Jump to content

Redmi Note 10 / Pro


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά μάλλον πρέπει να έχει θέμα το δικό μου κινητό δεν εξηγείται αλλιώς. Έχω απεγκαταστησει αρκετές εφαρμογές αν και γενικά δεν χρησιμοποιώ πολλές μόνο και μόνο για να δω αν μου κατανάλωνε κάποια αρκετή μπαταρία. Το αφήνω στις 11 το βράδυ στο 40% και στις 4μιση τα ξημερώματα που το είδα είχε πέσει στο 30%. Πριν το αφήσω είχα κλείσει τα πάντα WiFi, Bluetooth,data clear cache και άφησα την συσκευή. Στην χρήση μπαταρίας στο διάγραμμα από τις 23:00 έως τις 05:00 μου έχει κατανάλωση 17,48% στην αδράνεια κινητού και λέει χρήση λειτουργίας από το ράδιο. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό αλλά έχω προσωπικά δεν ακούω ράδιο καθόλου.

 

Κανε μια επαναφορα εργοστασιακων δεδομενων, παρακολουθησε την εξελιξη της καταναλωσης και αν εξακολουθει πηγαινε σερβις

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Μετά την 12.5 κατάλαβε κανένας διαφορά στον ήχο που προστέθηκε το dolby atmos? Εμένα πάντως ίδιο μου φενεται

 

Επομενο είναι. Αν δεν ειναι hardware το Dolby και ειναι software feature, δεν βλεπεις διαφορά, πέραν της ψυχολογικής ότι το κινητό έχει πλέον αυτό το χαρακτηριστικό που στην ουσία είναι gimmick

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Το redmi note 10 έχει 2 ηχεία (stereo), ένα πάνω και ένα κάτω στην συσκευή.

Προσπαθούσα τόσες μέρες να καταλάβω γιατί δεν ακούω καλά τον συνομιλητή και σήμερα βάζοντας το αυτί μου πλάϊ στο πάνω ηχείο κατάλαβα πως ο ήχος βγαίνει απο εκεί και όχι απο το ακουστικό που είναι δίπλα απο κάτω.

 

Δοκιμάζοντας το ακουστικό απο τις ρυθμίσεις (Έκδοση Kernel -> FQC Test) φαίνεται να λειτουργεί κανονικά το ακουστικό (Receive). Έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι παρόμοιο? Υπάρχει κάποια ρύθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρέα. Διάβασα εχθες ένα άρθρο που έλεγε για την ραμ ότι θα μας έρθει μια αναβάθμιση και θα μεγαλώσει κατά 2gb η ραμ μας.και το ευχάριστο είναι ότι ξεκινάνε από redmi note 10 pro.τα κινέζικα μοντέλα άρχισαν και την περνούν.δεν είναι πατέντα της xiaomi λένε ότι πρώτη το εβγαλε η oppo αλλά όπως και να έχει είναι ευχάριστο νεο
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρέα. Διάβασα εχθες ένα άρθρο που έλεγε για την ραμ ότι θα μας έρθει μια αναβάθμιση και θα μεγαλώσει κατά 2gb η ραμ μας.και το ευχάριστο είναι ότι ξεκινάνε από redmi note 10 pro.τα κινέζικα μοντέλα άρχισαν και την περνούν.δεν είναι πατέντα της xiaomi λένε ότι πρώτη το εβγαλε η oppo αλλά όπως και να έχει είναι ευχάριστο νεο

"Το Redmi Note 10 Pro 5G λαμβάνει πλέον και αυτό το εν λόγω χαρακτηριστικό μέσω update"

https://techmaniacs.gr/xiaomi-redmi-note-10-pro-kata-2gb-ayxanetai-i-ram-toy-syntoma-to-update/

Μάλλον αφορά το Redmi Note 10 5G που έχει 4 GB ram και όχι το Pro το οποίο έχει 6 GB ram,λάθος στην διατύπωση του άρθρου μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρέα. Διάβασα εχθες ένα άρθρο που έλεγε για την ραμ ότι θα μας έρθει μια αναβάθμιση και θα μεγαλώσει κατά 2gb η ραμ μας.και το ευχάριστο είναι ότι ξεκινάνε από redmi note 10 pro.τα κινέζικα μοντέλα άρχισαν και την περνούν.δεν είναι πατέντα της xiaomi λένε ότι πρώτη το εβγαλε η oppo αλλά όπως και να έχει είναι ευχάριστο νεο
Δεν αυξάνεται η ram γιατί δεν γίνεται να αυξηθεί η ram με update!!!Είναι θέμα hardware καθαρά...αυτό που εννοεί το άρθρο που διάβασες,είναι η τεχνική διαχείρισης μνήμης (Virtual memory)των λειτουργικών συστημάτων,δηλαδή της εικονικής μνήμης, για να έχει η φυσική μνήμη ram περισσότερο χώρο και να μην την καταναλώνει το λειτουργικό.Δηλαδή εκεί που είχες πριν ελεύθερη ραμ πχ 3 gb ,με αυτήν την τεχνική θα έχεις ελεύθερη μνήμη πχ 5gb,η ραμ της συσκευής όμως θα παραμείνει στα 6gb.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Μόλις πήρα το note 10 pro όλα καλά τέρας κινητό σε όλα του, αυτό μόνο που δεν μου αρέσει ή δεν το βρίσκω εγώ είναι ότι στο always-on display θέλω να φαίνεται το ρολόι και ειδοποιήσεις όλη μέρα και όχι να ανοίγει και να σβήνει... Γίνεται αυτό με κάποιο τρόπο όπως στα samsung;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Μόλις πήρα το note 10 pro όλα καλά τέρας κινητό σε όλα του, αυτό μόνο που δεν μου αρέσει ή δεν το βρίσκω εγώ είναι ότι στο always-on display θέλω να φαίνεται το ρολόι και ειδοποιήσεις όλη μέρα και όχι να ανοίγει και να σβήνει... Γίνεται αυτό με κάποιο τρόπο όπως στα samsung;

 

Kαλορίζικο.Δυστυχως ειναι σε ολα τα Xiaomi με Amoled ετσι για εξοικονομηση μπαταριας.Μόνο 10"

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω παλαιότερα είχα κατεβάσει μία εφαρμογή στο από το play store always on display για amoled οθόνες. Λειτουργούσε πολύ καλά. Ακριβώς όπως και στα samsung.

Θα τη βρω και θα τη δοκιμάσω και θα πω εντυπώσεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Μόλις πήρα το note 10 pro όλα καλά τέρας κινητό σε όλα του, αυτό μόνο που δεν μου αρέσει ή δεν το βρίσκω εγώ είναι ότι στο always-on display θέλω να φαίνεται το ρολόι και ειδοποιήσεις όλη μέρα και όχι να ανοίγει και να σβήνει... Γίνεται αυτό με κάποιο τρόπο όπως στα samsung;
Γίνεται μόνο από το μενού προγραμματιστών,αν απενεργοποιήσεις την βελτιστοποίηση του miui.

 

----- προσθήκη μηνύματος 91 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Kαλορίζικο.Δυστυχως ειναι σε ολα τα Xiaomi με Amoled ετσι για εξοικονομηση μπαταριας.Μόνο 10"
Από όσο ξέρω μόνο στο 10 pro είναι αυτό με τα 10".
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Την βέλτιστοποίηση miui που την βρίσκουμε;

 

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Την βέλτιστοποίηση miui που την βρίσκουμε;

 

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλησπέρα,πας ρυθμίσεις-σχετικά με το τηλέφωνο-πατάς πάνω στην έκδοση mui 5 φορές και θα σου βγάλει μύνημα ότι είσαι πλέον προγραμματιστής.Μετα πας πρόσθετες ρυθμίσεις-επιλογες προγραμματιστων πας τέρμα κάτω και ξεκλικάρεις εκεί που γράφει ενεργοποίηση βελτιστοποίησης miui.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,πας ρυθμίσεις-σχετικά με το τηλέφωνο-πατάς πάνω στην έκδοση mui 5 φορές και θα σου βγάλει μύνημα ότι είσαι πλέον προγραμματιστής.Μετα πας πρόσθετες ρυθμίσεις-επιλογες προγραμματιστων πας τέρμα κάτω και ξεκλικάρεις εκεί που γράφει ενεργοποίηση βελτιστοποίησης miui.
Δεν το βγάζει...7068ceccb00a4bdea1464e1a2daa98b5.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω μόνο στο 10 pro είναι αυτό με τα 10".

 

 

 

Όχι. Και στο Mi9 lite που είχα έτσι ήταν και δεν το έφτιαξαν ποτέ

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Οκ,πάντως σίγουρα δεν είναι σε όλα τα xiaomi...φαίνεται σε κάποια με μικρότερη μπαταρία δεν υπάρχει θέμα σύμφωνα με την xiaomi,ενώ σε άλλα με μεγαλύτερη δεν κάνει...:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποιήσα την βελτιστοποίηση στους προγραμματιστές και από ότι βλέπω δούλεψε.το ρολόι της. AOD παραμενει
Link to comment
Share on other sites

Μετάβαση από Redmi note 9 pro αξίζει; Τι λέτε;
Η μετάβαση θα σου δώσει καλύτερη οθόνη,καλύτερο ήχο και καλύτερες κάμερες.Κατα τα άλλα, πάνω κάτω ίδια είναι.
Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω μόνο στο 10 pro είναι αυτό με τα 10".

 

 

 

Όχι. Και στο Mi9 lite που είχα έτσι ήταν και δεν το έφτιαξαν ποτέ

Παράξενο αυτό που λες γιατί εμένα στο mi 9 lite η aod δουλεύει κανονικά οση ωρα θέλεις... Εχει χρονοδιάγραμμα που μπορείς να έχεις ανοιχτή την aod ολη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και αυτό που έκανα με το always on display να μη σβήνει δεν μου εμφανίζει ειδοποιήσεις. Τα πήρα στο κρανίο και το απενεργοποίησα. Ενεργοποίησα τη ρύθμιση να ανάβει η οθόνη κάθε φορά που το ανασηκώνω και βλέπω έτσι τις ειδοποιήσεις και την ώρα...
Link to comment
Share on other sites

Πάντως και αυτό που έκανα με το always on display να μη σβήνει δεν μου εμφανίζει ειδοποιήσεις. Τα πήρα στο κρανίο και το απενεργοποίησα. Ενεργοποίησα τη ρύθμιση να ανάβει η οθόνη κάθε φορά που το ανασηκώνω και βλέπω έτσι τις ειδοποιήσεις και την ώρα...
και με μονό ταπ ανάβει η οθόνη
Link to comment
Share on other sites

και με μονό ταπ ανάβει η οθόνη

Αν εννοείς όταν είναι ενεργοποιημένο το always on display, το ξέρω, αλλά ότι και να κάνω δεν μου βγάζει ειδοποιήσεις. Ούτε αναπάντητες ούτε μηνύματα ούτε τίποτα μόνο το ρολόι παρόλο που τα έχω ενεργοποιημένα όλα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 10 / Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...