Jump to content

Poco F3


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το παρήγγειλα και εγώ από το Goboo σήμερα το Ποκο. Έχουν πάρει 2 φίλοι το Νοτε 10 pro και παρέλαβαν κανονικά χωρίς να υπάρξει πρόβλημα με το μαγαζί .

 

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ειναι ευχαριστημενοι απο το pro ?

Ειμαι αναμεσα στο note 10 pro και στο f3

Τι πιστευετε?

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα των αποστολών για Ευρώπη, υπολογίστε κατά τις 6 Απριλίου αφού τότε περίπου θα στοκαρουν όλα τα ευρωπαϊκά ιντερνετικά καταστήματα. Συγκριτικά με το redmi note 10 pro, οι διαφορές εντοπίζονται στις κάμερες, τους επεξεργαστές και στο ότι το poco έχει πλήρης 5G υποστήριξη, με λίγα λόγια όποιος θέλει δυνατές κάμερες και έχει μανία με τις φωτό πάει note 10, όποιος θέλει δυνατά specs σε επεξεργαστη και 5G πάει poco, θεωρώ ότι το πακέτο που προσφέρει το f3 στο σύνολο του είναι πολύ δυνατό και πιστεύω στα 300€ η τιμή του είναι απαιχτη. Edited by tiger30
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα των αποστολών για Ευρώπη, υπολογίστε κατά τις 6 Απριλίου αφού τότε περίπου θα στοκαρουν όλα τα ευρωπαϊκά ιντερνετικά καταστήματα. Συγκριτικά με το redmi note 10 pro, οι διαφορές εντοπίζονται στις κάμερες, τους επεξεργαστές και στο ότι το poco έχει πλήρης 5G υποστήριξη, με λίγα λόγια όποιος θέλει δυνατές κάμερες και έχει μανία με τις φωτό πάει note 10, όποιος θέλει δυνατά specs σε επεξεργαστη και 5G πάει poco, θεωρώ ότι το πακέτο που προσφέρει το f3 στο σύνολο του είναι πολύ δυνατό και θεωρώ στα 300€ η τιμή του είναι απαιχτη.

 

Σχετικά τη κάμερα, κάτσε να δούμε δείγματα πρώτα από το μέσο χρήστη και βλέπουμε. Μπορεί να υστερεί σε λογισμικό το rn10pro και να μην κερδίζει τελικά με τον μεγαλύτερο αισθητηρα. Ήδη βγήκε update για τη κάμερα του poco.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά τη κάμερα, κάτσε να δούμε δείγματα πρώτα από το μέσο χρήστη και βλέπουμε. Μπορεί να υστερεί σε λογισμικό το rn10pro και να μην κερδίζει τελικά με τον μεγαλύτερο αισθητηρα. Ήδη βγήκε update για τη κάμερα του poco.
Κοίτα, ότι θα βελτιωθεί μέχρι ένα σημείο ναι, μην περιμένεις θαύματα από τον επεξεργαστή όσο καλος και να είναι, αν δεν υπάρχει έστω ένα καλό σετ τριπλών καμερών. Εγώ περιμένω ένα επίπεδο φωτό ισάξιο του mi9t pro που αν και χρονικά τοποθετείται τρία χρόνια πίσω στην πράξη ήταν πολύ καλό.
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, ότι θα βελτιωθεί μέχρι ένα σημείο ναι, μην περιμένεις θαύματα από τον επεξεργαστή όσο καλος και να είναι, αν δεν υπάρχει έστω ένα καλό σετ τριπλών καμερών. Εγώ περιμένω ένα επίπεδο φωτό ισάξιο του mi9t pro που αν και χρονικά τοποθετείται τρία χρόνια πίσω στην πράξη ήταν πολύ καλό.

 

Μιλαμε για redmi note... οτι redmi note ειχα παρει ειχε τραγικο λογισμικο στη κάμερα. Το θέμα ειναι κατα πόσο το poco θα εχει πιο προσεγμενο λογισμικο. Που αν κρινω απο τα δειγματα, ειναι αρκετα πιθανο να εχει παρομοιο αποτέλεσμα παρα την διαφορα σε αισθητηρα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δειτε ενα έμμεσο συγκριτικο μεταξύ των δυο συσκευών (δείγματα απο τα reviews του gsmarena)

 

Στο αυτόματο

F3: https://fdn.gsmarena.com/imgroot/reviews/21/poco-f3/camera/gsmarena_204.jpg

RN10pro: https://fdn.gsmarena.com/imgroot/reviews/21/xiaomi-redmi-note-10-pro-4g/camera/gsmarena_104.jpg

 

F3: https://fdn.gsmarena.com/imgroot/reviews/21/poco-f3/camera/gsmarena_203.jpg

RN10pro: https://fdn.gsmarena.com/imgroot/reviews/21/xiaomi-redmi-note-10-pro-4g/camera/gsmarena_103.jpg

 

F3: https://fdn.gsmarena.com/imgroot/reviews/21/poco-f3/camera/gsmarena_206.jpg

RN10pro: https://fdn.gsmarena.com/imgroot/reviews/21/xiaomi-redmi-note-10-pro-4g/camera/gsmarena_106.jpg

 

Να σημειωθεί ότι το poco ειχε γρηγοροτερο κλείστρο, με ότι συνεπάγεται αυτό στην ευκολία λήψης. Πιο συγκεκριμένα ήταν 1/10 του f3 όταν του redmi ήταν 1/7. Και το χειρότερο για το redmi είναι ότι εχει υψηλό iso που ενδέχεται να οδηγήσει τυχόν gcam να βαζει και εκείνη αργό χρόνο κλείστρου.

 

Για περισσότερα δείγματα δείτε τα ιδια τα reviews

https://www.gsmarena.com/poco_f3-review-2248p5.php

https://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_note_10_pro_(max)-review-2232p5.php

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι οι εταιρίες επίτηδες υποβαθμίζουν τις κάμερες των πιο φθηνών μοντέλων για να πηγαίνεις στα πιο ακριβά.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν και ισχύει γενικά αυτό που λες, στη περίπτωση του poco vs redmi έχουμε ένα γνωστό πολυχρησιμοποιημενο αισθητηρα από την εταιρεία με αναπτυγμένο λογισμικό vs έναν νέο.

 

Οπότε το poco τη στιγμή της κυκλοφορίας του θα έχει καλύτερο λογισμικό... Και σιγά μην βελτιώσουν το λογισμικό της κάμερας σε redmi. Όσα χρόνια την ξέρω τη xiaomi, ποτέ δεν την βελτίωσε.

 

Κατά τα άλλα, αν σε νοιάζει κάμερα σε τιμή κάτω των 300, το realme 7 pro δεν έχει αντίπαλο. Σκέψου το poco x3 nfc έχει ίδιο αισθητήρα αλλά το realme είναι χαοτικά καλύτερο τη νύχτα. Και αυτό δείχνει πόση σημασία έχει το λογισμικό.

 

Παρεμπιπτόντως, μια ακόμα διαφορά υπέρ του f3 σε σχέση με redmi είναι ο ήχος στο βίντεο (384kbps vs 96kbps).

Link to comment
Share on other sites

Αν και ισχύει γενικά αυτό που λες, στη περίπτωση του poco vs redmi έχουμε ένα γνωστό πολυχρησιμοποιημενο αισθητηρα από την εταιρεία με αναπτυγμένο λογισμικό vs έναν νέο.

 

 

 

Οπότε το poco τη στιγμή της κυκλοφορίας του θα έχει καλύτερο λογισμικό... Και σιγά μην βελτιώσουν το λογισμικό της κάμερας σε redmi. Όσα χρόνια την ξέρω τη xiaomi, ποτέ δεν την βελτίωσε.

 

 

 

Κατά τα άλλα, αν σε νοιάζει κάμερα σε τιμή κάτω των 300, το realme 7 pro δεν έχει αντίπαλο. Σκέψου το poco x3 nfc έχει ίδιο αισθητήρα αλλά το realme είναι χαοτικά καλύτερο τη νύχτα. Και αυτό δείχνει πόση σημασία έχει το λογισμικό.

 

 

 

Παρεμπιπτόντως, μια ακόμα διαφορά υπέρ του f3 σε σχέση με redmi είναι ο ήχος στο βίντεο (384kbps vs 96kbps).

Δε λέω μόνο για τις συσκευές που βγάζουν αλλά και για αυτές που θα μπορούσαν ν βγάλουν. Πχ ένα poco f3 με 108mp αισθητήρα και καλό λογισμικό . Αλλά θα έκοβε πολλές πωλήσεις από το mi 11

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μετά από επικοινωνία που είχα με το δικό.μας ελληνικό mistore για το πότε θα έρθει στην ελληνική αγορά μου απάντησαν τα παρακάτω::

 

Καλημέρα σας,

 

 

 

Η τελευταία ενημέρωση που έχουμε λάβει είναι πως το Poco F3 θα διατεθεί στην ελληνική αγορά μέσα στο Μάιο.

 

Ακόμα δεν έχουν επισημοποιηθεί η ημερομηνία κυκλοφορίας και η τιμή του.

 

 

 

Ευχαριστώ,

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι οι εταιρίες επίτηδες υποβαθμίζουν τις κάμερες των πιο φθηνών μοντέλων για να πηγαίνεις στα πιο ακριβά.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όλα αυτά συνεπάγονται κόστος το οποίο θα πρέπει να αποτυπωθεί στην τιμή. Κοστίζουν όλα, και το research για το os και ο αισθητήρας της κάμερας και το nfc και το δακτυλικό εντός της οθόνης και το panel (oled με μεγάλα hz κλπ).

 

Πάλι καλά να λέμε που έχουμε τόσο μεγάλη γκάμα να διαλέξουμε ανάλογα με το τι προτιμάμε.

Link to comment
Share on other sites

Δε λέω μόνο για τις συσκευές που βγάζουν αλλά και για αυτές που θα μπορούσαν ν βγάλουν. Πχ ένα poco f3 με 108mp αισθητήρα και καλό λογισμικό . Αλλά θα έκοβε πολλές πωλήσεις από το mi 11

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτο. Ειναι ενας τροπος να κανεις διακριση τιμων. Όλες οι εταιρείες το κανουν.

 

Το τραγικό βεβαια με την xiaomi είναι οτι αντι να βαζει κατώτερους αισθητήρες, βάζει καλούς αισθητήρες τυράκια και κοβει στο λογισμικο...

 

Τέλος πάντων. Ας κυκλοφορήσουν με το καλό να τα δούμε ολα αυτά από πρώτο χέρι και βλέπουμε. Και φυσικά να δούμε πως πάνε με gcam.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , παραγγελία απο Goboo.com και ήρθε σήμερα email οτι το έστειλαν . Αναμένουμε λοιπόν το F3 :D

Τώρα : Xiaomi Poco F3 128GB,Nvidia Shield K1,Ipad Air, Ainol Fire, Ipad 3,Xbox Series S,Xbox 360,Wii U ,3DsXL,Psp,Ps2,Ps1,Spectrum 48k,Amiga 1200,Amiga 1200 Tower 040+PPC

Παλιά : Poco F3 128GB, Samsung S7 Edge,Note 4,Note 3,Samsung tab pro 8.4,Samsung S3,Iphone 4,Nexus 7,Samsung Galaxy tab 10.1,Ainol Aurora II,Yinlips YDPG18,Archos 80 G9 250 Gb, Haipad M7

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα . Πήρα και εγώ tracking number. Υπομονή κάνα 10ημερο μέχρι την παραλαβή!!!

 

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αποτι είδα τρέχει μέσω του AliExpress στα 297€ με κουπόνι, απτον επίσημο πωλητή της Poco. https://a.aliexpress.com/_mPdl09V

Δεν ξέρω βέβαια για πόση ώρα ακόμα.

Edited by tiger30
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν ενδιαφέρεται κανείς θα δώσω το 6 128 που παραγγειλα από goboo επειδή σήμερα παραγγειλα το 255 οποίος θελειςνασ μου στείλει μήνυμα.
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά πόσο έμπιστη είναι η σελίδα goboo που βλέπω να αναφέρετε; είναι σαν το honorbuy ένα πράμα; Edited by aloutosCY
Link to comment
Share on other sites

παιδιά πόσο έμπιστη είναι η σελίδα goboo που βλέπω να αναφέρετε; είναι σαν το honorbuy ένα πράμα;

 

Η xiaomi, στην καμπανια που έκανε για την εκπτωση του early bird, την είχε στους πωλητές της.

Link to comment
Share on other sites

Η xiaomi, στην καμπανια που έκανε για την εκπτωση του early bird, την είχε στους πωλητές της.

Κινεζικη σελιδα ειναι ή Ισπανικη? Γιατι αν δεν κανω λαθος στην Ελλαδα ερχεται απο Ισπανια?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά πόσο έμπιστη είναι η σελίδα goboo που βλέπω να αναφέρετε; είναι σαν το honorbuy ένα πράμα;

Έχει PayPal. Τώρα πόσο τιμά την εγγύηση, δεν έχουμε εμπειρίες προς το παρόν. Αν και στέλνει και από Ευρώπη είναι κινεζικό σάιτ με ότι συνεπάγεται αυτό (δεν καλύπτεσαι από την νομοθεσία της ΕΕ)

Link to comment
Share on other sites

Κινεζικη σελιδα ειναι ή Ισπανικη? Γιατι αν δεν κανω λαθος στην Ελλαδα ερχεται απο Ισπανια?

 

Έχει αποθήκη στην Ισπανία. Οι πωλητές που συνεργάζεται είναι Κινέζοι.

 

Δηλαδή στέλνει από Ισπανία αλλά είναι Κινέζοι οι πωλητές.

 

----- προσθήκη μηνύματος 88 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει PayPal. Τώρα πόσο τιμά την εγγύηση, δεν έχουμε εμπειρίες προς το παρόν. Αν και στέλνει και από Ευρώπη είναι κινεζικό σάιτ με ότι συνεπάγεται αυτό (δεν καλύπτεσαι από την νομοθεσία της ΕΕ)

 

Ούτως ή άλλος δεν έχουμε αντιπροσωπεία της xiaomi εδώ αλλά απλά επίσημο πωλητή (infoquest). Αυτός αναλαμβάνει αποκλειστικά και μόνο τις δικές του εισαγωγές.

Link to comment
Share on other sites

Χθες παρέλαβα από goboo το x3 Pro

 

Για όσους αναρωτιουνται.

 

Πάντα πληρωμή με PayPal. Η αποστολή έγινε με gls μετά παρέδωσε σε acs. Πήρε 7 εργάσιμες για να έρθει στα χέρια μου. Not bad not great.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν ενδιαφέρεται κανείς θα δώσω το 6 128 που παραγγειλα από goboo επειδή σήμερα παραγγειλα το 255 οποίος θελειςνασ μου στείλει μήνυμα.

 

Καλημερα το 128gb το πηρες στα 299€?

Link to comment
Share on other sites

Η αποστολή έγινε με gls μετά παρέδωσε σε acs. Πήρε 7 εργάσιμες για να έρθει στα χέρια μου. Not bad not great.
Καλορίζικο.

Αυτά να τα βλέπουν οι δικοί μας.

Από έξω έκανε 7 εργάσιμες και σε εμένα στην ίδια πόλη από Καλαμαριά σε Συκιές έκανε 6 εργάσιμες.

 

 

 

POCO F1

Link to comment
Share on other sites

Χθες παρέλαβα από goboo το x3 Pro

 

Για όσους αναρωτιουνται.

 

Πάντα πληρωμή με PayPal. Η αποστολή έγινε με gls μετά παρέδωσε σε acs. Πήρε 7 εργάσιμες για να έρθει στα χέρια μου. Not bad not great.

Όλο το φόρουμ περιμένει εντυπώσεις.

Προσωπικά η απόδοση της φωτογραφικής με προβληματίζει και μόνο, σε όλα τα άλλα είναι σούπερ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...