Jump to content

Redmi Note 10 / Pro


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειπα να φτιαξω το παραπανω μνμ γιατι συμφωνησα χωρις να εχω τσεκαρει ποια εφαρμογη μου εφαγε μπαταρια (που απλα την αλλη μερα το πρωι την ειδα αρκετα πεσμενη) αλλα περασε καποια ωρα και δεν μου δινει για εντιτ 

Ισως δηλ και να ηταν τιποτα εφαρμογες που τρεχανε στο παρασκηνιο τωρα που ειναι καινουργιο 

Τωρα στις πληροφοριες μπαταριας λεει 44,80 πως εφαγε το συστημα android ενω το αμεσως μεγαλυτερο ποσοστο με 37,70 εχει το "αλλα" που ετσι δεν βγαζω ακρη

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, myphonides said:

Ειπα να φτιαξω το παραπανω μνμ γιατι συμφωνησα χωρις να εχω τσεκαρει ποια εφαρμογη μου εφαγε μπαταρια (που απλα την αλλη μερα το πρωι την ειδα αρκετα πεσμενη) αλλα περασε καποια ωρα και δεν μου δινει για εντιτ 

Ισως δηλ και να ηταν τιποτα εφαρμογες που τρεχανε στο παρασκηνιο τωρα που ειναι καινουργιο 

Τωρα στις πληροφοριες μπαταριας λεει 44,80 πως εφαγε το συστημα android ενω το αμεσως μεγαλυτερο ποσοστο με 37,70 εχει το "αλλα" που ετσι δεν βγαζω ακρη

Μετά την αναβάθμιση βλέπω ότι το wi-fi, καταναλώνει 15 έως 23%, της μπαταρίας.κουφο νούμερο.

;;;;;

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ίδιο συμβαίνει και εμένα με το WiFi, δεν θυμάμαι όμως αν το ανέφερε πριν την αναβάθμιση το WiFi στα στατιστικά.
Η αίσθηση μου πάντως για την μπαταρία είναι ότι είναι ελάχιστα βελτιωμένη σε σχέση με πριν την αναβάθμιση.

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vassar said:

Ναι το ίδιο συμβαίνει και εμένα με το WiFi, δεν θυμάμαι όμως αν το ανέφερε πριν την αναβάθμιση το WiFi στα στατιστικά.
Η αίσθηση μου πάντως για την μπαταρία είναι ότι είναι ελάχιστα βελτιωμένη σε σχέση με πριν την αναβάθμιση.

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Και σε μένα το ίδιο! Αντέχει λιγάκι παραπάνω η μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

και σε μένα και στον αδερφό μου από τότε που κάναμε την αναβάθμιση δεν μπορούμε να κάνουμε πληρωμή με το "Πορτοφόλι"

έχει άλλος το ίδιο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, freemind11 said:
και σε μένα και στον αδερφό μου από τότε που κάναμε την αναβάθμιση δεν μπορούμε να κάνουμε πληρωμή με το "Πορτοφόλι"
έχει άλλος το ίδιο θέμα;

Σε αρκετές συσκευές xiaomi με το miui 14 έχει παρατηρηθεί. Λογικά θα έρθει ενημέρωση σύντομα.

Σήμερα κυκλοφόρησε καινούρια έκδοση. 

V14.0.2.0.TKFEUXM

Edited by conan1
Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2023 at 9:29 ΠΜ, freemind11 said:

και σε μένα και στον αδερφό μου από τότε που κάναμε την αναβάθμιση δεν μπορούμε να κάνουμε πληρωμή με το "Πορτοφόλι"

έχει άλλος το ίδιο θέμα;

Μόλις μπήκα να γραψω για το ιδιο θεμα.. Ούτε εμενα πληρωνει με το "πορτοφόλι"..

Επίσης εχω την εξης απορία αν ξερει κάποιος να απαντησει.. στο bestprice εχει redmi note 10 pro σε εκδόσεις nfc και σε εκδόσεις που δεν γραφει nfc στον τιτλο.. εγω πηρα αυτο χωρις nfc αλλά προφανώς εχει nfc... Η ερώτηση που θελω να κανω ειναι: υπάρχει περίπτωση να πηρα καποια συσκευη η οποια ας πούμε προοριζοταν για ινδια, και να μου εβαλαν ανεπισημα ευρωπαικη ρομ; Πως θα ξερω αν όντως η συσκευή προοριζοταν για ευρωπη; Υπάρχει κάποιος τροπος να το δω;

Η απόλαυση ξεκινάει στις 6 ίντσες και εκτοξεύεται στις 6.99...

 🥰 Poco F3 🥰 + Redmi Note 10 pro
 Greek Xiaomi Lovers

Link to comment
Share on other sites

Πίσω στο τηλέφωνο ή στο κουτί του αν γράφει αυτόν τον κωδικό M2101K6G είναι το global μοντέλο, επίσης αν έχει NFC , το ινδικό μοντέλο δεν έχει NFC.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2023 at 10:52 ΠΜ, conan1 said:

Σε αρκετές συσκευές xiaomi με το miui 14 έχει παρατηρηθεί. Λογικά θα έρθει ενημέρωση σύντομα.

Σήμερα κυκλοφόρησε καινούρια έκδοση. 

V14.0.2.0.TKFEUXM

Μετά την 14.0.1 τελείωνε πολύ γρήγορα η μπαταρία.... έκανα format, γιατί το έχω 20 μήνες,τα ίδια χάλια.

Μόλις έβαλα την 14.0.2, έστρωσε η μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, BMW_E36 said:

Μόλις μπήκα να γραψω για το ιδιο θεμα.. Ούτε εμενα πληρωνει με το "πορτοφόλι"..

Επίσης εχω την εξης απορία αν ξερει κάποιος να απαντησει.. στο bestprice εχει redmi note 10 pro σε εκδόσεις nfc και σε εκδόσεις που δεν γραφει nfc στον τιτλο.. εγω πηρα αυτο χωρις nfc αλλά προφανώς εχει nfc... Η ερώτηση που θελω να κανω ειναι: υπάρχει περίπτωση να πηρα καποια συσκευη η οποια ας πούμε προοριζοταν για ινδια, και να μου εβαλαν ανεπισημα ευρωπαικη ρομ; Πως θα ξερω αν όντως η συσκευή προοριζοταν για ευρωπη; Υπάρχει κάποιος τροπος να το δω;

αν πήρες χωρίς NFC τότε έτσι κι αλλιώς δεν θα δουλεύει το "πορτοφόλι"

 

τελικά το έλυσα το θέμα

έκανα διάφορα ταυτόχρονα δεν ξέρω ποιο δούλεψε

έσβησα την μνήμη cache, και μετά πήγα στις ρυθμίσεις στο "Ανεπαφικές Πληρωμές" και στο "Χρήση προεπιλεγμένης εφαρμογής πληρωμής" έβγαλα το "πάντα"

 

επίσης στο προεπιλεγμένη εφαρμογή πληρωμής ενώ ήταν στο Google Pay έβαλα της τράπεζας έκανα πληρωμή από το app της τράπεζας και μετά ξανά στο Google Pay

 

κάτι από όλα αυτά το ξεμπλώκαρε

Link to comment
Share on other sites

Εψαξα για να σβησω και εγω την μνημη cache, αλλά δεν μπορεσα να βρω την εφαρμογη συστηματος nfc ή ανεπαφη πληρωμη ή κατι παρομοιο.. πως ακριβως λεγεται η εφαρμογη/διεργασια του nfc;


Εψαξα και στο ποκο φ3 να βρω πως λεγεται, αλλά τπτ (εκει δουλευει κανονικα το πορτοφολι)

(Εχω εμφανισει τις εφαρμογες συστηματος)

Η απόλαυση ξεκινάει στις 6 ίντσες και εκτοξεύεται στις 6.99...

 🥰 Poco F3 🥰 + Redmi Note 10 pro
 Greek Xiaomi Lovers

Link to comment
Share on other sites

Εψαξα για να σβησω και εγω την μνημη cache, αλλά δεν μπορεσα να βρω την εφαρμογη συστηματος nfc ή ανεπαφη πληρωμη ή κατι παρομοιο.. πως ακριβως λεγεται η εφαρμογη/διεργασια του nfc;

Εψαξα και στο ποκο φ3 να βρω πως λεγεται, αλλά τπτ (εκει δουλευει κανονικα το πορτοφολι)

(Εχω εμφανισει τις εφαρμογες συστηματος)
Μήπως ψάχνεις αυτό;
512dd24f3057cf50f25fdf571fbcc73d.jpg
Link to comment
Share on other sites

Και μένα μετά την 14.01.0 άρχισαν τα προβλήματα με τις ανέπαφες πληρωμές και όταν πέρναγα το κινητό από τερματικό, η οθόνη τρελαινόταν και άλλαζε συνέχεια σερνόμενη προς τα δεξιά, σε άσπρο φόντο.

Φυσικά δεν γινόταν η πληρωμή και στην εφαρμογή της τράπεζας μου έβγαζε κατεβάστε το google pay. Όταν το κατέβασα, μπορούσα μετά να πληρώσω μέσω ibank  κανονικά.

Πριν λίγο μου έβγαλε ενημέρωση 14.0.2.0

Σίγουρα δεν λειτουργούσε κάτι σωστά στην προηγούμενη και είπαν να το διορθώσουν....

Edited by diamantis_69
Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Της γυναίκας μου έχει την 13.0.16
Πρέπει να κάνω κάτι; προσπάθησα να τις βάλω χειροκίνητα και μου βγάζει αυτό

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



11d3abecf825b9e0937fe7a5e9593440.jpgc0c3311faf5b994d9602486b2b0b2755.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου παρατήρησα ότι δεν έρχονται πάντα οι ειδοποιήσεις των εφαρμογών (ή έρχονται με καθυστέρηση ή πρέπει να μπω μέσα στην κάθε εφαρμογή).
Επιπλέον το ξυπνητήρι της Google εδώ και 2 ημέρες δεν λειτούργησε σωστά.

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, sot20 said:

Στο δικό μου παρατήρησα ότι δεν έρχονται πάντα οι ειδοποιήσεις των εφαρμογών (ή έρχονται με καθυστέρηση ή πρέπει να μπω μέσα στην κάθε εφαρμογή).
Επιπλέον το ξυπνητήρι της Google εδώ και 2 ημέρες δεν λειτούργησε σωστά.

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Νομίζω έχεις το γνωστό πρόβλημα ότι το app battery saver κάνει suspend τις εφαρμογές πολύ επιθετικά και για αυτό δε λαμβάνεις ειδοποιήσεις. Μπορείς είτε να πας στις ρυθμίσεις μπαταρίας, από εκεί πάνω δεξιά στο γρανάζι, μετά app battery saver και μετά να μπεις σε κάθε εφαρμογή που θες και να επιλέξεις "καμία βελτιστοποίηση". Εναλλακτικά, εγώ αφαίρεσα το apk για battery optimization/saver (δε θυμάμαι) όταν έκανα debloat με Xiaomi ADB Tools. Μετά το μενού δεν είναι προσβάσιμο και όλες οι εφαρμογές λειτουργούν όπως πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Το ρύθμισα να είναι χωρις περιορισμούς αρκετές εφαρμογές. Ελπίζω να λυθεί τώρα

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θέλω την βοήθειά σας.

Έχω προεπιλογή για κλήσεις   την κάρτα σιμ 2 και ενώ παίρνω τηλέφωνο οποιονδήποτε, κάνει κλήση με την σιμ1 και πατάω αλλαγή κάρτας σιμ.

Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει;

Στο miui 13, λειτουργούσε κανονικά..

 

 

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, diamantis_69 said:

Θέλω την βοήθειά σας.

Έχω προεπιλογή για κλήσεις   την κάρτα σιμ 2 και ενώ παίρνω τηλέφωνο οποιονδήποτε, κάνει κλήση με την σιμ1 και πατάω αλλαγή κάρτας σιμ.

Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει;

Στο miui 13, λειτουργούσε κανονικά..

 

 

Έχεις δίκιο, το ίδιο πρόβλημα έχω.Το έχω να ρωτάει κάθε φορά με ποια σιμ να κάνει κλήση και μερικές επαφές να απομνημονεύσει με ποια σιμ να κάνει κλήση.

Η μπαταρία με την 14.0.2 δούλεψε καλά για λίγο, τώρα είναι προβληματική....Σε αδράνεια το κινητό το βράδυ,σε 9 ώρες, έχασε 24%.

το 24% που έχασε το βράδυ,το 42% ήταν από το σύστημα android.... κατά τα άλλα, με την αναβάθμιση θα ήταν λιγότερο ενεργοβορο το τηλέφωνο.... μετά από σχεδόν 9 χρόνια με κινητά Xiaomi, σκέφτομαι πολύ σοβαρά, το επόμενο κινητό να είναι από άλλη εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι, μετά από αναβάθμιση έκδοσης λειτουργικού, να γίνεται μια επαναφορά. Ποτέ δεν ξέρεις τι έχει απομείνει από το παλιό και τι διενέξεις υπάρχουν.
Επίσης εχω παρατηρήσει, πως τις πρώτες μέρες μετά από αναβάθμιση, υπάρχουν κάποιες περίεργες συμπεριφορές μέχρι να "κατσει" το λειτουργικό καλά.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με την κατανάλωση της μπαταρίας  το είχα με την 14.0.1, Επίσης αντιμετώπισα και το πρόβλημα με τις sim. Αναγκάστηκα να πάω σε 14.0.2 manual, καθώς δεν την είχε διαθέσιμη και έκανα επαναφορά. Είδα σχεδόν άλλο τηλέφωνο. Η μπαταρία 2 μέρες τώρα πάει καλά, το μέλλον θα δείξει!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σου είναι εύκολο να μου πεις πως το έκανες; γιατί προσπαθώ και μου βγάζει αυτό. Έχω μείνει στην 13.0.16 ecbaa1cdce62057aff6d9ae827ed101b.jpg

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, marlborakis said:

Μήπως σου είναι εύκολο να μου πεις πως το έκανες; γιατί προσπαθώ και μου βγάζει αυτό. Έχω μείνει στην 13.0.16 ecbaa1cdce62057aff6d9ae827ed101b.jpg

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τη rom που κατέβασες, που την έχεις;

Πρέπει να είναι στο root directory του αποθηκευτικού χώρου της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...