Jump to content

OnePlus 9


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι φήμες επιβεβαιώνονται λοιπόν - η συνεργασία με την Hasselblad για την κάμερα του 9 Pro (άγνωστο ακόμα για τις άλλες παραλλαγές του μοντέλου)

Παρουσίαση στις 23 Μαρτίου

 

 

 

 

[ATTACH]67486[/ATTACH]

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε....περιμένω μια σοβαρή πρόταση για να αντικαταστήσω το πιστό OP5.
Nokia 5110, Nokia 8210, Nokia 7250, E-Ten Glofiish X500, Samsung SGH-ZV60, Acer Neotouch F1, Samsung Galaxy Nexus, Samsung Duos 1182, LG Nexus 5, Microsoft Lumia 640 DS, Doogee X5 Pro, Honor 5X, OnePlus 5, Honor 20 Lite, Samsung S21+
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το περιμένω για να αποφασίσω. Ήμουν ψημένος για iphone 12 pro max αλλά βλέποντας συγκριτικά με το oneplus 8 pro που βγήκε 6 μήνες πριν άλλαξα γνώμη. Τα έχω και τα 2 στην δουλειά οπότε βάζοντας τα δίπλα δίπλα το 8 pro ήταν αρκετά καλύτερο ειδικά η οθόνη του.

 

Εν αναμονή λοιπόν αν και μάλλον με το που ανοίξουν οι παραγγελίες θα την ρίξω με την μια.

Edited by johny_pl
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Από τα specs που έχουν γίνει ήδη γνωστά, ποιο θεωρείται καλύτερο, το 8pro ή το 9 (δεν εννοώ το pro), ειδικά από άποψη κάμερας;
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Από τα specs που έχουν γίνει ήδη γνωστά, ποιο θεωρείται καλύτερο, το 8pro ή το 9 (δεν εννοώ το pro), ειδικά από άποψη κάμερας;

Δεν νομίζω οτι υπάρχουν ξεκάθαρες πληροφορίες για την κάμερα του απλου 9...

Το 9 Pro εισπράτει προς το παρόν όλη την δημοσιότητα - λόγω Hasselblad & Sony IMX789

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι υπάρχουν ξεκάθαρες πληροφορίες για την κάμερα του απλου 9...

Το 9 Pro εισπράτει προς το παρόν όλη την δημοσιότητα - λόγω Hasselblad & Sony IMX789

Συμφωνώ απόλυτα, απλά το προ θα έχει και υψηλότερη τιμή. Και θέλω να δω πόσο θα ρίξουν την τιμή από το 8προ για να το πάρω, εκτός και αν το απλό 9 είναι καλύτερο.

Πώς γινόταν τα άλλα χρόνια. Πρώτα ανακοινώνουν το καινούριο και μετά ρίχνουν την τιμή από το παλιό;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Ολες οι απορίες θα λυθούν αυτό τον μήνα,οπότε υπομονή να δούμε τι ζαριά θα ρίξει η one plus και τι θα βγάλει.

 

Στάλθηκε από το SM-G991B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πιστεύω και εγώ, πάντως από εμπειρία στα προηγούμενα OnePlus, συνήθως ότι διέρρεε, ίσχυε κιόλας.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που διαβάζω leaks για το 9 βλέπω παρα πολύ χολή για την κάμερα. Εντωμεταξύ στο dxomark το 1+8pro έχει 118 score όσο δηλαδή και το s20+. Αλλά οκ έχει από το 1+3 που θυμάμαι να γίνεται αυτό. Δεν έπρεπε να δώσει η 1+ βάση στην κάμερα κατά την γνώμη μου, μια χαρά ήταν.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Οχι έπρεπε φίλε μου.. το 8pro ειχα και το έδωσα γιατι είχα απαιτήσεις. Δε λέω, φοβερή κάμερα αλλα δεν ανταγωνίζεται τους κορυφαίους
Link to comment
Share on other sites

Οχι έπρεπε φίλε μου.. το 8pro ειχα και το έδωσα γιατι είχα απαιτήσεις. Δε λέω, φοβερή κάμερα αλλα δεν ανταγωνίζεται τους κορυφαίους

 

αφού η κάμερα του 8προ έχει ιδια βαθμολογία στο dxomark με το σ20+ και 2 βαθμούς παραπάνω έχει το pixel 5, το note 20 που βγηκαν πολύ αργότερα, πως γίνεται να μην είναι καλή? Αυτό δεν καταλαβαίνω. Βασικά αυτό έχει από παλιά δεν είναι καινούριο. Κράζουν τα 1+ και μετά στα ριβιους του dxomark έχουν ίδιο σκορ και πραγματικά δεν το καταλαβαίνω. Δεν είναι ειδικός στις φωτογραφίες ούτε και με νοιάζουν κιόλας, κάνω άλλα πράγματα στο κινητό αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί τόση χολή. Προχτές έβλεπα συγκριτικό στο yt από έναν που σύγκρινε και κάμερες 8προ vs s21 και πάλι δυσκολευόταν να διαλέξει ποια είναι καλύτερη.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Άστα φίλε εγώ έχω το 1+ 7 Pro το οποίο όντως έχει πάρα πολύ καλή κάμερα ειδικά ο τηλεφακός του έχει πολύ καλλιτεχνική αποτύπωση μου θυμίζει 50αρη prime ωραιος θεματικός φακός, το δε βίντεο του κινητού με μια λέξη εξαιρετικό! Μερικά δείγματα από χρήστη δίχως gimbal...

Εκεί που πάσχει είναι η ισορροπία του λευκού όπου ή το φτιάχνεις γνωρίζοντας τεχνικές μεθόδους εστίασης ή μέσω του Pro mode. Οκ στο φινάλε για εμένα που γνωρίζω αρκετά από φωτογραφικές ρυθμίσεις το 1+ 7 Pro με υπέρ καλύπτει , φαντάζομαι εδώ που θέλει να το "φωνάξει" κιόλας η εταιρεία μέσω της συνεργασία της...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά φοβερές φωτογραφίες βγάζει αλλα για το dxomark δε με νοιαζει τι λενε τα νουμερα, δοκιμάζω κάθε συσκευή σε διαφορετικούς φωτισμούς και νυχτερινές λήψεις κλπ. Βλέπω οτι έρχεται πιο κάτω απο s20u (οχι s21) και απο p30pro. Επαναλαμβάνω μια χαρά είναι και με πολύ φυσική παλέτα χρωμάτων (σε σχέση με ολα τα samsung), αλλα δεν ειναι φωτογραφική συσκευή, ούτε παίρνεις το 8pro επειδή θέλεις κάμερα. Είμαι όμως περίεργος για το 9pro γιατί αυτό ήθελα να δω τόσους μηνες απ'οταν το έδωσα :P
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν μας νοιάζει το dxomark επειδή δεν λέει αυτό που μας αρέσει, αν μας βόλευε μια χαρά θα ήταν.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Εγω το ματι μου κοιταω να ειναι ικανοποιημένο, αμα σου λεει εσενα οτι Higher ειναι το y κινητο και σενα δε σου αρεσει τι θα κάνεις; Note συσκευες ειχα και το αποτελεσμα στα ματια μου ηταν πιο ικανοποιητικό. Να στο πω κ αλλιως, 888SD, 865, exynos κλπ, η εμπειρία χρήσης είναι το αποτέλεσμα, τι με νοιαζει αν ειναι 720G ή 888 και κολλάει η συσκευή.

Πέρα απο τα νούμερα, στη χρήση φαίνεται κάτι. Και το 1+ με updates εφτιαχνε η κάμερα οποιος θυμάται, όταν είχε βγει, δεν ηταν για 1K euros η κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα απαντήσω απλά και μόνο γιατί είδα το όνομά dxo...

Κι οταν το βλέπω αυτό το όνομά βγάζω φλύκταινες.

Ενα από τα πιο άκυρα site πού υπάρχει στο διαδίκτυο.

Ενα site πού απλά προωθεί όσους τους τα σκάνε χοντρά.

Οταν δεν τα σκάνε,βάζουν απλά αποδεκτές βαθμολογίες,βγάζοντας άλλες μέτριες συσκευές στο θέμα κάμερας,καλύτερες.

Κάποτε είχανε βγάλει το sony z5,ενα από τα χειρότερα camera phones δηλαδή,top στο θέμα κάμερας...πρώτο μάλιστα...

Πού από το noise πού είχε στις φωτογραφίες του,κόντεψα να το σπάσω...

Μην αναφέρω και περσινά και προπερσινα top camera phones πού στην πράξη ήταν μετριοτατα.

Αλλά το dxo είπε ότι ήταν tops...

Οσοι θέλουν ας πιστεύουν ενα τέτοιο site...

Οσοι τα χώνουν κι αλλάζουν γρήγορα συσκευές,όπως εγώ,ξέρουμε κι από πρώτο χέρι το τι ισχύει και τι οχι.

Εγώ προτιμώ αυτό πού βλέπει το δικό μου μάτι ως καλύτερό.

 

Update.

Αν μπει κάποιος τώρα στο site τους,έμπειρος εννοείται,θα βάλει τα γέλια με την σειρά βαθμολογίας πού έχουν στα smartphones πού υποτίθεται έχουν τεστάρει.

Στη πραγματικότητα η σειρά διαμορφώνεται αλλιώς αλλά τεσπα.

Αν ήμουν admin η αν είχα δικό μου site τεχνολογίας,με απήχηση,θα έτρωγαν τρελό κράξιμο,γιατί δημοσίευση πού να παραπέμπει σε αυτούς για καλό,σίγουρα δε θα έκανα.

 

Στάλθηκε από το SM-G991B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια κορυφαία συσκευή της oneplus με άθλια (για την κατηγορία) κάμερα. Δυστυχώς από το oneplus 3 μέχρι και σήμερα, το ίδιο μοτίβο επαναλάμβανεται.

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απόλυτα με το ταξιδιώτη.

 

sniper20 κατσε μωρε να βγει πρωτα, αλλα πολλή διαφήμιση ρε παιδί μου..

Link to comment
Share on other sites

μου λύθηκε η απορία λοιπόν. είναι δεδομένο ότι η συγκεκριμένη εταιρεία δεν σας κάνει, γιατί την παρακολουθείτε? ούτε εμένα μου κάνουν τα περισσότερα κινητά αλλά δεν πάω να κράξω κιόλας.

 

στα της συσκευής ωραίο δείχνει στις φωτογραφίες που έγιναν leak. https://www.gsmarena.com/oneplus_9_9_pro_leaks_in_full_renders_ceo_confirms_imx789_sensor-news-48154.php

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Εν αναμονη κι εγώ για την παρουσίαση ώστε να αποφασίσω εάν είμαι για το απλό το 9 ή το pro. Είμαι περίεργη να δω διαφορές στην απόδοση της κάμερας και της μπαταρίας.

 

Απογοητεύτηκα όμως από όλα τα χρώματα. Μου άρεσε πολύ το ανοιχτό πράσινο - τυρκουάζ της 8 σειράς και περίμενα να το έχει πάλι διαθέσιμο. Όλα τα χρώματα μου είναι τελείως αδιάφορα, κρίμα.

 

Επίσης απογοητευτικό αυτο που διάβασα ότι το απλο 9 θα έχει πλαστικό frame τριγύρω και glossy back.

Από ότι φαίνεται πάνε να το "φτηνηνουν" στο build quality ώστε να σπρώξουν τους αγοραστές στο pro μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε τι θα δούμε.... Άραγε θα το φέρουν Ελλάδα επίσημα οι μεγάλες αλυσίδες; Κ να δούμε φέτος τι θα μας επιφυλάσσει η οθόνη τους.... Εκεί που πιστεύαμε ότι διορθώθηκε το θέμα οθόνης, ξανά ανοικτηκε θέμα με την οθόνη του σε χαμηλό φωτισμό Κ τα γριζοπρασινα χρώματα....
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3 χρόνια με το εξαιρετικό P20 Pro που ξεπέρασε κάθε προσδοκία μου σε εμπειρία χρήσης, παρά τα διάφορα άκυρα (όπως αποδείχθηκαν) σχόλια πέρι EMUI, ταχύτητας, ή ακόμα και φωτογραφίας :lol: ήρθε η ώρα για μια αλλαγή. Ψάχνω κορυφαία οθόνη 120Hz, βίντεο, φωτογραφία, 5G, ταχύτατο Android περιβάλλον που θα με πάνε πάλι άνετα σε ένα βάθος 2-3ετίας, οπότε όσο διαρρέουν τα spec κλειδώνω όλο και περισσότερο στο 9 Pro. Πέρυσι ήμουν πολύ κοντά στο 8 Pro αλλά επειδή το Huawei εξακολουθούσε να τα κάνει όλα πολύ καλά το κράτησα για 1 ακόμα χρόνο, βλέποντας όμως το S20 FE 5G της συζύγου (εξαιρετικό βίντεο και οθόνη, κουραστικό OS όμως, δεν υπήρχε περίπτωση να μπορέσω να ζήσω μαζί του) φέτος ήρθε το πλήρωμα του χρόνου να αλλάξω την καλύτερη συσκευή που είχα ως τώρα στα 11 χρόνια με Android τηλέφωνα.

 

Κάποιες απορίες που έχω για την ώρα:

 

α) Εφόσον δεν θέλουμε να φορτίζουμε με την πιο γρήγορη φόρτιση συνέχεια η επιλογή είναι απλή φόρτιση μέσω 5V και υπολογιστή ή κάποιος πιο αργός φορτιστής άλλης εταιρείας; Πχ. ο SuperCharge της Ηuawei στα 22.5W ωστε να μην την "ακούσει" νωρίς η μπαταρία;

 

β) Θα κυκλοφορήσει σε dual sim?

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

 

α) Εφόσον δεν θέλουμε να φορτίζουμε με την πιο γρήγορη φόρτιση συνέχεια η επιλογή είναι απλή φόρτιση μέσω 5V και υπολογιστή ή κάποιος πιο αργός φορτιστής άλλης εταιρείας; Πχ. ο SuperCharge της Ηuawei στα 22.5W ωστε να μην την "ακούσει" νωρίς η μπαταρία;

 

Εννοείται, όπως θες το φορτίζεις. Κι εγώ όποτε είχα τη δυνατότητα ταχυφορτιστή τη χρησιμοποιούσα μόνο σε περίπτωση ανάγκης.

 

β) Θα κυκλοφορήσει σε dual sim?

 

Μόνο dual sim βγαίνει.

Nokia 5110, Nokia 8210, Nokia 7250, E-Ten Glofiish X500, Samsung SGH-ZV60, Acer Neotouch F1, Samsung Galaxy Nexus, Samsung Duos 1182, LG Nexus 5, Microsoft Lumia 640 DS, Doogee X5 Pro, Honor 5X, OnePlus 5, Honor 20 Lite, Samsung S21+
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...