Jump to content

OnePlus 9


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όλες τις βασικές μπάντες που θα μας απασχολήσουν στην Ελλάδα, τις έχει και αυτό με την global rom.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 18/10/2021 at 8:47 ΠΜ, sifnos1 said:

Καλημέρα παιδιά, επειδή έψαξα σε ξένα φόρουμ και ρώτησα και το Banggood για να ξέρω τι θα πάρω μου είπαν τα έξεις.. Το Banggood αυτή την στιγμή πουλάει το 9άρι με global rom που είναι η έκδοση για Ινδία όπως και το 9r (άλλο τηλέφωνο αυτό) το 9αρι λοιπόν με global rom είναι αυτή την στιγμή στα 490 ευρώ οι διαφορές με την global version (την κλασική που πουλάει το σαιτ της oneplus είναι ότι δεν έχει ασύρματη φόρτιση για αυτό και είναι πιο λεπτό 8.1χιλιοστα - 8.8χιλιοστα για αυτό και όσοι έχετε πάρει κάποιες ορίτζιναλ θήκες μπορεί να δείτε κάποια μικρή διαφορά να μην τρομάζει σωστά καθώς και ότι έχει λιγότερες μπάντες για το 5g.. Αυτή την στιγμή στην Ελλάδα δουλεύει 100%το 5g με cosmote, Vodafone και ανάλογα με το που είστε στην wind τι κεραία έχει στην περιοχή μπορεί πχ Αθήνα κέντρο να πιάνεις 5g αλλά αν πας Καλαμάτα να μην πιάνεις γιατί η κεραία στην Καλαμάτα της wind έχει άλλα μπάντα αυτή που δεν έχει το οneplus 9 bangood global rom.. Σταδιακά μπορεί και η cosmote - Vodafone μελλοντικά να αλλάξει μπάντα στις νέες κεραιες και να μην έχει 5g σε αυτές τις περιοχές το τηλέφωνο αυτό.. Επαναλαμβάνω μιλάω μόνο για το 9αρι αγορασμένο από bangood me global rom.. Εδώ και λίγο καιρό το Banggood έχει ανεβάσει και το κανονικό 9αρι global version.. (ΌΧΙ GLOBAL ROM ΑΛΛΆ GLOBAL VESION)εκεί είναι η διαφορά.. Αυτό το τηλέφωνο το κλασικό δηλαδή που πουλάει και η oneplus στο σαιτ της είναι με ασύρματη φορτιση και με όλες τις μπάντες για Ευρώπη Ελλάδα Αμερική κλπ για το 5g.. Η τιμή του πάντα με κουπόνι είναι 60 ευρώ παραπάνω από το τηλέφωνο με global rom δηλαδή στα 550 ευρώ.. Οπότε όσοι θέλετε να πάρετε αυτή την κανονική έκδοση αξίζουν τα 60 ευρώ παραπάνω επιλέξτε oneplus 9 global version και τα έχετε όλα.. 

 

 

Θεσσαλονίκη με cosmote σε πάρα πολλά σημεία που επιβεβαιωμένα παίζει 5g (και με τον ίδιο πάροχο), δεν έχω 5g σταθερά πάντως. Η oneplus αφού με έβαλε σε διαδικασία να της ανεβάσω log με αναπαραγωγή του προβλήματος, με έγραψε κανονικά. Μην τα λέτε αυτά τα "παίζει 100% το 5g με cosmote" ρε παιδιά, ειδικά όταν άνθρωπος από επάνω σας έχει πει το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όλες οι κεραίες 5G στην Θεσ/νίκη. παρά πολλες είναι οι οποίες δεν έχουν αναβαθμιστει. Αν βρεί κεραία 4G που δεν έχει αναβαθμιστεί και είναι αρκετά πιο δυνατή από το 5G εκεί θα σε συνδέσει, πχ στα κτελ.

Ν78 θα βρεις στο κέντρο, αν θέλεις να πιάσεις εκεί στο 1Gbps στο 5G

Edited by cocu
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Παρήγγειλα κι εγώ το Oneplus 9 256 από bangood πριν 10 μέρες κι ακόμα μου λέει το σύστημα πως είναι out of stock και πως από μέσα Δεκέμβρη να το περιμένω. Αυτό είναι το ένα πρόβλημα που με απασχολεί. Το δεύτερο είναι, έχοντας διαβάσει εδώ κάποιες μαρτυρίες, πως η global rom είναι προβληματική ως προς το 5g στην Ελλάδα. Αφήστε που είχα την λανθασμένη εντύπωση πως η rom θα ήταν η επίσημη της Oneplus (global bersion). Δηλαδή με αυτά και με αυτά, να ανησυχώ πως θα περάσουν 2-3 μήνες και θα μου πουν στο τέλος οι Κινεζοι λυπούμαστε δεν έχουμε απόθεμα των συγκεκριμένων τηλεφώνων, αγοράστε κάποιο άλλο με τα ίδια χρήματα, κι από την άλλη, αν τελικά μου το στείλουν, κι η Κοσμοτέ αλλάξει μπάντα, δεν θα έχω 5g; 

Να είστε καλά.

 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, athanaso77 said:

Εκτιμώ ότι δεν αξίζει να το περιμένεις. Επιστροφή χρημάτων και παίρνεις κάτι άλλο.

Ευχαριστώ για την απάντηση! Το κακό είναι πως πλήρωσα απευθείας με κάρτα κι όχι με paypal και σε live chat μαζί τους μου είπαν ότι μπορώ είτε να αγοράσω κάτι άλλο ή να περιμένω... Την πάτησα κοινώς νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και εγώ ακριβώς την ίδια αγορά με σένα πριν λίγες ημέρες.. Θεωρώ όμως ότι για τα λεφτά που δώσαμε (530ευρω) για το 9αρι 12/256 είναι ληστεία κανονική.. Οπότε αξίζει να περιμένουμε.. Υπομονή θέλει. Σκέψου τι άλλο μπορείς να αγοράσεις με 530 αυτή την στιγμή.. Δεν υπάρχουν τέτοιες επιλογές σαν αυτά τα χρήματα.. Οπότε υπομονή (εγώ πλήρωσα με PayPal παρο όλα αυτά περιμένω) 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Kαλησπερα στην παρεα ...επειδη το τελευταιο μου op ηταν το 3 και επειδη εχω μια καλη επιδοτηση απο γερμανο ηθελα να ρωτησω κατι να μην ανατρεχω σε ολες τις σελιδες....Καπου διαβασα για διαφορετικες ρομ να ερχονται σε καποιες συσκευες

Αυτες που φερνει η κοσμοτε τι ρομ εχουν? Θα εχω κανονικα 5g?

πως γινεται ογερμανος να την δινει 779ευρω και στο σαιτ της op να εχει 949?

η επιδοτηση μου ειναι 600 ευρω οποτε το σκεφτομαι

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
On 7/2/2022 at 3:46 ΜΜ, bujinkan said:

Kαλησπερα στην παρεα ...επειδη το τελευταιο μου op ηταν το 3 και επειδη εχω μια καλη επιδοτηση απο γερμανο ηθελα να ρωτησω κατι να μην ανατρεχω σε ολες τις σελιδες....Καπου διαβασα για διαφορετικες ρομ να ερχονται σε καποιες συσκευες

Αυτες που φερνει η κοσμοτε τι ρομ εχουν? Θα εχω κανονικα 5g?

πως γινεται ογερμανος να την δινει 779ευρω και στο σαιτ της op να εχει 949?

η επιδοτηση μου ειναι 600 ευρω οποτε το σκεφτομαι

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

 

Έχω την εντύπωση ότι μιλάς για το OnePlus 9 Pro αλλά απευθύνεσαι στο topic του OnePlus 9; Γιατί το απλό έχει 629€ στον Γερμανό. Έρχεται με ευρωπαϊκή ROM και δουλεύει κανονικά το 5G.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Νέα αναβάθμιση από χτες.
Δεν την έχω περάσει ακόμα και ήθελα να ρωτήσω αν την έχει βάλει κάποιος και είναι σταθερή χωρίς προβλήματα.2cb700984f6c36790ac7629f3f8c65ec.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η cosmote έχει n28 σε 5G. Και θα την αναπτύξει και άλλο. Όλα τα κινέζικα την n28 την έχουν διαχωρίσει σε n28a και n28b.

 

Όποτε αν θες ολοκληρωμένη λύση νομίζω ευρωπαϊκό είναι καλύτερα

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, telmusic said:

Αυτό τί σχέση έχει με την αναβάθμιση;

Απανταω στον Sifnos1 τερμα πανω

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν πέρασα την νέα αναβάθμιση που με έφερε την τελευταία Android 12 και κάποιες αισθητικές αλλά και πρακτικές αλλαγές στο oxygen .
Ως τώρα όλα καλά με εξαίρεση στην αρχή που μου εξαφάνισε τις μισές συντομεύσεις πράγμα που διόρθωσα ξεκλειδώνοντας τις κρυφές εφαρμογές που είχα από την προηγούμενη έκδοση.
Το κινητό δείχνει να τρέχει πιο άμεσα και όσον αφορά την μπαταρία δεν βλέπω κάποια αρνητική μεταβολή.
Ακόμα βέβαια είναι νωρίς γιατί λόγω αργίας η χρήση είναι πιο χαλαρή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 25/3/2022 at 2:49 ΜΜ, doganos said:

Η cosmote έχει n28 σε 5G. Και θα την αναπτύξει και άλλο. Όλα τα κινέζικα την n28 την έχουν διαχωρίσει σε n28a και n28b.

 

Όποτε αν θες ολοκληρωμένη λύση νομίζω ευρωπαϊκό είναι καλύτερα

ετσι οπως το γραφεις εγω καταλαβαινω οτι δε θα εχει προβλημα,αφου θα την αναπτυξει

θεωρεις οτι μελλοντικα με την  μπαντα n28 θα εχει θεμα η global rom και γιατι?

επισης απο οτι διαβαζω εχει n78 και οχι 28

ευχαριστω

Edited by kargiolis
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, kargiolis said:

ετσι οπως το γραφεις εγω καταλαβαινω οτι δε θα εχει προβλημα,αφου θα την αναπτυξει

θεωρεις οτι μελλοντικα με την  μπαντα n28 θα εχει θεμα η global rom και γιατι?

επισης απο οτι διαβαζω εχει n78 και οχι 28

ευχαριστω

Εννοω σε περισσοτετες περιοχες. Εχθες ημουν θεσσαλονικη και ειδα ηδη αρχη τσιμισκη, μεσα σε πολυκατοικια πως εκπεμπει ηδη σε n28. Δεν ξερω, αν εινα θεμα μονο rom ή και τιποτα αλλο για να πιανει την n28. (και οχι Ν28Α ή Ν28Β)

Εχει N78 και N28. 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, doganos said:

Εννοω σε περισσοτετες περιοχες. Εχθες ημουν θεσσαλονικη και ειδα ηδη αρχη τσιμισκη, μεσα σε πολυκατοικια πως εκπεμπει ηδη σε n28. Δεν ξερω, αν εινα θεμα μονο rom ή και τιποτα αλλο για να πιανει την n28. (και οχι Ν28Α ή Ν28Β)

Εχει N78 και N28. 

Ευχαριστώ για το info

Έχω βρει με global ROM στα 480€ από αποθήκη Γαλλίας

Και global version από Γαλλία στα 599

Και τα 2  12/256

Μάλλον θα πάω για global versionνα έχω το κεφάλι μου ήσυχο

Ελλάδα το φθηνότερο στα 753€

Edited by kargiolis
New info
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 11/4/2022 at 6:54 ΜΜ, kargiolis said:

Ευχαριστώ για το info

Έχω βρει με global ROM στα 480€ από αποθήκη Γαλλίας

Και global version από Γαλλία στα 599

Και τα 2  12/256

Μάλλον θα πάω για global versionνα έχω το κεφάλι μου ήσυχο

Ελλάδα το φθηνότερο στα 753€

Από πού το βρήκες στα 480ευρώ;

Και ξέρει κανείς τι γίνεται αν αγοράσεις από Banggood με τιμολόγιο από Ευρωπαική αποθήκη;

Μπορεις να γλυτώσεις το ΦΠΑ;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, junglist said:

Από πού το βρήκες στα 480ευρώ;

Και ξέρει κανείς τι γίνεται αν αγοράσεις από Banggood με τιμολόγιο από Ευρωπαική αποθήκη;

Μπορεις να γλυτώσεις το ΦΠΑ;

€ 439,00  20% Off | OnePlus 9 5G Snapdragon 888 8GB 128GB/12GB 256GB Smartphone 6.55'' 120Hz AMOLED Display Hasselblad Camer Global Rom
https://a.aliexpress.com/_mK6sGL8
να το λινκ

Link to comment
Share on other sites

€ 439,00  20% Off | OnePlus 9 5G Snapdragon 888 8GB 128GB/12GB 256GB Smartphone 6.55'' 120Hz AMOLED Display Hasselblad Camer Global Rom
https://a.aliexpress.com/_mK6sGL8
να το λινκ
Ωραίος, Ευχαριστώ
Έψαχνα χτες στο Αλι και δεν υπήρχε τιμή κάτω από 485€.
Αυτός ο γάλλος πώς το βγάζει στα 439€ άραγε;

Πάντως Κύπρο δεν το στέλνει.
Ελλάδα τσεκαρες;
Το στέλνει κανονικά;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Βρήκατε καμία άλλη πρόταση που να στέλνουν το κινητό από online μαγαζί;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

παιδες κοιταζω για μεταβαση απο Oneplus 8 σε οικονομικα πλαισια, οχι να παρω 10 pro πχ...

κοιταζα το 9αρι αλλα βλεπω οτι δεν εχει OIS στην βασικη καμερα.....πολυ σημαντικο μειων κατα τη γνωμη μου. Ακομα και το 9R φαινεται καλυτερη επιλογη..... τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...