Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μάλλον αυτό περίσσεψε . Για ποια περιοχή μιλάμε;

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτό περίσσεψε . Για ποια περιοχή μιλάμε;

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Μενίδι

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μη τους πήραν το δικό τους καπάκι άμα ήταν καλύτερο και βαρύτερο μαντεμι (τόσο μελετημένο) και βαλαν ένα άλλο για αντικατάσταση πιο "φθηνό" σκέφτομαι Με λουκέτα έπρεπε να είναι όλα εκεί

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γελάω όταν διαβάζω την άποψη του κόσμου ότι στο Μενίδι όλα θα κλαπουν κλπ κλπ και αν μπεις σε σελίδες εύρεσης κλεμμένων αυτοκινήτων πχ κλεβονται αμάξια καθημερινά σε όλες τις περιοχές.. Μένω στο Μενίδι 20 χρόνια, δε μας έχει ενοχλήσει ποτέ κανείς, δεν μας έχει κλέψει κανείς. Το ότι έχει καταυλισμό δε λέει κάτι, και στη Κόρινθο έχει και στην Πάτρα και παντού. Δηλαδή όλοι στη Γλυφάδα μένετε εδώ μέσα; απορώ...

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, DjTony said:

Γελάω όταν διαβάζω την άποψη του κόσμου ότι στο Μενίδι όλα θα κλαπουν κλπ κλπ και αν μπεις σε σελίδες εύρεσης κλεμμένων αυτοκινήτων πχ κλεβονται αμάξια καθημερινά σε όλες τις περιοχές.. Μένω στο Μενίδι 20 χρόνια, δε μας έχει ενοχλήσει ποτέ κανείς, δεν μας έχει κλέψει κανείς. Το ότι έχει καταυλισμό δε λέει κάτι, και στη Κόρινθο έχει και στην Πάτρα και παντού. Δηλαδή όλοι στη Γλυφάδα μένετε εδώ μέσα; απορώ...

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Πλάκα κάνουμε ρε συ... Σωστά ή λάθος, αυτό το στερεότυπο υπάρχει και ανακυκλώνεται.

Link to comment
Share on other sites

αν το βγάλεις καλύτερο από το ΖΤΕ 1600, βλέπουμε για αλλαγή....

φαντάζομαι είναι wifi 6 , έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ευτυχώς είναι wifi 6 και όλα τα χαρακτηριστικά είναι τα ίδια.

Δηλαδη μονη διαφορα με το 1ο ειναι το interface και το WiFi 6 ολο κι ολο;

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά λίγο τη βοήθεια σας. Σε αίτηση φορητότητας είναι προτιμότερο να ζητήσουμε να γίνει άμεσα ή να ζητήσουμε μετά την πάροδο 14 ημερών? Γιατί μπαίνω στον τελευταίο μήνα του συμβολαίου σε λίγες ημέρες, αλλά μου είπε ο υπάλληλος να κάνω τώρα την αίτηση και να ζητήσω περιθώριο 14ημερων, οποτε η αίτηση θα πάει μετά από 14ημερες στον παροχο που είμαι και δεν θα έχω ρήτρα πρόωρης διακοπής. Και μου ανέφερε ότι σε αυτό το διάστημα αν θέλω να ακυρώσω αν θέλω την αίτηση.

Οπότε τι είναι καλύτερο? Να περιμένω λίγες ημέρες να μπω στον τελευταίο μήνα και να ζητήσω άμεση φορητότητα ή κάνω αίτηση από τώρα με το 14ημερο περιθώριο?



The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κάνει αίτηση φορητότητας στις 5/10 προς cosmote με fiber to the home και ακόμη δεν έχει ενεργοποιηθεί (ο εργολάβος έχει τελειώσει εδώ και 18 ημέρες τις κατασκευές). Εννοείται πως ζήτησα να προχωρήσει άμεσα γιατί δεν με ενδιέφερε η υπαναχώρηση και να χάσω άλλες 14 ημέρες. Στο τέλος νομίζω ότι έκανα και λάθος που περίμενα την τελευταία μέρα του συμβολαίου στον άλλο πάροχο για να κάνω την αίτηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κάνει αίτηση φορητότητας στις 5/10 προς cosmote με fiber to the home και ακόμη δεν έχει ενεργοποιηθεί (ο εργολάβος έχει τελειώσει εδώ και 18 ημέρες τις κατασκευές). Εννοείται πως ζήτησα να προχωρήσει άμεσα γιατί δεν με ενδιέφερε η υπαναχώρηση και να χάσω άλλες 14 ημέρες. Στο τέλος νομίζω ότι έκανα και λάθος που περίμενα την τελευταία μέρα του συμβολαίου στον άλλο πάροχο για να κάνω την αίτηση.
Τελικά και εγώ το προχώρησα, έκανα την αίτηση σήμερα και κανόνισα να υπογράψω το συμβόλαιο σε λίγες ημέρες που μπαίνω στον τελευταίο μήνα του συμβολαίου. Προς την αντίθετη κατεύθυνση από εσένα βέβαια, από Cosmote σε άλλη εταιρία.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, zananiro said:

Παιδιά λίγο τη βοήθεια σας. Σε αίτηση φορητότητας είναι προτιμότερο να ζητήσουμε να γίνει άμεσα ή να ζητήσουμε μετά την πάροδο 14 ημερών? Γιατί μπαίνω στον τελευταίο μήνα του συμβολαίου σε λίγες ημέρες, αλλά μου είπε ο υπάλληλος να κάνω τώρα την αίτηση και να ζητήσω περιθώριο 14ημερων, οποτε η αίτηση θα πάει μετά από 14ημερες στον παροχο που είμαι και δεν θα έχω ρήτρα πρόωρης διακοπής. Και μου ανέφερε ότι σε αυτό το διάστημα αν θέλω να ακυρώσω αν θέλω την αίτηση.

Οπότε τι είναι καλύτερο? Να περιμένω λίγες ημέρες να μπω στον τελευταίο μήνα και να ζητήσω άμεση φορητότητα ή κάνω αίτηση από τώρα με το 14ημερο περιθώριο?

Πλέον κατά τις 14 μέρες που ορίζει ο νόμος δεν γίνεται κάποια διεκπεραίωση, απλά "κάθεται" η αίτηση. Είναι σαν να την κάνεις δύο εβδομάδες αργότερα, με άμεση ισχύ.
Εάν συμβουλευτείς τον πίνακα τέλους πρόωρης αποχώρησης, λογικά εφόσον διανύεις τον τελευταίο μήνα δεν οφείλεις κάτι. Εξάλλου ο μήνας είναι προπληρωμένος.

Παρότι δεν έχει μεγάλη διαφορά, εγώ προτιμώ να τις κάνω το τελευταίο δεκαήμερο του συμβολαίου, εάν δεν συντρέχει άλλος λόγος (πχ κάποια καλή προσφορά).

Link to comment
Share on other sites




Πλέον κατά τις 14 μέρες που ορίζει ο νόμος δεν γίνεται κάποια διεκπεραίωση, απλά "κάθεται" η αίτηση. Είναι σαν να την κάνεις δύο εβδομάδες αργότερα, με άμεση ισχύ.
Εάν συμβουλευτείς τον πίνακα τέλους πρόωρης αποχώρησης, λογικά εφόσον διανύεις τον τελευταίο μήνα δεν οφείλεις κάτι. Εξάλλου ο μήνας είναι προπληρωμένος.
Παρότι δεν έχει μεγάλη διαφορά, εγώ προτιμώ να τις κάνω το τελευταίο δεκαήμερο του συμβολαίου, εάν δεν συντρέχει άλλος λόγος (πχ κάποια καλή προσφορά).


Εγώ μπαίνω στον τελευταίο μήνα του συμβολαίου την Πέμπτη. Τελικά την εκανα χτες την αίτηση και κανονίσαμε να υπογράψω τα συμβόλαια την Παρασκευή και θα προχωρήσει άμεσα. Ο υπάλληλος με διαβεβαίωσε ότι δεν θα έχω πρόβλημα με τη ρήτρα πρόωρης αποχώρησης. Ελπίζω να μην μου ελεγε ανοησίες απλά για να κάνω άμεσα την αίτηση και όχι πριν μπω στον τελευταίο μήνα.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites







Εγώ μπαίνω στον τελευταίο μήνα του συμβολαίου την Πέμπτη. Τελικά την εκανα χτες την αίτηση και κανονίσαμε να υπογράψω τα συμβόλαια την Παρασκευή και θα προχωρήσει άμεσα. Ο υπάλληλος με διαβεβαίωσε ότι δεν θα έχω πρόβλημα με τη ρήτρα πρόωρης αποχώρησης. Ελπίζω να μην μου ελεγε ανοησίες απλά για να κάνω άμεσα την αίτηση και όχι πριν μπω στον τελευταίο μήνα.
Αν η φορητότητα ολοκληρωθεί πριν την λήξη του συμβολαίου θα σε χρεώσουν ρήτρα αποδέσμευσης

Στάλθηκε από το 2107113SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν η φορητότητα ολοκληρωθεί πριν την λήξη του συμβολαίου θα σε χρεώσουν ρήτρα αποδέσμευσης

Στάλθηκε από το 2107113SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν είναι πριν τη λήξη του συμβολαίου την έκατσα τη βάρκα. Πάντως στην εξυπηρέτηση πελατών μου είπαν ότι τον τελευταίο μήνα φεύγω χωρίς να πληρώσω κάτι. Ουσιαστικά τους χαρίζω κιόλας.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι πριν τη λήξη του συμβολαίου την έκατσα τη βάρκα. Πάντως στην εξυπηρέτηση πελατών μου είπαν ότι τον τελευταίο μήνα φεύγω χωρίς να πληρώσω κάτι. Ουσιαστικά τους χαρίζω κιόλας.

Όχι δεν είναι έτσι. Τους χαρίζεις το πάγιο η δέσμευση είναι μέχρι την τελευταία μέρα.Αν έχεις δώσει αντίστοιχα κάτι παραπάνω πριν από την λήξη αυτό θα σου αφερεθει αντίστοιχα στον τελευταίο λογαριασμό. Η εξυπηρέτηση πελατών πώληση ήθελε να κάνει

Στάλθηκε από το 2107113SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω σταθερό τηλέφωνο στο χωριό που πάμε μόνο το καλοκαίρι.

Φοβάμαι να το διακόψω ΜΗΠΩΣ μετά δεν 'βρίσκω' γραμμή.

Υπάρχει δυνατότητα να κάνω διακοπη για 6 μήνες αν θυμάμαι καλά η κάποιο 'πρόγραμμα' Χριστούγεννα Πάσχα καλοκαίρι?

Υπάρχει τέλος πάντων κάποια δυνατότητα μείωσης του κόστους?

Link to comment
Share on other sites

Έχω σταθερό τηλέφωνο στο χωριό που πάμε μόνο το καλοκαίρι.
Φοβάμαι να το διακόψω ΜΗΠΩΣ μετά δεν 'βρίσκω' γραμμή.
Υπάρχει δυνατότητα να κάνω διακοπη για 6 μήνες αν θυμάμαι καλά η κάποιο 'πρόγραμμα' Χριστούγεννα Πάσχα καλοκαίρι?
Υπάρχει τέλος πάντων κάποια δυνατότητα μείωσης του κόστους?
https://www.cosmote.gr/eshop/browse/Fixed-Plans/Double-Play-Plans/Home-Double-Play-for-Holiday-House/-/N-1q4022c

Στάλθηκε από το 2107113SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Είχα κάνει αρχικά φορητότητα από wind 100ftth σε nova 200ftth και κατέληξα να μείνω χωρίς ίντερνετ κ τηλέφωνο από αρχές Νοεμβρίου! Τώρα είμαι στη φάση που έχω καταγγείλει τη σύμβαση για να πάω cosmote.

Επειδή ψάχνοντας είδα πολλούς που έχουν το ίδιο πρόβλημα, είναι κανείς άλλος εδώ με αντίστοιχο πρόβλημα πήγε cosmote?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, εχω ενα Speedport Plus (το 1ο) και μετα απο το τελευταιο firmware update, αρχισε να κανει νερα το WiFi. Απο τα 100 που εφτανε, ξαφνικα παει 20, και αυτο χωρις να το κανει μετα απο ενα συγκεκριμενο χρονικο διαστημα, μπορει να το κανει μετα απο 2 μερες, 4, 6 μερες, και αυτο μετα απο επανεκινηση του router. Πηρα τηλεφωνο τη Πεμπτη 8/12, δηλωθηκε βλαβη, λαβαιβω μηνυμα οτι η βλαβη «επιδιορθωθηκε». Αλλα κλαφτα χαραλαμπε, ξανα μανα τα ιδια σημερα. Καλω, μπας και μου κανουν την αντικατασταση, αλλα μου εσπασαν το WiFi στα 2 (ξεχωριστα τα 2.4GHz & 5GHz).

Εχει κανεις αντιμετωπισει τετοιο ζητημα;
(Αν και στη κληση σημερα, του ειπα οτι «δεν θα επρεπε να δουλευει κανονικα οπως παλια;», αλλα ο τυπος αρχιζε να με λεει οτι μερικα ρουτερ δουλευουν ετσι, καποια αλλα γιουβετσι, ξενερωσα μεν, αλλα… αλλα.)

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

βγάλε την γραμμή του οτε από το μόντεμ, πάρ'τους τηλέφωνο και πες ότι δε δουλεύει το wifi....

Δε θα μπορούν να το ελέγξουν απομακρυσμένα και θα σε στείλουν σε κατάστημα για αντικατάσταση μόντεμ, όπου και θα πας το παλιό να πάρεις καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Nikos_s3 said:

βγάλε την γραμμή του οτε από το μόντεμ, πάρ'τους τηλέφωνο και πες ότι δε δουλεύει το wifi....

Δε θα μπορούν να το ελέγξουν απομακρυσμένα και θα σε στείλουν σε κατάστημα για αντικατάσταση μόντεμ, όπου και θα πας το παλιό να πάρεις καινούργιο.

Δεν μπορούν να δουν αν το ρούτερ είναι στην τηλεφωνική γραμμή; 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...