Jump to content

Poco X3 Pro


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

12 ώρες πριν, anadrasi said:

Καλέ μου Πάνο έψαξα σε ιστοσελίδες της xiaomi ελπίζοντας ότι θα βρω κάτι πιο λεπτομερές. Σε ευχαριστώ πολύ για την παράθεση του συνδέσμου...

Chios έπρεπε να είχα γράψει μερικές αναρτήσεις παραπάνω, αλλά (λόγω αφηρημάδας;) μου βγήκε Πάνος...

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, minast said:

Το προστατευτικό οθόνης με το οποίο έρχεται είναι πλαστική μεμβράνη. Δεν σπάει, αλλά χαράσσεται πιο εύκολα από τζάμι και έχει λίγο χειρότερη αίσθηση αφής από τζάμι. Εάν η προστασία είναι η βασική σου προτεραιότητα, είναι εξαιρετικό.

Καλημέρα Minast (και όλοι οι άλλοι), σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Εάν κατάλαβα καλά αυτό που λές: Εάν μου πέσει και χτυπήσει σε πετρούλες/χαλίκια (ζω σε περιοχή με πολύ πέτρα...) μια χαρά θα προστατεύσει από τη σύγκρουση αλλά θα γρατσουνιστεί/χαραχθεί εύκολα - όπως και αν το έχω στην τσέπη με κλειδιά και κέρματα...

Ως προς "λίγο χειρότερη αίσθηση αφής από τζάμι" δεν με προβλημάτισε καθόλου η αφή, ίσως επειδή δεν είχα την ευκαιρία να νιώσω πως είναι με τζάμι ή/και με τίποτα.

Καλές συνέχειες!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, anadrasi said:

Καλημέρα Minast (και όλοι οι άλλοι), σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Εάν κατάλαβα καλά αυτό που λές: Εάν μου πέσει και χτυπήσει σε πετρούλες/χαλίκια (ζω σε περιοχή με πολύ πέτρα...) μια χαρά θα προστατεύσει από τη σύγκρουση αλλά θα γρατσουνιστεί/χαραχθεί εύκολα - όπως και αν το έχω στην τσέπη με κλειδιά και κέρματα...

Ως προς "λίγο χειρότερη αίσθηση αφής από τζάμι" δεν με προβλημάτισε καθόλου η αφή, ίσως επειδή δεν είχα την ευκαιρία να νιώσω πως είναι με τζάμι ή/και με τίποτα.

Καλές συνέχειες!

Σε ποια περιοχή μένεις κ έχει τόσο πέτρα; 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, challenge143 said:

Σε ποια περιοχή μένεις κ έχει τόσο πέτρα; 

Πετρούπολη... lol

Άι Λαυρέντη μεριά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω το εξής θέμα:

Στις ειδοποιήσεις των social viber, messenger, yahoo, Instagram κτλ  οταν μου στέλνουν μήνυμα μου βάφει ο ήχος των ειδοποιήσεων του τηλεφώνου που έχω ορίσει (έχω βάλει τις φούσκες) με αποτέλεσμα να μη ξέρω από ποια εφαρμογή είναι η ειδοποίηση. 

Πήγα μια μια ξεχωριστά τις εφαρμογές και όλες έχουν προεπιλογή να βαράει ο ήχος του συστήματος και εάν θέλω να το αλλάξω μου βγάζει την λίστα των ήχων να επιλέξω και φυσικά μέσα σε αυτούς δεν υπάρχει πχ του viber messenger κτλ. 

Με τα 1000 ζόρια κατάφερα να αλλάξω του messenger αλλά σε όλα τα άλλα τπτ. 

Καμία λύση; 

Edited by vtag
Link to comment
Share on other sites

On 9/10/2021 at 10:08 ΠΜ, loypis said:

καλημερα

δεν εχει ¨διακοπτη" που να παραμενει η οθονη παντα ανοιχτη?

Ρυθμίσεις/οθόνη κλειδώματος/αδράνεια, και το έχεις διάρκεια στο ποτέ. 

32 minutes ago, vtag said:

Καλησπέρα έχω τκ εξής θέμα:

Στις ειδοποιήσεις των social viber, messenger, yahoo, Instagram κτλ  οταν μου στελνουν μήνυμα μου βάφει ο ήχος των ειδοποιήσεων του τηλεφώνου που έχω ορίσει (έχω βάλει τις φούσκες) με αποτέλεσμα να μη ξέρω από ποια εφαρμογή είναι η ειδοποίηση. 

Πήγα μια μια ξεχωριστά τις εφαρμογές και όλες έχουν προεπιλογή να βαράει ο ήχος του συστήματος και εάν θέλω να το αλλάξω μου βγάζει την λίστα των ήχων να επιλέξω και φυσικά μέσα σε αυτούς δεν υπάρχει πχ του viber messenger κτλ. 

Με τα 1000 ζόρια κατάφερα να αλλάξω του messenger αλλά σε όλα τα άλλα τπτ. 

Καμία λύση; 

Ορισε ήχο ειδοποιήσεων συστήματος εκεί που επιλεγεις τους ήχους, την επιλογή κανένα, και μετά μέσα από κάθε εφαρμογή βάζεις αυτόν που θες!

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, greg2310 said:

Παιδια απο πεσιμο μονο τα τζαμακι ισως σε σωσει ..η ζελατινα οχι

Η ζελατίνα είναι πολύ πιο ανθεκτική από το τζάμι.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
33 minutes ago, minast said:

Η ζελατίνα είναι πολύ πιο ανθεκτική από το τζάμι.

Το θέμα δεν είναι ποιο από τα δυο είναι πιο ανθεκτικό, αλλά ποιο κάνει καλύτερα τη δουλειά του, δηλαδή να προστατέψει καλύτερα την οθόνη της συσκευής. Και σε αυτό το ερώτημα, εννοείται ότι το tempered glass είναι ξεκάθαρα νικητής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, memostrikas said:

Ρυθμίσεις/οθόνη κλειδώματος/αδράνεια, και το έχεις διάρκεια στο ποτέ. 

Ορισε ήχο ειδοποιήσεων συστήματος εκεί που επιλεγεις τους ήχους, την επιλογή κανένα, και μετά μέσα από κάθε εφαρμογή βάζεις αυτόν που θες!

Το θέμα είναι που θα βρω τους εργοστασιακούς κάθε εφαρμογής; 

πχ τον κλασικό του  viber κτλ 

Edited by vtag
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, vtag said:

Το θέμα είναι που θα βρω τους εργοστασιακούς κάθε εφαρμογής; 

πχ τον κλασικό του  viber κτλ 

Μέσα απο την κάθε εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, athanaso77 said:

Το θέμα δεν είναι ποιο από τα δυο είναι πιο ανθεκτικό, αλλά ποιο κάνει καλύτερα τη δουλειά του, δηλαδή να προστατέψει καλύτερα την οθόνη της συσκευής. Και σε αυτό το ερώτημα, εννοείται ότι το tempered glass είναι ξεκάθαρα νικητής.

Καλημέρα athansso και όλοι οι άλλοι,

έχω διάφορες απορίες επάνω στο θέμα 'προστασία οθόνης για το poco x3 μας'... Η πρώτη είναι εάν είναι όντως amoled ή όχι και, εάν ναι, χρειάζεται επιπλέον προστασία ή όχι;

Η δεύτερη είναι: Τι είδους και ποιου βαθμού προστασία προσφέρουν α) τα tempered glass, β) οι ζελατίνες και οι μεμβράνες.

Η τρίτη και καλύτερη: ποιο tempered glass συνιστάτε ως καλύτερο (προστασία, πλήρη κάλυψη οθόνης, 'συνεργασία' με θήκη, κλπ);

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές και γνώμες σας!

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, athanaso77 said:

Το θέμα δεν είναι ποιο από τα δυο είναι πιο ανθεκτικό, αλλά ποιο κάνει καλύτερα τη δουλειά του, δηλαδή να προστατέψει καλύτερα την οθόνη της συσκευής. Και σε αυτό το ερώτημα, εννοείται ότι το tempered glass είναι ξεκάθαρα νικητής.

Δεν καταλαβαίνω πως είναι ξεκάθαρα νικητής. Από γρατζουνιές προστατεύουν και τα δύο εξίσου, αν και η μεμβράνη χαράσσεται η ίδια πιο εύκολα.

Από θραύση, μία πλαστική μεμβράνη προστατεύει εν γένει καλύτερα από tempered glass, αλλά εξαρτάται με τι παραδοχές κάνεις τη σύγκριση. Εάν συγκρίνεις πλαστική μεμβράνη 0.1mm με γυαλί 0.5mm, προφανώς δεν είναι ισότιμη σύγκριση.

Από την άλλη, η αίσθηση του γυαλιού είναι καλύτερη από της μεμβράνης.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 hour ago, anadrasi said:

Καλημέρα athansso και όλοι οι άλλοι,

έχω διάφορες απορίες επάνω στο θέμα 'προστασία οθόνης για το poco x3 μας'... Η πρώτη είναι εάν είναι όντως amoled ή όχι και, εάν ναι, χρειάζεται επιπλέον προστασία ή όχι;

Η δεύτερη είναι: Τι είδους και ποιου βαθμού προστασία προσφέρουν α) τα tempered glass, β) οι ζελατίνες και οι μεμβράνες.

Η τρίτη και καλύτερη: ποιο tempered glass συνιστάτε ως καλύτερο (προστασία, πλήρη κάλυψη οθόνης, 'συνεργασία' με θήκη, κλπ);

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές και γνώμες σας!

Δεν έχει amoled οθόνη το X3 Pro. Προστασία στην οθόνη όλα χρειάζονται από τη στιγμή που όλες οι οθόνες γρατσουνίζονται ή/και σπάνε. Τώρα υπάρχει κόσμος που δεν θέλει να χάνει την αίσθηση της οθόνης και δεν βάζει τίποτα με ότι ρίσκο αυτό συνεπάγεται. Έχει να κάνει με τις προτεραιότητες του καθενός.

Τα καλά επώνυμα tempered glass της αγοράς φτάνουν 9Η σκληρότητα, κάτι που δεν πλησιάζει καν η οποιαδήποτε ζελατίνα για ευνόητους λόγους.

Προτίμησε κάποιο επώνυμο όπως της Nillkin, θα το βρεις αν θυμάμαι καλά και στο best price.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα μας τρελάνει η xiaomi , έχει τρεις μέρες να κάνει ghosting . Έγιναν update κάποιες εφαρμογές συστήματος και ίσως να έπαιξε ρόλο αυτό . Λεω εγώ τωρα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα minast και athansso77,

Σας ευχαριστώ πολύ για την πολύ χρήσιμη συζήτηση!

Έχοντας ήδη μια καταπληκτική (κατά τη γνώμη μου) θήκη της Wozinsky (https://www.skroutz.gr/s/30528716/Wozinsky-Kickstand-Flexible-Back-Cover-Σιλικόνης-Κίτρινο-Poco-X3-NFC-X3-Pro.html ) που δίνει πολύ ωραία αίσθηση στο κράτημα και καλή προστασία στους φακούς, παρήγγειλα τα εξής 2 για συνέχεια: α) Tempered Glass για την Camera της Wozinsky (https://www.skroutz.gr/s/27099730/Wozinsky-Camera-Tempered-Glass-Xiaomi-Poco-X3-NFC.html ) και β) 9D Full Face Tempered Glass της Dux Ducis που, κατά τα λεγόμενα του ανιψιού μου καλύπτει πλήρως χωρίς κενά, κάθεται καλά μέσα στην θήκη (Case Friendly).

Με το που θα τα παραλάβω, θα σας ενημερώσω αν όντως ταιριάξανε καλά. Καλό Σ/Κο σε όλους...

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, bruno1977 said:

Θα μας τρελάνει η xiaomi , έχει τρεις μέρες να κάνει ghosting . Έγιναν update κάποιες εφαρμογές συστήματος και ίσως να έπαιξε ρόλο αυτό . Λεω εγώ τωρα

Κι εμένα το ίδιο.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το συρτάρι εφαρμογών που μου σπάει τα νεύρα δεν απενεργοποιείται;;

Μπήκα στις ρυθμίσεις αλλά δεν μου δίνει την επιλογή να το κλείσω... 😞

Link to comment
Share on other sites

On 14/10/2021 at 7:54 ΜΜ, memostrikas said:

Ρυθμίσεις/οθόνη κλειδώματος/αδράνεια, και το έχεις διάρκεια στο ποτέ. 

Ορισε ήχο ειδοποιήσεων συστήματος εκεί που επιλεγεις τους ήχους, την επιλογή κανένα, και μετά μέσα από κάθε εφαρμογή βάζεις αυτόν που θες!

σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση,αυτο το ηξερα ,ελεγα μηπως υπαρχει καποια συντομευση σε διακοπτη μαζι με τους αλλους που υπαρχουν οταν κανεις κυλιση απο πανω προς τα κατω στην αρχικη οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η αναβάθμιση MIUI 12.5.5 Global (όχι EEA) ως Stable Beta για τη συσκευή μας... Την πέρασα αλλά δεν βλέπω κάτι καινούριο, μόνο το Security Patch αναβαθμίστηκε. Κατά τα άλλα όλα καλά (δεν έχω και δεν είχα θέμα με Ghost Touch).

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς κατεβάσαμε eu. Ελπίζω να λύθηκε το θέμα με το ghost . Αλλοι λένε ότι είναι  hardware άλλοι  software.. Η αλήθεια είναι ότι τις τελευταίες μέρες δεν το πολύ κάνει . Ίσως να διορθώθηκε με το update αν τελικά είναι software . 12.5.3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...