Jump to content

Redmi Note 10 / Pro


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μόλις χθες απέκτησα το redmi 10 και είμαι σε φάση που περνάω ρυθμίσεις. ψάχνω πως προσθέτω ένα sip account που έχω. ψάχνοντας λίγο στο Internet είδα ότι πρέπει να κάνω: 

From your dialer, go to settings->calling accounts->advance settings->SIP settings 

αλλά δεν στο δικό μου (επισυνάπτεται) δεν βρήκα κάπου sip settings.

γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να περάσω το λογαριασμό, χωρίς επιπλέον εφαρμογή, απλά στο native dialer.

Screenshot_2022-05-12-08-00-08-152_com.android.phone.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μία βοήθεια παίδες.

Θέλω τα έγγραφα να ανοίγουν με την εφαρμογή office και όχι με το wps office που ανοίγουν τώρα.

Τώρα κάθε έγγραφο στην διαχείριση αρχείων, για να το ανοίξω με το office, πρέπει να το τικάρω και μετά άνοιγμα σε άλλη εφαρμογή.

Πως γίνεται να γίνει προεπιλογή η εφαρμογή office για το άνοιγμα αρχείων;

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

On 3/5/2022 at 7:58 ΜΜ, silvertaur said:

 

 

On 5/5/2022 at 9:13 ΠΜ, giorgos365 said:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ μέσω από το τηλέφωνο ή αν υπάρχει κάποια εφαρμογή που να μετράει τις κλήσεις συνολικά ανά μήνα τη διάρκεια της Με ενδιαφέρει μόνο.

 

On 8/5/2022 at 1:21 ΜΜ, fotios81 said:

Μείνε εκεί που είσαι φίλε ✌️😃

 

Link to comment
Share on other sites

On 13/5/2022 at 8:34 ΠΜ, giorgos365 said:

Και καλα κανεις....

 

δεν υπηρξε χειροτερη εκδοση απο την miui 13(5,7,κλπ)

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

On 16/5/2022 at 8:12 ΜΜ, stauros2653 said:

δεν υπηρξε χειροτερη εκδοση απο την miui 13(5,7,κλπ)

Ξέρετε τι έχω καταλάβει; Για τα όποια προβλήματα, δεν φταίει μόνο η xiaomi. 

Είναι και τα θέματα του λειτουργικού βάσης. (android 12). Οι περιορισμοί της Google.

Δείτε και στα άλλα φόρουμ συσκευών, έχουν και εκεί θέματα. 

Επίσης, αν δείτε τις κινέζικες εκδόσεις του λειτουργικού της xiaomi με τις native εφαρμογές της και όλα τα καλούδια, χωρίς το "χέρι" της Google, έχουν αρκετή διαφορά.

Edited by conan1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή μου είπαν να αντικαταστήσω το redmi mote 9 pro με οποία συσκευή θέλω από Γερμανό μέχρι 260 ευρώ πιστεύετε ότι αξίζει η αγορά του;

1. Τα θέματα με τον proximity sensor έχουν λυθει;

2. Διάβασα και για θέματα με ανοιχτή ακρόαση ισχύει;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Εγω με καινούργια συσκευή 20 ημερών και 12.5.7 δεν έχω απολύτως κανένα θέμα,ούτε με τον αισθητήρα...θέμα παρτίδας δεν ξέρω...έχω αλλάξει πολλές συσκευές....θεωρώ το pro,το ποιο τούμπανο κινητό μεσαίας και πάνω κατηγορίας....αν ήταν και 5g θα ήταν τέλειο,αν και δεν καίγομαι κιόλας....έχουμε μέλλον για 5g με επιδόσεις ακόμη...σε 2 με 3 χρονακια

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, mark1979 said:

Παιδιά επειδή μου είπαν να αντικαταστήσω το redmi mote 9 pro με οποία συσκευή θέλω από Γερμανό μέχρι 260 ευρώ πιστεύετε ότι αξίζει η αγορά του;

1. Τα θέματα με τον proximity sensor έχουν λυθει;

2. Διάβασα και για θέματα με ανοιχτή ακρόαση ισχύει;

Ευχαριστώ.

Για μένα είναι ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις σε αυτά τα χρήματα. Το έχω 9 μήνες και δεν έχει το παραμικρό ψεγάδι.

Έχω περάσει την 13.0.9 και έχει γίνει καλύτερο και η μπαταρία του κρατάει άνετα μιάμιση μέρα με μεγάλη χρήση.

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω την παρεα και εγω νεος κατοχος του κινητου προερχομενος απο το αθανατο στοκ ανροιντ MiA1

εχει αυτη την στιγμη την 12.5.7 κ μου λεει για κατεβασω την 13.

διακρινω κυριως αρνητικη διαθεση λογω προβληματων κ αναρωτιεμαι αν πρεπει να την κανω.

εχω διαβασει αρκετα το τοπικ αν εχετε φυσικα να προτεινετε καμια θηκουλα ή τζαμακι που καταληξατε μου λετε.

δεν εχω βαλει ακομα σιμ να δω τι παιζει με τον σενσορα αν κ εχω συνηθισει δυστυχως να κλειδωνω οθονη πριν μιλησω.

αιωνιο κουσουρι της xiaomi.

Edited by satsok1979

Alcatel One Touch Easy,Nokia 8210,Sharp GX15/GZ100,Samsung duos gt-b5722,Lumia640,Xiaomi MiA1,Redmi Note 10Pro

Link to comment
Share on other sites

γεια σας, 

ξέρει κάποιος αν τa redmi note 10 5g/ 4/128 που φέρνει το eshop.gr έχουν nfc ?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

On 19/5/2022 at 2:50 ΜΜ, Thou_Bou said:

γεια σας, 

ξέρει κάποιος αν τa redmi note 10 5g/ 4/128 που φέρνει το eshop.gr έχουν nfc ?

https://www.phonearena.com/phones/Xiaomi-Redmi-Note-10-5G_id11643

https://www.mistore-greece.gr/Products/Smartphones/Redmi-Series/smartphone-xiaomi-redmi-note-10-5g-64-graphite-gra.aspx

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

On 18/5/2022 at 10:02 ΠΜ, Green_Dragon said:

Για μένα είναι ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις σε αυτά τα χρήματα. Το έχω 9 μήνες και δεν έχει το παραμικρό ψεγάδι.

Έχω περάσει την 13.0.9 και έχει γίνει καλύτερο και η μπαταρία του κρατάει άνετα μιάμιση μέρα με μεγάλη χρήση.

Φίλε μου σε ότι μου είπες και για το 10 pro, αλλά και για το 10 lite έπεσες 100% σε όλα μέσα. Σε ευχαριστώ. 

Τώρα όσον αφορά το 10 pro οθόνη καταπληκτική και μπαταρία. Η κάμερα είναι χειρότερη από το 10 lite. Τα mp δεν έχουν καμία σχέση στη σύγκριση μεταξύ τους. Ειδικά το βράδυ από ένα δείγμα σχεδόν 50 φωτογραφιών μεταξύ τους δε βρήκα ούτε μια φωτο καλύτερη από το 10 lite. Δεν το περίμενα αυτό και ομολογώ ξαφνιάστηκα.

Τώρα όσον αφορά τον proximity δουλεύει τέλεια. Κλήσεις ακουστικά ηχεία επίσης τέλεια. 

Ο επεξεργαστής τώρα που δούλεψα το 765, μου φαίνεται επίσης χειρότερος.

Ως κάτοχος xiaomi από το πρώτο note, μετά 3 pro, 5 plus, 7, 9 pro, 10 lite και τώρα 10 pro επειδή αναφέρθηκε δεν έχω βρει κανένα κουσουρι σε κανένα. 

Σε ευχαριστώ ξανά. 

Link to comment
Share on other sites

@mark1979σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και χαίρομαι που κάπως βοήθησα.

Για τις κάμερες και τις φωτογραφίες, επειδή τις χρησιμοποιώ από ελάχιστα έως καθόλου, δεν έχω προσωπική αντίληψη. Ότι έχω διαβάσει στα διάφορα reviews. Δεν περίμενα τέτοια απόκλιση.

Ίσως με κάποια gcam να πάρεις καλύτερες φωτο.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Green_Dragon said:

@mark1979σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και χαίρομαι που κάπως βοήθησα.

Για τις κάμερες και τις φωτογραφίες, επειδή τις χρησιμοποιώ από ελάχιστα έως καθόλου, δεν έχω προσωπική αντίληψη. Ότι έχω διαβάσει στα διάφορα reviews. Δεν περίμενα τέτοια απόκλιση.

Ίσως με κάποια gcam να πάρεις καλύτερες φωτο.

Το διάφραγμα 1.9 μετράει αρνητικά και δεν παίρνει πολύ φως ο φακός. Σε αρκετά σκοτεινό δωμάτιο ήταν για γέλια η φωτογραφία στο αυτόματο σε σχέση με το 10 lite. Mετα σου λέει 108 mp, όλες είναι 12αρες και παίζουν με pixel binning x9 ορίστε 108 mp. Καθαρό μάρκετινγκ το 10 pro. 

Edited by mark1979
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα...Το θέμα φωτογραφία είναι υποκειμενικό... έχω δει από φίλη σε ημερήσια φωτό το pro να βάζει κάτω το S20...σε μπαράκι κάτω από ψάθες πίσω θάλασσα.Η φίλη το S έπαθε πλάκα....σε βραδυνές δεν έχω άποψη...εκεί υπάρχει και το gcam .Αυτό που έχω να πω ότι είναι ένα τούμπανο κινητό,με φοβερή οθόνη και πολλά καλούδια που δύσκολα βρίσκεις(υπέρυθρες ράδιο κτλ)...Από εκεί και έπειτα αν αρχίσουμε να ψειριζουμε την μαϊμού,κάπου το ένα το χάνει και κάπου θα κερδίζει....

Στο σίγουρο τα σαμσουνγκ καταγράφουν καλύτερο ήχο σε συνθήκες πχ συναυλίας...ποιο γεμάτο....το pro όσο το έχω δει σε ακραίες συνθήκες "γρατζουναει" ο ήχος....κατά τα άλλα όλα καλά!

Edited by monster1971
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, monster1971 said:

Καλημέρα στην παρέα...Το θέμα φωτογραφία είναι υποκειμενικό... έχω δει από φίλη σε ημερήσια φωτό το pro να βάζει κάτω το S20...σε μπαράκι κάτω από ψάθες πίσω θάλασσα.Η φίλη το S έπαθε πλάκα....σε βραδυνές δεν έχω άποψη...εκεί υπάρχει και το gcam .Αυτό που έχω να πω ότι είναι ένα τούμπανο κινητό,με φοβερή οθόνη και πολλά καλούδια που δύσκολα βρίσκεις(υπέρυθρες ράδιο κτλ)...Από εκεί και έπειτα αν αρχίσουμε να ψειριζουμε την μαϊμού,κάπου το ένα το χάνει και κάπου θα κερδίζει....

Στο σίγουρο τα σαμσουνγκ καταγράφουν καλύτερο ήχο σε συνθήκες πχ συναυλίας...ποιο γεμάτο....το pro όσο το έχω δει σε ακραίες συνθήκες "γρατζουναει" ο ήχος....κατά τα άλλα όλα καλά!

Μήπως παίζει ρόλο και το Dual led - Dual toneflash στο σκοτάδι που έχουν ορισμένα κινητά; Τα Samsung όλα σχεδόν έχουν μόνο μονό φλας. Ακόμα και η σειρά S. Μια άποψη εκφράζω...

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, monster1971 said:

Καλημέρα στην παρέα...Το θέμα φωτογραφία είναι υποκειμενικό... έχω δει από φίλη σε ημερήσια φωτό το pro να βάζει κάτω το S20...σε μπαράκι κάτω από ψάθες πίσω θάλασσα.Η φίλη το S έπαθε πλάκα....σε βραδυνές δεν έχω άποψη...εκεί υπάρχει και το gcam .Αυτό που έχω να πω ότι είναι ένα τούμπανο κινητό,με φοβερή οθόνη και πολλά καλούδια που δύσκολα βρίσκεις(υπέρυθρες ράδιο κτλ)...Από εκεί και έπειτα αν αρχίσουμε να ψειριζουμε την μαϊμού,κάπου το ένα το χάνει και κάπου θα κερδίζει....

Στο σίγουρο τα σαμσουνγκ καταγράφουν καλύτερο ήχο σε συνθήκες πχ συναυλίας...ποιο γεμάτο....το pro όσο το έχω δει σε ακραίες συνθήκες "γρατζουναει" ο ήχος....κατά τα άλλα όλα καλά!

Kαλα μην ειμαστε υπερβολικοι.Βγαζει καλες φωτό το RN10 Pro,αλλά μεχρι εκει.Σε λεπτομέρεια δεν φτανει με τιποτα τις φωτογραφίες του  S20.Και στις νυχτερινες ειναι ετη φωτος μπροστα το S20...

Edited by nikaki71
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

On 21/5/2022 at 10:55 ΠΜ, mark1979 said:

Το διάφραγμα 1.9 μετράει αρνητικά και δεν παίρνει πολύ φως ο φακός. Σε αρκετά σκοτεινό δωμάτιο ήταν για γέλια η φωτογραφία στο αυτόματο σε σχέση με το 10 lite. Mετα σου λέει 108 mp, όλες είναι 12αρες και παίζουν με pixel binning x9 ορίστε 108 mp. Καθαρό μάρκετινγκ το 10 pro. 

Συγνώμη αλλά κάπου δεν καταλαβαίνω κάτι. Όταν εννοείς ότι το διάφραγμα 1.9 δεν παίρνει πολύ φως τι θέλεις να πεις με αυτό;

Edited by CyberDEL

Δημήτρης

Sony Xperia Z3+ - Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

On 18/5/2022 at 1:08 ΠΜ, mark1979 said:

Παιδιά επειδή μου είπαν να αντικαταστήσω το redmi mote 9 pro με οποία συσκευή θέλω από Γερμανό μέχρι 260 ευρώ πιστεύετε ότι αξίζει η αγορά του;

1. Τα θέματα με τον proximity sensor έχουν λυθει;

2. Διάβασα και για θέματα με ανοιχτή ακρόαση ισχύει;

Ευχαριστώ.

να το  παρεις..

Link to comment
Share on other sites

On 18/5/2022 at 1:08 ΠΜ, mark1979 said:

Παιδιά επειδή μου είπαν να αντικαταστήσω το redmi mote 9 pro με οποία συσκευή θέλω από Γερμανό μέχρι 260 ευρώ πιστεύετε ότι αξίζει η αγορά του;

1. Τα θέματα με τον proximity sensor έχουν λυθει;

2. Διάβασα και για θέματα με ανοιχτή ακρόαση ισχύει;

Ευχαριστώ.

Σε αυτά τα χρήματα είναι η πιο ολοκληρωμένη πρόταση.Εχει κάποια θεματάκια ,αλλά όχι σοβαρά σε σημείο να μη μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου.

1.proximity sensor το κινητό δεν έχει(είναι ηλεκτρονικός αισθητήρας) και δεν είναι θέμα παρτίδας που ακούω συνέχεια.

2.Στην ανοιχτή ακρόαση σε εμένα είχε κάποια θέματα ,ξαναπέρασα την  miui κ προς το παρόν όλα δουλεύουν καλά.

3.Με λίγα λόγια σε αυτά τα χρήματα δεν θα βρεις κάτι πιο ολοκληρωμένο,αλλά πρέπει να συμβιβαστείς με κάποια θεματάκια που έχει η συσκευή

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, CyberDEL said:

Συγνώμη αλλά κάπου δεν καταλαβαίνω κάτι. Όταν εννοείς ότι το διάφραγμα 1.9 δεν παίρνει πολύ φως τι θέλεις να πεις με αυτό;

Ότι μία κάμερα με χαμηλότερο νούμερο διαφράγματος θα αξιοποιούσε περισσότερο φως στις ίδιες συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέσκησα τέσσερις μέρες που το έχω τώρα. 

Το μόνο bug τελικά που βρήκα και είναι για μένα πολυ εκνευριστικο είναι ότι σε εφαρμογές όπως το camscanner η φωτογραφική μηχανή μετά από κάποιες φωτογραφίες σε έγγραφα, επαναλαμβάνω μόνο μέσω της εφαρμογής μαυρίζει και δεν επανέρχεται γρήγορα. Πολλές φορές σπαει τα νεύρα μου και θέλει επανεκκίνηση. Είναι θέμα της φωτογραφικής. Με το camscanner δεν είχα ποτέ πρόβλημα σε κανενα xiaomi. Το διέγραψα το ξαναεγκατεστησα πάλι τα ίδια. Αν από το ένα έγγραφο στο άλλο κλεινω τη φωτο δεν έχει θέμα. Αν από το ένα έγγραφο στο άλλο ξεχαστεί η φωτογραφική ανοιχτή μαυρίζει και αργεί να επανέλθει. Τι να πω μικρό το κακό.

  

Edited by mark1979
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, minast said:

Ότι μία κάμερα με χαμηλότερο νούμερο διαφράγματος θα αξιοποιούσε περισσότερο φως στις ίδιες συνθήκες.

Ξέρω πολύ καλά τι σημαίνει, αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι ότι θεωρούμε ένα διάφραγμα f1.9 ως "σκοτεινό" τι στιγμή που πολλοί φωτογράφοι θα πλήρωναν τρελά λεφτά για έναν φακό f1.4, ακόμη περισσότερο για έναν f1.2. Οι φωτεινότεροι φακοί στο φωτογραφικό σύστημα που διαθέτω έχουν διάφραγμα f1.8 και f1.4.  Μην τρελαινόμαστε, κινητό έχουμε όχι φωτογραφική μηχανή.

Edited by CyberDEL

Δημήτρης

Sony Xperia Z3+ - Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, CyberDEL said:

Ξέρω πολύ καλά τι σημαίνει, αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι ότι θεωρούμε ένα διάφραγμα f1.9 ως "σκοτεινό" τι στιγμή που πολλοί φωτογράφοι θα πλήρωναν τρελά λεφτά για έναν φακό f1.4, ακόμη περισσότερο για έναν f1.2. Οι φωτεινότεροι φακοί στο φωτογραφικό σύστημα που διαθέτω έχουν διάφραγμα f1.8 και f1.4.  Μην τρελαινόμαστε, κινητό έχουμε όχι φωτογραφική μηχανή.

Σε κινητό υπάρχει και κάτω από f1.9 διάφραγμα. Μπορεί αυτό να εννοούσε. Υπάρχει μέχρι και f1.6 αν δεν κάνω λάθος. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...