Jump to content

Poco X3 Pro


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα φίλοι μου, άλλη μια απορία έχω .
Όταν στο YouTube επιλέγω βίντεο 4k αισθητά η οθόνη κιτρινίζει. Μόλις αλλάξω βίντεο ή επιστρέψω σε προηγούμενο μενού- εφαρμογή επανέρχεται.
Είναι πρόβλημα ή φυσιολογικό; Υπάρχει λύση;
Προφανώς είναι και hdr το βίντεο.
Λογικό είναι.
Ψάξε για "youtube hdr yellow tint" στη Google και διάβασε γιατί.

Στάλθηκε από το M2101K7BNY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, conan1 said:

Προφανώς είναι και hdr το βίντεο.
Λογικό είναι.
Ψάξε για "youtube hdr yellow tint" στη Google και διάβασε γιατί.

Στάλθηκε από το M2101K7BNY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Έψαξα και κάτι ψιλοδιάβασα, στα αγγλικά πάντα, αλλά δεν κατάλαβα αν είναι πρόβλημα ή απλά λειτουργία.Γι' αυτό και ρώτησα εδώ. 

Οπότε δεν είναι κάποιο πρόβλημα,απλά έτσι το έχουν προγραμματιστεί. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Όταν έχει hdr περιεχόμενο, λειτουργεί έτσι. Δεν είναι πρόβλημα.

Στάλθηκε από το M2101K7BNY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι, η εργοστασιακή ζελατίνα που έχει προσφέρει ασφάλεια στην οθόνη ή είναι μόνο και μόνο για να παραδοθεί η συσκευή αγρατζούνιστη;

Να την αφαιρέσω και να τοποθετήσω tempered glass όπως κάνω συνήθως στις συσκευές μου; 

Τί προτείνετε για την μέγιστη δυνατή ασφάλεια; ( Όσο γίνεται βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, lokar said:

Καλησπέρα και πάλι, η εργοστασιακή ζελατίνα που έχει προσφέρει ασφάλεια στην οθόνη ή είναι μόνο και μόνο για να παραδοθεί η συσκευή αγρατζούνιστη;

Να την αφαιρέσω και να τοποθετήσω tempered glass όπως κάνω συνήθως στις συσκευές μου; 

Τί προτείνετε για την μέγιστη δυνατή ασφάλεια; ( Όσο γίνεται βέβαια)

Εννοείται tempered glass!

Η μεμβράνη είναι μόνο για γρατζουνιες όχι για πέσιμο.

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, memostrikas said:

Εννοείται tempered glass!

Η μεμβράνη είναι μόνο για γρατζουνιες όχι για πέσιμο.

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ αλλά είπα να ρωτήσω καλού κακού.

Από εταιρεία ποιό να προτιμήσω ώστε να μην το κλωτσήσει η  θήκη Spigen που έχω;

Ερώτηση bonus: Εάν φορτίζω τη συσκευή με ένα πιο αργό φορτιστή θα είναι καλύτερο για την ζωή της μπαταρίας; Ο φορτιστής της συσκευασίας με "τρομάζει" με την turbo φόρτιση...

Edited by lokar
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
11 ώρες πριν, lokar said:

Από εταιρεία ποιό να προτιμήσω ώστε να μην το κλωτσήσει η  θήκη Spigen που έχω;

Από την ίδια... Spigen.

11 ώρες πριν, lokar said:

Εάν φορτίζω τη συσκευή με ένα πιο αργό φορτιστή θα είναι καλύτερο για την ζωή της μπαταρίας; Ο φορτιστής της συσκευασίας με "τρομάζει" με την turbo φόρτιση...

Ναι, ο αργός φορτιστής είναι προτιμότερος για τη μακροχρόνια απόδοση της μπαταρίας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, lokar said:

Καλησπέρα και πάλι, η εργοστασιακή ζελατίνα που έχει προσφέρει ασφάλεια στην οθόνη ή είναι μόνο και μόνο για να παραδοθεί η συσκευή αγρατζούνιστη;

Να την αφαιρέσω και να τοποθετήσω tempered glass όπως κάνω συνήθως στις συσκευές μου; 

Τί προτείνετε για την μέγιστη δυνατή ασφάλεια; ( Όσο γίνεται βέβαια)

Καμία ζελατίνα και κανένα γυαλί δεν δίνει 100% προστασία. Μια χαρά είναι και η ζελατίνα, κυρίως η αίσθηση είναι χειρότερη από το γυαλί. Η πιο σημαντική παράμετρος της προστασίας είναι το πάχος, και για το ίδιο πάχος το πλαστικό είναι πιο ανθεκτικό από γυαλί. Απλά τα τζάμια είναι πιο χοντρά.

Η ταχύτητα φόρτισης είναι ισορροπία μεταξύ ευκολίας και μακροβιότητας. Εάν δεν χρειάζεσαι τη γρήγορη φόρτιση, μπορείς να κάνεις τη μπαταρία να κρατήσει λίγο παραπάνω, φορτίζοντας πιο αργά. Πάντως τον πρώτο ενάμιση χρόνο δεν αναμένεται να δεις αισθητή διαφορά στη μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, athanaso77 said:

Από την ίδια... Spigen.

Ναι, ο αργός φορτιστής είναι προτιμότερος για τη μακροχρόνια απόδοση της μπαταρίας.

Ευχαριστώ πολύ.

 

52 minutes ago, minast said:

Καμία ζελατίνα και κανένα γυαλί δεν δίνει 100% προστασία. Μια χαρά είναι και η ζελατίνα, κυρίως η αίσθηση είναι χειρότερη από το γυαλί. Η πιο σημαντική παράμετρος της προστασίας είναι το πάχος, και για το ίδιο πάχος το πλαστικό είναι πιο ανθεκτικό από γυαλί. Απλά τα τζάμια είναι πιο χοντρά.

Η ταχύτητα φόρτισης είναι ισορροπία μεταξύ ευκολίας και μακροβιότητας. Εάν δεν χρειάζεσαι τη γρήγορη φόρτιση, μπορείς να κάνεις τη μπαταρία να κρατήσει λίγο παραπάνω, φορτίζοντας πιο αργά. Πάντως τον πρώτο ενάμιση χρόνο δεν αναμένεται να δεις αισθητή διαφορά στη μπαταρία.

Ευχαριστώ ομοίως. Γενικά τις συσκευές μου τις κρατάω τουλάχιστον 2,5 χρόνια οπότε τις προσέχω στο μέγιστο που μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
52 minutes ago, minast said:

Καμία ζελατίνα και κανένα γυαλί δεν δίνει 100% προστασία.

Σωστό, αλλά αν κάποιος θέλει τη μέγιστη δυνατή προστασία, εννοείται ότι το tempered glass σε μια πτώση θα προστατέψει περισσότερο από μια απλή ζελατίνα που στην ουσία προστατεύει μόνο από γρατσουνιές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια ερώτηση αγαπητοί μου, το ότι στα μηνύματα κάποιοι χαρακτήρες απεικονίζονται σαν διάφορα σύμβολα πώς διορθώνεται; Έχω ενεργοποιήσει τη χρήση απλών χαρακτήρων στις ρυθμίσεις.

Επίσης όλοι οι χαρακτήρες είναι με κεφαλαία γράμματα. Έτσι βέβαια ήταν και στο redmi note 7 που είχα πριν.

* Επίσης ο ήχος κατά την λήψη μηνύματος είναι πολύ χαμηλός. Την ένταση την έχω στο φουλ. Έχει άλλου ρυθμίσεις έντασης ήχων ειδοποιήσεων;

Την κατανόησή σας για τις απανωτές ερωτήσεις...

Edited by lokar
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Έχει έρθει σε κανένα η καινούργια miui13?

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει βγει ακόμα. Είναι να βγει αυτές τις μέρες (η Global MI edition προς το παρόν, όχι η Global EU).

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δοκίμασα τις gcam της σελίδας 15 και η αλήθεια είναι ότι βγάζουν πολύ ωραίο αποτέλεσμα στις φωτογραφίες.

Στην μαμά εφαρμογή κάμερας ποιές είναι οι καλύτερες ρυθμίσεις για βίντεο; ( Ανάλυση, fps, εξάλειψη τρέμουλου, σταθερότητα και κωδικοποιητής)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, στις πόσες ώρες πρέπει να μας βγάζει η οθόνη για να είμαστε καλά;

Με μέτρια χρήση απο το 90% στο 30% μου βγάζει γύρω στις 6 ώρες.

Είναι καλά;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εγώ από 100-0 φουλ χρήση βγάζω 8 και κάτι ώρες screen time με 120Hz.

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, georgeavl3 said:

Ναι, εγώ από 100-0 φουλ χρήση βγάζω 8 και κάτι ώρες screen time με 120Hz.

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Να υποθέσω, η χρήση που κάνεις είναι κλήσεις, viber κτλπ χωρίς παιχνίδια;

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζω καθόλου παιχνίδια, η χρήση είναι social media, τηλέφωνο, YouTube, Netflix. Είμαι πάντα σε WiFi (παίζει και αυτό το ρόλο του)

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,
Έχω αγοράσει την συγκεκριμένη συσκευή για μέλος της οικογένειας μου και θα χρειαστεί αντικατάσταση το καλώδιο του φορτιστή μιας και το μάσησε ο σκύλος μας.
Ποιό προτείνετε να αγοράσω προκειμένου να γίνεται η φόρτιση όπως και με το αυθεντικό καλώδιο;

Στάλθηκε από το SM-F916B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,
Έχω αγοράσει την συγκεκριμένη συσκευή για μέλος της οικογένειας μου και θα χρειαστεί αντικατάσταση το καλώδιο του φορτιστή μιας και το μάσησε ο σκύλος μας.
Ποιό προτείνετε να αγοράσω προκειμένου να γίνεται η φόρτιση όπως και με το αυθεντικό καλώδιο;

Στάλθηκε από το SM-F916B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


https://www.skroutz.gr/s/16386412/Xiaomi-Regular-USB-2-0-Cable-USB-C-male-USB-A-male-%CE%9B%CE%B5%CF%85%CE%BA%CF%8C-1m-SJV4102TY.html

Νομίζω πως αυτό κάνει.
Link to comment
Share on other sites

Για αγορά φόρτιση αυτοκινήτου για την συσκευή μας τι πρέπει να προσέξουμε; Κάνουν όλοι ή θέλει συγκεκριμένα amber watt κτλπ , επειδή δεν γνωρίζω.

Κάτι ακόμα για να αφήσω στην άκρη τον 33άρη φορτιστή της συσκευασίας έτσι ώστε θεωρητικά να επεκτείνω την διάρκεια ζωής της μπαταρίας ποιόν να επιλέξω; Πόσα watt;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, lokar said:

Για αγορά φόρτιση αυτοκινήτου για την συσκευή μας τι πρέπει να προσέξουμε; Κάνουν όλοι ή θέλει συγκεκριμένα amber watt κτλπ , επειδή δεν γνωρίζω.

Κάτι ακόμα για να αφήσω στην άκρη τον 33άρη φορτιστή της συσκευασίας έτσι ώστε θεωρητικά να επεκτείνω την διάρκεια ζωής της μπαταρίας ποιόν να επιλέξω; Πόσα watt;

1 Να είναι τουλάχιστον 2Α.

2 και 18w είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, memostrikas said:

1 Να είναι τουλάχιστον 2Α.

2 και 18w είναι καλά.

Καλημέρα, εάν χρησιμοποιήσω κάποιον φορτιστή 10w, πέρα από το ότι θα καθυστερεί αρκετά η φόρτιση, θα δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Δεν υπάρχει θέμα. Έχω τέτοιον στη δουλειά και τον "γρήγορο" στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, lokar said:

Καλημέρα, εάν χρησιμοποιήσω κάποιον φορτιστή 10w, πέρα από το ότι θα καθυστερεί αρκετά η φόρτιση, θα δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα;

Χρησιμοποίησε τον άφοβα!

Είμαι πάντα υπέρ της αργής φόρτισης, διότι αποδεδειγμένα (στα δικά μου κινητά)  πιστεύω πώς γίνεται καλύτερη φόρτιση και ως εκ τούτου δεν χαλάει και γρήγορα η μπαταρία! Τον φορτιστή τον δικό του τον χρησιμοποιώ μόνο οταν είναι πάτος η μπαταρία και βιάζομαι.

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...