Jump to content

Poco F3


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η δόνηση πως είναι παιδιά;

 

μετρια θα ελεγα εκτος αν εχει καποια ρυθμιση που δεν βρηκα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το Poco F3 είναι ένα "οικονομικό" κινητό με καλές προδιαγραφές.

Είναι σίγουρο ότι όσον αφορά την ποιότητα του hardware σίγουρα σε πολλά εξαρτήματα αν όχι σε όλα ΔΕΝ θα έχουν μπει υλικά από το πάνω ράφι.

Η δόνηση είναι όντως χαλαρή κι μπορεί να είναι μάλλον αποτέλεσμα της πιο πάνω "θεωρίας".

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Έχω τηλεόραση android f&u το τηλεκοντρόλ λειτουργεί με Bluetooth.

Δεν βρίσκω κάποια εφαρμογή συμβατή με την τηλεόραση.για να χρησιμοποιηθεί το κινητό ως τηλεκοντρόλ.γνωριζει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη έχει θεματα με green tint κλπ που λένε;

 

Ήταν ένα θέμα που έθιξα και εγώ εδώ πριν πάρω το κινητό, γιατί το σκεφτόμουν αρκετά και κατά πόσο θα με επηρεάσει όταν το βλέπω. Έχει λίγες μέρες που πήρα το κινητό και παρατήρησα στην πάνω (κυρίως) και κάτω πλευρά του κινητού να εμφανίζεται το green tint. Φυσικά σε φυσιολογικές συνθήκες κατά την διάρκεια της ημέρας δεν το παρατηρείς, αλλά το βράδυ με κλειστά φώτα, αρκετά χαμηλωμένη φωτεινότητα, 120Hz, reading mode on μπορεί να σου χτυπήσει στο μάτι για τις πρώτες μέρες όσο το σκέφτεσαι. Όσο περνάνε οι μέρες δεν το δίνω καν σημασία μιας και για να φανεί πρέπει να πετύχεις σκούρο γκρι χρώμα σε εκείνη την περιοχή της οθόνης, πράγμα που συμβαίνει λίγες φορές (μέχρι να αλλάξεις-ανοίξεις πχ καρτέλα στο chrome). Στο dark mode του κινητού δεν φαίνεται και το μαύρο είναι μαύρο χωρίς "πρασινάδες" :lol:

Βέβαια όλα αυτά προυποθέτουν ότι θα σου έρθει μια αψεγάδιαστη ή λίγο επηρεασμένη οθόνη, που συνήθως αυτό είναι και το συνηθισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη του μαζί με τα 120hz είναι πραγματικά εξαιρετική. Το Green tint ναι υπάρχει αλλά αν δεν το ξέρει κάποιος μπορεί και να μην το καταλάβει.

 

 

Poco F3 viaTapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι στην κλήση με ανοιχτή ακρόαση δεν ακούγεται κ τόσο δυνατά σε ανοιχτό χώρο έξω π.χ πάνω στη μηχανή..σε σύγκριση με άλλα κινητά που είχα πρόσφατα
Link to comment
Share on other sites

To green tint υπαρχει και αν προερχεσαι απο συσκευες amoled που ειχαν πιο ποιοτικες οθονες θα το παρατηρησεις σιγουρα. Εγω ειχα προσφατα 11 pro max, realme 7 pro, galaxy a52 και τωρα το παρατηρώ ξεκαθαρα.

Ειδικα αν χρησιμοποιεις dark mode σε διαφορες εφαρμογες, ιδιως σε χαμηλη φωτεινοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω την παρέα.

 

Κάτοχος ενός Mi 9t pro τον τελευταίο 1,5 χρόνο ήρθε η Cosmote με μια εξαιρετική επιδότηση και μου έβαλε φωτιά.

Δεν το σχεδίαζα για καινούργια συσκευή γιατί το mi9t pro αποδείχθηκε εξαιρετικό τηλέφωνο, για μένα τουλάχιστον και την χρήση που κάνω, αλλά καθώς είχα και δώροεπιταγη από την σύνδεση του Ίντερνετ με έβαλε σε σκέψεις για συσκευή 5G. Έτσι λοιπόν το κόστος δεν μου φάνηκε αποτρεπτικό ώστε να το αποκτήσω.

 

Ξεκίνησα για mi 10t η mi 11t lite αλλά μετά από συζήτηση με ένα φίλο κατέληξα στο Poco F3.

 

Την συσκευή η Cosmote ΔΕΝ την είχε στις 5G αλλά στις 4G. Διαβάζοντας εδώ το θέμα αποφάσισα και το αγόρασα εκτιμώντας ότι δεν θα έχω θέμα.

 

Σήμερα συμπληρώνει 3 μέρες στα χέρια μου και είμαι πολύ ευχαριστημένος σε σχέση με το mi 9t pro. Δεν ξέρω γιατί κάποιοι παραπονιούνται για την κάμερα του, εγώ είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Αρνητικό για μένα η μπαταρία που δεν βγάζει την ημέρα..

Διαβάζοντας για το θέμα με το 5G και την ενεργοποίηση του έστειλα και εγώτο μήνυμα για το 5G στο 1333 και όλα καλά !

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που τόσο απλόχερα μοιράζεστε εδώ όλοι.

Ποτε μην λες ποτέ !!!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο!

Σε εμένα πάντως 5G έπιανε από την αρχή χωρίς να στείλω μήνυμα

 

Poco F3 viaTapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω την παρέα.

 

Κάτοχος ενός Mi 9t pro τον τελευταίο 1,5 χρόνο ήρθε η Cosmote με μια εξαιρετική επιδότηση και μου έβαλε φωτιά.

Δεν το σχεδίαζα για καινούργια συσκευή γιατί το mi9t pro αποδείχθηκε εξαιρετικό τηλέφωνο, για μένα τουλάχιστον και την χρήση που κάνω, αλλά καθώς είχα και δώροεπιταγη από την σύνδεση του Ίντερνετ με έβαλε σε σκέψεις για συσκευή 5G. Έτσι λοιπόν το κόστος δεν μου φάνηκε αποτρεπτικό ώστε να το αποκτήσω.

 

Ξεκίνησα για mi 10t η mi 11t lite αλλά μετά από συζήτηση με ένα φίλο κατέληξα στο Poco F3.

 

Την συσκευή η Cosmote ΔΕΝ την είχε στις 5G αλλά στις 4G. Διαβάζοντας εδώ το θέμα αποφάσισα και το αγόρασα εκτιμώντας ότι δεν θα έχω θέμα.

 

Σήμερα συμπληρώνει 3 μέρες στα χέρια μου και είμαι πολύ ευχαριστημένος σε σχέση με το mi 9t pro. Δεν ξέρω γιατί κάποιοι παραπονιούνται για την κάμερα του, εγώ είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Αρνητικό για μένα η μπαταρία που δεν βγάζει την ημέρα..

Διαβάζοντας για το θέμα με το 5G και την ενεργοποίηση του έστειλα και εγώτο μήνυμα για το 5G στο 1333 και όλα καλά !

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που τόσο απλόχερα μοιράζεστε εδώ όλοι.

 

Αχ αυτή η μπαταρία.. Αν ήταν λίγο καλύτερη θα μιλούσαμε για το ΤΕΛΕΙΟ τηλεφωνο

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=33852&dateline=1200936946

 

 

Εντάξει,το ξέρω οτι είμαι πολύ ωραίο παιδί.Αλλά ηρεμήστε και εσείς λίγο,κορίτσια..

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο!

Σε εμένα πάντως 5G έπιανε από την αρχή χωρίς να στείλω μήνυμα

 

Poco F3 viaTapatalk

 

Αυτό ίσως να συνέβαινε και με μένα γιατί 5G επιασα κέντρο Θεσσαλονίκης και όχι εδώ που μένω.

Το λέω αυτό εκ των υστέρων ....

Στην περιοχή μου σήμερα

Edited by tmark65
Ποτε μην λες ποτέ !!!!!
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για όποιον μπορεί να γνωρίζει από amoled και ειδοποιήσεις.

Θέλω ένα μήνυμα από Viber ή Whats App ας πούμε, να φαίνεται το εικονίδιο στην always on display και να ακούγεται κανονικά ο ήχος αλλά να μην ανάβει η οθόνη (για εξοικονόμηση μπαταρίας).

Υπάρχει τρόπος για κάτι τέτοιο;

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=33852&dateline=1200936946

 

 

Εντάξει,το ξέρω οτι είμαι πολύ ωραίο παιδί.Αλλά ηρεμήστε και εσείς λίγο,κορίτσια..

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω τη παρεα. Παράγγειλα κι εγω το κινητο απο Xiaomi official Aliexpress τη πρωτη μερα που βγηκε σε early bird 290 ευρω. Εφτασε στο αεροδρομιο πριν 40 μερες και τωρα μου ηρθε ειδοποιηση για τελωνειο. Τη πατησα αγαπητοι! Ξερει κανεις ποιο θα ειναι το χαρατσι που θα πρεπει να πληρωσω; Yπαρχει κανενας τροπος για μερικο refund απο το Aliexpress?

 

Το πιο εκνευριστικο απο ολα ειναι οτι το κινητο εχει τωρα 310 ευρω στα σκρουτζομαγαζα. Μεγαλη απατη το early bird!

Link to comment
Share on other sites

Η απάτη που είναι;; ήξερες ότι θα περάσει τελωνείο γιατί το πήρες από το αλι; και πολύ δύσκολο να πάρεις refund γιατί στο διευκρινίζει : Information on additional charges For items delivered internationally, you as a buyer may be subject to additional charges for VAT and/or customs duties in your country. For more information about these costs, please contact the customs office in your country.

Έπρεπε να το πάρεις από ισπανία όπως οι περισσότεροι.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Οταν βγηκε σε early bird δεν ειδα να παιζει καπου αλλου. Λιγες μερες μετα ειδα οτι επαιζε στην ιδια τιμη και σε Ισπανια. Η απατη ειναι οτι η τιμη early bird ειναι η ιδια που πωλειται σχεδον παντου.
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για όποιον μπορεί να γνωρίζει από amoled και ειδοποιήσεις.

Θέλω ένα μήνυμα από Viber ή Whats App ας πούμε, να φαίνεται το εικονίδιο στην always on display και να ακούγεται κανονικά ο ήχος αλλά να μην ανάβει η οθόνη (για εξοικονόμηση μπαταρίας).

Υπάρχει τρόπος για κάτι τέτοιο;

Στο viber υπάρχει ρύθμιση για να μην ανάβει η οθόνη.

Επίσης υπάρχουν επιλογές και στις ρυθμίσεις ειδοποιήσεων του τηλεφώνου 95cc46b580aa2f5399a887fb20748d0d.jpg96191a7b45b45783534e7403258c4b66.jpg6fe8d9a1c1eb58ec34557494f9472333.jpg

 

Poco F3 viaTapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χαιρετω τη παρεα. Παράγγειλα κι εγω το κινητο απο Xiaomi official Aliexpress τη πρωτη μερα που βγηκε σε early bird 290 ευρω. Εφτασε στο αεροδρομιο πριν 40 μερες και τωρα μου ηρθε ειδοποιηση για τελωνειο. Τη πατησα αγαπητοι! Ξερει κανεις ποιο θα ειναι το χαρατσι που θα πρεπει να πληρωσω; Yπαρχει κανενας τροπος για μερικο refund απο το Aliexpress?

 

 

 

Το πιο εκνευριστικο απο ολα ειναι οτι το κινητο εχει τωρα 310 ευρω στα σκρουτζομαγαζα. Μεγαλη απατη το early bird!

Λογικά θα πρέπει να πληρώσεις 24% επί της αξίας +€15 τέλη εκτελωνισμου.

Έπρεπε να το πάρεις από amazon, early bird ειχε και εκεί στην ίδια τιμή να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

 

 

Poco F3 viaTapatalk

Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Οταν βγηκε σε early bird δεν ειδα να παιζει καπου αλλου. Λιγες μερες μετα ειδα οτι επαιζε στην ιδια τιμη και σε Ισπανια. Η απατη ειναι οτι η τιμη early bird ειναι η ιδια που πωλειται σχεδον παντου.
Την πάτησες όχι γιατί το πήρες από AliExpress αλλά επειδή δεν το πήρες από ευρωπαϊκό στοκ, έπρεπε να βάλεις αποστολή από Γαλλία, Ισπανία, Βέλγιο η οποία άλλη επιλογή από Ευρώπη......
Link to comment
Share on other sites

Την πάτησες όχι γιατί το πήρες από AliExpress αλλά επειδή δεν το πήρες από ευρωπαϊκό στοκ, έπρεπε να βάλεις αποστολή από Γαλλία, Ισπανία, Βέλγιο η οποία άλλη επιλογή από Ευρώπη......

 

Δε θυμαμαι να ειχε επιλογη τοτε απο αλλη χωρα. Κι αν υπηρχε ειχε αλλη τιμη. Τεσπα, εκανα ******* και θα πρεπει να τη πληρωσω. Φχαριστω παιδια για το χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος περίπου 2μιση βδομάδες. Η συσκευή σαν hardware είναι εξαιρετική. Οι κάμερες είναι ουσιαστικά το μόνο αρνητικό, αλλά εφόσον ξέρεις τι παίρνεις και είσαι συνειδητοποίημενος είναι μια χαρά. Δεν έχουν τραγικές διάφορες από τον ανταγωνισμό σε αυτά τα χρήματα. Ο μηχανισμός δόνησης είναι σίγουρα καλύτερος από άλλες budget συσκευές και το green tint προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου. Έτσι κι αλλιώς σχεδόν ποτέ δεν χειρίζομαι το κινητό σε pitch black δωμάτιο. Ίσως μόνο να ήθελα κάτι λίγο περισσότερο από τη μπαταρία, αλλά με τόσο γρήγορο charging ούτε αυτό με ενοχλεί.

 

Τα βασικά μου παράπονα έχουν να κάνουν με το Miui όπως περίμενα. Τα gestures που δεν δουλεύουν με nova, το double tap στα recents που δεν σε πάει στη τελευταία εφαρμογή, το messenger που δεν δουλεύει ούτε τα chat heads αλλά ούτε και τα floating windows. Και επίσης μου λείπει το rotation κουμπάκι που έβγαζε το stock android μιας και δεν μου αρέσει να χρησιμοποιώ το αυτόματο rotation. Η gcam δεν μου έχει δώσει καλύτερα αποτελέσματα από την miui ως τώρα. Σε night που είναι και το πιο σημαντικό έχει λίγο πιο warm και true to life χρώματα αλλά με αισθητά περισσότερο noise (διατηρώντας έτσι λίγο παραπάνω detail).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω δυο ερωτήσεις. Στην Global Rom 12.0.5:

 

(1): Ξέρει κανείς αν μπορώ να βάλω μια εφαρμογή ως εξαίρεση από την λειτουργία Do Not Disturb (Μην Ενοχλείτε) και να στέλνει κανονικά ειδοποιήσεις για παράδειγμα το βράδυ; Έχω ψάξει αρκετά και δεν βρήκα κάτι.

 

(2): Στέλνω και κάποια screenshots από την κατανάλωση μπαταρίας και το Screen On Time που έχω τις τελευταίες μέρες να μου πείτε αν είστε και εσείς κοντά σε αυτούς τους χρόνους. Στο 1ο screenshot το Always on Display είναι απενεργοποιημένο, αλλά απ'ότι φαίνεται μικρή διαφορά έχει.

 

https://i.imgur.com/8HEX1NF.jpg

https://i.imgur.com/XxGPEta.jpg

https://i.imgur.com/2jmEuiQ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα guys. Διάβασα όλες τις σελίδες του νήματος πριν κάνω την παραγγελία μου και το περιμένω αύριο. Ωστόσο, είδα λίγο πιο πίσω έναν συμφορουμίτη που λέει για μπαταρία η οποία δεν κρατάει πάνω από μέρα. Ισχύει αυτό;;;;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και εγώ κάτοχος του 8/256 .Μια ερώτηση πως μπαίνει η μαύρη μπάρα στην οθόνη στη 12.Ο.5 version? Η Μήπως δεν μπαίνει γιατί δεν βρίσκω κάτι....Στα περί του τηλεφώνου προέρχομαι από samsung note 8 από το οποίο 3,5 χρόνια είμαι super ευχαριστημένος. Μόνο με μια αλλαγή μπαταρίας. Λοιπόν η οθόνη του f3 φανταστική!! Η μόνη διαφορά τα 2 κ έναντι του 1080p+ .Δεν έχω βρει κάτι αρνητικό μέχρι τώρα. Οι κάμερες οκ απλά καλές Όχι σούπερ. Με gcam οι βραδυνές είναι αρκετά καλύτερες Οι σελφη τέλειες! Πολύ καλή ποιότητα και ντιζάιν ηχεία ατμός στα στη και ποιότητα και ένταση ίσως ήθελαν ένα κλικ μπάσο. Τρέχει ρα πάντα σμουθθθ.και δε μασάει. Εάν φανεί αξιόπιστο για 2-3 χρόνια. Τότε δεν υπάρχει λόγος να πηγαίνεις σε κινητά των 1000+ ευρώ. Για την τιμή του νομίζω δεν υπάρχει αντίπαλος! Η μπαταρία πιστεύω με σκληρή χρήση βγάζει συκιά τη μέρα. Με νόρμα 2 μέρες.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...