Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, minast said:

Τα προβλήματα που αναφέρονται είναι για πιο ειδικές περιπτώσεις. Πχ χρησιμοποιείς κάποιο dynamic DNS με το H1600;

όχι τίποτα τέτοιο, αλλά γράφουνε και για πτώση των Mbps καθώς και το να χάνει το σήμα του μόνου του. Τέλος πάντων, όλα καλά!

Μια τελευταία ερώτηση, το lan πρέπει να αναβοσβήνει? Το έχω συνδέσει με μια πρίζα tp link για να έχει ίντερνετ ο αποκωδικοποιητής της cosmote

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Το νέο ρουτερ της Cosmote θυμίζει το Wi-Fi 6 Station (έχει άλλη ονομασία δεν το θυμάμαι λολ) της Vodafone που κυκλοφορεί στο εξωτερικό. Ξέρουμε σε ποιες ταχύτητες θα το δίνουν;

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, dennis99 said:

Το νέο ρουτερ της Cosmote θυμίζει το Wi-Fi 6 Station (έχει άλλη ονομασία δεν το θυμάμαι λολ) της Vodafone που κυκλοφορεί στο εξωτερικό. Ξέρουμε σε ποιες ταχύτητες θα το δίνουν;

Σε όλες, αλλά κυρίως στις 100άρες.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, juno said:

Εμένα πάντως σε 50αρα μου είπανε ότι δεν το δίνουν.

Είναι σπανιότερο, αλλά ξέρω περίπτωση αντικατάστασης Entry 2i σε 50άρα που πήρε ZTE.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ισχύει από 50 με entry 2i έγινε ανανέωση συμβολαίου και αλλαγή router με το νέο 1600 χωρίς να το ζητήσω, το γράφει μέσα το συμβόλαιο.

Στάλθηκε από το RMX3370 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν ήδη το Plus, μπορούν να κάνουν αντικατάσταση με το νέο ρούτερ της ΖΤΕ;

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, zurabi_97 said:

Όσοι έχουν ήδη το Plus, μπορούν να κάνουν αντικατάσταση με το νέο ρούτερ της ΖΤΕ;

Ναι, το έχουν κάνει κάποιοι.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, minast said:

Ναι, το έχουν κάνει κάποιοι.

Και δηλαδή πως τους ζητάς; ότι θες αντικατάσταση επειδή θέλω να αλλάξω ρούτερ ή έστω κάποια αιτιολογία πρέπει να πω;

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, zurabi_97 said:

Και δηλαδή πως τους ζητάς; ότι θες αντικατάσταση επειδή θέλω να αλλάξω ρούτερ ή έστω κάποια αιτιολογία πρέπει να πω;

Πχ "έχω προβλήματα με το WiFi".

Link to comment
Share on other sites

Και δηλαδή πως τους ζητάς; ότι θες αντικατάσταση επειδή θέλω να αλλάξω ρούτερ ή έστω κάποια αιτιολογία πρέπει να πω;
έτυχε στο δικό μου speedport plus να χαλάσει η μία θύρα lan.συνομιλησα μεσω της εφαρμογής της cosmote,το ανέφερα και την επόμενη το πήγα σε κατάστημα cosmote της πόλης μου και μου έδωσαν το καινούριο της ZTE.εχω 50άρα γραμμή

Sent from my RMX3363 using Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

On 13/5/2022 at 9:24 ΜΜ, damierom said:

Και σε μένα ήρθε μήνυμα απ την Cosmote ότι διπλασιάστηκε η ταχύτητα ίντερνετ χωρίς καμία επιπλέον επιβάρυνση. Οπότε πλέον έχω 200Mbps από 100 που είχα στη Ν. Ραιδεστό Δήμου Θέρμης!

Έχεις FTTH?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, doganos said:

Τι εννοείς πως πήγε; VDSL έχει

Είχα την εντύπωση ότι 200αρα παίζει μόνο FTTH

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, sonakiasfun said:

Είχα την εντύπωση ότι 200αρα παίζει μόνο FTTH

Τα δύο προφίλ που χρησιμοποιούνται για VDSL/vectoring είναι 17a και 35b. Το πρώτο δίνει εμπορικά προγράμματα έως 100Mbps, το δεύτερο δίνει και 200Mbps. Όλες οι πρόσφατες καμπίνες υποστηρίζουν το δεύτερο, αλλά υπάρχουν παλιότερες που δεν έχουν αναβαθμιστεί και "τερματίζουν" στα 100. 

Link to comment
Share on other sites

Σε μερικες μερες ληγει το 2ετες συμβολαιο COSMOTE Double play L (πληρωνω 26.90)

Με πηρανε πριν λιγες ημερες καποιοι πωλητες της cosmote απο νουμερο που ξεκιναει απο 62_______ και μολις τους ειπα οτι υπαρχει το συγκεκριμενο προγραμμα στα 25.90 απο ανακοινωση της cosmote, μου ειπανε οτι εμεις δεν μπορουμε να κανουμε κατι και  θα πρεπει να μιλησω με το 13888 για να μπορεσω να παω σε αυτο το προγραμμα.

Μιλησα με καποιον υπαλληλο στο 13888 και μου ειπε οτι το συγκεκριμενο προγραμμα δεν εντασετε στην δωρεαν αναβαθμιση σε 50αρα που θα κανει η cosmote, πραγμα που δεν αναφερετε στους ορους, ασε που διαβασα σε γνωστο forum (που ασχολειτε με αυτα τα θεματα), οτι μπορει να γινει δωρεαν αναβαθμιση με το συγκεκριμενο προγραμμα, εγω τους τα ειπα αυτα και μου ειπανε οτι δεν εχουνε τετοια ενημερωση και οτι οπως ειμαι τωρα στα 26.90 δικαιουμε δωρεαν αναβαθμιση.

Το προγραμμα ειναι αυτο https://www.cosmote.gr/announcements/anakoinosi_gia_programma_cosmote_double_play_24_L_24_m.pdf τι μου προτεινετε να κανω, πιθανως υπαρχει στην περιοχη μου μονο η wind που εχει 24αρα στα 20,90 αλλα δεν γνωριζω την αξιοπιστια της συγκεκριμενης εταιρειας, παντως με cosmote εδω και παρα πολλα χρονια δεν εχω κανενα θεμα και οτι τεχνικα προβληματα εχουν προκυψει λυνονται σε μερικες ωρες.

Ξεχασα να πω οτι υπαρχει και το cosmote double play unlimited (στο επισημο site) το οποιο μου ειπανε οτι ειναι προσφορα και εκει ισχυουν τα ιδια οτι δεν ισχυει για δωρεαν αναβαθμιση

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έγινε προσφορά από Wind για 200αρα FTTH στα 24 ευρώ..

Είμαι Cosmote και δίνω 29,90 με το κουπόνι για 100αρα FTTH..έχουν πέσει πολύ οι τιμές γενικά..

Επίσης στην προσφορά μπορώ να προσθέσω αργότερα αν θέλω ΕΟΝ+ με 17 ευρώ το μήνα...

Edited by sonakiasfun
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, dinoslk said:

Σε μερικες μερες ληγει το 2ετες συμβολαιο COSMOTE Double play L (πληρωνω 26.90)

Με πηρανε πριν λιγες ημερες καποιοι πωλητες της cosmote απο νουμερο που ξεκιναει απο 62_______ και μολις τους ειπα οτι υπαρχει το συγκεκριμενο προγραμμα στα 25.90 απο ανακοινωση της cosmote, μου ειπανε οτι εμεις δεν μπορουμε να κανουμε κατι και  θα πρεπει να μιλησω με το 13888 για να μπορεσω να παω σε αυτο το προγραμμα.

Μιλησα με καποιον υπαλληλο στο 13888 και μου ειπε οτι το συγκεκριμενο προγραμμα δεν εντασετε στην δωρεαν αναβαθμιση σε 50αρα που θα κανει η cosmote, πραγμα που δεν αναφερετε στους ορους, ασε που διαβασα σε γνωστο forum (που ασχολειτε με αυτα τα θεματα), οτι μπορει να γινει δωρεαν αναβαθμιση με το συγκεκριμενο προγραμμα, εγω τους τα ειπα αυτα και μου ειπανε οτι δεν εχουνε τετοια ενημερωση και οτι οπως ειμαι τωρα στα 26.90 δικαιουμε δωρεαν αναβαθμιση.

Το προγραμμα ειναι αυτο https://www.cosmote.gr/announcements/anakoinosi_gia_programma_cosmote_double_play_24_L_24_m.pdf τι μου προτεινετε να κανω, πιθανως υπαρχει στην περιοχη μου μονο η wind που εχει 24αρα στα 20,90 αλλα δεν γνωριζω την αξιοπιστια της συγκεκριμενης εταιρειας, παντως με cosmote εδω και παρα πολλα χρονια δεν εχω κανενα θεμα και οτι τεχνικα προβληματα εχουν προκυψει λυνονται σε μερικες ωρες.

Ξεχασα να πω οτι υπαρχει και το cosmote double play unlimited (στο επισημο site) το οποιο μου ειπανε οτι ειναι προσφορα και εκει ισχυουν τα ιδια οτι δεν ισχυει για δωρεαν αναβαθμιση

Σύμφωνα με ανακοίνωση της Cosmote, τα "παλιά" προγράμματα με 420' λεπτά προς κινητά επιδέχονται αναβάθμιση. Τα νέα με 500' ή απεριόριστα προς κινητά, όχι. Το δικό σου δεν ξέρω σε ποια κατηγορία ανήκει.

Όσον αφορά στα χαρακτηριστικά της γραμμής, την ίδια διαδρομή χαλκού έχεις με όλες τις εταιρείες. Ο ΟΤΕ έχει λίγο περισσότερη ευχέρεια σε πιθανές βλάβες γιατί του ανήκει ο χαλκός, αλλά εάν έχεις αξιόπιστη γραμμή παίζει πολύ μικρό ρόλο σε ποιον πάροχο είσαι... Από δίκτυο κορμού η Wind έχει αναβαθμίσει σημαντικά και είναι άμεσα συγκρίσιμο με του ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, minast said:

Σύμφωνα με ανακοίνωση της Cosmote, τα "παλιά" προγράμματα με 420' λεπτά προς κινητά επιδέχονται αναβάθμιση. Τα νέα με 500' ή απεριόριστα προς κινητά, όχι. Το δικό σου δεν ξέρω σε ποια κατηγορία ανήκει.

Όσον αφορά στα χαρακτηριστικά της γραμμής, την ίδια διαδρομή χαλκού έχεις με όλες τις εταιρείες. Ο ΟΤΕ έχει λίγο περισσότερη ευχέρεια σε πιθανές βλάβες γιατί του ανήκει ο χαλκός, αλλά εάν έχεις αξιόπιστη γραμμή παίζει πολύ μικρό ρόλο σε ποιον πάροχο είσαι... Από δίκτυο κορμού η Wind έχει αναβαθμίσει σημαντικά και είναι άμεσα συγκρίσιμο με του ΟΤΕ.

Ειμαι σε αυτο https://www.cosmote.gr/announcements/anakoinosi_gia_programma_cosmote_double_play_24_L_24_m.pdf αλλα πληρωνω 26.90 τους ειπα να παω στα 25.90 με αναβαθμιση και μου λενε οτι δεν μπορουνε, διαβασα σε γνωστο forum οτι το συγκεκριμενο προγραμμα, επιδεχετε αναβαθμιση,

Link to comment
Share on other sites

Σύνδεσα και εγώ σήμερα το νέο ρουτερ της ZTE μετά από δωρεάν αναβάθμιση από 50αρα σε 100αρα. Με το που συνδέθηκε έπιασε τα 100 σε speedtest. Μια χαρά. Με το παλιό speedport, μετά την αναβάθμιση έπιανε μέχρι τα 60 σε speed test.

Τώρα πρέπει να πάω το παλιό πίσω εντός 15ημερων απ'οτι μου είπαν στο κατάστημα που παρέλαβα το καινούργιο. Ξέρει κανείς αν πρέπει να προσέξω κάτι, θα μου δώσουν κάποιο χαρτί να υποθέσω?

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, zananiro said:

Σύνδεσα και εγώ σήμερα το νέο ρουτερ της ZTE μετά από δωρεάν αναβάθμιση από 50αρα σε 100αρα. Με το που συνδέθηκε έπιασε τα 100 σε speedtest. Μια χαρά. Με το παλιό speedport, μετά την αναβάθμιση έπιανε μέχρι τα 60 σε speed test.

Τώρα πρέπει να πάω το παλιό πίσω εντός 15ημερων απ'οτι μου είπαν στο κατάστημα που παρέλαβα το καινούργιο. Ξέρει κανείς αν πρέπει να προσέξω κάτι, θα μου δώσουν κάποιο χαρτί να υποθέσω?

Αν και δεν μου φαίνεται λογικά τέτοια διαφορά στο speed test , ίσως την έκανες με wifi στα 2.4 και όχι στα 5ghz η ethernet . Θα σου δώσουν απόδειξη ότι παρέλαβαν εξοπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν μου φαίνεται λογικά τέτοια διαφορά στο speed test , ίσως την έκανες με wifi στα 2.4 και όχι στα 5ghz η ethernet . Θα σου δώσουν απόδειξη ότι παρέλαβαν εξοπλισμό.
Thanks, οπότε απόδειξη παραλαβής για να είμαστε καλυμμένοι.

Από το κινητό τα εκανα τα speedtest. Δεν θυμάμαι αν υποστήριζε το speedport 5ghz, νομίζω δεν είχε, ήταν το 1ο μοντέλο.

Μιας και το ανέφερες, κάνουμε καμία ρύθμιση στο ρουτερ αναφορικά με τα 2.4 και 5ghz ή τις αφήνουμε ως έχει? (Τώρα που το κοιτάζω, το κινητό έχει συνδεθεί στα 5 ghz). Επίσης παρατήρησα ότι το βασικό ssid παίζει και στα 2.4 και στα 5ghz. Εφτιαξα και ένα ξεχωριστό ssid από τα διαθέσιμα, αλλά αυτό δουλεύει μόνο στα 2.4ghz, θα πρέπει να φτιάξω άλλο με 5 ghz με το ίδιο ssid name και password για να μπορεί να παίζει και στα 2?

Επίσης, στο encryption type, είμαστε ΟΚ με την επιλογή wpa2-psk-aes ή θέλει κάποιο άλλο για καλύτερη ασφάλεια? Το έχω χρόνια σε αυτήν την επιλογή γιατί ήταν recommended και αναρωτιέμαι αν χρειάζεται αλλαγή.





The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, zananiro said:

Thanks, οπότε απόδειξη παραλαβής για να είμαστε καλυμμένοι.

Από το κινητό τα εκανα τα speedtest. Δεν θυμάμαι αν υποστήριζε το speedport 5ghz, νομίζω δεν είχε, ήταν το 1ο μοντέλο.

Μιας και το ανέφερες, κάνουμε καμία ρύθμιση στο ρουτερ αναφορικά με τα 2.4 και 5ghz ή τις αφήνουμε ως έχει? (Τώρα που το κοιτάζω, το κινητό έχει συνδεθεί στα 5 ghz). Επίσης παρατήρησα ότι το βασικό ssid παίζει και στα 2.4 και στα 5ghz. Εφτιαξα και ένα ξεχωριστό ssid από τα διαθέσιμα, αλλά αυτό δουλεύει μόνο στα 2.4ghz, θα πρέπει να φτιάξω άλλο με 5 ghz με το ίδιο ssid name και password για να μπορεί να παίζει και στα 2?

Επίσης, στο encryption type, είμαστε ΟΚ με την επιλογή wpa2-psk-aes ή θέλει κάποιο άλλο για καλύτερη ασφάλεια? Το έχω χρόνια σε αυτήν την επιλογή γιατί ήταν recommended και αναρωτιέμαι αν χρειάζεται αλλαγή.




 

Το 2i speed port είχε μόνο 2.4 γι'αυτό και αυτήν η ταχύτητα. 

Αν έχεις συσκευές λίγο παλιές και δεν συνδέονται εύκολα μπορείς να βάλεις και wpa +wpa2 

Όσο για το wifi αν έχεις πρόβλημα με αποσυνδέσεις ξεχωρισετα με διαφορετικό ssid 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...