμανία.
 
Κάθισαν πολύ καλά καλύπτουν όλη την  οθόνη, χωρίς μαύρο περίγραμμα και χωρίς να γεμίζουν δαχτυλιές. Δεν τις ενοχλεί καθόλου και η Spigen (https://www.skroutz.gr/s/28805728/Spigen-Rugged-Armor-Back-Cover-Σιλικόνης-Ανθεκτική-Μαύρο-Ματ-Poco-F3.html) που έβαλα για θήκη.
Παρά πολύ καλά τζαμακια. Τα έχω πάρει και εγώ

Από poco f3 με Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

spigen παιδιά.. τις βάζω στα τελευταία κινητά που πέφτουν στην οικογένεια τα τελευταία χρόνια και δεν καταλαβαίνουν Χριστό.. δεν χρειάζονται και τζαμακι, μιας και το χειλάκι που κάνουν προστατεύει και την οθόνη

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά.

Αν βάλουμε άλλη ρομ λειτουργούν οι εφαρμογές τραπεζών ή βλέπουν ξεκλείδωτο κινητό και υπάρχει θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Το ξεκλείδωμα του bootloader κινητού και το πέρασμα άλλον ROM δεν ενοχλεί τις εφαρμογές τραπεζων. Και με την Ελληνική  XTRV και με την Xiaomi.EU ROM οι εφαρμογές αυτές και το Google Pay παίζουν μια χαρά, δοκιμασμένο αυτό. Πρόβλημα υπάρχει όταν γίνει root το κινητό, εκεί μπορεί να έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, andval said:

Γεια χαρά.

Αν βάλουμε άλλη ρομ λειτουργούν οι εφαρμογές τραπεζών ή βλέπουν ξεκλείδωτο κινητό και υπάρχει θέμα;

Με eu rom όλα λειτουργούν κανονικά για alpha μαζί και το gpay

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Konstantine73 said:

Σε κανέναν σας δεν το έχει κάνει?

Sent from Poco F3 8/256
 

Όχι, ουτε την 1η βδομάδα που το ειχα με μαμά rom. ουτε τώρα με custom rom. To έπιασες να δείς θερμοκρασία? Μήπως είχε ανεβάσει πολύ? Με το δικό του φορτιστή/καλώδιο φορτίζεις?

 

Edited by tifozif1
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
3 ώρες πριν, Konstantine73 said:

Σε κανέναν σας δεν το έχει κάνει?

Νομίζω πας για επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
7 minutes ago, Konstantine73 said:

Πφφφ.... Λες ε... Δέκα μέρες το έχω ρε γμτ...

Sent from Poco F3 8/256

 

Δυστυχώς δεν έχει να κάνει, μόνο έτσι θα βγάλεις άκρη για το τι φταίει.

 

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους εχει βρει κανεις κανενα αξιολογο τζαμπακι οχι ζελατινουλα οπως γραφουν στο σκρουτζ για πισω καμερα του poco f3 να ειναι αξιολογο και να αξιζει....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...