Jump to content

Redmi Note 10 / Pro


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά, έχω 2 sim στο κινητό και πολλές φορές έχω παρατηρήσει ότι κάνει πάνω από 30 δευτερόλεπτα για να πραγματοποιήσει κλήση. Με τον ένα αριθμό των τον δεύτερο δε τον χρησιμοποιώ ιδιαίτερα οπότε δεν έχω εικόνα ακόμα. Δε ξέρω αν είναι θέμα παρόχου η του κινητού δεν έχω διαθέσιμη συσκευή να αλλάξω για να δοκιμάσω. Όταν δέχομαι κλήσεις όμως είναι οκ όσους έχω ρωτήσει δεν αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα όταν με καλούν.

Έχει παρατηρήσει κάνεις το ίδιο;

Link to comment
Share on other sites

Αχ έδωσα το 8 pro, που όλα λειτουργούσαν τέλεια και πήρα το 10 που το μόνο καλό που έχει είναι κάμερα και οθόνη.

Δεν ξέρω τι να περιμένω πια, για να λυθούν τα προβλήματα που έχω προαναφέρει σε άλλα ποστ..

Στην προηγούμενη συσκευή μου, κάθε update και διορθωνόταν κάτι. Εδώ σταθερά έως χειρότερα. ..

Νωρίς το πήρατε το τηλέφωνο. Αφήστε το να "ωριμάσει" πρώτα!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εχει Dolby Atmos

Δεν είχε πριν, σίγουρα. Το βάλανε στην ενημέρωση 12.5.1

 

Νωρίς το πήρατε το τηλέφωνο. Αφήστε το να "ωριμάσει" πρώτα!

Πες το ψέμματα....

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχε πριν, σίγουρα. Το βάλανε στην ενημέρωση 12.5.1

 

 

Πες το ψέμματα....

 

Α,μαλιστα τωρα καταλαβα.Software Dolby λοιπον οχι hardware,γιατι μου εκανε εντυπωση να εχει dolby atmos ηχεια!

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Α,μαλιστα τωρα καταλαβα.Software Dolby λοιπον οχι hardware,γιατι μου εκανε εντυπωση να εχει dolby atmos ηχεια!

Να είχε τέτοιες ενημερώσεις και για τις κάμερες...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Να είχε τέτοιες ενημερώσεις και για τις κάμερες...

 

1 χαρά ειναι οι καμερες στο RN10 pro.Καλυτερες απο το Χ3 που εχω....

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

1 χαρά ειναι οι καμερες στο RN10 pro.Καλυτερες απο το Χ3 που εχω....

Όντως οι κάμερες είναι μια χαρά.

Να φανταστείτε έβαλα GCAM και μετά από συγκρίσεις και πολλά τεστ, την απεγκατέστησα. Μια χαρά για έναν μέσο χρήστη είναι οι κάμερες του κινητού..

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι δεν είναι μια χαρά οι κάμερες. Απλά να υπήρχαν και εδώ βελτιώσεις μέσω Software, όπως κάνουν κι άλλοι κατασκευαστές.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Ήθελα να κάνω μια άσχετη ερώτηση...: τα smartwatch , μπορούμε να τα φοράμε και στο δεξί χέρι; το ρωτάω αυτό, γιατί μήπως έχει διαφορά στις μετρήσεις...

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Ήθελα να κάνω μια άσχετη ερώτηση...: τα smartwatch , μπορούμε να τα φοράμε και στο δεξί χέρι; το ρωτάω αυτό, γιατί μήπως έχει διαφορά στις μετρήσεις...

 

δεν έχει διαφορά στις μετρήσεις, γτ να έχει ?

απλά οι περισσότεροι γράφουμε κ κάνουμε δουλειές με το δεξί, οπότε φοράμε ρολόγια στο αριστερό.

έχουν ρύθμιση σχετική όλα τα smartwatch κ οι αντίστοιχες εφαρμογές τους.

 

να ρωτήσω κ εγώ κάτι:

μέχρι ν παραλαβω 1 τζαμι προστασίας που αναμένω, έχω βάλει 1 άλλο από παλαιότερο κινητό μου που εφαρμόζει σχετικά οκ σε διαστάσεις.

μπορεί αυτός ν έιναι λόγος υπερθέρμανσης του κινητου, σε χρήση gps στο αμάξι;

 

σε μικρές διαδρομές, ζεσταίνεται πολύ κ χάνει το σήμα κ απ τις 2 κάρτες σιμ. διορθώνεται μόνο με επανεκκίνηση κ δρόσισμα του κινητού.

 

πιστευα ότι χωρις θηκη σιλικόνης κ με 1 απλή πλαστική, δεν θ εχω θεμα, όμως παραμένει το πρόβλημα.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Ήθελα να κάνω μια άσχετη ερώτηση...: τα smartwatch , μπορούμε να τα φοράμε και στο δεξί χέρι; το ρωτάω αυτό, γιατί μήπως έχει διαφορά στις μετρήσεις...

 

Παρότι δεν έχει σχέση με το τρέχον θέμα, μπορείς να το φοράς σε όποιο χέρι θέλεις, απλά είναι καλό να ορίσεις σε ποιο χέρι το φοράς μέσα από τις ρυθμίσεις της εφαρμογής του. Σε ορισμένες λειτουργίες, πχ να ανάβει όταν γυρίζεις το χέρι να το κοιτάξεις, λειτουργεί καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το Α3 και η καμερα του ειναι προβληματικη (προβλημα εστιασης,θορυβος,τεχνουργηματα) απο τη πρωτη μερα.Ετσι μετα απο ενα χρονο και κατι πηρα το Note 10, μονο και μονο για την καμερα.Αψογη εστιαση,θορυβος ανυπαρκτος,καλυτερο δυναμικο ευρος,ποιο σωστα χρωματα.Οταν υπαρχουν:).Δυστυχως εχει θεμα με τον κορεσμο των χρωματων (και οχι μονο) σε σημειο που οι φωτο του ειναι λιγο "ανοστες".Δεν ειναι μονο οτι ειναι σα ξεθωριασμενα τα χρωματα, πολυ συχνα,αλλα οτι σχεδον σε ολες, μεμονωμενα αντικειμενα (δενδρα,σπιτια,αυτοκινητα, κ.λ.π) δεν εχουν καθολου χρωμα.Δεν ξερω γιατι,αλλα οι φωτο που παιρνω με λειτουργια πορτραιτου εχουν καλυτερη αντιθεση,ευκρινεια και σχετικα βελτιωμενα χρωματα.Επισης με hdr τα χρωματα φτιαχνουν,αλλα δεν ειναι αξιοπιστο.https://photos.google.com Edited by forumkid
Link to comment
Share on other sites

παιδια το προβλημα με τον Nova ειναι θεμα της Xiaomi? μου φαίνεται εντελως τρελο αυτο :lol::lol::lol:

σε γενικες γραμμες εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος με το κινητο ...

πανεμορφη οθονη ! φοβερα ηχεια πολυ δυνατη καμερα για τα λεφτα του (ανωτερη απο του 9 pro που και εκει ηταν καλη ) πολυ δυνατη μπαταρια γενικα δεν εχω κανενα θεμα ! αν λυθει και το προβλημα με τον Nova (το back up το εχω ετοιμο) :lol: μετα δεν κανω κιχ ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ξανά!

 

Είμαι σε διαδικασία επιλογής συσκευής και παρατηρώ πως στα τελευταία μοντέλα της xiaomi (10 lite 5G, redmi note 10 PRO) ακούγεται ένας βόμβος στο βίντεο. Ενώ τα κινητά φαίνονται πολύ καλά, αυτό εξακολουθεί να εμφανίζεται.

 

Ακόμα και σε απόλυτη ησυχία δηλαδή στο βίντεο υπάρχει θόρυβος στο background. Έχετε παρατηρήσει κάτι τέτοιο; Γιατί συμβαίνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Μία φίλη με νέο Redmi Note 10 αναφέρει ότι σε δύο περιπτώσεις τις έχουν χαλάσει τα χρώματα της οθόνης. Φαίνονται ξεπλυμένα / λιγότερο κορεσμένα. Κοίταξε τις ρυθμίσεις θερμοκρασίας χρώματος, αλλά δεν είχε πειραχτεί κάτι από από εκεί. Επίσης δεν είχε να κάνει με την αυτόματη φωτεινότητα. Με reboot επανήλθε και στις δύο περιπτώσεις.

Το έχει συναντήσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Μία φίλη με νέο Redmi Note 10 αναφέρει ότι σε δύο περιπτώσεις τις έχουν χαλάσει τα χρώματα της οθόνης. Φαίνονται ξεπλυμένα / λιγότερο κορεσμένα. Κοίταξε τις ρυθμίσεις θερμοκρασίας χρώματος, αλλά δεν είχε πειραχτεί κάτι από από εκεί. Επίσης δεν είχε να κάνει με την αυτόματη φωτεινότητα. Με reboot επανήλθε και στις δύο περιπτώσεις.

Το έχει συναντήσει κανείς;

 

Ναι μου το κάνει και εμένα. Το κινητό έχει μια λειτουργία στις ρυθμίσεις της οθόνης που λέγεται λειτουργία ηλιακού φωτός. Αυτή η ρύθμιση οταν είναι ενεργή δίνει έξτρα φωτεινότητα στην οθόνη οταν βρεθεί στον ήλιο. Αυτή λοιπόν η έξτρα φωτεινότητα κάνει την οθόνη να φαίνονται τα χρώματα σαν ξεπλυμένα. Το κακό είναι ότι τρώει κόλλημα και ακόμα όταν φύγεις απο τον ήλιο εξακολουθεί να δείχνει έτσι η οθόνη για ώρες. Συνήθως με επανεκκίνηση στρώνει. Μου το έχουν κάνει και άλλα xiaomi στο παρελθόν όχι μόνο το redmi note 10.Η μοναδική λύση είναι να απενεργοποιησει αυτή τη ρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η οθονη του RN 10 διπλα στο Α3 φαινεται χαλια.Παρολο που το εχω στη ρυθμιση "κορεσμος",το Α3 ειναι ποιο φωτεινο με πολυ ποιο ζωντανα χρωματα.Επισης σε διαφορα βιντεακια επιδειξης στο youtube, εκει που το Α3 δειχνει κανονικα στο ΡΝ 10 σκοταδι βαθυ.Κατι τρεχει με τη φωτεινοτητα.Στο νετφλιξ οι υποτιτλοι φαινονται λιγο σα διπλοι.Να φταιει το tempered glass που εχει.Να το βγαλω και να παρω κατι ποιο ποιοτικο;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Κάτοχος εδώ και δύο μέρες της συσκευής και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος με αυτά που βρήκα, γιατί ήμουνα λίγο ανήσυχος με τα προβλήματα που έχετε αναφέρει. Η συσκευή είναι γενικά πολύ ισορροπημένη στα χαρακτηριστικά και τις λειτουργίες της. Για τα χρήματα που έδωσα - περίπου 270 ευρώ από Mediamarkt με 2 χρόνια εγγύηση infoquest - νομίζω ότι είναι μία αρκετά καλή επιλογή.

Όταν το άνοιξα μου έφερε αμέσως την 12.5.1, που εγκατέστησα απροβλημάτιστα και πιθανόν να έχει διορθώσει κάποιες από τις παιδικές ασθένειες.

 

Τι μου άρεσε:

- Τα υλικά, η ποιότητα κατασκευής και η αίσθηση στο χέρι, είναι ανάλογα premium συσκευών.

- Η οθόνη είναι εξαιρετική στα 120, αλλά και στα 60, αν κάποιος θέλει αυτή τη συχνότητα για εξοικονόμηση μπαταρίας. Ωραία, φυσικά χρώματα και σκρολλάρισμα ανάμεσα στις οθόνες και τις εφαρμογές, γρήγορο και ομαλό.

- Μπαταρία απίστευτη, για τη χρήση που κάνω. Με μία πλήρη φόρτιση χθες, το έχω ξεζουμίσει και είμαι σήμερα στο 30% ακόμη.

- Δαχτυλικό αποτύπωμα αστραπιαίο, χωρίς ούτε μία αποτυχία.

- Στερεοφωνικά ακουστικά με καλή ποιότητα ήχου σε μουσική μέσω youtube ή browser.

- Πολύ καλή συνδεσιμότητα με wifi δίκτυα, δίκτυα δεδομένων και bluetooth (jabra bluetooth, honor 6 smartband, bluetooth αυτοκινήτου) συγχρόνως. Χωρίς διακοπές και αποσυνδέσεις

- Το GPS συνδέεται γρήγορα και το δοκίμασα σε ένα δίωρο περπάτημα χτες σε Αγία Παρασκευή και Χολαργό. Στο huawei Health που χρησιμοποιώ στην άσκηση, μου έδειξε 2-3 "τυφλά σημεία". αλλά θα το τσεκάρω και σήμερα.

- Τέλος μεγάλο συν το ραδιόφωνο, που είναι must για μένα που προτιμάω να ακούω ράδιο στο περπάτημα. Στα συν και το NFC.

- Με το miui δεν έχω πρόβλημα, αφού το έχω συνηθίσει από προηγούμενα Xiaomi.

- Με τις κάμερες δεν ασχολήθηκα, αφού ζήτημα είναι να βγάζω 2-3 φωτογραφίες την εβδομάδα, είμαι άσχετος και δεν έχω απαιτήσεις.

 

Τι θα ήθελα:

- Ένα πιο σύγχρονο επεξεργαστή. Για αυτά που ζητάω είναι επαρκέστατος ο SD 732G και δεν έχω δει κάποιο lag ή κόλλημα. Για μετά από 1-2 χρόνια, δεν ξέρω πόσο καλά θα ανταποκρίνεται.

 

Τι με απογοήτευσε:

- Η φωτεινότητα της οθόνης. Σε έντονο ηλιακό φως, αλλά και σε ένα χώρο που έχει λιγοστό φως, μου βγαίνει πολύ σκοτεινή για τα γούστα μου.

 

Μπορεί να είναι και θέμα ρυθμίσεων, οπότε σας παρακαλώ να μου προτείνετε τις ρυθμίσεις που έχετε βάλει εσείς και το έχετε φέρει στα ίσα του.

Ευχαριστώ!

Edited by Green_Dragon
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου έσπασε τα νεύρα!!!!

Καθώς σκρολάριζα, μου έβγαζε από μόνο του σκοτεινό θέμα. Μιλούσαμε βιντεοκληση στο viber και ξαφνικά σκοτείνιασε, σαν να κλείδωσε η οθόνη και δεν έβλεπα τον συνομιλητή μου.Οτι και να έκανα, δεν άνοιγε με τίποτα και εκεί που πήγα να του κάνω επανεκκίνηση, επανήλθε από μόνο του.

Αν δε το έφερνε γιος μου από αμαζόν, θα το έδινα πίσω. . .

Σκυλομετάνοιωσα, που έδωσα το 8 pro και το πήρα.

Όλο προβλήματα και ασυμβατότητες είναι..

Edited by diamantis_69
Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομαδα. Υπαρχει καποιος με redmi note 10 pro και να έχει μείνει στην 12.0.12 όπως εγώ.βασικα από τότε που το πήρα μόνο μια ενημέρωση ασφαλείας έχει παρει
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου έσπασε τα νεύρα!!!!

Καθώς σκρολάριζα, μου έβγαζε από μόνο του σκοτεινό θέμα. Μιλούσαμε βιντεοκληση στο viber και ξαφνικά σκοτείνιασε, σαν να κλείδωσε η οθόνη και δεν έβλεπα τον συνομιλητή μου.Οτι και να έκανα, δεν άνοιγε με τίποτα και εκεί που πήγα να του κάνω επανεκκίνηση, επανήλθε από μόνο του.

Αν δε το έφερνε γιος μου από αμαζόν, θα το έδινα πίσω. . .

Σκυλομετάνοιωσα, που έδωσα το 8 pro και το πήρα.

Όλο προβλήματα και ασυμβατότητες είναι..

Άντε, τόσο χάλια είναι; Ο από πάνω φίλος δεν έχει κανένα θέμα έγραψε, εκτός της οθόνης που ίσως να θέλει κάποια ρύθμιση.

Με λίγα λόγια, καλά κάθομαι στα αυγά μου εγώ με το 8άρι! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πηρα το Redmi Note 10 δωρο στη μητερα μου και μου ειπε οτι δεν υπαρχει αυτοματη ηχογραφηση κλησεων (απο τη μαμα) οπως ειχε το προηγουμενο της Redmi Note 6 Pro.

 

Σταματησε να το προσφερει η Xiaomi;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 10 / Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...