Jump to content

Redmi Note 10 / Pro


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

12 ώρες πριν, Nick_minos said:

Kοιτα και το επομενο μοντελο το 11 Pro...Νομιζω οι διαφορές στην τιμη δεν θα ειναι μεγαλες,αλλά θα παρεις μια εξτρα αναβαθμιση παραπανω.Το 10αρι τερματισε τις μεγαλες αναβαθμισεις,απο εδω και περα θα παιρνει μονο Security patches

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, Nick_minos said:

Καλύτερη αυτονομία στην αναμονή...Περνα την άφοβα

επιβεβαιώνω η μπαταρια εχει βελτιωση ! 

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση έχει αλλάξει το θέμα στο κινητό σε άλλο χρώμα, πχ στα μηνύματα και ψάχνω να βρω πως αλλάζει η προεπιλογή συστήματος. Έχει σκούρο θέμα, ανοικτό θέμα και προεπιλογή συστήματος

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, μετά την τελευταία αναβάθμιση και σε μένα δημιουργεί προβλήματα.

Πότε χάνεται το σκούρο θέμα και το βάζω χειροκίνητα, μου αλλάζει ρυθμίσεις, μερικές φορές η μπαταρία κατεβαίνει απότομα χωρίς λόγο, καλύτερα να κάνει από εδώ και πέρα μόνο ενημερώσεις ασφαλείας να μην έχουμε άλλα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προσπαθώ εδώ και μέρες να αγοράσω αποθηκευτικό χώρο στο xiaomi cloud, διότι δεν επαρκεί πλέον για αντίγραφα Ασφαλείας.

Όταν πατάω να κάνω αναβάθμιση σε πακέτο ετήσιο μου βγάζει συνεχώς το μήνυμα : παρουσιάστηκε σφάλμα διακομιστή.

Ξέρει κανένας πως μπορούμε να αγοράσουμε χώρο;

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε note 10 το απλό, μετά από δύο χρόνια, η μπαταρία ξαφνικά, μέσα σε μία βδομάδα, άρχισε να δείχνει έντονα σημεία κόπωσης... Σήμερα μέσα σε 3 ώρες, με μόνη χρήση μερικά τηλεφωνήματα, έπεσε από το 100% στο 53%... 

Πριν προβώ σε αλλαγή μπαταρίας, υπάρχει κάτι να κοιτάξω; Κάτι που μπορεί να τρώει την μπαταρία και να μην φαίνεται; 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, harrisxan said:

Σε note 10 το απλό, μετά από δύο χρόνια, η μπαταρία ξαφνικά, μέσα σε μία βδομάδα, άρχισε να δείχνει έντονα σημεία κόπωσης... Σήμερα μέσα σε 3 ώρες, με μόνη χρήση μερικά τηλεφωνήματα, έπεσε από το 100% στο 53%... 

Πριν προβώ σε αλλαγή μπαταρίας, υπάρχει κάτι να κοιτάξω; Κάτι που μπορεί να τρώει την μπαταρία και να μην φαίνεται; 

Κάποια αλλαγή την τελευταία εβδομάδα σε ρυθμίσεις? Κάποια εφαρμογή? 

Αλλιώς πριν την αλλαγή μπαταρίας, μια επαναφορά εφόσον πάρεις backup.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, conan1 said:

Κάποια αλλαγή την τελευταία εβδομάδα σε ρυθμίσεις? Κάποια εφαρμογή? 

Αλλιώς πριν την αλλαγή μπαταρίας, μια επαναφορά εφόσον πάρεις backup.

Επαναφορά έκανα πριν 3 βδομάδες γιατί είχα κολλήσει τον γνωστό ιό που λέγεται θηρευτής. 

Αυτό που παρατήρησα είναι πως ίσως φταίει ένας παλιός φορτιστής που χρησιμοποιώ. Μήπως δεν την φορτίζει σωστά. Θα δοκιμάσω μερικές μέρες με τον δικό μου να δω τι γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, harrisxan said:

Επαναφορά έκανα πριν 3 βδομάδες γιατί είχα κολλήσει τον γνωστό ιό που λέγεται θηρευτής. 

Αυτό που παρατήρησα είναι πως ίσως φταίει ένας παλιός φορτιστής που χρησιμοποιώ. Μήπως δεν την φορτίζει σωστά. Θα δοκιμάσω μερικές μέρες με τον δικό μου να δω τι γίνεται!

πιστεύω ότι κατά 80% είναι το θέμα φορτιστή. Και εγώ έκλεισα 2 χρόνια με το 10pro  και βγάζω μέρα άνετα ,με κλήσεις, μειλ και ιντερνετ..

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2023 at 3:38 ΜΜ, harrisxan said:

Σε note 10 το απλό, μετά από δύο χρόνια, η μπαταρία ξαφνικά, μέσα σε μία βδομάδα, άρχισε να δείχνει έντονα σημεία κόπωσης... Σήμερα μέσα σε 3 ώρες, με μόνη χρήση μερικά τηλεφωνήματα, έπεσε από το 100% στο 53%... 

Πριν προβώ σε αλλαγή μπαταρίας, υπάρχει κάτι να κοιτάξω; Κάτι που μπορεί να τρώει την μπαταρία και να μην φαίνεται; 

Μου το έκανε κ εμένα, ένα πρωί βρέθηκε στο 50%, χωρίς ιδιαίτερη χρήση....την επόμενη μέρα δούλευε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Νέο τηλέφωνο, redmi note 11 pro 5g.....

Κριτική σε σχέση με το 10 παρόμοιες οθόνες, ήχος,10 γραμμάρια πιο βαρύ το 11 κ το νοιώθεις, ίδιες φωτογραφίες τη νύχτα, ελαφρά καλύτερο το 10 την ημέρα.Το 11 έχει θέση για 2 sim,η 1 sim k sd.

Ο επεξεργαστής στο 10, είναι πολύ γρήγορος,τουρμπατος, μου έτρωγε όλη την μπαταρία σε 4,5 ώρες οθόνη, όταν ήταν καινούριο.στο 11,πιο ήρεμος ο επεξεργαστής, τρώει την μπαταρία σε 7 ώρες περίπου οθόνη.... και φορτίζει σε 45 λεπτά,πιο γρήγορα.

Σαν γενικό στήσιμο προτιμώ το 11 pro 5g,6/128, αγορά στα 235 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα το εξής περίεργο και προσπαθώ να το εξηγήσω. Έχω πάρει αυτό το κινητό στην κόρη μου και έχει ψιλοδιαλυθεί το καλώδιο  του φορτιστή του. Αγοράζω ένα καλώδιο της Baseus και παρατηρώ ότι όταν φορτίζει με αυτό στην οθόνη το ποσοστό φόρτισης είναι χωρίς δεκαδικά ψηφία ενώ με το δικό του καλώδιο όταν δουλεύει βγάζει και δεκαδικά ψηφία. Η φόρτιση γίνεται με τον δικό του φορτιστή. Έχει να κάνει με την ποιότητα του καλωδίου ή κάτι άλλο; Συμβαίνει πάντα....

IMG_20230412_182058349.jpg

IMG_20230412_182214709~2.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, iron_dk said:

Παρατήρησα το εξής περίεργο και προσπαθώ να το εξηγήσω. Έχω πάρει αυτό το κινητό στην κόρη μου και έχει ψιλοδιαλυθεί το καλώδιο  του φορτιστή του. Αγοράζω ένα καλώδιο της Baseus και παρατηρώ ότι όταν φορτίζει με αυτό στην οθόνη το ποσοστό φόρτισης είναι χωρίς δεκαδικά ψηφία ενώ με το δικό του καλώδιο όταν δουλεύει βγάζει και δεκαδικά ψηφία. Η φόρτιση γίνεται με τον δικό του φορτιστή. Έχει να κάνει με την ποιότητα του καλωδίου ή κάτι άλλο; Συμβαίνει πάντα....

IMG_20230412_182058349.jpg

IMG_20230412_182214709~2.jpg

Δεν υπάρχει πρόβλημα.

Το δικό του καλώδιο είναι φτιαγμένο έτσι (νομίζω έχει μια έξτρα επαφή), ώστε να βγάζει τα δεκαδικά που λές. 

Λογικά ο χρόνος που χρειάζεται θα είναι περίπου ο ίδιος, αν υποστηρίζει το καλώδιο γρήγορη φόρτιση.

 

Edited by conan1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, iron_dk said:

Παρατήρησα το εξής περίεργο και προσπαθώ να το εξηγήσω. Έχω πάρει αυτό το κινητό στην κόρη μου και έχει ψιλοδιαλυθεί το καλώδιο  του φορτιστή του. Αγοράζω ένα καλώδιο της Baseus και παρατηρώ ότι όταν φορτίζει με αυτό στην οθόνη το ποσοστό φόρτισης είναι χωρίς δεκαδικά ψηφία ενώ με το δικό του καλώδιο όταν δουλεύει βγάζει και δεκαδικά ψηφία. Η φόρτιση γίνεται με τον δικό του φορτιστή. Έχει να κάνει με την ποιότητα του καλωδίου ή κάτι άλλο; Συμβαίνει πάντα....

Το δικό του καλώδιο έχει δικό του τσιπάκι που το διαβάζει το κινητό, συνεργάζονται τα λογισμικά του κινητού, του καλωδίου και του φορτιστή και σου δείχνουν αυτό με τα δεκαδικά. Της baseus ΔΕΝ έχει τσιπάκι. Αν είναι καλό το καλώδιο της Baseus θα κάνει όντως turbo charging, ανεξάρτητα αν σου δείχνει τα δεκαδικά ή όχι. Ξαναλέω είναι θέμα συδυασμού hardware/software. 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, harrisxan said:

Το δικό του καλώδιο έχει δικό του τσιπάκι που το διαβάζει το κινητό, συνεργάζονται τα λογισμικά του κινητού, του καλωδίου και του φορτιστή και σου δείχνουν αυτό με τα δεκαδικά. Της baseus ΔΕΝ έχει τσιπάκι. Αν είναι καλό το καλώδιο της Baseus θα κάνει όντως turbo charging, ανεξάρτητα αν σου δείχνει τα δεκαδικά ή όχι. Ξαναλέω είναι θέμα συδυασμού hardware/software. 

Το καλώδιο δεν έχει τσιπάκι. Εχει μια έξτρα επαφή που την έχει και ο φορτιστής την οποία δεν έχουν τα κανονικά καλώδια. 

Ετσι αναγνωρίζει και εμφανίζει τα δεκαεξαδικά ψηφία.

cable2.jpg

cable1.jpg

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, conan1 said:

Το καλώδιο δεν έχει τσιπάκι. Εχει μια έξτρα επαφή που την έχει και ο φορτιστής την οποία δεν έχουν τα κανονικά καλώδια. 

Δεν θα επιμείνω στο τσιπάκι, αλλά σε κάθε περίπτωση είναι ειδικό το καλώδιο. Και μάλιστα δεν κάνει σε όλα τα ΝΟΤΕ 10. Στο δικό μου το απλό πιάνει, στης συζύγου μου το 10 5G δεν... 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι αλλιώς τα δεκαδικά δεν ξέρω αν είναι και σωστά.

Στο δικό μου όταν το βάζω στη φόρτιση τα δεκαδικά ξεκινούν από .77 και σταματούν στο .97 πάντα όταν σβήνει η οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα στο 10pro έχετε πάρει όλοι MIUI14? Σε εμένα δεν έχει έρθει τίποτα ακόμα 

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, manosn2 said:

Παιδιά καλησπέρα στο 10pro έχετε πάρει όλοι MIUI14? Σε εμένα δεν έχει έρθει τίποτα ακόμα 

οι περισσότεροι πιστεύω την έχουν πάρει. Δεν χάνεις και τίποτα...θα σου έρθει κάποια στιγμή

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, diamantis_69 said:

οι περισσότεροι πιστεύω την έχουν πάρει. Δεν χάνεις και τίποτα...θα σου έρθει κάποια στιγμή

Αρκετα καλυτερη αυτονομια στην μπαταρια με την 14.0.2

:innocent:
Link to comment
Share on other sites

εδώ και λίγες μέρες ακούγεται έντονα το ηχείο

εννοώ ενώ πχ έχω τα ακουστικά bluetooth, όταν παίρνω τηλέφωνο κάπου, αυτό το ¨"τουτ τουτ" που ακούγεται όσο καλεί, ακούγεται δυνατά και από το ηχείο (και από τα ακουστικά)

 

ακόμα και κατά το κλείσιμο ακούγεται από τον ηχείο δυνατά ο ήχος κλεισίματος

 

ξέρει κανείς γιατί; αν είναι από κάπου ρύθμιση αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα παιδια. Τωρα τελευταια μου κανει κατι κουλά το τηλεφωνο. Εκει που το εχεις παρατημενο και πας να το πιασεις, εχει νεκρωσει, δεν ξεκλειδωνει, δεν αναβει η οθονη μεχρι να του κανεις επανεκινηση. Οταν σε καλουν, αυτος που σε καλει χτυπαει ενω στην πραγματικοτητα δεν χτυπαει ποτε. Τι να φταιει;

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Μήπως μια σκληρή επανεκκίνηση το διορθώσει;

Πάτησε το πλήκτρο που ανοίγει συνέχεια για περίπου 10 δευτερόλεπτα, και θα κάνει επανεκκίνηση από την αρχή, μία φορά που μου έκανε κάτι παρόμοιο με αυτό τον τρόπο διορθώθηκε.

Edited by D_G
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...