Jump to content

Poco F3


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/changelog1497/

 

Dimming είναι αυτή η αίσθηση ότι η οθόνη ίσως χαμηλώνει τον φωτισμό ή σκοτεινιάζει.

Δεν είναι τόσο τραγικό όσο ακούγεται, αλλά η αίσθηση υπάρχει.

Ένα ελαφρύ τρεμοπαιγμα καλύτερα, που επιμένω ότι δεν είναι τόσο διακριτό.

Απλώς το ανθρώπινο μάτι είναι πολύ ευαίσθητο σε μικροαλλαγές, για αυτό νιώθεις ότι συμβαίνει.

 

Καθότι άσχετος, από το link που παρέθεσε κατεβάζουμε όλα τα αρχεία η κάποιο συγκεκριμένο?

Επίσης αφού κατεβάσουμε αυτό η αυτά τα αρχεία που πρέπει, απλά τα εγκαθιστούμε η πρέπει να κάνουμε και κάποια άλλη ρύθμιση?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα την snap με xml settings, για να ενεργοποιηθούν και οι άλλες κάμερες στις ρυθμίσεις.

Ωστόσο, όταν τις επιλέγω κρασαρει η εφαρμογή.

Αν κρατήσω την main λειτουργεί κανονικά.

Κι εγώ ακόμα στο ψάξιμο είμαι για μια καλή έκδοση, οπότε δοκίμασε κι εσύ για να τεσταρεις εκδόσεις.

Γενικά πάντως, βελτιώθηκε ελαφρώς στο φως της ημέρας με gcam, ενώ σε night mode η στοκ είναι πιο καλή.

Υπάρχει και αυτή που δεν έχω δοκιμάσει.

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-bsg/f/dl16/

Edited by Alexcxvtr

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

[/color]

δε βοηθάει η φωτογραφία αυτή, βασικά κάντε check με tab του chrome σε incognito mode. Επίσης το shutter στο 1/25 είναι πολύ μικρό, βάλε τουλάχιστον 1/6 με το ίδιο iso. +120hz ενεργοποιημένα.

 

p.s. όποιος θέλει μπορεί να τσεκάρει και με την παρακάτω φωτογραφία.

 

Δεν έχω chrome τον ξήλωσα...

 

edit: οι gcams στο προηγούμενο link είναι όλες ίδιες, απλά το κινητό τις βλέπει ως διαφορετικές, για να τις έχεις όλες εγκατεστημένες και να μπορείς να παίζεις με διάφορα .xml και ρυθμίσεις ταυτόχρονα για συγκρίσεις κ.λπ.

Edited by fufutos
Link to comment
Share on other sites

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/changelog1497/

 

Dimming είναι αυτή η αίσθηση ότι η οθόνη ίσως χαμηλώνει τον φωτισμό ή σκοτεινιάζει.

Δεν είναι τόσο τραγικό όσο ακούγεται, αλλά η αίσθηση υπάρχει.

Ένα ελαφρύ τρεμοπαιγμα καλύτερα, που επιμένω ότι δεν είναι τόσο διακριτό.

Απλώς το ανθρώπινο μάτι είναι πολύ ευαίσθητο σε μικροαλλαγές, για αυτό νιώθεις ότι συμβαίνει.

ααα αυτο το ειχα στο realme 7 pro και μαλιστα πολυ εντονο ενω στο poco ειναι οκ
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να γράψει οδηγίες για ξεκλείδωμα, root, και πέρασμα rom;

 

Δες εδώ για το πρώτο στάδιο, το root ΔΕΝ είναι απαραίτητο για να περάσεις rom της αρεσκείας σου.

Link to comment
Share on other sites

ααα αυτο το ειχα στο realme 7 pro και μαλιστα πολυ εντονο ενω στο poco ειναι οκ

 

Όπως σου είπα, κι εγώ ούτε που το προσέχω πια.

Στη μετάβαση από το Xperia 5 II το αντιλήφθηκε το μάτι μου.

Άσχετο, αλλά αυτό το MIUI δεν χωνεύεται.

Χίλιες φορές το Realme UI.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δες εδώ για το πρώτο στάδιο, το root ΔΕΝ είναι απαραίτητο για να περάσεις rom της αρεσκείας σου.

 

Επειδή λέω κι εγώ να μπω στη διαδικασία.

Μου έλειψε όλο αυτό τόσο καιρό.

Θύμισέ μου, υπάρχει θέμα με την εγγύηση;

Είναι από Amazon η συσκευή μου.

Δηλαδή, αν χρειαστώ το σέρβις, φτου φτου, πρέπει να το γυρίσω "μαμά" και να κλειδώσω τον bootloader;

Σόρρυ, αλλά πρώτη φορά αγγίζω MIUI.

 

Υ.Γ. Έχεις εν γνώσει σου καμιά φουλ working gcam;

Ή δουλεύεις αυτές που ποσταρα;

Edited by Alexcxvtr

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

Αν (φτου και μακριά) χρειαστείς service στην εγγύηση, σαφώς θα χρειαστεί να φλασάρεις μια official stable fastboot rom με το miflash tool, της ίδιας περιοχής που έχεις, global ή EEA φαντάζομαι.

Η διαδικασία είναι εξαιρετικά απλή και ξανακλειδώνει την συσκευή, ενώ η βασική ανάκτηση δεδομένων, επαφές, πρόσφaτες κλήσεις, sms, apps κ.λπ. γίνεται αυτόματα μέσω google κατά την εκκίνηση/setup της συσκευής.

Το ίδιο ισχύει βέβαια και όταν περάσεις custom rom, αρκεί να περιέχει κάποια βασικά gapps. Οι Ελληνικές και οι xiaomi.eu που είναι miui based ας πούμε, τα κάνουν όλα μόνες τους αρκεί να τους το πείς στο ξεκίνημα - όπως η μαμίσια δηλαδή.

GCam δουλεύω αυτήν που ανέβασες, είναι η ίδια με διαφορετικά ονόματα. Στο telegram group του poco f3 και μπορείς να βρείς διάφορα .xml αρχεία με έτοιμες ρυθμίσεις και πως τα φορτώνουμε.

 

edit: υπόψιν ότι για το ξεκλείδωμα περιμένουμε μια εβδομάδα...

Edited by fufutos
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος.

Ευχαριστώ πολύ.

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

Αν (φτου και μακριά) χρειαστείς service στην εγγύηση, σαφώς θα χρειαστεί να φλασάρεις μια official stable fastboot rom με το miflash tool, της ίδιας περιοχής που έχεις, global ή EEA φαντάζομαι.

 

Η διαδικασία είναι εξαιρετικά απλή και ξανακλειδώνει την συσκευή, ενώ η βασική ανάκτηση δεδομένων, επαφές, πρόσφaτες κλήσεις, sms, apps κ.λπ. γίνεται αυτόματα μέσω google κατά την εκκίνηση/setup της συσκευής.

 

Το ίδιο ισχύει βέβαια και όταν περάσεις custom rom, αρκεί να περιέχει κάποια βασικά gapps. Οι Ελληνικές και οι xiaomi.eu που είναι miui based ας πούμε, τα κάνουν όλα μόνες τους αρκεί να τους το πείς στο ξεκίνημα - όπως η μαμίσια δηλαδή.

 

GCam δουλεύω αυτήν που ανέβασες, είναι η ίδια με διαφορετικά ονόματα. Στο telegram group του poco f3 και μπορείς να βρείς διάφορα .xml αρχεία με έτοιμες ρυθμίσεις και πως τα φορτώνουμε.

 

 

 

edit: υπόψιν ότι για το ξεκλείδωμα περιμένουμε μια εβδομάδα...

Μπορείς να βάλεις ένα link από το group στο telegram

 

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάξεις poco f3, θα στο βγάλει αμέσως, poco f3 /redmi K40 official λέγεται. Θα βρεις και το αφιερωμένο στην φωτογραφία.
Link to comment
Share on other sites

Ένα πρόβλημα που έχω παρατηρήσει είναι ότι δεν εναλλάσσει εύκολα τα δίκτυα WiFi. Ενώ απομακρύνομαι από ένα δίκτυο και μπαίνω σε άλλο εξακολουθεί να είναι συνδεδεμένο στο πρώτο με πολύ ασθενές σήμα και πρέπει εγώ να το αλλάξω χειροκίνητα.
Link to comment
Share on other sites

Ένα πρόβλημα που έχω παρατηρήσει είναι ότι δεν εναλλάσσει εύκολα τα δίκτυα WiFi. Ενώ απομακρύνομαι από ένα δίκτυο και μπαίνω σε άλλο εξακολουθεί να είναι συνδεδεμένο στο πρώτο με πολύ ασθενές σήμα και πρέπει εγώ να το αλλάξω χειροκίνητα.

 

Αυτό νομίζω πως το κάνουν όλα τα τηλέφωνα. Όσο είναι συνδεδεμένα σε wi-fi, έστω και ασθενές, δεν ελέγχουν μήπως τυχόν υπάρχει πιο ισχυρό γνωστό δίκτυο για να μπουν εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό νομίζω πως το κάνουν όλα τα τηλέφωνα. Όσο είναι συνδεδεμένα σε wi-fi, έστω και ασθενές, δεν ελέγχουν μήπως τυχόν υπάρχει πιο ισχυρό γνωστό δίκτυο για να μπουν εκεί.

 

Υποτίθεται ότι υπάρχει τέτοια ρύθμιση στη συσκευή μας :)

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι υπάρχει τέτοια ρύθμιση στη συσκευή μας :)

 

Σωστά, η συγκεκριμένη ρύθμιση όμως λέει για εναλλαγή μεταξύ wi-fi και δεδομένων κινητής σε περίπτωση ασθενούς wi-fi. Ίσως βέβαια να αφορά και εναλλαγή μεταξύ δικτύων wi-fi, ποιος ξέρει; Άγνωστοι αι βουλαί των προγραμματιστών! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα την snap με xml settings, για να ενεργοποιηθούν και οι άλλες κάμερες στις ρυθμίσεις.

Ωστόσο, όταν τις επιλέγω κρασαρει η εφαρμογή.

Αν κρατήσω την main λειτουργεί κανονικά.

Κι εγώ ακόμα στο ψάξιμο είμαι για μια καλή έκδοση, οπότε δοκίμασε κι εσύ για να τεσταρεις εκδόσεις.

Γενικά πάντως, βελτιώθηκε ελαφρώς στο φως της ημέρας με gcam, ενώ σε night mode η στοκ είναι πιο καλή.

Υπάρχει και αυτή που δεν έχω δοκιμάσει.

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-bsg/f/dl16/

 

Είχα κ γω το ίδιο θέμα. Μόλις βάλεις το xlm θα πας στις συνθετες ρυθμίσεις-->βοηθητική κάμερα και ενεργοποιείς "προηγμενο μη αυτοματο αναγνωριστικό" και όλες τις δευτερεύουσες καμερες.

Δες κ εδώ: https://forum.xda-developers.com/t/gcam-perfect-gcam-for-main-camera-less-for-ultrawide.4284561/

 

Και λειτουργουν όλες κανονικά ακόμα κ το OIS στο βίντεο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είχα κ γω το ίδιο θέμα. Μόλις βάλεις το xlm θα πας στις συνθετες ρυθμίσεις-->βοηθητική κάμερα και ενεργοποιείς "προηγμενο μη αυτοματο αναγνωριστικό" και όλες τις δευτερεύουσες καμερες.

Δες κ εδώ: https://forum.xda-developers.com/t/gcam-perfect-gcam-for-main-camera-less-for-ultrawide.4284561/

 

Και λειτουργουν όλες κανονικά ακόμα κ το OIS στο βίντεο

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Αυτό το thread παρακολουθούσα κι εγώ.

Όντως, σε ένα μήνυμα αναφέρει για auxiliary camera.

Ωραία. Όλα κανονικά.

Αν και night mode, ακόμα προτιμώ τη στοκ.

 

Άλλο θέμα τώρα.

Δεν με αφήνει να επισυνάψω αρχεία το Gmail app!

Κανενός είδους.

Πατάω attach και τίποτα.

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Αυτό το thread παρακολουθούσα κι εγώ.

Όντως, σε ένα μήνυμα αναφέρει για auxiliary camera.

Ωραία. Όλα κανονικά.

Αν και night mode, ακόμα προτιμώ τη στοκ.

 

Άλλο θέμα τώρα.

Δεν με αφήνει να επισυνάψω αρχεία το Gmail app!

Κανενός είδους.

Πατάω attach και τίποτα.

πρεπει να κανεις share στο gmail απο την εφαρμογη που βλεπεις το αρχειο. το ιδιο συμβαινει και σε X3.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Αυτό το thread παρακολουθούσα κι εγώ.

Όντως, σε ένα μήνυμα αναφέρει για auxiliary camera.

Ωραία. Όλα κανονικά.

Αν και night mode, ακόμα προτιμώ τη στοκ.

 

Άλλο θέμα τώρα.

Δεν με αφήνει να επισυνάψω αρχεία το Gmail app!

Κανενός είδους.

Πατάω attach και τίποτα.

 

Αυτό μου το έκανε και εμένα όταν είχα απενεργοποιήσει την miui βέλτιοποίηση από τις επιλογές προγραμματιστών για να περάσω το vanced YouTube. Μήπως έχεις πειράξει αυτή την ρύθμιση...

Link to comment
Share on other sites

Share?

Μόνο έτσι γίνεται;

Τι κουλό είναι πάλι αυτό;

Από Aquamail γίνεται κανονικά πάντως.

Ναι, απενεργοποίησα το miui optimization και δεν θέλω να το ενεργοποιήσω.

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

Παρ'ολο που εμφανιζεται στα αποτελεσματα αναζητησης στις ρυθμισεις η βελτιστοποιηση MIUI, δεν το βρισκω στις επιλογες προγραμματιστη. Ισως εχω κανει κατι disable/uninstall απο adb και δεν υπαρχει. Σε ποιο σημειο ειναι περιπου; απο οτι θυμαμαι ηταν κατω κατω..
Link to comment
Share on other sites

Παρ'ολο που εμφανιζεται στα αποτελεσματα αναζητησης στις ρυθμισεις η βελτιστοποιηση MIUI, δεν το βρισκω στις επιλογες προγραμματιστη. Ισως εχω κανει κατι disable/uninstall απο adb και δεν υπαρχει. Σε ποιο σημειο ειναι περιπου; απο οτι θυμαμαι ηταν κατω κατω..

 

Κάπου διάβασα πρέπει πρώτα να κάνεις επαναφορά ρυθμίσεων στα default, κάπου έχει επιλογή στις επιλογές προγραμματιστή. Και μετά στο εμφανίζει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Παρ'ολο που εμφανιζεται στα αποτελεσματα αναζητησης στις ρυθμισεις η βελτιστοποιηση MIUI, δεν το βρισκω στις επιλογες προγραμματιστη. Ισως εχω κανει κατι disable/uninstall απο adb και δεν υπαρχει. Σε ποιο σημειο ειναι περιπου; απο οτι θυμαμαι ηταν κατω κατω..

 

πήγαινε επιλογές προγραμματιστών --> στο τέλος θα σου λέει " Επαναφορά στις προεπιλεγμένες τιμές " πάτησε το 2-3 φορές και η επιλογή "Ενεργοποίηση βελτιστοποίησης MIUI" θα εμφανιστεί αυτόματα κάτω κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...