Jump to content

Hotspot αντι για σταθερή σύνδεση


Lyngas1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, θέλω αντί για κάθε μηνά να πληρώνω 30+ ευρω τη σταθερή, να πληρώνω μόνο τη κινητή και να δίνω απο κει με hotspot internet στον υπολογιστή.

Τι λετε. Γίνεται?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μηπως παει σε διαφορετικη κατηγορια το θρεντ,? δεν ξερω αν παει μεταφερε τε το. :)

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται. Απλά η μπαταρία του κινητού θα παραδώσει πνεύμα γρήγορα. Επίσης ανάλογα το σκοπό που το θες, σε περίπτωση κλήσης λογικά θα σε γυρνάει σε 3g και θα κόβεται η σύνδεση
Link to comment
Share on other sites

Έχετε απόλυτο δίκιο και στις 2 περιπτώσεις παιδιά ! πολύ σωστές απαντήσεις και μάλλον ακυρώνεται η σκέψη .. !! σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας !!
Link to comment
Share on other sites

Δεν ακυρώνεται η σκέψη, γιατί βλέπουμε πολλά προγράμματα απεριορίστων. Ακόμα και στη Wind με το νέο W Unlimited.

 

Το μόνο πρόβλημα είναι η συσκευή, γιατί θα πρέπει να χρησιμοποιείς 24/7 το κινητό σου (για hotspot).

Ίσως να σε καλύπτει η Twin Sim και ένα Mobile Router, αλλά δεν ξέρω αν συνεχίζουν να τη παρέχουν σαν υπηρεσία στη Wind.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ακυρώνεται η σκέψη, γιατί βλέπουμε πολλά προγράμματα απεριορίστων. Ακόμα και στη Wind με το νέο W Unlimited.

 

Το μόνο πρόβλημα είναι η συσκευή, γιατί θα πρέπει να χρησιμοποιείς 24/7 το κινητό σου (για hotspot).

Ίσως να σε καλύπτει η Twin Sim και ένα Mobile Router, αλλά δεν ξέρω αν συνεχίζουν να τη παρέχουν σαν υπηρεσία στη Wind.

H twin sim παρέχεται κανονικά.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται. Απλά η μπαταρία του κινητού θα παραδώσει πνεύμα γρήγορα. Επίσης ανάλογα το σκοπό που το θες, σε περίπτωση κλήσης λογικά θα σε γυρνάει σε 3g και θα κόβεται η σύνδεση
Με την υπηρεσία VOLTE παραμένει σε 4G. Η twin sim πληρώνεται με extra πάγιο. Δεν θυμάμαι αλλά νομίζω με 3 ευρώ τον μήνα...

 

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

H twin sim, σε νέες συνδέσεις δίνεται χωρίς πάγιο.

Το γράφει και στο site.

https://www.wind.gr/support/idiotes/simvolea-ipiresies/pos-mporo-na-echo-dio-kartes-sim-me-ton-idio-arithmo

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχετε απόλυτο δίκιο και στις 2 περιπτώσεις παιδιά ! πολύ σωστές απαντήσεις και μάλλον ακυρώνεται η σκέψη .. !! σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας !!
να πάρεις Vodafone που έχει πακέτα απεριόριστα,δεύτερον τι μπαταρία τρώει? μόνο όταν κάνει streaming και λογικό είναι εξάλλου και χωρίς να είναι ανοικτό το hot spot πάλι θα τρώει μπαταρία σε 4g + streaming

μπορείς να πάρεις ένα mifi ρούτερ να κάνεις την δουλειά σου η ένα παλιό τηλέφωνο και να το κάνεις hot spot

θα κάνεις μεγάλη οικονομία αν κόψεις το σταθερό

επίσης όλες οι εταιρείες έχουν προγράμματα για mifi router τώρα πια

αν έχεις καλο σήμα θα δεις και ταχύτητες vdsl ....χωρίς σταθερό

μη τους ακούς ειλικρινά δεν ξέρουν τι λένε :p

και μη ξεχνάς ότι έχεις ίντερνετ παντού

εγώ το έχω κόψει το σταθερό χρόνια τώρα,τώρα που δίνουν απεριόριστα είναι ταμάμ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.

 

Μολις χθες βραδυ κανοντας ελεγχο ειδα πως επιτελους υπαρχει στην περιοχη μου διαθεσημοτητα και αλλον παροχων πλην του ΟΤΕ. Επειδη ειναι χαος μπορει καποιος να μου προτινει καποιο πακετο; Τωρα δεινω 40€ τον μηνα για εως 50 Mbps, απεριοριστες αστικες και υπεραστικες, 720 λεπτα κλησεων προς κινητα Ελλαδας & διεθνη σταθερα/κινητα. Αν μπορουσα να συνδιασω και το κινητο ακομα πιο καλα. Τωρα ειαμαι κινητη στη vodafone αλλα το σημα ειναι τραγικο στην περιοχη μου. Ειμαι με cu αλλα το γυρναω και σε συμβολαιο αν παιζει καποιο καλο συνδιαστικο πακετο. Ας μην ειναι απαραιτητα φτηνοτερο με αυτα που πληρωνω τωρα. Αν ερχεται στα ιδια και συνδιαζω και κινητο θα ειναι μια χαρα. Ευχαριστω εκ των προτερων.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.

 

Μολις χθες βραδυ κανοντας ελεγχο ειδα πως επιτελους υπαρχει στην περιοχη μου διαθεσημοτητα και αλλον παροχων πλην του ΟΤΕ. Επειδη ειναι χαος μπορει καποιος να μου προτινει καποιο πακετο; Τωρα δεινω 40€ τον μηνα για εως 50 Mbps, απεριοριστες αστικες και υπεραστικες, 720 λεπτα κλησεων προς κινητα Ελλαδας & διεθνη σταθερα/κινητα. Αν μπορουσα να συνδιασω και το κινητο ακομα πιο καλα. Τωρα ειαμαι κινητη στη vodafone αλλα το σημα ειναι τραγικο στην περιοχη μου. Ειμαι με cu αλλα το γυρναω και σε συμβολαιο αν παιζει καποιο καλο συνδιαστικο πακετο. Ας μην ειναι απαραιτητα φτηνοτερο με αυτα που πληρωνω τωρα. Αν ερχεται στα ιδια και συνδιαζω και κινητο θα ειναι μια χαρα. Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

25€ δίνει vdsl 50 η Vodafone και μια κάρτα που βάζεις τώρα...θα δίνεις σύνολο 40€ και για τα δυο.

Αλλά επειδή είπες για κακό σήμα κινητής ξανασκέψου το.

Έχει συνδυαστικά προγράμματα σταθερό και κινητό που αξίζουν.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Αφού είμαστε στο θέμα της Wind, δες τα Wind One αν σε καλύπτει στην περιοχή και η κινητή και η σταθερή.

Με 55€, έχεις απεριόριστα λεπτά και από το κινητό και από το σταθερό, 100Mbps και 10GB στο κινητό.

Με 65€, έχεις απεριόριστα λεπτά και από κινητό και από σταθερό, απεριόριστα δεδομένα και 100Mbps.

Link to comment
Share on other sites

H twin sim, σε νέες συνδέσεις δίνεται χωρίς πάγιο.

Το γράφει και στο site.

https://www.wind.gr/support/idiotes/simvolea-ipiresies/pos-mporo-na-echo-dio-kartes-sim-me-ton-idio-arithmo

 

Καλημέρα.

Από ότι διάβασα στο link η twin sim είναι για κλήσεις και sms.

Και ΔΕ μπορούν να χρησιμοποιούνται ταυτόχρονα.

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο με τη data sim της Vodafone όπου η καρτα αυτή δουλευει ανεξάρτητα από την κυρίως;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως δεν εμποδίζει το να γίνεται η συσκευή hotspot.

Data only κάρτες έχει και η Wind, τις Simplefi.

Είτε με συμβόλαιο είτε με κάρτα ( simplefi on the go με κάρτα).

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως δεν εμποδίζει το να γίνεται η συσκευή hotspot.

Data only κάρτες έχει και η Wind, τις Simplefi.

Είτε με συμβόλαιο είτε με κάρτα ( simplefi on the go με κάρτα).

 

Ώπα χάθηκα. Η Simplefi αφορά ανεξάρτητο πρόγραμμα μόνο για data ή κάνω λάθος;

Ας γίνω πιο συγκεκριμένος. Δεύτερη καρτα για το πρόγραμμα κινητής που έχω δίνει η wind ώστε να διαμοιράζω τα δεδομένα του προγράμματος που έχω μέσω ενός 4g router; Και φυσικα να λειτουργούν παράλληλα και η κυρίως καρτα και η data sim.

Link to comment
Share on other sites

Ώπα χάθηκα. Η Simplefi αφορά ανεξάρτητο πρόγραμμα μόνο για data ή κάνω λάθος;

 

Ας γίνω πιο συγκεκριμένος. Δεύτερη καρτα για το πρόγραμμα κινητής που έχω δίνει η wind ώστε να διαμοιράζω τα δεδομένα του προγράμματος που έχω μέσω ενός 4g router; Και φυσικα να λειτουργούν παράλληλα και η κυρίως καρτα και η data sim.

τώρα το κατάλαβες ...πάρε ένα μηχανάκι 4g lte και βάλε μια σιμ η μία data card ότι θέλεις τέλος πάντων και θα δώσεις wifi στο σπίτι

https://www.skroutz.gr/c/775/adsl-modem/f/857628/4G.html?o=mifi+Router+4g

έχουν και οι εταιρείες κάτι αντίστοιχο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απάντηση αλλά αν δε σου κάνει κόπο διάβασε πιο προσεκτικά αυτό που θέλω να κάνω.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω αντί για κάθε μηνά να πληρώνω 30+ ευρω τη σταθερή, να πληρώνω μόνο τη κινητή και να δίνω απο κει με hotspot internet στον υπολογιστή.

Τι λετε. Γίνεται?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μηπως παει σε διαφορετικη κατηγορια το θρεντ,? δεν ξερω αν παει μεταφερε τε το. :)

 

η wind εχει βγαλει το simpli fi με 35 ευρω το μηνα μηναιο παγιο , δινει 100gb internet σε φουλ 4g και μετα απεριοριστο ιντερνετ στα 6mbs δες εδω https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/simplefi-internet-xwris-stathero/

 

Επισης δες και αυτο εδω https://www.vodafone.gr/eshop/internet-se-laptop-tablet/c-100123/

θα στο προτεινα για αρχη ειναι καρτοιντερνετ αλλα πληρωνεις με λογαριασμο το πακετο που αγοραζεις .

Δεν εχει δεσμευση , οποτε αμα βαλουμε 3πακετα *9,95 ευρω με τα 30 ευρω που δινεις τωρα θα μπορουσες να ενεργοποιησεις 3 πακετα των 40gb internet συνολο 120 gb .

 

οσο για τα συμβολαια με απεριοριστο ιντερνετ με την vodafone τα θεωρω παρα πολυ ακριβα δες εδω https://www.vodafone.gr/eshop/symvolaio/c-100159/

Εξηγησε μας για ποιον λογο θελεις να καταργησεις την σταθερη γραμμη; για το upload ; ή κατι αλλο;

γενικα το δικτυο κινητης δεν ειναι ποτε σταθερη η ταχυτητα ναι θα εχεις τις περισσοτερες φορες καλυτερη ταχυτητα απο την συνδεση της σταθερης σου γραμμης .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απάντηση αλλά αν δε σου κάνει κόπο διάβασε πιο προσεκτικά αυτό που θέλω να κάνω.
βρε το έχουμε καταλάβει όλοι και δεν γίνεται και για αυτό σου προτείνουμε άλλες λύσεις,προσωπικά περιμένω 5g hot spots μηχανάκια και 5g στην περιοχή μου και θα προχωρήσω σε αγορά,προς το παρόν κάνω υπομονή και δίνω ίντερνετ στην android tv από το κινητό με Vodafone και απεριόριστο πακέτο data
Link to comment
Share on other sites

βρε το έχουμε καταλάβει όλοι και δεν γίνεται και για αυτό σου προτείνουμε άλλες λύσεις,προσωπικά περιμένω 5g hot spots μηχανάκια και 5g στην περιοχή μου και θα προχωρήσω σε αγορά,προς το παρόν κάνω υπομονή και δίνω ίντερνετ στην android tv από το κινητό με Vodafone και απεριόριστο πακέτο data

Δε φορτίζεις όμως τη μπαταρία του κινητού σου κάθε λίγο και λιγάκι;

Link to comment
Share on other sites

Δε φορτίζεις όμως τη μπαταρία του κινητού σου κάθε λίγο και λιγάκι;
εξαρτάται, κάθε τρεις και λίγο σίγουρα οχι,από την χρήση που εγώ κάνω,σίγουρα 1μιση η 2 φορές την ημέρα πιο σπάνια,ειδικά σε streaming 4k uhd αρχείων νεράκι πάει και λογικό είναι η από YouTube στα 4k στα 2160p....
Link to comment
Share on other sites

Στο εξοχικο εχω ενα παλιο κινητο που το κανω hot spot και την βγαζουμε μια χαρα ολο το καλοκαιρι

 

Σημειωση: καποιοι απο την οικογενεια πανε τον Ιουνιο και φευγουν τον Σεπτεμβριο :wacko:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...