Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Μου πρότειναν για ανανέωση 200Mbps, απεριόριστα σταθερά και κινητά για 2 χρόνια με 33,90.

Αξίζει ως τιμή, αλλά θα ήθελα όποιος ξέρει, να μου πει τι παίζει με την εγκατάσταση του Fiber εντός του σπιτιού.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

On 25/2/2024 at 1:43 ΠΜ, MIKU said:

Καλησπέρα!

Μου πρότειναν για ανανέωση 200Mbps, απεριόριστα σταθερά και κινητά για 2 χρόνια με 33,90.

Αξίζει ως τιμή, αλλά θα ήθελα όποιος ξέρει, να μου πει τι παίζει με την εγκατάσταση του Fiber εντός του σπιτιού.

Από τη στιγμή που φαίνεται διαθεσιμότητα, μπορείς να κάνεις αίτηση.
Θα κανονιστεί ραντεβού μεταξύ εργολάβου και εκπροσώπου του κτιρίου/διαχειριστή για να αποφασιστεί η όδευση των ινών, και σε πρώτο στάδιο θα υλοποιηθεί η κάθετη καλωδίωση (από το δρόμο μέχρι το floorbox κάθε ορόφου). Θα πρέπει να "φυσήξουν" και ίνα από την καμπίνα, εάν δεν έχει ήδη γίνει.

Μετά την ολοκλήρωση της κάθετης, σε συνεννόηση με τον κάθε αιτούντα θα γίνει και η οριζόντια (από το floorbox έως το σημείο τερματισμού μέσα στο σπίτι).

Στη συνέχεια θα έρθει τεχνικός για την ενεργοποίηση.

Όπως είπαμε και στο άλλο θέμα, όλα αυτά είναι χωρίς χρέωση, και μπορεί να γίνουν ακόμη και την ίδια μέρα. Εξοπλισμό μπορεί να σου στείλουν ταχυδρομικά, ή να κρατάει ο τεχνικός τη μέρα της ενεργοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

On 25/2/2024 at 1:43 ΠΜ, MIKU said:

Καλησπέρα!

Μου πρότειναν για ανανέωση 200Mbps, απεριόριστα σταθερά και κινητά για 2 χρόνια με 33,90.

Αξίζει ως τιμή, αλλά θα ήθελα όποιος ξέρει, να μου πει τι παίζει με την εγκατάσταση του Fiber εντός του σπιτιού.

 Καλημέρα. Νοέμβριο έκανα σύνδεση με cosmote fiber 100mbps με 500 λεπτά προς κινητά και απεριόριστα σταθερά για 33,90.

Στην ίδια τιμή σου έδωσαν καλύτερο πρόγραμμα και σε μένα την ευκαιρία να νιώθω κορόιδο.

Thank you Cosmote!😠

Edited by nick petr
Link to comment
Share on other sites

On 27/2/2024 at 11:55 ΠΜ, nick petr said:

 Καλημέρα. Νοέμβριο έκανα σύνδεση με cosmote fiber 100mbps με 500 λεπτά προς κινητά και απεριόριστα σταθερά για 33,90.

Στην ίδια τιμή σου έδωσαν καλύτερο πρόγραμμα και σε μένα την ευκαιρία να νιώθω κορόιδο.

Thank you Cosmote!😠

εγώ Νοέμβριο πήρα απεριόριστα σταθερά και κινητα, δυο ωρες διεθνή για το σταθερό και FTTH 100/10 στα 28,90€. 
 

On 25/2/2024 at 1:43 ΠΜ, MIKU said:

Καλησπέρα!

Μου πρότειναν για ανανέωση 200Mbps, απεριόριστα σταθερά και κινητά για 2 χρόνια με 33,90.

Αξίζει ως τιμή, αλλά θα ήθελα όποιος ξέρει, να μου πει τι παίζει με την εγκατάσταση του Fiber εντός του σπιτιού.

Σαν τιμή καλή είναι, απλά ζητά να σου δώσουν και τίποτα στα καρτοκινητά αν τυχόν έχεις ειτε έστω δυο ωρες για διεθνή σταθερά/κινητα.
Υποψιν η Nova τόσο δίνει την 200/20 σε μη ιδιόκτητο δίκτυο. Ενώ όπου έχει δικό της δίνει 1Gbps. Και η Vodafone να είναι 2-3€ λιγότερα το μήνα. 
 

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά 500άρα από το διπλανό σπίτι έρχεται με lan. Ενώ σταθερός υπολογιστής χτυπάει 500, αν βάλω Access point, το WiFi δίνει 70. Ακόμα και laptop που συνδέεται με lan και πιάνει 500, στο hotspot που δημιουργεί το ίδιο, βγάζει 70.

Γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, kalitexnis_g said:

Παιδιά 500άρα από το διπλανό σπίτι έρχεται με lan. Ενώ σταθερός υπολογιστής χτυπάει 500, αν βάλω Access point, το WiFi δίνει 70. Ακόμα και laptop που συνδέεται με lan και πιάνει 500, στο hotspot που δημιουργεί το ίδιο, βγάζει 70.

Γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό;

Η ταχύτητα στο WiFi εξαρτάται από πολλές παραμέτρους, ειδικά τα χαρακτηριστικά των συσκευών που είναι στα δύο άκρα, τη συμφόρηση των συχνοτήτων στον χώρο, εμπόδια κλπ.

Ποια συσκευή χρησιμοποιείς ως Access Point και με τι συσκευές συνδέεσαι στο WiFi; Ιδανικά θέλεις τουλάχιστον WiFi 5 (802.11ac) 2x2, οπωσδήποτε στα 5GHz και με ελεύθερο κανάλι τουλάχιστον 40MHz για να δεις καλές ταχύτητες.

Link to comment
Share on other sites

Είχα:

- 100αρα γραμμή

- Απεριόριστα σταθερά και 500' κινητά με 33,90.

- Μαζί το πλήρες πακέτο της COSMOTE TV με 28 ευρώ.

Πήρα 100αρα γραμμή, απεριόριστα σταθερά και κινητά και πλήρες πακέτο COSMOTE TV για 24 μήνες όλα με 52,90 και νέο boxaki.

Όλα μέσω chat, χωρίς καθυστερήσεις!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2024 at 10:15 ΠΜ, MIKU said:

Είχα:

- 100αρα γραμμή

- Απεριόριστα σταθερά και 500' κινητά με 33,90.

- Μαζί το πλήρες πακέτο της COSMOTE TV με 28 ευρώ.

Πήρα 100αρα γραμμή, απεριόριστα σταθερά και κινητά και πλήρες πακέτο COSMOTE TV για 24 μήνες όλα με 52,90 και νέο boxaki.

Όλα μέσω chat, χωρίς καθυστερήσεις!

Τόσο το δίνει και σε εμένα, για Cosmote καλή τιμή είναι. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Χανιά Κρήτης. 

Επαρχία γύρω στα 30 χλμ έξω από το κέντρο των Χανίων.

COSMOTE Fiber 200 Unlimited , στα 35,90 ευρώ το μήνα.

Δεν έχω οπτική , η ταχύτητα μου είναι με χαλκό και είμαι υπέρ ευχαριστημένος. 

Αναμένω την οπτική για να βάλω 1G πρόγραμμα ! 

Screen Shot 2024-03-21 at 22.42.11.png

Screen Shot 2024-03-21 at 22.43.41.png

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, SkenaDena said:

Χανιά Κρήτης. 

Επαρχία γύρω στα 30 χλμ έξω από το κέντρο των Χανίων.

COSMOTE Fiber 200 Unlimited , στα 35,90 ευρώ το μήνα.

Δεν έχω οπτική , η ταχύτητα μου είναι με χαλκό και είμαι υπέρ ευχαριστημένος. 

Αναμένω την οπτική για να βάλω 1G πρόγραμμα ! 

Screen Shot 2024-03-21 at 22.42.11.png

Screen Shot 2024-03-21 at 22.43.41.png

Εξήγησέ μου πως στην Γογονή  στον στην Αρχή στο Μέγαρο της αστυνομίας έχουν περασει οπτική το 2022 και ακόμα ειμαστε με VDSL 100και περιμένεις οπτική στο χωριό; Ούτε τα ξενοδοχεία στην Αγία Μαρίνα δεν έχουν οπτικές 🤣🤣🤣

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, zerokill said:

Εξήγησέ μου πως στην Γογονή  στον στην Αρχή στο Μέγαρο της αστυνομίας έχουν περασει οπτική το 2022 και ακόμα ειμαστε με VDSL 100και περιμένεις οπτική στο χωριό; Ούτε τα ξενοδοχεία στην Αγία Μαρίνα δεν έχουν οπτικές 🤣🤣🤣

Άλλη είναι η ζήτηση στην πόλη και άλλη στο χωριό. 200αρα εν το μεταξύ έχω από το 2019. Το σπίτι μου βασικά είναι ακριβώς δίπλα σε καμπίνα και είμαι από ότι φαίνεται από τους υπέρ τυχερούς. Πλην 1-2 ατόμων που ξέρω με οπτική , κανεις άλλος που γνωρίζω δεν έχει (η δεν πιάνει) 200αρα ακόμη και στο κέντρο των Χανίων 

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Ένας ανιψιός μου έχει το Sercomm speedport plus 2. Παίζει Playstation (Fortnite συνήθως 🥲🥲) . Καλύτερα θα είναι να είναι ρυθμισμένο το δίκτυο σε ξεχωριστές μπάντες δηλ 2.4 και 5Ghz σε ξεχωριστά δίκτυα ή καλύτερα στο Dual band ? Με ποιο θα είναι καλύτερα όλοι οι συνδεδεμένοι και θα έχει καλύτερο Gameplay ? ΥΓ Το ρούτερ δεν είναι δίπλα από το Ps είναι σε άλλο δωμάτιο 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, elkons said:

Καλησπέρα

Ένας ανιψιός μου έχει το Sercomm speedport plus 2. Παίζει Playstation (Fortnite συνήθως 🥲🥲) . Καλύτερα θα είναι να είναι ρυθμισμένο το δίκτυο σε ξεχωριστές μπάντες δηλ 2.4 και 5Ghz σε ξεχωριστά δίκτυα ή καλύτερα στο Dual band ? Με ποιο θα είναι καλύτερα όλοι οι συνδεδεμένοι και θα έχει καλύτερο Gameplay ? ΥΓ Το ρούτερ δεν είναι δίπλα από το Ps είναι σε άλλο δωμάτιο 

Προτιμότερα Band Steering ενεργοποιημένο, άρα και ίδιο SSID.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, minast said:

Προτιμότερα Band Steering ενεργοποιημένο, άρα και ίδιο SSID.

Dual band/band steering το ίδιο εννοώ, όντως το δοκίμασα προηγούμενος και όντως είναι καλύτερα. Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! 

Link to comment
Share on other sites

Με καλέσανε και μένα και μου πρόσφεραν την 200ρα με 33,90.

Τώρα έχω την 100ρα με 28,90 και μου βάζουνε κάθε μήνα 1000 λεπτά προς όλους στο καρτοκινητό.

Σκέφτομαι να τους ζητήσω και 3 GB κάθε μήνα. Υπάρχει κάποιος που να του βάζουνε και λεπτά προς όλους και GB για να ξέρω αν είναι εφικτό;

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, stonec said:

Με καλέσανε και μένα και μου πρόσφεραν την 200ρα με 33,90.

Τώρα έχω την 100ρα με 28,90 και μου βάζουνε κάθε μήνα 1000 λεπτά προς όλους στο καρτοκινητό.

Σκέφτομαι να τους ζητήσω και 3 GB κάθε μήνα. Υπάρχει κάποιος που να του βάζουνε και λεπτά προς όλους και GB για να ξέρω αν είναι εφικτό;

Ή το ένα ή το άλλο βάζουν. Αλλά μπορείς να τους ζητήσεις να σου βάζουν ένα 10ευρω. Εμένα μου βάζουν 10 ευρώ και 3gb και της γυναίκας 10 ευρώ και 1000 λεπτά προς όλους. Έχω 100αρα με 30,90 και με παίρνουν ώστε να βάλω οπτική με την ίδια τιμή αλλά με δώρο 50 ευρώ. Και τους λέω δεν έχει νόημα. Θα είχε νόημα να μου λέγατε 30,90 η 200αρα γιατί και με την vdsl κουμπωνω 99, άρα δε με νοιάζει. Ειδικά αφού πλέον δε παίζω παιχνίδια και δε κατεβάζω. 

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση στο σπίτι μου σε κεντρικότατη οδό έχουν περασει οπτικές πριν 3 χρόνια  παρόλα αυτά στον χαρτή https://www.broadband-assist.gov.gr/ φαίνεται ακόμη η περιοχή εκτός.
Πως γινεται να υπάρχει τόσο μεγάλη καθυστέρηση  ενώ τα καλώδια έχουν τοποθετηθέι χρόνια τώρα?

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, zerokill said:

Ερώτηση στο σπίτι μου σε κεντρικότατη οδό έχουν περασει οπτικές πριν 3 χρόνια  παρόλα αυτά στον χαρτή https://www.broadband-assist.gov.gr/ φαίνεται ακόμη η περιοχή εκτός.
Πως γινεται να υπάρχει τόσο μεγάλη καθυστέρηση  ενώ τα καλώδια έχουν τοποθετηθέι χρόνια τώρα?

Σε ποιον πάροχο ανήκει η υποδομή; Μαζί τους έχεις μιλήσει;
Παρότι το broadband-assist ενημερώνεται σχετικά τακτικά πλέον, παλιά ήταν αρκετά ανεπίκαιρες οι πληροφορίες του.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, _NikitaS_ said:

Ή το ένα ή το άλλο βάζουν. Αλλά μπορείς να τους ζητήσεις να σου βάζουν ένα 10ευρω. Εμένα μου βάζουν 10 ευρώ και 3gb και της γυναίκας 10 ευρώ και 1000 λεπτά προς όλους. Έχω 100αρα με 30,90 και με παίρνουν ώστε να βάλω οπτική με την ίδια τιμή αλλά με δώρο 50 ευρώ. Και τους λέω δεν έχει νόημα. Θα είχε νόημα να μου λέγατε 30,90 η 200αρα γιατί και με την vdsl κουμπωνω 99, άρα δε με νοιάζει. Ειδικά αφού πλέον δε παίζω παιχνίδια και δε κατεβάζω. 

Και εγώ σε αυτό το καθεστώς είμαι, 10 ευρώ και 1000 λεπτά και 100ρα γραμμή με 28.90.

Εμένα πάντως δεν μου αναφέρανε επιλογή για 100ρα. Μου είπαν ότι μπορούν να την αναβαθμίσουν σε 200ρα αλλά με 33.90.

Τι εννοείς με δώρο 50 ευρώ; Σου κάνουνε την εγκατάσταση δωρεάν, μπαίνεις στο δίκτυο οπτικής ίνας με 100ρα γραμμή και σου κάνουνε δώρο 50 ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, stonec said:

Και εγώ σε αυτό το καθεστώς είμαι, 10 ευρώ και 1000 λεπτά και 100ρα γραμμή με 28.90.

Εμένα πάντως δεν μου αναφέρανε επιλογή για 100ρα. Μου είπαν ότι μπορούν να την αναβαθμίσουν σε 200ρα αλλά με 33.90.

Τι εννοείς με δώρο 50 ευρώ; Σου κάνουνε την εγκατάσταση δωρεάν, μπαίνεις στο δίκτυο οπτικής ίνας με 100ρα γραμμή και σου κάνουνε δώρο 50 ευρώ;

Δεν δέχτηκα να κάνω την εγκατάσταση γιστι εμένα με ενδιέφερε να μου κάνει πρόταση να μου αναβαθμίσει την ταχύτητα στα ίδια χρήματα. Όχι να μου πει πάλι 100αρα με 30,90. Βέβαια τα 50 ευρώ που μου πρότεινε είναι 16 μήνες 200αρα με 33,90. Μια η άλλη θα ερχόταν. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...