Jump to content

Redmi Note 10 / Pro


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μια ερωτηση παιδια γενικα.οταν διαγραφεις ενa λογαριασμο gmail γιατι συνεχιζει να υπαρχει ο λογαριασμος αυτος μαζι με ολους τους λογαριασμους gmail που εχεις στο κινητο σου;
Link to comment
Share on other sites

@diamantis_69 Αυτό με την μαύρη οθόνη,μου το έχει κάνει και σε εμένα 2-3 φορές.

 

Κοίτα να δεις που έχω επιδότηση και θα σκάσω με αυτά που διαβάζω και μου έχουν κρατημένη την συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Ok θα το δοκιμασω και θα ενημερωσω.

 

Κατι αλλο.. το κινητο πολυ συχνα οταν ειναι σε τηλεφωνικη κληση, κλεινει η γραμμη. Ειναι καποιο bug που παρατηρηθηκε και διορθωνεται με update ή να το επιστρεψω για προβληματικο;

 

Είσαι σίγουρος οτι όταν ξεκινάει η κλήση δέν γίνεται απο το VoWifi; γιατί η Xiaomi έχει τα γνωστά προβλήματα οτι εάν ξεκινήσεις με VoWiFi κλήση και μετακινηθείς 1-2 βήματα πάει να κάνει αυτόματα μετάβαση στο 4G/VoLTE με συνέπεια να διακόπτεται η κλήση (ενώ κανονικά θα έπρεπε να μην γίνει αυτό).

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω ότι χθες καθώς έκλεινα τις εφαρμογές του παρασκηνίου, η συσκευή μαύρισε το φόντο(είχα δική μου φωτογραφία), δεν ανταποκρινόταν στο δαχτυλικό αποτύπωμα και επανήλθε από μόνο του μετά από κάποια δευτερόλεπτα, καθώς πίεζα το κουμπί για κλείσιμο-επανεκκίνηση. Μου το έχει ξανακάνει αυτό το τρελό, αυτή η xiaomi με τα τρελά της..
Κι εμένα το έχει κάνει. Είπαμε, είναι για τα μπάζα το MIUI. Είναι απαράδεκτο εν έτει 2021, κινητό με επεξεργαστή SnapDragon της σειράς 7xx να παρουσιάζει ενίοτε stuttering και lag. Ένα Honor του 2018 της μάνας μου με Kirin 710 που έπιασα στα χέρια μου προχθές να της κάνω δύο αναβαθμίσεις πιο σταθερό ήταν στη χρήση του. Τι να πεις μετά...;

 

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις που έχω επιδότηση και θα σκάσω με αυτά που διαβάζω και μου έχουν κρατημένη την συσκευή.
Δεν υπάρχει κάποιο σοβαρό θέμα που να είναι λόγος αποφυγής αγοράς.Πιστεύω με τα επόμενα update θα λυθούν αρκετά θεματάκια,όπως γίνεται πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα το έχει κάνει. Είπαμε, είναι για τα μπάζα το MIUI. Είναι απαράδεκτο εν έτει 2021, κινητό με επεξεργαστή SnapDragon της σειράς 7xx να παρουσιάζει ενίοτε stuttering και lag. Ένα Honor του 2018 της μάνας μου με Kirin 710 που έπιασα στα χέρια μου προχθές να της κάνω δύο αναβαθμίσεις πιο σταθερό ήταν στη χρήση του. Τι να πεις μετά...;

 

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τα Honor, τα ζαχαρώνω πολύ καιρό( έχω και honor ρολόι). Τώρα που θα κάνει πάλι συνεργασία με την google και βγάλει κάνα κινητό που να μου κεντρίσει το ενδιαφέρον, ίσως αλλάξω εταιρία. Έτσι κι αλλιώς έχω περάσει από LG g3 & g5 , το εξαιρετικό Huawei mate 9 και κατόπιν σε xiaomi redmi note 7-8 pro και τώρα στο 10pro.

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Στείλτε αναφορές στην xiaomi να βάλει επιλογή στην aod, να μένει ενεργοποιημένη για πάντα και όχι αυτό το τσίρκο για 10 δεύτερα.
Link to comment
Share on other sites

Στείλτε αναφορές στην xiaomi να βάλει επιλογή στην aod, να μένει ενεργοποιημένη για πάντα και όχι αυτό το τσίρκο για 10 δεύτερα.

 

έχουν γίνει πολλές αναφορές αλλά δύσκολο το βλέπω.να σου πω το συνήθισα τώρα στα 10 δευτερόλεπτα.αλλα αν είναι να το ελευθερώσει και να χαλάει την μισή μπαταρία τότε καλύτερα έτσι.αν το φτιάξουν να το κάνουν με καλή διαχείριση μπαταρίας

Link to comment
Share on other sites

παιδια κατι αλλο ! πως μπορω να απενεργοποιήσω τις χειρονομιες αλλα ΜΟΝΟ για μια εφαρμογη ! πχ gboard ! μου αρεσει να το δουλευω με κινήσεις (οπως το swype παλια ) αλλα πρακτικα ειναι αδυνατο με τις χειρονομίες ! υπαρχει τετοια επιλογη βασικα ? :) παντα ηθελα να το ρωτησω και ολο το ξεχνουσα
Link to comment
Share on other sites

έχουν γίνει πολλές αναφορές αλλά δύσκολο το βλέπω.να σου πω το συνήθισα τώρα στα 10 δευτερόλεπτα.αλλα αν είναι να το ελευθερώσει και να χαλάει την μισή μπαταρία τότε καλύτερα έτσι.αν το φτιάξουν να το κάνουν με καλή διαχείριση μπαταρίας
Ας βάλουν την επιλογή αυτοί και μετά οποίος θέλει ας την έχει ενεργοποιημένη η όχι.Σε όλες τις oled οθόνες υπάρχει αυτή η επιλογή.Αυτό το πράγμα πρώτη φορά το βλέπω,για να βλέπεις ειδοποιήσεις πρέπει να ανοίγεις την οθόνη,ας έβαζαν τότε led για τις ειδοποιήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Έχω λίγες μέρες το κινητό αυτό. Οικονομικό σαν τιμή. Οθόνη καθαρή, όχι κορυφαία amoled. Δουλεύει άριστα στα δίκτυα. Έχει VoLTE. 5G στο δίκτυο COSMOTE μια χαρά. Έχω πιάσει μέχρι 800 Mbps downloading. Επίσης δουλεύει άριστα VoWiFi. Γενικά είναι συμβατό με τις σύγχρονες απαραίτητες τεχνολογίες.

Δεν είναι βαρύ. Κάθεται καλά στο χέρι. Καλά ήχος στις κλήσεις στο ακουστικό. Όμως όχι αυτός ο κρυστάλλινος του Samsung στο HD voice της COSMOTE. Ίσως να μην το έχω διαπιστώσει ακόμη εγώ... Θα δείξει.

Πάντως με 199 ευρώ πλέον έχω κινητό με 5G , όλες τις μοντέρνες τεχνολογίες και μια αρκετά ικανοποιητική μπαταρία.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Ας βάλουν την επιλογή αυτοί και μετά οποίος θέλει ας την έχει ενεργοποιημένη η όχι.Σε όλες τις oled οθόνες υπάρχει αυτή η επιλογή.Αυτό το πράγμα πρώτη φορά το βλέπω,για να βλέπεις ειδοποιήσεις πρέπει να ανοίγεις την οθόνη,ας έβαζαν τότε led για τις ειδοποιήσεις.

 

Ισχύει αυτό που λες για τις ειδοποιήσεις.Υοαρχει άραγε κάποια αξιόπιστη εφαρμογή που να δουλεύει;

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό που λες για τις ειδοποιήσεις.Υοαρχει άραγε κάποια αξιόπιστη εφαρμογή που να δουλεύει;
Έχει κάτι εφαρμογές στο play,αλλά ζητάνε πολλά δικαιώματα ,δεν ξέρω!
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό που λες για τις ειδοποιήσεις.Υοαρχει άραγε κάποια αξιόπιστη εφαρμογή που να δουλεύει;

 

Βρήκα μια που λέγεται always on edge έχει και βιντεάκια στο YouTube για να δεις η οποία εφαρμογή κάνει την selfie camera να αλλάζει κάπως χρωματισμούς.

 

Να ρωτήσω κάτι γιατί ψάχνω και δεν μπορώ να το βρω....η ultra wide πως ενεργοποιείται;

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση μπορεί να κάνω και λάθος αλλά με την spigen θηκη που εχω δεν με κάνει χαζα ο αισθητήρας εγγυτητας όπως κάνει με την δικιά του που έχει στο κουτί
Link to comment
Share on other sites

έχουν γίνει πολλές αναφορές αλλά δύσκολο το βλέπω.να σου πω το συνήθισα τώρα στα 10 δευτερόλεπτα.αλλα αν είναι να το ελευθερώσει και να χαλάει την μισή μπαταρία τότε καλύτερα έτσι.αν το φτιάξουν να το κάνουν με καλή διαχείριση μπαταρίας

Ρε παιδιά να ρωτήσω έχει το διπλό ταπ ταπ σαν λειτουργία;

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να ρωτήσω έχει το διπλό ταπ ταπ σαν λειτουργία;
Ρυθμίσεις > Always on display και οθόνη κλειδώματος > Διπλό άγγιγμα για ξύπνημα ή απενεργοποίηση της οθόνης

 

Και έχει κι αν θες να ρυθμίσεις τι να κάνει το fingerprint sensor αν το κάνεις double tap.

 

Ρυθμίσεις > Πρόσθετες ρυθμίσεις > Συντομεύσεις χειρονομίας > Double tap fingerprint sensor

 

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις > Always on display και οθόνη κλειδώματος > Διπλό άγγιγμα για ξύπνημα ή απενεργοποίηση της οθόνης

 

Και έχει κι αν θες να ρυθμίσεις τι να κάνει το fingerprint sensor αν το κάνεις double tap.

 

Ρυθμίσεις > Πρόσθετες ρυθμίσεις > Συντομεύσεις χειρονομίας > Double tap fingerprint sensor

 

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οπότε τι χολοσκατε για την πάντα ανοιχτή οθόνη 90% δίπλα μας τοχουμε το χτυπάμε και βλέπουμε τις ειδοποιήσεις πολύ κακό για το τίποτα.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Οπότε τι χολοσκατε για την πάντα ανοιχτή οθόνη 90% δίπλα μας τοχουμε το χτυπάμε και βλέπουμε τις ειδοποιήσεις πολύ κακό για το τίποτα.
Είναι μια χρήσιμη λειτουργία ,που έπρεπε να υπάρχει ξεκάθαρα!Δεν γίνεται συνέχεια να κάνεις διπλό ταπ στην οθόνη μόνο και μόνο για να δεις αν έχεις ειδοποίηση,ή να έχεις το μυαλό σου εκεί.Η aod και το led σου λύνουν τα χέρια,εδώ δεν έχουμε τίποτα από τα δύο.
Link to comment
Share on other sites

Είναι μια χρήσιμη λειτουργία ,που έπρεπε να υπάρχει ξεκάθαρα!Δεν γίνεται συνέχεια να κάνεις διπλό ταπ στην οθόνη μόνο και μόνο για να δεις αν έχεις ειδοποίηση,ή να έχεις το μυαλό σου εκεί.Η aod και το led σου λύνουν τα χέρια,εδώ δεν έχουμε τίποτα από τα δύο.

 

Ναι έπρεπε αλλά το κινητό το έχουμε προέκταση του χεριού μας οι περισσότεροι οπότε ;εμένα δε μου κάνει κόπο εξάλλου αν έρθει ειδοποίηση την ακούω και σε άλλο δωμάτιο να είμαι .

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα μου κάνει κάτι κουλά και δε μου σβήνει στα 10 δευτερόλεπτα και αχνοφαινεται.το'χει κάνει 2-3 φορές
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ και καιρό αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα. Λίγο πιο σοβαρό από όσα έχουμε ήδη πει παραπάνω.

Στο κινητό έχω 2 sim. Ο ένας αριθμός που έχει και το πρόβλημα είναι ο εταιρικός μου.

Το πρόβλημα είναι ότι ενώ δείχνει πως έχω σήμα κανονικά, το κινητό διαβάζει τη sim κανονικά και εμφανίζεται και το όνομα του παρόχου κανονικότατα, παρόλα αυτά τρώει κάποιο σκάλωμα και η sim δεν λειτουργεί. Δηλαδή δε μπορώ να δεχτώ η να πραγματοποιησω κλήσεις. Το πρόβλημα εντόπισα ότι εμφανίζεται μόνο κάθε πρωί που ξυπνάω και έχει παραμείνει το κινητό κάποιες ώρες σε αδράνεια. Ο μόνος τρόπος να καταλάβω ότι έχει ξαναφάει σκάλωμα είναι όταν πάω να πάρω τηλέφωνο. Τότε στην επιλογή με ποια sim θέλω να πάρω τηλέφωνο, μου βγάζει διαθέσιμη μόνο την μια και την άλλη την βγάζει με γκρι και γράφει μη διαθέσιμη. Ξανά λέω όμως πως έχει σήμα, έχει όνομα παρόχου πάνω αριστερά και φαίνεται να λειτουργεί.

Έπειτα ο μόνος τρόπος για να δουλέψει ξανά είναι να πάω στις ρυθμίσεις sim και να αλλάξω τύπο δικτύου (από 2g που το έχω πάντα σε 3g η 4g) τότε λειτουργεί αμέσως μια χαρά.

Δοκίμασα αρχικά να αλλάξω θέσεις στις sim. Δεν άλλαξε τίποτα, πάλι η ίδια sim σκαλώνει.

Δοκίμασα για 3 μέρες το παλιό κινητό μου, κανένα πρόβλημα.

Η sim που κολλάει είναι όπως είπα εταιρικό νούμερο, κάθε 2 χρόνια αλλάζουμε sim και πάροχο οπότε δε παίζει κάποιο θέμα ασυμβατότητας η φθοράς sim.

Τι μπορεί να φταίει ρε παιδιά;

Τις προάλλες με έπαιρναν επί 2 ώρες τηλέφωνο από τη δουλειά και αυτό ήταν νεκρό. Αναγκάστηκαν να με ψάξουν στο σταθερό μου γιατί ανησύχησαν και τότε πήρα χαμπάρι τι έχει γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ και καιρό αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα. Λίγο πιο σοβαρό από όσα έχουμε ήδη πει παραπάνω.

Στο κινητό έχω 2 sim. Ο ένας αριθμός που έχει και το πρόβλημα είναι ο εταιρικός μου.

Το πρόβλημα είναι ότι ενώ δείχνει πως έχω σήμα κανονικά, το κινητό διαβάζει τη sim κανονικά και εμφανίζεται και το όνομα του παρόχου κανονικότατα, παρόλα αυτά τρώει κάποιο σκάλωμα και η sim δεν λειτουργεί. Δηλαδή δε μπορώ να δεχτώ η να πραγματοποιησω κλήσεις. Το πρόβλημα εντόπισα ότι εμφανίζεται μόνο κάθε πρωί που ξυπνάω και έχει παραμείνει το κινητό κάποιες ώρες σε αδράνεια. Ο μόνος τρόπος να καταλάβω ότι έχει ξαναφάει σκάλωμα είναι όταν πάω να πάρω τηλέφωνο. Τότε στην επιλογή με ποια sim θέλω να πάρω τηλέφωνο, μου βγάζει διαθέσιμη μόνο την μια και την άλλη την βγάζει με γκρι και γράφει μη διαθέσιμη. Ξανά λέω όμως πως έχει σήμα, έχει όνομα παρόχου πάνω αριστερά και φαίνεται να λειτουργεί.

Έπειτα ο μόνος τρόπος για να δουλέψει ξανά είναι να πάω στις ρυθμίσεις sim και να αλλάξω τύπο δικτύου (από 2g που το έχω πάντα σε 3g η 4g) τότε λειτουργεί αμέσως μια χαρά.

Δοκίμασα αρχικά να αλλάξω θέσεις στις sim. Δεν άλλαξε τίποτα, πάλι η ίδια sim σκαλώνει.

Δοκίμασα για 3 μέρες το παλιό κινητό μου, κανένα πρόβλημα.

Η sim που κολλάει είναι όπως είπα εταιρικό νούμερο, κάθε 2 χρόνια αλλάζουμε sim και πάροχο οπότε δε παίζει κάποιο θέμα ασυμβατότητας η φθοράς sim.

Τι μπορεί να φταίει ρε παιδιά;

Τις προάλλες με έπαιρναν επί 2 ώρες τηλέφωνο από τη δουλειά και αυτό ήταν νεκρό. Αναγκάστηκαν να με ψάξουν στο σταθερό μου γιατί ανησύχησαν και τότε πήρα χαμπάρι τι έχει γίνει.

Έτσι όπως τα γράφεις,για θέμα καθαρά της sim μου κάνει εμένα.Παίζει να εχει φθαρεί από τα πιν του παλιού κινητού και να σου κάνει νούμερα.Αυτό που προτείνω είναι να την καθαρίσεις αρχικά με λίγο χαρτί και καθαρό οινόπνευμα και βλέπεις αν συνεχίζει τα ίδια.

Edited by highland1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ και καιρό αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα. Λίγο πιο σοβαρό από όσα έχουμε ήδη πει παραπάνω.

Στο κινητό έχω 2 sim. Ο ένας αριθμός που έχει και το πρόβλημα είναι ο εταιρικός μου.

Το πρόβλημα είναι ότι ενώ δείχνει πως έχω σήμα κανονικά, το κινητό διαβάζει τη sim κανονικά και εμφανίζεται και το όνομα του παρόχου κανονικότατα, παρόλα αυτά τρώει κάποιο σκάλωμα και η sim δεν λειτουργεί. Δηλαδή δε μπορώ να δεχτώ η να πραγματοποιησω κλήσεις. Το πρόβλημα εντόπισα ότι εμφανίζεται μόνο κάθε πρωί που ξυπνάω και έχει παραμείνει το κινητό κάποιες ώρες σε αδράνεια. Ο μόνος τρόπος να καταλάβω ότι έχει ξαναφάει σκάλωμα είναι όταν πάω να πάρω τηλέφωνο. Τότε στην επιλογή με ποια sim θέλω να πάρω τηλέφωνο, μου βγάζει διαθέσιμη μόνο την μια και την άλλη την βγάζει με γκρι και γράφει μη διαθέσιμη. Ξανά λέω όμως πως έχει σήμα, έχει όνομα παρόχου πάνω αριστερά και φαίνεται να λειτουργεί.

Έπειτα ο μόνος τρόπος για να δουλέψει ξανά είναι να πάω στις ρυθμίσεις sim και να αλλάξω τύπο δικτύου (από 2g που το έχω πάντα σε 3g η 4g) τότε λειτουργεί αμέσως μια χαρά.

Δοκίμασα αρχικά να αλλάξω θέσεις στις sim. Δεν άλλαξε τίποτα, πάλι η ίδια sim σκαλώνει.

Δοκίμασα για 3 μέρες το παλιό κινητό μου, κανένα πρόβλημα.

Η sim που κολλάει είναι όπως είπα εταιρικό νούμερο, κάθε 2 χρόνια αλλάζουμε sim και πάροχο οπότε δε παίζει κάποιο θέμα ασυμβατότητας η φθοράς sim.

Τι μπορεί να φταίει ρε παιδιά;

Τις προάλλες με έπαιρναν επί 2 ώρες τηλέφωνο από τη δουλειά και αυτό ήταν νεκρό. Αναγκάστηκαν να με ψάξουν στο σταθερό μου γιατί ανησύχησαν και τότε πήρα χαμπάρι τι έχει γίνει.

 

Ρε φίλε μου ποιος ο λόγος να το έχεις 2 τζι;βάλτο στο αυτόματο και τελείωσες.Το 2 τζι πνέει τα λοίσθια

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 10 / Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...