Jump to content

OnePlus 9


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από 3 χρόνια με το εξαιρετικό P20 Pro που ξεπέρασε κάθε προσδοκία μου σε εμπειρία χρήσης, παρά τα διάφορα άκυρα (όπως αποδείχθηκαν) σχόλια πέρι EMUI, ταχύτητας, ή ακόμα και φωτογραφίας :lol: ήρθε η ώρα για μια αλλαγή. Ψάχνω κορυφαία οθόνη 120Hz, βίντεο, φωτογραφία, 5G, ταχύτατο Android περιβάλλον που θα με πάνε πάλι άνετα σε ένα βάθος 2-3ετίας, οπότε όσο διαρρέουν τα spec κλειδώνω όλο και περισσότερο στο 9 Pro. Πέρυσι ήμουν πολύ κοντά στο 8 Pro αλλά επειδή το Huawei εξακολουθούσε να τα κάνει όλα πολύ καλά το κράτησα για 1 ακόμα χρόνο, βλέποντας όμως το S20 FE 5G της συζύγου (εξαιρετικό βίντεο και οθόνη, κουραστικό OS όμως, δεν υπήρχε περίπτωση να μπορέσω να ζήσω μαζί του) φέτος ήρθε το πλήρωμα του χρόνου να αλλάξω την καλύτερη συσκευή που είχα ως τώρα στα 11 χρόνια με Android τηλέφωνα.

 

Κάποιες απορίες που έχω για την ώρα:

 

α) Εφόσον δεν θέλουμε να φορτίζουμε με την πιο γρήγορη φόρτιση συνέχεια η επιλογή είναι απλή φόρτιση μέσω 5V και υπολογιστή ή κάποιος πιο αργός φορτιστής άλλης εταιρείας; Πχ. ο SuperCharge της Ηuawei στα 22.5W ωστε να μην την "ακούσει" νωρίς η μπαταρία;

 

β) Θα κυκλοφορήσει σε dual sim?

 

Ο supercharger της Huawei αν τον βαλεις στο oneplus δε θα φορτίζει με 22.5 w. Δεν ειναι συμβατό. Θα φορτίζει με 10w το πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ο supercharger της Huawei αν τον βαλεις στο oneplus δε θα φορτίζει με 22.5 w. Δεν ειναι συμβατό. Θα φορτίζει με 10w το πολύ.

 

Άρα ακόμα πιο αργή μεν, αλλά ξεκούραστη δε, φόρτιση, σωστά;

 

 

Εννοείται, όπως θες το φορτίζεις. Κι εγώ όποτε είχα τη δυνατότητα ταχυφορτιστή τη χρησιμοποιούσα μόνο σε περίπτωση ανάγκης.

 

Μόνο dual sim βγαίνει.

 

Ευχαριστώ!

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

σαχλαμάρες είναι ότι η γρήγορη φόρτιση χαλάει την μπαταρία. Πιο πολλές πιθανότητες έχει να σας σκίσει το κινητό ένας αργός φορτιστής του ****υ παρα ο μαμα.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Πολλές εταιρείες αναφέρουν ότι η σωστή φόρτιση γίνεται πάντα με τον μαμά φορτιστή άσχετα αν είναι πολύ γρήγορος φορτιστής . Κ σε πολλά κινητά μέσα στο βιβλιαράκι το αναφέρει.εγω προσωπικά όσα κινητά έχω αλλάξει Χρεισοιμοποιω τον γνήσιο φορτιστή
Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγίες των εταιρειών προς τα service center είναι ξεκάθαρες, ΜΟΝΟ με τον γνήσιο ισχύει η εγγύηση, αν στείλεις ότι μαζί, τρως χρέωση.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι στο P20 Pro χρησιμοποιώ αποκλειστικά τον 22.5W SuperCharge και μετά από 2.5+ χρόνια έχω ελάχιστη πτώση αυτονομίας σε σχέση με την αρχή, τόσο που να μην έχει τόση σημασία. Απλά διαβάζοντας για τα 65W του φορτιστή και κάποια σχόλια online αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να το έχω υπόψη.

 

Κάτι άλλο που αναρωτιέμαι καθώς δεν είχα άλλη OnePlus συσκευή στο παρελθόν: συνήθως υπάρχει πλήρες ξεκλείδωμα bootloader/root της συσκευής και customization; Είναι το μόνο πράγμα που moy έλειψε από το P20

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που αναρωτιέμαι καθώς δεν είχα άλλη OnePlus συσκευή στο παρελθόν: συνήθως υπάρχει πλήρες ξεκλείδωμα bootloader/root της συσκευής και customization; Είναι το μόνο πράγμα που moy έλειψε από το P20

Ναι, κατευθείαν με το που το ανοίγεις, κάνεις fastboot oem unlock (χωρίς να χρειάζεται να περιμένεις όπως στα Xiaomi) και δε χάνεις εγγύηση.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

H 1+ είναι η μοναδική ανδροιδ συσκευή που έχει μείνει (μαζί με πιξελ οκ αλλά εκείνα δεν έχει καν εγγύηση). Δεν νοείται ανδροιδ και να μην μπορείς να το κάνεις ότι θες, απλά δεν θα έπρεπε να υφίσταται. Δεν έχει καμία λογική να βγαίνεις από την εγγύηση του HW επειδή πείραξες το SW και θα πρέπει να απαγορευτεί με νόμο διότι δεν στέκει, είναι τέρμα παράλογο. Απλά βγάζουν τρελά φράγκα με την συλλογή δεδομένων και δεν θέλουν να τους χαλάσεις την μπιζνα τους και πρέπει κάπως να σε αναγκάσουν να κουβαλάς την σαβούρα τους.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Ναι, κατευθείαν με το που το ανοίγεις, κάνεις fastboot oem unlock (χωρίς να χρειάζεται να περιμένεις όπως στα Xiaomi) και δε χάνεις εγγύηση.

Φιλε μου μπορεις να μου δωσεις καποιο link με αξιοπιστο οδηγο για root του 8 pro με android 11?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πιο χρώμα σας άρεσε; Θα το χτυπήσει κάνεις 1day;;

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Πιο χρώμα σας άρεσε; Θα το χτυπήσει κάνεις 1day;;

 

το morning mist. Αν μπορούσα να τον κάνω pre order απο τώρα, θα το έκανα :lol:

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Την τρίτη γίνεται η παρουσίαση. Θέλω να αγοράσω κινητό, το 9/

8Τ/8 pro.

Περιμένω να πέσουν οι τιμές .

Link to comment
Share on other sites

Την τρίτη γίνεται η παρουσίαση. Θέλω να αγοράσω κινητό, το 9/

8Τ/8 pro.

Περιμένω να πέσουν οι τιμές .

Στο Banggood το 8 pro έχει 560 Το παρήγγειλα προχθές ..δεν νομίζω να πέσει πολύ παρακάτω ..

εδώ το 7 Pro και κάνει 450 με 500 εκτός αν το θέλεις από γνωστή ελληνική αλυσίδα Με εγγύηση κτλ

Tech fusion
Link to comment
Share on other sites

Είχα παλιά το Huawei 20 pro, το οποίο έκαναν αντικατάσταση συσκευή, επειδή είχε γκριζοπράσινη οθόνη.

Υπάρχει τέτοιο θέμα στα OnePlus ;!!!

Πως ελέγχουμε την ημερομηνία παραγωγής ;

Αφορούσε τις αρχικές παρτίδες ;

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύσει αυτό θα είναι καλό νέο σε αγορά συσκευής από Κίνα και εφόσον δεν βάλει τίποτα περιορισμό να φλασαρεις Oxygen αντί για color OS που θα έχουν η κινεζική version

https://m.gsmarena.com/oneplus_9_series_what_to_expect-news-48318.php

 

Μένει να το δούμε στη πράξη τι ακριβώς θα ισχύει. 04f250678e8b963424a0a9fb4436a2e7.jpg

 

Θα έχει μεγάλο ζοομ ή θα μείνει με 2/3Χ ?

 

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Δεν θα έχει καν περισκοπικη κάμερα, ξέχνα ότι ήξερες με Sammy, Huawei η xiaomi στα flagship τους.

 

Sent from my SM-G9980 using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ουτε καν την παρουσίαση δεν θα δω, απλά θα κάνω pre order. Αν δεν πάρω 1+ δεν θα πάρω καν κινητο, θα κάτσω με τα κουμπιά.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Και οι τιμές αποκαλύφθηκαν για το βασικό variant 9 και 9 Pro και δεν διαφέρουν σε σχέση με πέρσι.

Το 256αρια εννοείται κάνα 100αρι πάνω λογικά.

 

Να δούμε αν θα δώσει κανα δωράκι με προ παραγγελία, χλωμό αλλά ας δούμε σε λίγη ωρ

 

d785b6d2e693159bf967a1f2b0d75e68.jpg

 

Sent from my SM-G9980 using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

ε νταξ μια χαρά είναι οι τιμές. καλα μια χαρά δεν είναι, αλλά εκεί που πήγαν τα υπόλοιπα φτάσαμε να λέμε μια χαρά. εδώ παραλίγο να τα δώσω για σαμσουνκ.......

 

υγ εντωμεταξύ ας βγει κάποιος να πει οκ, άνοιξαν τα preorder, τα υπόλοιπα τα έχουμε βγάλει ενα μηνα πριν :lol::lol::lol:

Edited by johny_pl
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχει καν περισκοπικη κάμερα, ξέχνα ότι ήξερες με Sammy, Huawei η xiaomi στα flagship τους.

 

Sent from my SM-G9980 using Tapatalk

Αλήθεια ποια η διαφορά της τηλεσκοπικής κάμερας από την τελεφώτο;

Και μετά τις τιμές, ποιο βλέπετε ποιο ολοκληρωμένο; OnePlus 8 Pro ή 9;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

ε νταξ μια χαρά είναι οι τιμές. καλα μια χαρά δεν είναι, αλλά εκεί που πήγαν τα υπόλοιπα φτάσαμε να λέμε μια χαρά. εδώ παραλίγο να τα δώσω για σαμσουνκ.......

 

υγ εντωμεταξύ ας βγει κάποιος να πει οκ, άνοιξαν τα preorder, τα υπόλοιπα τα έχουμε βγάλει ενα μηνα πριν :lol::lol::lol:

 

17:30 ώρα Ελλάδος ανοίγει το pre-order

Nokia 5110, Nokia 8210, Nokia 7250, E-Ten Glofiish X500, Samsung SGH-ZV60, Acer Neotouch F1, Samsung Galaxy Nexus, Samsung Duos 1182, LG Nexus 5, Microsoft Lumia 640 DS, Doogee X5 Pro, Honor 5X, OnePlus 5, Honor 20 Lite, Samsung S21+
Link to comment
Share on other sites

17:30 ώρα Ελλάδος ανοίγει το pre-order

 

Θα μείνω δουλειά να κάνω την παραγγελία, εκεί με κατάντησαν :lol::lol::lol: έχω το counter και πάει. Αρκεί να βρω το 12/256

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Τόση διαφήμιση στην κάμερα θα γίνουν ρεζίλι αν δεν έχουν τα αναμενόμενα αποτελέσματα

 

 

Sandstone is back <3

Edited by alex_gate_7
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...