Jump to content

Redmi Note 10 / Pro


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είχα μιλήσει πιο πάνω για το 10 lite με 1.8 διάφραγμα ότι κάνει χαβαλε και βγάζει έτη φωτός καλύτερες όλες τις νυχτερινές φωτογραφίες από το 10 pro που έχει 1.9. Τώρα αυτή τη στιγμή από το δωμάτιο τράβηξα με night mode ταυτόχρονα. Γενικά χάλια σε νυχτερινές φωτό το 10 pro. Είναι για γέλια πραγματικά και τελικά έχει σημασία τεράστια και ο επεξεργαστής. Άλλο 765 άλλο 732.IMG-30f959b5965d397a1d7c3cb0117f27d6-V.thumb.jpg.d705844b0ab5c6fba2502e68c5858f53.jpg

Edited by mark1979
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό, είναι ανεπαίσθητη έως ανύπαρκτη η διαφορά του f/0,5 σε έναν αισθητήρα μεγέθους κινητού. Μεγαλύτερη διαφορά θα δεις με το επεξεργαστή. Σε αντίθεση βέβαια με τις φωτογραφικές όπου ένα stop  έχει διαφορά. 

Δημήτρης

Sony Xperia Z3+ - Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για δωμάτιο, αλλά έχω βγάλει καταπληκτικές νυχτερινές στο Πασαλιμάνι και στο Μικρολίμανο, και έμεινα ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, CyberDEL said:

Ακριβώς αυτό, είναι ανεπαίσθητη έως ανύπαρκτη η διαφορά του f/0,5 σε έναν αισθητήρα μεγέθους κινητού. Μεγαλύτερη διαφορά θα δεις με το επεξεργαστή. Σε αντίθεση βέβαια με τις φωτογραφικές όπου ένα stop  έχει διαφορά. 

Δηλαδή ένας πιο καινούργιος επεξεργαστής ανεβάζει πιο αισθητά την φωτεινότητα της κάμερας και τα διαφράγματα δεν παίζουν τόσο μεγάλο ρόλο στη φωτεινότητα της φωτογραφίας; Τότε γιατί το μεγαλώνουν το διάφραγμα στις φωτογραφικές των κινητών; Ας βάζουν νέους επεξεργαστές μόνο.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες στο κινητό είναι πλέον αποτέλεσμα πολλών χαρακτηριστικών:
Φακού, αισθητήρα, επεξεργαστή και λογισμικού. Είναι δύσκολο να απομονώσεις ένα εξάρτημα ως προεξάρχον, δεδομένου ότι συγκρίνουμε το αποτέλεσμα ως πακέτο.

Για όλες τις άλλες παραμέτρους ίδιες, προφανώς ένας φωτεινός φακός είναι προτιμότερος.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια μιλησα για τον συνδυασμό των δυο. Επεξεργαστής και διάφραγμα.

Δε γίνεται να καίει το 10 pro ολόκληρη την οικοδομή και να μην διακρινω τίποτα κουφώματα, παντζούρι κλπ σε συνθήκες πάρα πολύ χαμηλού φωτισμού. Τώρα όπως λέει ο φίλος έξω όλο και υπάρχει περισσότερο φως και δεν υπάρχουν και τόσο μεγάλες διαφορές στο night mode. 

Το θέμα είναι ότι στα δύσκολα θέλεις επεξεργαστή και μεγαλύτερο διάφραγμα. 

Στις φωτό της ημέρας και ένα ulefone!!! θα το παλέψει.

Και ένας λόγος που επέλεξα το 10 pro ήταν που θεωρούσα ότι έχει έτη φωτός στα χρήματα του καλύτερη κάμερα. Περίμενα πάντως σίγουρα καλύτερα αποτελέσματα.

Edited by mark1979
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος με το κινητό σε όλα τα επίπεδα...νυκτερινές πίσσα σκοτάδι να τραβήξω μια δυο το χρόνο.Εχω βάλει και την gcam την οποία δεν χρησιμοποιώ.Η μαμά με καλύπτει πλήρως, έχει αρκετά κόλπα,διπλό βίντεο κτλ,ότι πρέπει για οικογένειες στιγμές!Αν θέλει κανείς περισσότερα νυκτερινά οριακά πλάνα υπάρχει και το S22 ultra,με αστοφωτογραφια και δεν συμαζευεται....με το ανάλογο κόστος φυσικά...προσωπικά δεν θα έδινα ποτέ χιλιάρικο σε κινητό για ένα δύο σημεία καλύτερα από το δικό μου,ας καθάριζα και 5 χιλιάρικα το μηνα

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, mark1979 said:

Εγω παιδια μιλησα για τον συνδυασμό των δυο. Επεξεργαστής και διάφραγμα.

Δε γίνεται να καίει το 10 pro ολόκληρη την οικοδομή και να μην διακρινω τίποτα κουφώματα, παντζούρι κλπ σε συνθήκες πάρα πολύ χαμηλού φωτισμού. Τώρα όπως λέει ο φίλος έξω όλο και υπάρχει περισσότερο φως και δεν υπάρχουν και τόσο μεγάλες διαφορές στο night mode. 

Το θέμα είναι ότι στα δύσκολα θέλεις επεξεργαστή και μεγαλύτερο διάφραγμα. 

Στις φωτό της ημέρας και ένα ulefone!!! θα το παλέψει.

Και ένας λόγος που επέλεξα το 10 pro ήταν που θεωρούσα ότι έχει έτη φωτός στα χρήματα του καλύτερη κάμερα. Περίμενα πάντως σίγουρα καλύτερα αποτελέσματα.

Διακρίνω πως μόνο εσύ δεν είσαι ευχαριστημένος με το Note 10pro. Επίσης ποιο 10lite εννοείς; Το Note 10 Lite;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, evris2013 said:

Διακρίνω πως μόνο εσύ δεν είσαι ευχαριστημένος με το Note 10pro. Επίσης ποιο 10lite εννοείς; Το Note 10 Lite;

Το mi 10 lite. Η άποψη μου είναι.

Αφορά μόνο τις νυχτερινές και τις δύσκολες σε συνθήκες πολύ χαμηλού φωτισμού φωτογραφίες και όχι συνολικά το 10 pro.

Το ευχαριστημένος είναι σχετικό. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος εκτός αυτού του κομματιού. 

Edited by mark1979
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και το gcam.Μπορει να αποδίδει καλύτερα στα νυκτερινά.Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά ξέρω ότι κάνει δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, mark1979 said:

Το mi 10 lite. Η άποψη μου είναι.

Αφορά μόνο τις νυχτερινές και τις δύσκολες σε συνθήκες πολύ χαμηλού φωτισμού φωτογραφίες και όχι συνολικά το 10 pro.

Το ευχαριστημένος είναι σχετικό. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος εκτός αυτού του κομματιού. 

Το Mi 10 Lite έχει και διπλό φλας πίσω. Ενώ το 10 pro έχει μονό. Αν παίζει κι αυτό ρόλο στις νυχτερινές...

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα κινητά βρίσκονται σε καλό επίπεδο γενικά... περιμένουμε να πέσουν σε ανθρώπινο επίπεδο τα foldable τώρα...

Link to comment
Share on other sites

On 24/5/2022 at 8:12 ΜΜ, monster1971 said:

Δοκίμασε και το gcam.Μπορει να αποδίδει καλύτερα στα νυκτερινά.Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά ξέρω ότι κάνει δουλειά!

ποια gcam εχεις;

βλεπω στο telegram οτι shamim, nikita kai BSG εχουν οι περισσοτεροι

Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικό παράπονο από την ΧΙΑΟΜΙ...Αν μείνει με ζεστή πάνω από 1 ώρα στο παρμπρίζ και όλα ανοικτά πετάει αυτό!Μόνο όταν έχω το αιρκοντίσιον ανοικτό σε ταξίδια και τον αεραγωγό πάνω στο κινητό κρατάει πολλές ώρες χωρίς μήνυμα... Ίσως είναι αναγκαίο για να το προστατέψει από ζημιές αλλά είναι σπαστικο

Screenshot_2022-05-27-13-24-08-576_com.google.android.apps.maps.jpg

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, monster1971 said:

Το μοναδικό παράπονο από την ΧΙΑΟΜΙ...Αν μείνει με ζεστή πάνω από 1 ώρα στο παρμπρίζ και όλα ανοικτά πετάει αυτό!Μόνο όταν έχω το αιρκοντίσιον ανοικτό σε ταξίδια και τον αεραγωγό πάνω στο κινητό κρατάει πολλές ώρες χωρίς μήνυμα... Ίσως είναι αναγκαίο για να το προστατέψει από ζημιές αλλά είναι σπαστικο

Screenshot_2022-05-27-13-24-08-576_com.google.android.apps.maps.jpg

Φίλε μου, σε όλες τις συσκευές γίνεται αυτό αν τις χτυπάει για ώρα ο ήλιος. 

Δυστυχώς δεν γίνεται να τα έχουμε όλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...ναι μου το είπε και ένας φίλος με σαμσουνγκ...έτσι πετάει παράθυρο και σε αυτόν στα δύσκολα...περισυ λόγο υπερθέρμανσης χάλασα και ένα mi9 lite που είχα 1 χρόνο...πολλές ώρες στο παρμπρίζ χωρίς κλιματισμό,έβγαλε 2 τρεις φορές μήνυμα μέχρι που έκλεισε και το δίκτυο...ανακάλυψα μετά ότι η μπαταρία δεν φορτίζει καλά και η usb θύρα δεν έβλεπε το στικάκι....

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θεματάκι με το news feed, για κάποιο λόγο σε τυχαίες στιγμές μου βγάζει μαύρη γραμματοσειρά κ δε διαβάζεται με τίποτα.

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω;cd5241412c8334c17d86e3601d194281.jpg

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δες στις Ρυθμίσεις--------> Προβολή--------> αν έχεις επιλέξει σκοτεινή λειτουργία.

Αν ναι, δοκίμασε να το αλλάξεις για λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Δες στις Ρυθμίσεις--------> Προβολή--------> αν έχεις επιλέξει σκοτεινή λειτουργία.
Αν ναι, δοκίμασε να το αλλάξεις για λίγο.
Φίλε Green_Dragon ήταν στη φωτεινή λειτουργία.
Όταν όμως το γύρισα σε σκοτεινή, έστρωσε!
Χιλιοεφχαριστάω για την ιδέα, δεν μου έκοψε να παίξω από τις ρυθμίσεις...

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, kobulis said:

Φίλε Green_Dragon ήταν στη φωτεινή λειτουργία.
Όταν όμως το γύρισα σε σκοτεινή, έστρωσε!
Χιλιοεφχαριστάω για την ιδέα, δεν μου έκοψε να παίξω από τις ρυθμίσεις...

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Γενικά στη σκοτεινή λειτουργία οι amoled οθόνες είναι πολύ εντυπωσιακές. Επίσης καταναλώνουν και λιγότερη μπαταρία.

Εάν σου αρέσει κιόλας, είναι ταμάμ.😆

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα....πάντως η οθόνη φοβερή και τα ηχεία σκοτώνουν....έχω βάλει και τον mx player που διπλασιάζει και την ένταση και στην αναπαραγωγή ταινιών και κλιπ γίνεται χαμός🤣

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, monster1971 said:

Καλησπέρα....πάντως η οθόνη φοβερή και τα ηχεία σκοτώνουν....έχω βάλει και τον mx player που διπλασιάζει και την ένταση και στην αναπαραγωγή ταινιών και κλιπ γίνεται χαμός🤣

Δώσε φίλε περισσότερες λεπτομέρειες αν θέλεις για τον συγκεκριμένο player.

Κάνει όντως δουλειά όσον αφορά την αύξηση της έντασης;

Δεν κινδυνεύουν από αυτήν τα ηχεία;

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Μονο στο τέρμα μπουκωνουν.Ο συγκεκριμένος player είναι πάρα πολύ καλός από κει βλέπω και ταινιούλες και έχει τη δυνατότητα μέσα από τον player να κατεβάσεις υπότιτλους σε όλες τις γλώσσες.... Από τον ίδιο αν δώσεις εντολή κάνεις αναπαραγωγή και σε αρχεία ήχου, τραγούδια κτλ. Αν και κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται αυξήσει στην ένταση υπάρχει και αυτή η επιλογή....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...