Jump to content

Poco F3


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Just now, ktlk said:

μα τα 120 hz δεν είναι σταθερά αλλά προσαρμοζονται στην χρήση... τώρα αν θεωρείς ότι Samsung στα λεφτά του poco πιο αξιόπιστα και καλύτερε εμπειρία χρήσης πρέπει να είσαι ο μοναδικός.. εκτός αν μιλάμε για galaxy που εκεί η τιμή ξεφεύγει και συγκρίνεις ανόμοια οραγ

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 

Οταν μου γυριζε στα 60hz πήγαινα στις ρυθμίσεις και έβλεπα επιλεγμένα τα 120hz. Δε νομίζω ότι προσαρμοζονται στη χρήση.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ktlk said:

https://www.gsmarena.com/poco_f3-review-2248p3.php

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 

Παρόλο που αναφέρει ότι στο ui μένει 120 σταθερά. Εμένα στο ui δηλαδή στην εναλλαγή των αρχικών οθονών άλλαξε σε 60. Bug ήταν και ελπίζω με την επανεγκατασταση να έφυγε. 

The Poco F3 screen is always showing 120Hz throughout the UI and all system apps, but it reverts to 60Hz when the picture is static for battery-saving reasons - that's a typical behavior across most of the HRR phones out there

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vangie said:

Οταν μου γυριζε στα 60hz πήγαινα στις ρυθμίσεις και έβλεπα επιλεγμένα τα 120hz. Δε νομίζω ότι προσαρμοζονται στη χρήση.

Και όμως ισχύει ότι αλλάζει. Όταν βλέπεις πχ μια σταθερή εικόνα το λογισμικό το ρίχνει στα 90 ή και τα 60hz από μόνο του για εξοικονόμηση ενέργειας. Έτσι γίνεται σε όλες τις συσκευές. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Nnoutas said:

Και όμως ισχύει ότι αλλάζει. Όταν βλέπεις πχ μια σταθερή εικόνα το λογισμικό το ρίχνει στα 90 ή και τα 60hz από μόνο του για εξοικονόμηση ενέργειας. Έτσι γίνεται σε όλες τις συσκευές. 

Οκ δεκτό και σωστό σαν λειτουργικότητα. Αλλά να αλλάζει και στην εναλλαγή των αρχικών οθονών; Εκεί δεν θα έπρεπε. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ να το δωσετε που το λετε ολοι να το δωσετε και τι να παρετε???

Ποιος να συγκριθει μαζι σου.....

https://www.kimovil.com/el/sygkrish/oneplus-9rt,samsung-galaxy-a52s-5g-global-8gb-128gb,xiaomi-mi-10t-pro-256gb,xiaomi-poco-f3

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν είναι τόσο στα specs το πρόβλημα όπως τα παρουσιάζεις συγκριτικά με άλλες συσκευές όσο το αν έχουν "δέσει" σωστά όλα μαζί.

Το πιο εύκολο είναι να πάρεις τα καλύτερα υλικά για hardware, το δύσκολο είναι το software και τι bugs θα έχει!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να θυσιάσει κανείς τον θεωρητικά ισχυρότερο επεξεργαστή του Poco με Samsung όπως έκανα εγώ γιατί ξαφνικά αντιλαμβάνεσαι οτι στην πράξη δεν υπάρχει διαφορά στην γρηγοράδα της κάθε συσκευής..ίσα ισα που καταλαβαίνεις οτι έχεις κερδίσει στο θέμα του UI που της Samsung δέ συγκρίνεται σε σταθερότητα..ξεχνάς αυτά που διαβάζω τα bugs τύπου: ''ο συνομιλητής με την πρώτη προσπάθεια δεν με ακούει,μόλις ξανακαλέσω ακούει κανονικά'' ή τα θέματα με το VoLTE που δημιουργεί προβλήματα ή με το σέσνορα που στο τέλος κάθε κλήσης μόλις το απομακρύνεις απο το αυτί δεν σε αφήνει να πατήσεις το κόκκινο κουμπί λόγο μαύρης οθόνης...Με την Samsung νοιώθεις οτι μέσα στα σωθηκά της συσκευής υπάρχουν ποιοτικά εξαρτήματα που δεν θα σε προδώσουν.

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Και όμως ισχύει ότι αλλάζει. Όταν βλέπεις πχ μια σταθερή εικόνα το λογισμικό το ρίχνει στα 90 ή και τα 60hz από μόνο του για εξοικονόμηση ενέργειας. Έτσι γίνεται σε όλες τις συσκευές. 
Δεν είναι έτσι σε όλες τις συσκευές πάρα μόνο σε αυτές που έχουν adaptive refresh rate

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να θυσιάσει κανείς τον θεωρητικά ισχυρότερο επεξεργαστή του Poco με Samsung όπως έκανα εγώ γιατί ξαφνικά αντιλαμβάνεσαι οτι στην πράξη δεν υπάρχει διαφορά στην γρηγοράδα της κάθε συσκευής..ίσα ισα που καταλαβαίνεις οτι έχεις κερδίσει στο θέμα του UI που της Samsung δέ συγκρίνεται σε σταθερότητα..ξεχνάς αυτά που διαβάζω τα bugs τύπου: ''ο συνομιλητής με την πρώτη προσπάθεια δεν με ακούει,μόλις ξανακαλέσω ακούει κανονικά'' ή τα θέματα με το VoLTE που δημιουργεί προβλήματα ή με το σέσνορα που στο τέλος κάθε κλήσης μόλις το απομακρύνεις απο το αυτί δεν σε αφήνει να πατήσεις το κόκκινο κουμπί λόγο μαύρης οθόνης...Με την Samsung νοιώθεις οτι μέσα στα σωθηκά της συσκευής υπάρχουν ποιοτικά εξαρτήματα που δεν θα σε προδώσουν.
έχω πολλές περιπτώσεις Samsung φίλων που έχουν θέματα ακόμα και σε galaxy.. (τα κανονικά τα S όχι τα ημιτασιον που τα λέει galaxy) σε ολα βάζεις ζυγαριά και παίρνεις τι σου κάνει βέβαια..

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα για κάθε samsung κάθε Nokia κάθε  Sony  είναι μετρημένα που φτιάχνονται εδώ η xiaomi μας ψήνει το ψάρι στα χείλη κ δεν θα βρεις κ άμεση ανταπόκρισή στο πρόβλημα σου. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, challenge143 said:

Τα προβλήματα για κάθε samsung κάθε Nokia κάθε  Sony  είναι μετρημένα που φτιάχνονται εδώ η xiaomi μας ψήνει το ψάρι στα χείλη κ δεν θα βρεις κ άμεση ανταπόκρισή στο πρόβλημα σου. 

Η αλήθεια είναι ότι σε γενικές γραμμές από τότε που γνώρισα την Xiaomi με το mi2s μέχρι και σήμερα δεν έχει αλλάξει. Κάθε Παρασκευή με την εβδομαδιαία αναβάθμιση φτιάχνει κάποια bugs και γεννάει άλλα τόσα. Και λες ας περιμένω την σταθερή Ρομ. Αλλά τζιφος...τα ίδια Παντελάκη μου...

Link to comment
Share on other sites

η διαφορά είναι ότι η xiaomi έχεις κοινότητα που τα λύνει... και σας βρίσκω υπερβολικους.. αν είσαι σε stable κανάλι δεν έχει κάθε εβδομάδα update.. αν τώρα είσαι σε dev και γκρινιάζεις για bugs κάποιος κάνει κάτι λάθος και δεν είναι η xiaomi

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Ειχα το galaxy note 9 και πηρα το poco f3 για δευτερη συσκευη .Μετα απο 2,3 μερες την εκανα βασικη γιατι ειναι καλυτερη ,χωρις ναχω κανενα προβλημα απο αυτα που αναφερετε εδω...

Η μπαταρια δεν ηταν καλη μετα το update ειναι πολυ καλη κι αυτη πλεον...

Δεν ξερω αν παιζει ρολο οτι η συσκευη ειναι 8/256 αγορασμενη απο mediamarkt  γερμανιας ,δηλ επισημη εισαγωγη ..

Οοως σωστα ειπε καποιοος ποιο πανω να δωσεις το  poco και να παρεις τι? Με 320ευρω?πλακα κανουμε... 
Αριστο το τηλεφωνακι στα παντα ολα και τιμη απολυτο vfm

 

Edited by giokosta
Link to comment
Share on other sites

Καποιος γραφει στις ερωτησεις για το τηλεφωνο μας στο σκρουτζ...

"Καλησπέρα παιδιά έχω το poco f3 εδώ και δύο μήνες και ήθελα να σας δώσω δύο συμβουλές αν μου το επιτρέπεται να ξέρετε ότι όποιος ακουμπάει το μάγουλο στο τηλέφωνο ενω δέχεται ή κάνει κλήση και ανοίγει η οθόνη απλά κλείστε το από τα πλάγια από το δακτυλικό αποτύπωμα και ξανάνοιξε το όταν είναι να κλείσετε την κλήση σε αυτό φταίει το proximity sensor τοπίο στην αναβάθμιση θα στρώσει όπως και πολλά άλλα διάφορα Αλλο όταν πάτε ρυθμίσεις και κοιτάτε για τις αναβαθμίσεις αν πατήσετε επιλογές προγραμματιστων και τσεκάρετε τον εξαναγκασμό 4X MSAA και ρυθμίσετε τις κλίμακες κινουμένων σχεδίων που είναι τρεις με διαφορετικές ορολογίες από 1Χ τσεκάρετε σε 0.05Χ και στις 3 κλίμακες θα γίνει ποιο πύραυλος από πύραυλο χωρίς κανένα πρόβλημα σε θέματα μπαταρίας η οτιδήποτε και τέλος θα σας πω κάτι που θα το θεωρήσετε αστείο και όμως είναι αλήθεια άμα κάνετε αλλαγή region περιοχή δηλ από Ελλάδα σε Γαλλία γίνετε 3 φορές ποιο πύραυλος το τηλέφωνο το έκανα και γελούσα από τις απίστευτες ταχύτητες που εχει"

 

Ισχυει κατι απο αυτα?Εγω μπηκα σαν προγραμματιστης στο μενυ τικαρα αυτο που λεει αλλα μετα ξαναμπηκα και δεν ηταν τικαρισμενο...

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, stef31nos said:

Καποιος γραφει στις ερωτησεις για το τηλεφωνο μας στο σκρουτζ...

"Καλησπέρα παιδιά έχω το poco f3 εδώ και δύο μήνες και ήθελα να σας δώσω δύο συμβουλές αν μου το επιτρέπεται να ξέρετε ότι όποιος ακουμπάει το μάγουλο στο τηλέφωνο ενω δέχεται ή κάνει κλήση και ανοίγει η οθόνη απλά κλείστε το από τα πλάγια από το δακτυλικό αποτύπωμα και ξανάνοιξε το όταν είναι να κλείσετε την κλήση σε αυτό φταίει το proximity sensor τοπίο στην αναβάθμιση θα στρώσει όπως και πολλά άλλα διάφορα Αλλο όταν πάτε ρυθμίσεις και κοιτάτε για τις αναβαθμίσεις αν πατήσετε επιλογές προγραμματιστων και τσεκάρετε τον εξαναγκασμό 4X MSAA και ρυθμίσετε τις κλίμακες κινουμένων σχεδίων που είναι τρεις με διαφορετικές ορολογίες από 1Χ τσεκάρετε σε 0.05Χ και στις 3 κλίμακες θα γίνει ποιο πύραυλος από πύραυλο χωρίς κανένα πρόβλημα σε θέματα μπαταρίας η οτιδήποτε και τέλος θα σας πω κάτι που θα το θεωρήσετε αστείο και όμως είναι αλήθεια άμα κάνετε αλλαγή region περιοχή δηλ από Ελλάδα σε Γαλλία γίνετε 3 φορές ποιο πύραυλος το τηλέφωνο το έκανα και γελούσα από τις απίστευτες ταχύτητες που εχει"

 

Ισχυει κατι απο αυτα?Εγω μπηκα σαν προγραμματιστης στο μενυ τικαρα αυτο που λεει αλλα μετα ξαναμπηκα και δεν ηταν τικαρισμενο...

Εντάξει, ο καθένας λέει ό,τι θέλει, δικαίωμά του είναι βέβαια!

Το θέμα του proximity δεν είναι τόσο απλό. Αν η οθόνη ενώ μιλάς είναι αναμμένη, πατώντας το κουμπί θα κλείσει μεν, θα ανάψει πιθανότατα ξανά δε! Και με το τέλος της κλήσης, αν είναι σβηστή, πατώντας το κουμπί δεν θα ανάψει ξανά στα σίγουρα. Είναι περίπλοκο bug, ευτυχώς με τα τελευταία update έστρωσε (όχι τελείως όμως και όχι για όλους!).

Όσον αφορά το κόλπο με τις επιλογές προγραμματιστών και την ταχύτητα των animations, πρέπει να το κάνεις και μετά να μην απενεργοποιήσεις τις επιλογές προγραμματιστών (developer options). Αν τις κλείσεις, χάνονται οι ρυθμίσεις αυτές. Αν τις αφήσεις ανοιχτές, θα παραμείνει η ρύθμιση. Αυτό είδα εγώ σε προηγούμενο update, με το τελευταίο δεν το έχω δοκιμάσει.

 Η οποία ρύθμιση βέβαια είναι θέμα γούστου. Τα πολύ γρήγορα animations οδηγούν σε απώλεια του smoothness (ομαλότητα στα animations, πόσο "βούτυρο" είναι, δεν ξέρω πώς να το πω ακριβώς), πράγμα που προσωπικά δεν μου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, ParallelUniverse said:

Εντάξει, ο καθένας λέει ό,τι θέλει, δικαίωμά του είναι βέβαια!

Το θέμα του proximity δεν είναι τόσο απλό. Αν η οθόνη ενώ μιλάς είναι αναμμένη, πατώντας το κουμπί θα κλείσει μεν, θα ανάψει πιθανότατα ξανά δε! Και με το τέλος της κλήσης, αν είναι σβηστή, πατώντας το κουμπί δεν θα ανάψει ξανά στα σίγουρα. Είναι περίπλοκο bug, ευτυχώς με τα τελευταία update έστρωσε (όχι τελείως όμως και όχι για όλους!).

Όσον αφορά το κόλπο με τις επιλογές προγραμματιστών και την ταχύτητα των animations, πρέπει να το κάνεις και μετά να μην απενεργοποιήσεις τις επιλογές προγραμματιστών (developer options). Αν τις κλείσεις, χάνονται οι ρυθμίσεις αυτές. Αν τις αφήσεις ανοιχτές, θα παραμείνει η ρύθμιση. Αυτό είδα εγώ σε προηγούμενο update, με το τελευταίο δεν το έχω δοκιμάσει.

 Η οποία ρύθμιση βέβαια είναι θέμα γούστου. Τα πολύ γρήγορα animations οδηγούν σε απώλεια του smoothness (ομαλότητα στα animations, πόσο "βούτυρο" είναι, δεν ξέρω πώς να το πω ακριβώς), πράγμα που προσωπικά δεν μου αρέσει.

Με το θεμα της χωρας?Οταν το αλλαζεις σε ορισμενες χωρες βγαζει καποιες εξτρα ταπετσαριες πρεπει να το πειραζουμε η αφηνουμε Ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, stef31nos said:

Με το θεμα της χωρας?Οταν το αλλαζεις σε ορισμενες χωρες βγαζει καποιες εξτρα ταπετσαριες πρεπει να το πειραζουμε η αφηνουμε Ελλαδα?

Δεν το ξέρω αυτό, είμαι από αυτούς που το φόντο τους είναι απλά ένα ΜΑΥΡΟ χρώμα 😅

Κατά τα άλλα, όποια χώρα και να βάλεις στο region, δεν πειράζει. Πέρα από κάποιες άχρηστες εφαρμογές που εγκαθίστανται αν βάλεις Ινδία, Ινδονησία κλπ. Αλλά απεγκαθίστανται εύκολα αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Έχω προβλημα με το fb ,   το κανονικό οπότε θέλει ανοίγει , πολλές φορές μου πετάει..  ( η περίοδος σύνδεσης έληξε     παρακαλώ συνδεθείτε ξανά.. πατάω το οκει και με πετάει από την αρχή το ίδιο .. στο lite fb, Δουλεύει κανονικά..   αυτό το προβλημα παρουσιάστηκε μετα το γενικό Μπλακ άουτ που έγινε πριν μερικές ημέρες..

Edited by EGANI
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
55 minutes ago, EGANI said:

Έχω προβλημα με το fb ,   το κανονικό οπότε θέλει ανοίγει , πολλές φορές μου πετάει..  ( η περίοδος σύνδεσης έληξε     παρακαλώ συνδεθείτε ξανά.. πατάω το οκει και με πετάει από την αρχή το ίδιο .. στο lite fb, Δουλεύει κανονικά..   αυτό το προβλημα παρουσιάστηκε μετα το γενικό Μπλακ άουτ που έγινε πριν μερικές ημέρες..

Είναι γνωστά τα πόσα προβλήματα έχει η εφαρμογή του Facebook κατά καιρούς.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, EGANI said:

Έχω προβλημα με το fb ,   το κανονικό οπότε θέλει ανοίγει , πολλές φορές μου πετάει..  ( η περίοδος σύνδεσης έληξε     παρακαλώ συνδεθείτε ξανά.. πατάω το οκει και με πετάει από την αρχή το ίδιο .. στο lite fb, Δουλεύει κανονικά..   αυτό το προβλημα παρουσιάστηκε μετα το γενικό Μπλακ άουτ που έγινε πριν μερικές ημέρες..

Και σε Samsung το ίδιο βγάζει, οτι έληξε η σύνδεση και θέλει ξανά πάτημα για να μπεί. είναι θέμα εφαρμογής και όχι τηλεφώνου.

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ParallelUniverse said:

Δεν το ξέρω αυτό, είμαι από αυτούς που το φόντο τους είναι απλά ένα ΜΑΥΡΟ χρώμα 

 

μπορείς σε παρακαλώ να περιγράψεις πως το κατάφερες αυτό; έχω φάει τον κόσμο να βάλω ένα solid χρώμα αντί για wallpaper και δεν το καταφέρνω...

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω. 

Οταν τρέχουν τα Google maps για αρκετή ώρα, για παράδειγμα μισή ώρα, σας ζεσταίνεται και εσάς πολύ το κινητό; 

Μπορεί να φταιει το 5G για αυτό; Επειδή όσες φορές το έχω δοκιμάσει και καίει μετά είναι στο κέντρο της Αθήνας. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Nikos_96 said:

Και σε Samsung το ίδιο βγάζει, οτι έληξε η σύνδεση και θέλει ξανά πάτημα για να μπεί. είναι θέμα εφαρμογής και όχι τηλεφώνου.

εντάξη φίλε ..υπέθεσα μήπως το κινητό εκανε τρέλλες.......οκέι ευχαριστώ...

2 ώρες πριν, athanaso77 said:

Είναι γνωστά τα πόσα προβλήματα έχει η εφαρμογή του Facebook κατά καιρούς.

σωστός ευχαριστώ.......

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, EGANI said:

Έχω προβλημα με το fb ,   το κανονικό οπότε θέλει ανοίγει , πολλές φορές μου πετάει..  ( η περίοδος σύνδεσης έληξε     παρακαλώ συνδεθείτε ξανά.. πατάω το οκει και με πετάει από την αρχή το ίδιο .. στο lite fb, Δουλεύει κανονικά..   αυτό το προβλημα παρουσιάστηκε μετα το γενικό Μπλακ άουτ που έγινε πριν μερικές ημέρες..

Τα ίδια και εγώ... Συνέχεια. Θέλει εκκαθάριση cache κάθε φορά για να δουλέψει...

 

18 ώρες πριν, mclound said:

μπορείς σε παρακαλώ να περιγράψεις πως το κατάφερες αυτό; έχω φάει τον κόσμο να βάλω ένα solid χρώμα αντί για wallpaper και δεν το καταφέρνω...

Απλά googlαρε black background ή black wallpaper και κατέβασε μια μαύρη εικόνα. Ακόμα και στη ζωγραφική των windows μπορείς να φτιάξεις μία, με 1 κλικ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...