Jump to content

OnePlus 9


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Επίσης όπως είπες, η τιμή της προπαραγγελίας δεν πιστεύω ότι αποτελεί ευκαιρία ώστε να προλάβεις κάτι, άρα χαλαρά μετά τα reviews κλασσικά στο Amazon για κανένα 100ρικο κάτω και όλα καλά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 46 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Link με τεστ της απογοητευτικής αυτονομίας;

 

Επειδή κι εγώ μάλλον θα πάω για αγορά, σε ποιο amazon υπάρχει 100 ευρώ πιο κάτω? Αυτή τη στιγμή βλέπω επιλογή για preorder στο amazon.de στα 899€ (αντί των 949€ από το site της oneplus), ωστόσο στο check out γίνεται 935,77 επειδή προστίθεται η διαφορά του ΦΠΑ + 7.99€ αποστολή = 944,76€.

 

Άρα ίδια τιμή περιπου με one plus και χάνεις και το δώρο με το wireless charger.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ μάλλον θα πάω για αγορά, σε ποιο amazon υπάρχει 100 ευρώ πιο κάτω? Αυτή τη στιγμή βλέπω επιλογή για preorder στο amazon.de στα 899€ (αντί των 949€ από το site της oneplus), ωστόσο στο check out γίνεται 935,77 επειδή προστίθεται η διαφορά του ΦΠΑ + 7.99€ αποστολή = 944,76€.

 

Άρα ίδια τιμή περιπου με one plus και χάνεις και το δώρο με το wireless charger.

 

Όχι τώρα, εννοώ λίγο καιρό μετά το λανσάρισμα όπου οι τιμές πέφτουν λίγο στους μεταπωλητές σε σχέση με την μαμά εταιρεία.

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Προλάβανε Κ έχουν ανεβάσει ένα σωρό βιντεακια Κ συγκριτικά, τελικά όπως έγραψε Κ ο φίλος ποιο πάνω hardware ποιότητα ταχύτητα σταθερό Android σε αυτά είναι σούπερ ,απλά πολύ διαφήμιση για τις κάμερες χωρίς να κάνει την διαφορά από τον ανταγωνισμό. Αλλά η δικιά μου άποψη για τις κάμερες είναι ότι ,έχουν φτάσει πιστεύω ταβάνι.καλοριζικα στα παιδιά που θα το αγοράσουν δείχνει μια ποιοτική συσκευή
Link to comment
Share on other sites

Προλάβανε Κ έχουν ανεβάσει ένα σωρό βιντεακια Κ συγκριτικά, τελικά όπως έγραψε Κ ο φίλος ποιο πάνω hardware ποιότητα ταχύτητα σταθερό Android σε αυτά είναι σούπερ ,απλά πολύ διαφήμιση για τις κάμερες χωρίς να κάνει την διαφορά από τον ανταγωνισμό. Αλλά η δικιά μου άποψη για τις κάμερες είναι ότι ,έχουν φτάσει πιστεύω ταβάνι.καλοριζικα στα παιδιά που θα το αγοράσουν δείχνει μια ποιοτική συσκευή

 

Δεν θα το ελεγα super ακριβως.

 

Η βασικη εκδοση του κινητου εχει

8/128gb χωρις microSD,τιποτα το εντυπωσιακο.

Snap888(κλασσικα για ναυαρχιδα)

1440p 120hz amoled οθονη με μεταβλητο ρυθμο ανανεωσης των hz για εξοικονομιση ενεργειας,υψηλη φωτεινοτητα. Σε αντιθεση με παλιοτερα,πλεον και ο ανταγωνισμος προσφερει παρομοια οθονη(Samsung,Xiaomi,Oppo μεχρι και η Asus και φανταζομαι και οι υπολοιπες εταιρειες).

Μπαταρια 4500mah,παλι τιποτα το ιδιαιτερο σε σχεση με παλιοτερα/ανταγωνισμο.

Μια απο τα ιδια και σε στερεο ηχεια,ασυρματη φορτιση κλπ.

Αρα πλεον μενουν οι καμερες που οπως φαινεται ειναι καλες μεν,αλλα παλι πισω(εστω και λιγο)απο τον ανταγωνισμο.Α

 

Και σε αυτο δεν βοηθαει δυστηχως και η αυξηση της τιμης που πιθανως προηλθε απο την διαφημιση που επεσε για την καμερες/συνεργασιαΝ.Η συσκευη προφανως ειναι καλη οπως ηταν και οι προηγουμενες και για οποιον ασχολειται με root,κλασσικα ειναι απο τις πρωτες επιλογες.

 

Το ρολοι μαρεσε παντως και ειναι στα υποψη για αγορα μελλοντικα αν βγει καλο στα λεφτα αυτα.Ν

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο έχω δει αρκετά βιντεακια από επώνυμους YouTuber όντως επεξεργαστής Κ λογισμικό, ναυαρχίδαςαλλά τελικά από κάμερα πονάει για άλλη μια φορά, με τα ινία να τα έχει ακόμα το s21u της samsung. Κατέβασα Κ κάποια δείγματα που έχουν ανεβάσει να τα δω υπολογιστή Κ τελικά δεν είναι καμεροφωνο , αλλά σίγουρα σε όλα τα άλλα τα κάνει πιστεύω πολύ καλά όπως επώνυμες ναυαρχίδες.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχαν ανέβει τόσο ψηλά οι τιμές θα το τιμούσα , έχοντας περάσει από όλα σχεδόν πλην pixel , ναι το oxygen os είναι όντως το κορυφαίο για τα γούστα μου. Και ναι δεν παίρνει κάποιος 1+ για τις κάμερες του. Θα παραμείνω ως έχει με το 7 Pro μου τουλάχιστον σε ανάλυση και διαστάσεις η οθόνη του είναι ίδια και χωρίς την τρύπα στην άκρη...οι τυχεροί νέοι κάτοχοι ας το ευχαριστηθούν.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ όταν πληρώνεις 1000 ευρώ για ένα κινητό το παίρνεις για τα πάντα , οφείλει σε όλα να είναι κορυφή. Τώρα αν ένας το έχει εύκολο το χιλιάρικο και λεει δεν βαριέσαι ας υστερεί και κάπου πάω πάσο αλλά σε αυτά τα λεφτά δεν πρέπει να συγχωρείται τπτ.

Όταν η εταιρεία έδινε φοβερές συσκευές με ωραίο λογισμικό ανοικτού τύπου στα 400-500 έλεγες εντάξει ας χάνω σε κάμερα. Εδώ που το έφτασαν όμως όχι.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό συμβαίνει σε όλα, πχ το s21 ultra έχει 1350 και το oneui δεν υποφέρεται, οπότε αναγκαστικά εκει κάνεις τον κινέζο.Δεν υπάρχει τέλειο κινητό.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ όταν πληρώνεις 1000 ευρώ για ένα κινητό το παίρνεις για τα πάντα , οφείλει σε όλα να είναι κορυφή. Τώρα αν ένας το έχει εύκολο το χιλιάρικο και λεει δεν βαριέσαι ας υστερεί και κάπου πάω πάσο αλλά σε αυτά τα λεφτά δεν πρέπει να συγχωρείται τπτ.

Όταν η εταιρεία έδινε φοβερές συσκευές με ωραίο λογισμικό ανοικτού τύπου στα 400-500 έλεγες εντάξει ας χάνω σε κάμερα. Εδώ που το έφτασαν όμως όχι.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει τέλειο κινητό ,ο κάθε ένας την τελειότητα την βλέπει με διαφορετικό μάτι. Θα μπορούσε κάποιος να πει τέλεια συσκευή το s21 ultra γιατί πλέον Κ αυτή έχει ένα τέλειο ui καλό επεξεργαστή πλέον τοπ κάμερες αλλά δυστυχώς επεξεργαστης exynos ( που πλέον είναι δυνατός μεν αλλά ....) στην συσκευασία χωρίς ακουστικά Κ φορτιστή Κ τιμή στον Θεό. Άρα όχι τέλειο κινητό. Άρα δυστυχώς εκεί που το ένα υπερτερεί το άλλο υστερεί.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ όταν πληρώνεις 1000 ευρώ για ένα κινητό το παίρνεις για τα πάντα , οφείλει σε όλα να είναι κορυφή.

 

Επειδή όμως δεν υπάρχει αυτό το κινητό, αναγκαστικά πας σε μια λύση που είναι κορυφή σχεδόν στα πάντα.

Είτε αυτή η συσκευή είναι το 9Pro, είτε το S21Ultra, είτε το iPhone 12 Pro, είτε κάποια άλλη.

Όποια και να πάρεις ξέρεις ότι κάνεις συμβιβασμό (ή συμβιβασμούς) σε κάποια σημεία που δεν σε ενοχλούν και τόσο.

Nokia 5110, Nokia 8210, Nokia 7250, E-Ten Glofiish X500, Samsung SGH-ZV60, Acer Neotouch F1, Samsung Galaxy Nexus, Samsung Duos 1182, LG Nexus 5, Microsoft Lumia 640 DS, Doogee X5 Pro, Honor 5X, OnePlus 5, Honor 20 Lite, Samsung S21+
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση με αναβάθμιση λογισμικού η κάμερα να γίνει πολύ καλύτερη;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση με αναβάθμιση λογισμικού η κάμερα να γίνει πολύ καλύτερη;
Εννοείται τόσα χρόνια στα της τεχνολογίας smartphone το ξέρουμε από όλους

Και σε Apple, Samsung, xiaomi, Huawei όλες με το καιρό οι κάμερες παίρνουν τα πάνω τους.

 

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι όλοι θα φτάσουν όλους διότι παίζει ρόλο και το hardware φακών έχουν η κάθε μία αλλά και το πόσο ικανό software camera department έχουν η κάθε μία που σίγουρα δεν είναι όλοι ίση σε αυτό, άρα διαφορές θα παραμείνουν λίγο από εδώ λίγο από εκεί :wink:

 

 

 

Διαφωνώ όταν πληρώνεις 1000 ευρώ για ένα κινητό το παίρνεις για τα πάντα , οφείλει σε όλα να είναι κορυφή. Τώρα αν ένας το έχει εύκολο το χιλιάρικο και λεει δεν βαριέσαι ας υστερεί και κάπου πάω πάσο αλλά σε αυτά τα λεφτά δεν πρέπει να συγχωρείται τπτ.

Όταν η εταιρεία έδινε φοβερές συσκευές με ωραίο λογισμικό ανοικτού τύπου στα 400-500 έλεγες εντάξει ας χάνω σε κάμερα. Εδώ που το έφτασαν όμως όχι.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτό είναι το ζητούμενο για εμάς τους καταναλωτές που τα σκάμε, αλλά μόνο σε ένα ιδεατό κόσμο θα το βλέπαμε και ουδέποτε στη πράξη.

 

Πάντα από όποια πρόταση θα έχει και τα μείον της και ο κάθε ένας αξιολογεί με τα δικά του κριτήρια (μεταξύ δεκάδων άλλων παραγόντων η λεπτομερειών) ποια τον χαλάνε λιγότερο ή περισσότερο και να επιλέξει τη συσκευή που ταιριάζει /θέλει.

 

Sent from my SM-G9980 using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σέ όλους, μια ερώτηση παρακαλώ για ένα φίλο που ενδιαφέρεται για την αγορά της συσκευής. Το Pro είναι με κυρτή οθόνη ή όχι; ευχάριστω
Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό συμβαίνει σε όλα, πχ το s21 ultra έχει 1350 και το oneui δεν υποφέρεται, οπότε αναγκαστικά εκει κάνεις τον κινέζο.Δεν υπάρχει τέλειο κινητό.

 

https://youtu.be/bh0zfkWc_oI

 

Αυτό είναι το πράσινο.το βρήκα.. σαν μπλε είναι ; Πώς σου φαίνεται;; Το περίμενα πιο πράσινο. Ίσως σαν χακί.εχει και θήκη μέσα. Ίδια με το χρώμα του κινητού....και όχι διάφανη

Edited by STATYSS

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

https://youtu.be/bh0zfkWc_oI

 

Αυτό είναι το πράσινο.το βρήκα.. σαν μπλε είναι ; Πώς σου φαίνεται;; Το περίμενα πιο πράσινο. Ίσως σαν χακί.εχει και θήκη μέσα. Ίδια με το χρώμα του κινητού....και όχι διάφανη

 

Πολύ πιο ωραίο απ ότι πίστευα. Αλλά αφου δεν θα το δω πέρα από όταν θα το ανοίξω δεν με απασχολεί. Και ροζ να ήταν θα το έπαιρνα, εδώ έχω κόκκινο αμάξι :lol::lol:

 

Δεν θα έχει θήκη μέσα, ρώτησα στο τσατ χτες και μου είπαν στην ευρώπη δεν έχει. Το κινητό το περιμένω πως και πως γιατί είμαι ένα μηνα χωρις smartphone. Δεν μου κέντριζε τίποτα από όσα κυκλοφορούν, αδιάφορα εντελώς.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Ξεχωριστά νήματά για την κάθε μία συσκευή ωστε να μην γίνεται μπάχαλο.

 

https://r.tapatalk.com/shareLink/topic?url=https%3A%2F%2Fwww%2Emyphone%2Egr%2Fforum%2Fshowthread%2Ephp%3Ft%3D488684&share_tid=488684&share_fid=4676&share_type=t&link_source=app

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8153387

 

Στάλθηκε από το SM-G991B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ όταν πληρώνεις 1000 ευρώ για ένα κινητό το παίρνεις για τα πάντα , οφείλει σε όλα να είναι κορυφή. Τώρα αν ένας το έχει εύκολο το χιλιάρικο και λεει δεν βαριέσαι ας υστερεί και κάπου πάω πάσο αλλά σε αυτά τα λεφτά δεν πρέπει να συγχωρείται τπτ.

Όταν η εταιρεία έδινε φοβερές συσκευές με ωραίο λογισμικό ανοικτού τύπου στα 400-500 έλεγες εντάξει ας χάνω σε κάμερα. Εδώ που το έφτασαν όμως όχι.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν υπάρχει πουθενά αυτή η λογική πλέον, σε οποιοδήποτε προιόν από smartphone μέχρι αυτοκίνητο, πάντα υπάρχουν αδύναμα σημεία και αυτό γίνεται γιατί οι κύκλοι ζωής των προιόντων έχουν μικρύνει δραματικά σε σχέση με 10-20 χρόνια πριν οπότε δεν αποτελεί και στόχο καμίας εταιρείας να βγάλει το ΤΕΛΕΙΟ προιόν αφού σε πολύ σύντομο διάστημα θα κυκλοφορήσει το επόμενο κ.ο.κ.

 

Για όλα τα κορυφαία τηλέφωνα αυτή τη στιγμή υπάρχουν αρνητικά που είναι εκτός της κουβέντας εδώ, όπως και σημεία στα οποία υπερτερούν και στα οποία βασίζονται για να πουλήσουν, ο καθένας αποφασίζει με βάση τις προτεραιότητες του. Στο OnePlus μπορεί να μην έρχεται πρώτα η κάμερα έναντι του κορυφαίου 2021 ανταγωνισμού (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορεί να παράγει εξαιρετικά αποτελέσματα!) αλλά ένα σωρό άλλοι παράγοντες που ακόμα και στα 900-1000 ευρώ το κάνουν την πρώτη και ξεκάθαρη επιλογή για αρκετούς αυτή τη χρονιά.

 

Και για να βάλουμε λίγο το ζήτημα της κάμερας στη σωστή του διάσταση γιατί κάπου ξεχειλώνει και χάνουμε κάθε μέτρο: Η κάμερα του είναι συνολικά πάρα πολύ καλή, αυτό δεν νομίζω να το έχει αρνηθεί κανένας reviewer. Και σίγουρα αποτελεί αναβάθμιση από τις περισσότερες συσκευές προηγούμενων ετών, για να ξέρουμε για τι πράγμα μιλάμε. Στις περισσότερες των περιπτώσεων θα πάρει κάποιος εξαιρετικά αποτελέσματα, τα δε RAW αρχεία όπως λένε έχουν τρομερή ποιότητα, σημάδι του ικανότατου νέου hardware και της ανάγκης βελτιστοποίησης του software το οποίο σίγουρα θα βελτιωθεί με επόμενα updates σε κάποιο βαθμό. Επίσης ορισμένα feautures δεν τα συναντά κανείς ούτε στον ανταγωνισμό.

 

Το γεγονός ότι πρέπει να εμβαθύνουμε σε τόση λεπτομέρεια της φωτογραφικής ποιότητας για να αναδειχθούν οι αδυναμίες σαν να συγκρίνουμε DSLR ενώ το 99% των χρηστών πιθανότατα θα τρίβουν τα μάτια τους με τις φωτογραφίες καταντάει αστείο. Σαφώς και τόση ανάλυση καλό είναι να γίνεται, ας μην ξεχνάμε όμως να τη βάζουμε στο σωστό πλαίσιο (δηλαδή πόσο αισθητή είναι, πότε και πως επηρρεάζει το αποτέλεσμα, και πότε και πόσο αυτό είναι αντιληπτό και σημαντικό για τον καθένα μας) γιατί αλλιώς καταλήγουμε να διαβάζουμε γραφικότητες τύπου "μάπα κάμερα", "τι να το κάνω αμα δεν τραβάει καλές φώτο" κτλ. λες και αναφερόμαστε στην φωτογραφική του πρώτου iPhone...

Edited by mclisme
Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά όσοι πιστοί της εταιρείας ειδικότερα μέχρι την σειρά 6-6Τ πιστεύω ότι τώρα είναι η καλύτερη στιγμή για πραγματικά καλή αναβάθμιση σε συνολικό επίπεδο. Το ίδιο ισχύει και για τους κατόχους των 7 Pro- 7T Pro σε πολύ μικρότερο βαθμό όμως μιας και οι τρεις κάμερες υπάρχουν στην συγκεκριμένη σειρά και 6,7" οθόνη υπάρχει σε 90hz φυσικά με τα 2Κ ανάλυση στις ίδιες διαστάσεις συσκευών και βάρους. Το 9 Pro όμως είναι πανέμορφη συσκευή για τα μάτια μου με oxygen os είσαι πλήρης για εμπειρία Android όμως η αναμενόμενη σύγκριση ουσιαστικά στο ίδιο εύρος τιμής περίπου και ειδικότερα τώρα που κυκλοφορούν και καλά μεταχειρισμένα s21 ultra ρίχνουν το βάρος της πλάστιγγας προς Samsung μεριά. Εμένα δεν μου αρέσουν τα υπέρ κορεσμένα χρώματα που βγάζουν οι κάμερες των Samsung οπότε αν ανέβαινα τόσο ψηλά σε χρήματα για κινητό θα επέλεγα δαγκωτο 1+ 9 Pro.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά όσοι πιστοί της εταιρείας ειδικότερα μέχρι την σειρά 6-6Τ πιστεύω ότι τώρα είναι η καλύτερη στιγμή για πραγματικά καλή αναβάθμιση σε συνολικό επίπεδο. Το ίδιο ισχύει και για τους κατόχους των 7 Pro- 7T Pro σε πολύ μικρότερο βαθμό όμως μιας και οι τρεις κάμερες υπάρχουν στην συγκεκριμένη σειρά και 6,7" οθόνη υπάρχει σε 90hz φυσικά με τα 2Κ ανάλυση στις ίδιες διαστάσεις συσκευών και βάρους. Το 9 Pro όμως είναι πανέμορφη συσκευή για τα μάτια μου με oxygen os είσαι πλήρης για εμπειρία Android όμως η αναμενόμενη σύγκριση ουσιαστικά στο ίδιο εύρος τιμής περίπου και ειδικότερα τώρα που κυκλοφορούν και καλά μεταχειρισμένα s21 ultra ρίχνουν το βάρος της πλάστιγγας προς Samsung μεριά. Εμένα δεν μου αρέσουν τα υπέρ κορεσμένα χρώματα που βγάζουν οι κάμερες των Samsung οπότε αν ανέβαινα τόσο ψηλά σε χρήματα για κινητό θα επέλεγα δαγκωτο 1+ 9 Pro.

 

Δεν μπορώ να συγκρίνω καινούριο με μεταχειρισμένο γιατί ομοίως σε μτχ. θα βρίσκεις το 9άρι 150 ευρώ κάτω.

 

Επίσης η Samsung μετά και την δεύτερη απόπειρα με το S20 της συζυγου όπου την εμπιστεύτηκα ώστε να διαπιστώσω την "πρόοδο" που έχουν κάνει υποτίθεται με το λειτουργικό έχει εξαφανιστεί από τα ραντάρ εντελώς. Απλά ΔΕΝ μπορεί η εταιρεία να φτιάξει άνετο και καθαρό λειτουργικό, είναι πλέον δεδομένο, το έχει στο DNA της να σου πετάει spam κι ας λέει πόσο χρήσιμο σου είναι και να το δοκιμάσεις κτλ. κτλ. Αν ήθελα τόσο πατρονάρισμα πήγαινα σε Apple που είναι και όλα στημμένα πάνω του. Το πόσα notifications και παρεμβάσεις από μη-native Android services και εφαρμογές εξακολουθώ να βλέπω στο S20 και να με "κουρδίζουν" ψάχνοντας να τα εξαφανίσω είναι απίστευτο. Τουλάχιστον πλέον δεν κουράζεται η συσκευή όπως παλιότερα αλλά και πάλι για μένα καταστρέφει εντελώς τα πλεονεκτήματα της Android εμπειρίας, μακριά...

 

Λίγο που είχα δει το 7άρι 1+ ενός συναδέλφου ήταν απόλαυση, μου θύμισε τις εποχές που πηγαινά αποκλειστικά από Nexus σε Nexus, το πανεύκολο ρουτάρισμα, την πρόσβαση σε custom εφαρμογές που κάνουν ακριβώς εκείνη τη ψαγμένη αλλά μη εγκεκριμένη δουλειά που θέλεις να κάνεις, το πόσο ανάλαφρα κυλάνε όλα. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει άλλη συσκευή εν έτει 2021 που να το προσφέρει αυτό σε τέτοιο βαθμό όσο το 1+ σε συνδυασμό με τις γενικότερες καταιγιστικές επιδόσεις του, το hardware και την ποιότητα του, και αν πρέπει να ζουμάρω σε κάποιες φωτογραφίες, σε κάποιες περιπτώσεις , για να διαπιστώσω κάτι που να υστερεί σε σχέση με την ίδια φώτο από S21 Ultra ας πούμε, δεν αποτελεί ούτε το 1% της σημασίας της υπόλοιπης εμπειρίας σαν παράγοντας επιλογής, γιατί για τέτοιες διαφορές μιλάμε στην ουσία.

Edited by mclisme
Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι με 7 Pro δεν αλλάζω ;) Για αυτό και ανέφερα σε προηγούμενο ποστ ευτυχείς οι νέοι κάτοχοι να το ευχαριστηθούν!
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Πάνω σε αυτό το θέμα της samsung που αναφέρεις φίλε μου Mclisme θα διαφωνήσω κάθετα , θα ακουστούν πολλές Κ διάφορες απόψεις , πλέον η ναυαρχίδα της samsoung σού προσφέρει τα πάντα όλα από λογισμικό μέχρι κάμερα σε top σημείο Κ το ui της είναι πολύ καλό . Το θέμα μας όμως δεν είναι να κρίνει ο κάθε ένας σε αυτό το νήμα την samsung Κ την κάθε samsung γιατί ο κάθε ένας έχει τις δικές του προσωπικές εμπειρίες. Το θέμα είναι η oneplus ,που όντως έβγαλε ένα ποιοτικό κινητό με μελανό σημείο τις κάμερες που υποτίθεται ότι με την συνεργασία που έχει με την εταιρεία αυτή Κ που υποτίθεται ότι ειδικεύεται στα χρωμματα κατάφερε να τα κάνει υπερκορεσμενα τα χρώματα στις φωτογραφίες Κ στον ουρανό. Δεν είμαι υπέρ της samsung απλά καλό είναι να μιλάμε αντικειμενικά. Κ ας ελπίσουμε με τα update να φτιάξουν κάτι αξιοπρεπές.(δικιά μου άποψη)
Link to comment
Share on other sites

Πάνω σε αυτό το θέμα της samsung που αναφέρεις φίλε μου Mclisme θα διαφωνήσω κάθετα , θα ακουστούν πολλές Κ διάφορες απόψεις , πλέον η ναυαρχίδα της samsoung σού προσφέρει τα πάντα όλα από λογισμικό μέχρι κάμερα σε top σημείο Κ το ui της είναι πολύ καλό . Το θέμα μας όμως δεν είναι να κρίνει ο κάθε ένας σε αυτό το νήμα την samsung Κ την κάθε samsung γιατί ο κάθε ένας έχει τις δικές του προσωπικές εμπειρίες. Το θέμα είναι η oneplus ,που όντως έβγαλε ένα ποιοτικό κινητό με μελανό σημείο τις κάμερες που υποτίθεται ότι με την συνεργασία που έχει με την εταιρεία αυτή Κ που υποτίθεται ότι ειδικεύεται στα χρωμματα κατάφερε να τα κάνει υπερκορεσμενα τα χρώματα στις φωτογραφίες Κ στον ουρανό. Δεν είμαι υπέρ της samsung απλά καλό είναι να μιλάμε αντικειμενικά. Κ ας ελπίσουμε με τα update να φτιάξουν κάτι αξιοπρεπές.(δικιά μου άποψη)

 

Δεν κάνω πλήρη σύγκριση με το S21 γιατί όπως είπα αυτό ταιριάζει σε άλλο νήμα. Απλά έγινε μια αναφορά περί "τέλειου" κινητού και S21 και εξήγησα το γιατί το S21 απορρίπτεται από πλευράς μου, ως ένας αγοραστής που είμαι σε θέση να δώσω τα 1000+ που απαιτούν αυτές οι συσκευές και όχι μιλώντας θεωρητικά. Μπορείς να διαφωνείς όσο θέλεις και δεν έχω και κανένα πρόβλημα με αυτό, η εμπειρία μου με πρόσφατη συσκευή One UI ήταν/είναι ότι τα ίδια Παντελάκη μου για όποιον είναι μέτριος προς power user. Υπάρχει και κόσμος που νομίζει ότι έτσι πρέπει να λειτουργούν τα κινητά ή να κάνει τις δουλειές του όπως του ζητά η Apple πχ. και οι οποίοι δεν έχουν κανένα πρόβλημα, θέμα εμπειριών καθαρά όπως είπες κι εσυ.

 

Στο θέμα μας: μελανό σημείο ΔΕΝ μπορείς να το πεις, πως να το κάνουμε, όπως και οποιοδήποτε τηλέφωνο παρουσιάζει το γενικότερο επίπεδο των φωτογράφιων του 9 Pro που έχουμε δει στα τεστ ως τώρα. Υπάρχει τεράστια διαφορά από το "ο κορυφαίος της κατηγορίας και οι άλλοι για πέταμα" και από το "υπολείπεται σε ορισμένα σενάρια χρήσης/λεπτομέρειες" και για τους περισσότερους η όλη κουβέντα μεταξύ σύγκρισης φωτογραφίας των flagships εν έτει 2021 είναι τα bragging rights του στυλ "το Internet λέει ότι έχω το καλύτερο καμερόφωνο" παρά διαφορά που αντιλαμβάνονται ή τους περιορίζει στη λήψη φωτογραφιών, για να είμαστε και λίγο ειλικρινείς δηλαδή. Όταν μπορείς να πάρεις φωτογραφίες που σε ορισμένες περιπτώσεις ξεπερνάνε φωτογραφικές μηχανές του παρελθόντος, από ένα τηλέφωνο, για ποιό κακό επίπεδο φωτογραφίας μιλάμε ακριβώς; Κάπου χάνεται η μπάλα τελείως δηλαδή κοιτώντας απλά τα σκορ/τεστ.

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσαμε να γράφουμε ώρες Κ να ερχόμαστε σε αντιπαράθεση συνέχεια. Σίγουρα ο καθένας έχει τις δικές του απόψεις, όσο για το power user θα σε πάω λίγο ποίο πίσω γιατί ορισμένοι το έχουν καραμέλα Κ δεν απευθύνομαι σε σένα αλλά σε άτομα που νομίζουν ότι θεωρουντε p.user Κ δεν ξέρουν αν έχει κρασαρει η εφαρμογη Κ νομίζουν ότι είναι η συσκευή.. Exynos 990 στο note20u που απευθύνετε σε επαγγελματίες Κ κατώτερος από τον sd 865. Το κινητό είναι κροτίδα Κ αλαγκαριστο σε όλες τις απόψεις Κ υπάρχει νήμα με πάνω από 3000 θετικές απόψεις.φιλικα σού λέω ότι πλέον οι 4 μεγάλες εταιρείες στις ναυαρχίδες τους πλέον όλες θα τρέχουν απροβληματιστα γιατί πλέον ξέρουν να γράφουν λογισμικό ασχετος αν φοράνε sd, exynos , a14, kirin.γενικά να ξέρετε δεν υπάρχει η τέλια συσκευή εκεί έξω, η τέλεια συσκευή είναι για τον αγοραστεί αυτή που του κάνει κλικ σε εμφάνιση Κ στην τσέπη του Κ κάνει κέφι να την κρατάει όλη μέρα με ευχαρίστηση. Συγνώμη για την πολληλογια εκτος

 

----- προσθήκη μηνύματος 101 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα μπορούσαμε να γράφουμε ώρες Κ να ερχόμαστε σε αντιπαράθεση συνέχεια. Σίγουρα ο καθένας έχει τις δικές του απόψεις, όσο για το power user θα σε πάω λίγο ποίο πίσω γιατί ορισμένοι το έχουν καραμέλα Κ δεν απευθύνομαι σε σένα αλλά σε άτομα που νομίζουν ότι θεωρουντε p.user Κ δεν ξέρουν αν έχει κρασαρει η εφαρμογη Κ νομίζουν ότι είναι η συσκευή.. Exynos 990 στο note20u που απευθύνετε σε επαγγελματίες Κ κατώτερος από τον sd 865. Το κινητό είναι κροτίδα Κ αλαγκαριστο σε όλες τις απόψεις Κ υπάρχει νήμα με πάνω από 3000 θετικές απόψεις.φιλικα σού λέω ότι πλέον οι 4 μεγάλες εταιρείες στις ναυαρχίδες τους πλέον όλες θα τρέχουν απροβληματιστα γιατί πλέον ξέρουν να γράφουν λογισμικό ασχετος αν φοράνε sd, exynos , a14, kirin.γενικά να ξέρετε δεν υπάρχει η τέλια συσκευή εκεί έξω, η τέλεια συσκευή είναι για τον αγοραστεί αυτή που του κάνει κλικ σε εμφάνιση Κ στην τσέπη του Κ κάνει κέφι να την κρατάει όλη μέρα με ευχαρίστηση. Συγνώμη για την πολληλογια εκτος θέματος δεν θα απαντήσω ξανά εκτός θέματος. Καλορίζικη στα παιδιά που θα την αγοράσουν γιατί δείχνει μια πολύ ποιοτική συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...