Jump to content

Poco F3


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

23 minutes ago, minotavros said:

Εμένα δε ζεστενεται με xiaomi eu weekly.
Εκτός και αν το δουλεύω κάτω από τον ήλιο

Από poco f3 με Tapatalk
 

Δεν ζεσταίνεται γενικά η όταν κάνεις πλοήγηση δεν ζεστενεται?? 

Εγώ στην πλοήγηση βρίσκω το πρόβλημα.. Και με 4g 120hz το δοκίμασα. Τα ίδια μετά τα 15 20 λεπτά ζεστενεται αρκετά 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το έχω 5g/120/bt/2sim/nfc όλα ανοικτά μόνιμα

Να το δουλέψω σε ήλιο γενικά δεν παίζει

Και γενικα όταν παίζω πλοήγηση επειδή χρησιμοποιώ βάσεις που είναι στον εξαερισμό το καλοκαίρι το δροσίζει με το a/c

Σχετικό πρόβλημα είχα στο LG G3 που είχα βάση που βεντζουζαρε στο παρπριζ και εκεί όντως ζεσταίνονταν και μια φορά είχε μαλιστα σβήσει

Τώρα που κρύωσε ο καιρός δε νομίζω ότι παίζει θέμα

Επίσης παρόλο που το κινητό το έχω και σε σχετικά παχιά θήκη μου φαίνεται ότι έχει γίνει πολλή καλή δουλειά στο θέμα της ψύξης του

Του φίλου ίσως έχει κατασκευαστικό θέμα

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ 5g μόνιμα και 120 hz, wifi, data και Bluetooth μόνιμα ανοιχτά και ακόμα και που παίζω χαλαρά παιχνίδια δεν ζεσταίνετε... τι να πω..
Όσο για τον φίλο που λέει για τον φόρτιστη του Huawei, δεν δουλεύει το ίδιο... μου φαίνεται ότι τα snapdragon ανεβάζουν την τάση ενώ τα Huawei την ένταση του ρεύματος... για αυτό έχεις θέματα...

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Δεν ζεσταίνεται γενικά η όταν κάνεις πλοήγηση δεν ζεστενεται?? 
Εγώ στην πλοήγηση βρίσκω το πρόβλημα.. Και με 4g 120hz το δοκίμασα. Τα ίδια μετά τα 15 20 λεπτά ζεστενεται αρκετά 
 
Όχι δε ζεστενεται γενικά ούτε όταν κάνω πλοήγηση

Από poco f3 με Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Πλοήγηση εννοούμε Google maps έτσι; Γιατί εκεί θεωρώ υπάρχει το ζήτημα λόγω 120 hz, μεγάλης φωτεινότητας οθόνης και 5G ή 4G.

Σε eu.com, που έχω αρχίσει να σκέφτομαι ξανά να πάω, έχει κανείς κάποιο θέμα; πληρωμές όλα δουλεύουν σωστά; proximity λειτουργεί; αξίζει γενικά; τι θα χάσω αν τη βάλω; 

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα σήμερα το πρωϊ την τελευταία xtrv dev HMK40_POCOF3_21.11.3 από το Ελληνικό club - είπα να δοκιμάσω την τύχη μου αφού είναι η τρίτη εβδομαδιαία version, και σύμφωνα με άλλους χρήστες είναι μια χαρά σταθερή για καθημερινή χρήση.

Κάποια αρχική αστάθεια στο wifi μάλλον οφειλόταν στο ότι δεν είχε ξεκινήσει 100% το σύστημα, δεν το ξαναπαρατήρησα. Πέραν αυτού όλα καλά, μην περιμένετε συγκλονιστικές διαφορές. Μετακινήθηκαν κάποια εικονίδια στο drop-down menu, και έγινε υπερβολικά φωτεινό το θέμα που είχα στο swift key - τα ρύθμισα και στρώσανε. 

Μπορεί να είναι αυθυποβολή, αλλά η συσκευή δείχνει πιο snappy - που ήταν ήδη δηλαδή! Εφαρμογές τραπεζών, ασφαλή mail κ.λπ. δουλεύουν κανονικά - λογικό αφού δεν είμαι root.

Περισσότερα αφού περάσουν μερικές μέρες... 

Link to comment
Share on other sites

Πλοήγηση εννοούμε Google maps έτσι; Γιατί εκεί θεωρώ υπάρχει το ζήτημα λόγω 120 hz, μεγάλης φωτεινότητας οθόνης και 5G ή 4G.
Σε eu.com, που έχω αρχίσει να σκέφτομαι ξανά να πάω, έχει κανείς κάποιο θέμα; πληρωμές όλα δουλεύουν σωστά; proximity λειτουργεί; αξίζει γενικά; τι θα χάσω αν τη βάλω; 
Google maps δεν ξέρω. Πλοήγηση κατάλαβα σετφαρισμα

Από poco f3 με Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, minotavros said:

Google maps δεν ξέρω. Πλοήγηση κατάλαβα σετφαρισμα

Από poco f3 με Tapatalk
 

Ναι Google maps εννοούσα. Στο σερφαρισμα δε ζεσταίνεται. 

Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχετε θεμα με την πλοηγηση, δοκιμαστε και το here maps που εχει κ την επιλογη να κατεβασεις τους χαρτες τοπικα εγω αυτο χρησιμοποιω και δεν εχω θεμα.

Εγω παντως περα απο το proximity που οφειλω να ομολογησω πως με το τελευταιο update εχει βελτιωθει κατα πολυ, εχω θεματα με το γυροσκοπιο πολλες φορες στην πλοηγηση με δειχνει με οτι ναναι κατευθυνση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα. Κάτοχος κι εγώ του κινητού εδώ και 3 μέρες κι έχω το εξής πρόβλημα: στην αυτόματη φωτεινότητα, στο απόλυτο σκοτάδι, με τα χίλια ζόρια να δω τι δειχνει η οθόνη, ειναι πολύ σκοτεινή. Είτε με σκούρο είτε με λευκό φόντο. Να επιστρέψω το τηλεφωνο ή υπάρχει κάποια ρύθμιση που αγνοώ; ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Στην κανονική χρήση είναι εντάξει? Επίσης από που αγόρασες, τι ρομ έχει? 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παιδιά έβαλα eu.com stable και ηρέμησα από οοολα τα προβλήματα. Έχω ξανά και καταγραφή κλήσεων. Διορθώθηκε και ο proximity. Έχει και προσθήκες που έπρεπε να υπάρχουν στην ευρωπαϊκή stock. Όπως το να βγάζεις το αθόρυβο και να μη ξεσηκώνει με τον ήχο μηνύματος. 

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα παιδια από Ελλάδα (drele) και φοράει stable rom. Το κάνει και με λευκό και με σκούρο φόντο στο απόλυτο σκοτάδι. Δεν ξέρω τι να κάνω...

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, keynes said:

Το αγόρασα παιδια από Ελλάδα (drele) και φοράει stable rom. Το κάνει και με λευκό και με σκούρο φόντο στο απόλυτο σκοτάδι. Δεν ξέρω τι να κάνω...

αν ανεβασεις τη φωτεινοτητα ειναι οκ η οθονη; αν ναι τοτε κανονικα ετσι λειτουργει το λειτουργικο, θελει αρκετο χρονο να το εκπαιδευσεις και να μαθει που θες τη φωτεινοτητα.. σε λιγο καιρο θα τη βαζει αυτοματα πιο ψηλα.

 

εγω σκεψου που αλλαζω συχνα roms, κανω αμαν και τι να μπαινει πιο ψηλα γιατι απο default ειναι οντως χαμηλα.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Vangie said:

Εγώ πάντως παιδιά έβαλα eu.com stable και ηρέμησα από οοολα τα προβλήματα. Έχω ξανά και καταγραφή κλήσεων. Διορθώθηκε και ο proximity. Έχει και προσθήκες που έπρεπε να υπάρχουν στην ευρωπαϊκή stock. Όπως το να βγάζεις το αθόρυβο και να μη ξεσηκώνει με τον ήχο μηνύματος. 

Καλημέρα. Πώς εγκατέστησες την rom? Χρειάζεται ξεκλείδωμα το τηλέφωνο?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nikoskat said:

αν ανεβασεις τη φωτεινοτητα ειναι οκ η οθονη; αν ναι τοτε κανονικα ετσι λειτουργει το λειτουργικο, θελει αρκετο χρονο να το εκπαιδευσεις και να μαθει που θες τη φωτεινοτητα.. σε λιγο καιρο θα τη βαζει αυτοματα πιο ψηλα.

 

εγω σκεψου που αλλαζω συχνα roms, κανω αμαν και τι να μπαινει πιο ψηλα γιατι απο default ειναι οντως χαμηλα.

Ναι αν την ανεβάσω φίλε όλα καλά. Ομως στην αυτόματη φωτεινότητα είναι το πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, petros2211 said:

Καλημέρα. Πώς εγκατέστησες την rom? Χρειάζεται ξεκλείδωμα το τηλέφωνο?

Ναι θέλει ξεκλείδωμα. 

Ακόλουθησα τη διαδικασία στο τέλος χωρίς κανένα πρόβλημα και είμαι τώρα με τη 12.5.18 

Θέλει προσοχή μόνο στο ξεκλείδωμα μετά τις 7 μέρες αναμονής. Την 7η δηλαδή που θα κάνεις το ξεκλείδωμα του bootloader  θέλει προηγουμενως backup γιατί χάνονται όλα τα δεδομένα από το κινητό. 

Εγώ είχα κάνει το αίτημα για ξεκλείδωμα αλλά δεν προχώρησα στην 7η που μπορούσα γιατί έδωσα μια ευκαιρία στη 12.5 enhanced μήπως διορθωθεί ο proximity. Δεν διορθώθηκε εντελώς μόνο βελτίωση είχα και η καταγραφή κλήσεων έπαψε σε μια εφαρμογή που μου ζητούσε χρήματα. 

Πέρα από τα παραπάνω βρήκα και πολλά καλούδια που έπρεπε να υπάρχουν στην επίσημη ευρωπαϊκή stock rom. Πράγματα που είχα και σε προηγούμενα κινητά. 

Το μόνο ετσι άσχημο είναι το ui της εφαρμογής του τηλεφώνου το οποίο είναι πολύ απλό και λίγο πιο δύσχρηστο στην αμεσότητα κλήσης. Δε δοκίμασα αλλες εφαρμογές για να δω αν λειτουργεί και ο proximity, θεωρώ ότι θα λειτουργεί όμως.

Τράπεζα alpha και Google pay λειτουργούν κανονικά. Plus έχεις τελευταία ενημέρωση ασφαλείας. 

Δεν έχω κάνει ακόμη upgrade σε νέα έκδοση γιατί δεν έχει βγει πιο νέα rom. 

https://xiaomi.eu/community/threads/how-to-install-xiaomi-eu-rom-for-redmi-k40-poco-f3-mi-11x.61851/

Επιπλέον, σε δύο τρεις δοκιμές με του χάρτες τις Google παρατηρώ ότι το κινητό πλέον δε ζεσταίνεται. 

Edited by Vangie
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Vangie said:

Ναι θέλει ξεκλείδωμα. 

Ακόλουθησα τη διαδικασία στο τέλος χωρίς κανένα πρόβλημα και είμαι τώρα με τη 12.5.18 

Θέλει προσοχή μόνο στο ξεκλείδωμα μετά τις 7 μέρες αναμονής. Την 7η δηλαδή που θα κάνεις το ξεκλείδωμα του bootloader  θέλει προηγουμενως backup γιατί χάνονται όλα τα δεδομένα από το κινητό. 

Εγώ είχα κάνει το αίτημα για ξεκλείδωμα αλλά δεν προχώρησα στην 7η που μπορούσα γιατί έδωσα μια ευκαιρία στη 12.5 enhanced μήπως διορθωθεί ο proximity. Δεν διορθώθηκε εντελώς μόνο βελτίωση είχα και η καταγραφή κλήσεων έπαψε σε μια εφαρμογή που μου ζητούσε χρήματα. 

Πέρα από τα παραπάνω βρήκα και πολλά καλούδια που έπρεπε να υπάρχουν στην επίσημη ευρωπαϊκή stock rom. Πράγματα που είχα και σε προηγούμενα κινητά. 

Το μόνο ετσι άσχημο είναι το ui της εφαρμογής του τηλεφώνου το οποίο είναι πολύ απλό και λίγο πιο δύσχρηστο στην αμεσότητα κλήσης. Δε δοκίμασα αλλες εφαρμογές για να δω αν λειτουργεί και ο proximity, θεωρώ ότι θα λειτουργεί όμως.

Τράπεζα alpha και Google pay λειτουργούν κανονικά. Plus έχεις τελευταία ενημέρωση ασφαλείας. 

Δεν έχω κάνει ακόμη upgrade σε νέα έκδοση γιατί δεν έχει βγει πιο νέα rom. 

https://xiaomi.eu/community/threads/how-to-install-xiaomi-eu-rom-for-redmi-k40-poco-f3-mi-11x.61851/

Επιπλέον, σε δύο τρεις δοκιμές με του χάρτες τις Google παρατηρώ ότι το κινητό πλέον δε ζεσταίνεται. 

Θα ήθελα και εγώ να αλλάξω άλλα φοβάμαι...

Ίσως κάτι χάνεις κάτι κερδίζεις....

Τα παιδιά που ασχολούνται με αυτά θα τα ξέρουν καλύτερα....

Δεν ξέρω τι γίνεται κ με τα updtes θα τα παίρνει μόνο του αυτόματα η πρέπει κάθε φορά να περνάμε καινούρια ρομ...

Πάντως όσοι το έχουν ψάξει πολύ ας μας πουν τι είναι καλύτερο για όλους...Αν και είναι λίγο υποκειμενικό αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Εγω μια εβδομάδα τώρα μόνο καλά έχω να πω. Στην αρχή μου φάνηκε ότι ανοίγουν λίγο πιο αργά οι εφαρμογές, αλλά πείραξα μια σχετική επιλογή στις ρυθμίσεις και είδα διαφορά. 

Οι ενημερώσεις, αν και δεν έχω κάνει ακόμη, τις μαθαίνεις ότι υπάρχει νέα μέσα από τις ρυθμίσεις όπως και τώρα στη στοκ και τη κατεβάζεις από εκεί. Η διαφορά είναι στην εγκατάσταση όπου πρέπει να μπεις στο fastboot και μέσω twrp να την εγκαταστήσεις. Plus ότι αναβάθμιση έχεις κάθε μήνα, τουλάχιστον τώρα που το κινητό είναι νέο ακόμη, δε ξέρω αργότερα... 

Link to comment
Share on other sites

On 17/11/2021 at 3:34 ΜΜ, keynes said:

Το αγόρασα παιδια από Ελλάδα (drele) και φοράει stable rom. Το κάνει και με λευκό και με σκούρο φόντο στο απόλυτο σκοτάδι. Δεν ξέρω τι να κάνω...

Κι εγώ από drele το έχω

Να σου πω την αλήθεια νομίζω ότι "μαθαίνει" μετά από κάποια διάστημα τι θες και έχω να πω ότι από όλα τα κινητά που είχα αυτό δουλεύει καλύτερα από όλα στο θέμα του αυτόματου φωτισμού και είναι το μόνο στο οποίο το έχω αφήσει ενεργή τη ρύθμιση

Θα σου έλεγα να του δώσεις λίγο χρόνο, πραγματικά είναι από τα σημεία που το κινητό με έχει αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο, στη αρχή έπαιζα χειροκίνητα αλλά πλέον είμαι μόνιμα με αυτόματο φωτισμό

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, qsis said:

Κι εγώ από drele το έχω

Να σου πω την αλήθεια νομίζω ότι "μαθαίνει" μετά από κάποια διάστημα τι θες και έχω να πω ότι από όλα τα κινητά που είχα αυτό δουλεύει καλύτερα από όλα στο θέμα του αυτόματου φωτισμού και είναι το μόνο στο οποίο το έχω αφήσει ενεργή τη ρύθμιση

Θα σου έλεγα να του δώσεις λίγο χρόνο, πραγματικά είναι από τα σημεία που το κινητό με έχει αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο, στη αρχή έπαιζα χειροκίνητα αλλά πλέον είμαι μόνιμα με αυτόματο φωτισμό

Σ ευχαριστώ πολύ φίλε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Με τις ανέπαφες συναλλαγές της εθνικής έχει κάποιος πρόβλημα? δεν μπορώ να τις ενεργοποιήσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Με τις ανέπαφες συναλλαγές της εθνικής έχει κάποιος πρόβλημα? δεν μπορώ να τις ενεργοποιήσω.
Κανένα πρόβλημα. Λειτουργούν τέλεια

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...