Jump to content

Poco F3


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως στα 400 νομίζω το mi 10t pro είναι καλύτερη επιλογή. Με μόνη εξαίρεση την οθόνη αν κάποιος θέλει αποκλειστικά amoled

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα μαγαζιά του skroutz θα το παίρνουν από goboo...:cool:

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

αυτό εννοούσα, υπάρχει η Infoquest που καλύπτει μόνο συγκεκριμένα μαγαζιά (τις αλυσίδες + You). Τα σκρουτζομάγαζα, αν υπάρχουν όταν σου χαλάσει, παρέχουν εγγύηση...Κίνας...:lol:

απλά διαφώνησα στο όρο αντιπροσωπεία

η info είναι απλά ένας άλλος εισαγωγέας που δίνει 2 χρόνια εγγύηση με τις ευλογίες της σιαομι

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν έχει 400 το 10t pro
400 στο best price, 420 στο σκρουτζ

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για το 256 είχα δει τιμή !!!!

Πολύ τίμια τα 10t

Σε ίδια επίπεδα vfm θα έρθει και το f3. Τώρα είναι ακριβό ακόμα . Τώρα κυκλοφόρησε

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ infoquest ΤΙ ΕΓΓΥΗΣΗ ΠΑΡΕΧΕΤΕ???ΕΝΝΟΩ ΤΟ ΣΤΕΛΝΕΙΣ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ?Η΄ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΣΤΗΝ ΚΙΝΑ ΤΟ ΣΤΕΛΝΟΥΝ?ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ?ΕΧΕΙ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ infoquest ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ???
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στα 400 νομίζω το mi 10t pro είναι καλύτερη επιλογή. Με μόνη εξαίρεση την οθόνη αν κάποιος θέλει αποκλειστικά amoled

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μισό χρόνο λιγότερη υποστήριξη, lcd οθόνη, με πολύ μικρότερη φωτεινότητα, πιο χοντρό και πιο βαρύ για ίδιες ιντσες, λίγο κατώτερο επεξεργαστή, χωρίς atmos. Στο μόνο που ίσως είναι καλύτερο το 10Τ είναι στην κάμερα κι αυτό ακόμα είναι νωρίς να το πούμε.

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ infoquest ΤΙ ΕΓΓΥΗΣΗ ΠΑΡΕΧΕΤΕ???ΕΝΝΟΩ ΤΟ ΣΤΕΛΝΕΙΣ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ?Η΄ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΣΤΗΝ ΚΙΝΑ ΤΟ ΣΤΕΛΝΟΥΝ?ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ?ΕΧΕΙ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ infoquest ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ???

 

Αν το εχεις παρει απο την Κινα η εγγυηση ειναι απο εκει,το στελνεις πισω,η ινφοκουεστ εξυπηρετει τα κινητα που εχουν αγοραστει απο Ελλαδα,δεν γνωριζω αν επισκευαζει επι πληρωμη,εκτος εγγυησης δλδ.αν εχει αγοραστει απο Κινα.

Link to comment
Share on other sites

Μισό χρόνο λιγότερη υποστήριξη, lcd οθόνη, με πολύ μικρότερη φωτεινότητα, πιο χοντρό και πιο βαρύ για ίδιες ιντσες, λίγο κατώτερο επεξεργαστή, χωρίς atmos. Στο μόνο που ίσως είναι καλύτερο το 10Τ είναι στην κάμερα κι αυτό ακόμα είναι νωρίς να το πούμε.
Πολύ καλύτερη κάμερα απ ότι έχουμε δει, καλύτερη αυτονομία. Στα του επεξεργαστή δε νομίζω κάποιος ν καταλάβει διαφορά. Κι ένα θέμα που έχω παρατηρήσει είναι ότι ίσως η xiaomi δουλεύει περισσότερο στ λογισμικό στις mi συσκευές σε σχέση με τις poco. Πολλά θέματα τα poco

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν και το έχω μόνο 2 μέρες , μηπως πεφτει η μπαταρία γρήγορα ? Ετσι νομίζω για την αρχη τουλαχιστον ...

Τώρα : Xiaomi Poco F3 128GB,Nvidia Shield K1,Ipad Air, Ainol Fire, Ipad 3,Xbox Series S,Xbox 360,Wii U ,3DsXL,Psp,Ps2,Ps1,Spectrum 48k,Amiga 1200,Amiga 1200 Tower 040+PPC

Παλιά : Poco F3 128GB, Samsung S7 Edge,Note 4,Note 3,Samsung tab pro 8.4,Samsung S3,Iphone 4,Nexus 7,Samsung Galaxy tab 10.1,Ainol Aurora II,Yinlips YDPG18,Archos 80 G9 250 Gb, Haipad M7

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εχώ ήδη κάνει 3 φορτίσεις και η μπαταρία φεύγει σαν νερό ακόμα και μες στο σπίτι μόνο με wifi.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εχώ ήδη κάνει 3 φορτίσεις και η μπαταρία φεύγει σαν νερό ακόμα και μες στο σπίτι μόνο με wifi.

 

Λογικά με κάποια αναβάθμιση θα στρώσει .

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εχώ ήδη κάνει 3 φορτίσεις και η μπαταρία φεύγει σαν νερό ακόμα και μες στο σπίτι μόνο με wifi.
Έχεις δει πόσο χάνει σε αναμονή τη νύχτα;;

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παίδες όσοι το πήρατε, έχετε μεγάλο πρόβλημα με τις γκριζο-πράσινες περιοχές γύρω γύρω στην amoled όταν είναι χαμηλή η φωτεινότητα; Screen Uniformity το ονομάζουν, θα στείλω και ένα ποστάρισμα από reddit να δείτε φώτο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εχώ ήδη κάνει 3 φορτίσεις και η μπαταρία φεύγει σαν νερό ακόμα και μες στο σπίτι μόνο με wifi.

 

 

καποιος το επιστρεφει λογω μπαταριας

Link to comment
Share on other sites

 

καποιος το επιστρεφει λογω μπαταριας

 

Ενδεχομένως το κινητό να θέλει κάποιους κύκλους φόρτισης για αρχή και μετά θα στρώσει σιγά σιγά. Σίγουρα και με τα update θα βελτιωθεί. Δεν βρίσκω το λόγο να το επιστρέψει κανείς, εφόσον πολλοί λένε ότι συνεχώς βελτιώνεται. Τσέκαρε εδώ πχ:

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι εγώ το κινητό χτες με ACS (στέλνουν μήνυμα στο Viber ενώ λένε sms, δε σηκώνουν και τηλέφωνα αλλά ευτυχώς το έφεραν). Η μπαταρία όντως φεύγει γρήγορα και γεμίζει και πολύ γρήγορα (αναρωτιέμαι αν το 100 είναι όντως 100 και δεν υπάρχει κάποιο bug). Το μεγαλύτερο αρνητικό για μένα είναι η οθόνη όμως. Δεν είχα προηγούμενη εμπειρία αλλά ίσως είναι η χειρότερη οθόνη που είχα σε κινητό.

Όταν πήρα το κινητό το έβαλα στα 120hz και ρολάρει απίστευτα, τα χρώματα πολύ ωραία, η ανάλυση το ίδιο, και έξω που βγήκα φαινόταν μια χαρά. Το βράδυ λοιπόν, κατεβάζω τη φωτεινότητα τέρμα κάτω και αρχίζω να παρατηρώ ότι αυτή η οθόνη το γκρι το κάνει πράσινο (!!!) το οποίο βγάζει μάτι στο discord και στις ρυθμίσεις του discord και γενικά όπου αλλού έχει γκρι. Επίσης φαίνεται σαν η οθόνη από τη μέση και πάνω να είναι πιο φωτεινή σχέση με το κάτω μισό με αποτέλεσμα το background να μοιάζει σαν gradient απο άσπρο σε μαύρο, επίσης σε κάποια σημεία έχει κάποια σημάδια σαν στάμπα σε CRT και όλη η οθόνη ήταν σα να είχε κόκκο.

Το θέμα με το πράσινο το παρατήρησε και χρήστης του XDA (https://forum.xda-developers.com/t/f3-my-observations-so-far.4262641/) αλλά σε μικρότερο βαθμό απ'ό,τι φαίνεται ο οποίος το στέλνει πίσω λόγω flicker.

Όσον αφορά το λογισμικό έχει κάποια θέματα , για παράδειγμα στο discord έχει κάποια θέματα στο rendering (βγάζει τα code blocks άσπρα, τις εικόνες στα preview, τα dots για active servers δεν τα βγάζει καμιά φορα), και στο mess είδα κάποια αλλά αυτά θα στρώσουν.

Γενικά το κινητό για την τιμή του πολύ οκ

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι εγώ το κινητό χτες με ACS (στέλνουν μήνυμα στο Viber ενώ λένε sms, δε σηκώνουν και τηλέφωνα αλλά ευτυχώς το έφεραν). Η μπαταρία όντως φεύγει γρήγορα και γεμίζει και πολύ γρήγορα (αναρωτιέμαι αν το 100 είναι όντως 100 και δεν υπάρχει κάποιο bug). Το μεγαλύτερο αρνητικό για μένα είναι η οθόνη όμως. Δεν είχα προηγούμενη εμπειρία αλλά ίσως είναι η χειρότερη οθόνη που είχα σε κινητό.

Όταν πήρα το κινητό το έβαλα στα 120hz και ρολάρει απίστευτα, τα χρώματα πολύ ωραία, η ανάλυση το ίδιο, και έξω που βγήκα φαινόταν μια χαρά. Το βράδυ λοιπόν, κατεβάζω τη φωτεινότητα τέρμα κάτω και αρχίζω να παρατηρώ ότι αυτή η οθόνη το γκρι το κάνει πράσινο (!!!) το οποίο βγάζει μάτι στο discord και στις ρυθμίσεις του discord και γενικά όπου αλλού έχει γκρι. Επίσης φαίνεται σαν η οθόνη από τη μέση και πάνω να είναι πιο φωτεινή σχέση με το κάτω μισό με αποτέλεσμα το background να μοιάζει σαν gradient απο άσπρο σε μαύρο, επίσης σε κάποια σημεία έχει κάποια σημάδια σαν στάμπα σε CRT και όλη η οθόνη ήταν σα να είχε κόκκο.

Το θέμα με το πράσινο το παρατήρησε και χρήστης του XDA (https://forum.xda-developers.com/t/f3-my-observations-so-far.4262641/) αλλά σε μικρότερο βαθμό απ'ό,τι φαίνεται ο οποίος το στέλνει πίσω λόγω flicker.

Όσον αφορά το λογισμικό έχει κάποια θέματα , για παράδειγμα στο discord έχει κάποια θέματα στο rendering (βγάζει τα code blocks άσπρα, τις εικόνες στα preview, τα dots για active servers δεν τα βγάζει καμιά φορα), και στο mess είδα κάποια αλλά αυτά θα στρώσουν.

Γενικά το κινητό για την τιμή του πολύ οκ

 

 

Βρήκα μερικές φώτο και από άλλους χρήστες που είχαν το ίδιο θέμα. Το δικό σου σε τι κατάσταση είναι, καλύτερη ή χειρότερη από αυτα τα 3; Μπορείς να βγάλεις μια φώτο αν γίνεται;

 

images.jpg

foto_no_exif-jpg.5275759

photo_2021-04-12_10-36-28-jpg.5276905

Link to comment
Share on other sites

Δεν έβαλα πολλές εφαρμογές στο τηλέφωνο αλλά το μέρος που το παρατήρησα περισσότερο ήταν στις ρυθμίσεις του gboard με dark theme. Θα προσπαθήσω φώτο το βράδυ. Είναι περίπου σαν την τρίτη, το πράσινο είναι κυρίως στο πάνω μέρος αλλά όλη η οθόνη είναι σα να έχει στάμπα.

Edit: https://forum.xda-developers.com/t/green-tint-on-screen.4262217/ το έχουν περισσότεροι απ'όσοι νόμιζα, εγώ το πήρα από goboo btw

Τα ίδια θέματα φαίνεται να είχε και το f2 pro https://c.mi.com/oc/thread-3347303-1-0.html?mobile=no

Edited by samantas
Link to comment
Share on other sites

Δεν έβαλα πολλές εφαρμογές στο τηλέφωνο αλλά το μέρος που το παρατήρησα περισσότερο ήταν στις ρυθμίσεις του gboard με dark theme. Θα προσπαθήσω φώτο το βράδυ. Είναι περίπου σαν την τρίτη, το πράσινο είναι κυρίως στο πάνω μέρος αλλά όλη η οθόνη είναι σα να έχει στάμπα.

 

Δυστυχώς στις amoled αυτής της κατηγορίας υπάρχει αυτό το θέμα, πρέπει να είσαι και λίγο τυχερός για να σου κάτσει οθόνη χωρίς αυτό το πρόβλημα. :p Στις ναυαρχίδες φυσικά οι κατασκευαστές το λύνουν όσο γίνεται προφανώς. Anyway αν καταφέρεις να βγάλεις φωτογραφίες, δοκίμασε και με τελείως μαύρο φόντο για να φανεί σε ολόκληρη την οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στις amoled αυτής της κατηγορίας υπάρχει αυτό το θέμα, πρέπει να είσαι και λίγο τυχερός για να σου κάτσει οθόνη χωρίς αυτό το πρόβλημα. :p Στις ναυαρχίδες φυσικά οι κατασκευαστές το λύνουν όσο γίνεται προφανώς. Anyway αν καταφέρεις να βγάλεις φωτογραφίες, δοκίμασε και με τελείως μαύρο φόντο για να φανεί σε ολόκληρη την οθόνη.

 

Ειδαμε και στη ναυαρχιδα huawei mate 20 pro. Τα ιδια πρασινισματα ειχαμε και εκει. Και μια και αναφερες για amoled αυτης της κατηγοριας (mid-low range καταλαβα), στο realme 7 pro των 250ευρω που εχω κανενα θεμα.

Και μαλλον με αυτο θα μεινω και δεν θα κανω την μεταβαση σε poco f3, γιατι βλεπω να εχουμε ανακλησεις κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρα τωρα το δικο μου στο discord μια χαρα φαινεται ακομα και σε χαμηλη φωτεινοτητα δεν βλεπω να πρασινιζει καθολου.
Link to comment
Share on other sites

Ειδαμε και στη ναυαρχιδα huawei mate 20 pro. Τα ιδια πρασινισματα ειχαμε και εκει. Και μια και αναφερες για amoled αυτης της κατηγοριας (mid-low range καταλαβα), στο realme 7 pro των 250ευρω που εχω κανενα θεμα.

Και μαλλον με αυτο θα μεινω και δεν θα κανω την μεταβαση σε poco f3, γιατι βλεπω να εχουμε ανακλησεις κτλ...

 

Σε γενικές γραμμες απ'οτι διαβάζω στις ναυαρχιδες τους τα προσέχουν περισσότερο αυτά. Δεν ξέρω αλήθεια τι φάση, μπορει να ειναι και θεμα τύχης :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τσεκαρα τωρα το δικο μου στο discord μια χαρα φαινεται ακομα και σε χαμηλη φωτεινοτητα δεν βλεπω να πρασινιζει καθολου.

 

Νομίζω τότε ότι έχεις το απόλυτο κινητό στα χέρια σου αυτη τη στιγμή :p :p

Γι'αυτό είμαι υπέρ της αγοράς από Ελλάδα και απο κοντινό κατάστημα γενικότερα. Σε περίπτωση που παρατηρώ προβληματική οθόνη να τους το γυρνάω μέχρι να μου κάτσει ενα καλό.. Ή μέχρι να με διαολοστείλουν :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ειδαμε και στη ναυαρχιδα huawei mate 20 pro. Τα ιδια πρασινισματα ειχαμε και εκει. Και μια και αναφερες για amoled αυτης της κατηγοριας (mid-low range καταλαβα), στο realme 7 pro των 250ευρω που εχω κανενα θεμα.

Και μαλλον με αυτο θα μεινω και δεν θα κανω την μεταβαση σε poco f3, γιατι βλεπω να εχουμε ανακλησεις κτλ...

 

Βέβαια στο mate σου καναν αντικατάσταση συσκευής αν το εβλεπες αμέσως, ή οθόνης αν το εβλεπες αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια στο mate σου καναν αντικατάσταση συσκευής αν το εβλεπες αμέσως, ή οθόνης αν το εβλεπες αργότερα.

 

Αν το έβλεπες αμέσως; Έτσι στην ψύχρα το ανοίγεις μες στο μαγαζί, δοκιμάζεις στα καπάκια την οθόνη και αν φανεί κατευθείαν αλλαγή; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...