Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα από Σκύδρα Ν. Πέλλας. έχω 50αρα γραμμη Cosmote. Μέχρι πριν  6 μήνες δεν έιχα κανένα πρόβλημα. Ξαφνικά άρχισε να κάνει επανεκιννήσεις το ρούτερ συγκεκριμένες ώρες κάθε μερα... δλδ 11 το βραδυ για μιση ωρα πχ.. Μίλησα με αυτους και κλασικά ήρθε τεχνικός τους και μετά από έλεγχο της γραμμής εξω απο το σπίτι μου ειπε οτι αυτοί ειναι οκ κι εχω πρόβλημα στην εσωτερική καλωδίωση (σε μια μονοκατοικία 5-6 ετών) . Άλλαξα το ρούτερ τους κι αγορασα fritz με το οποίο έιχα σταθερή ταχύτητα στο 30 (αφού κλασικά μου κλείδωσαν την ταχύτητα στο 32 λόγω επανεκκινήσεων ) αλλα πάλι τα ίδια...

Έχει κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα με cosmote? ή αλλη εταιρεία? να χρησιμοποίησω την καινούργια τους υπηρεσία για διόρθωση προβλημάτων στο ιντερνετ?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι θέμα cosmote και αφού λες ότι άλλαξες και μοντεμ-ρουτερ εγώ πριν φωνάξω τεχνικό, θα δοκίμαζα να αλλάξω πρίζα- θέση (του ρεύματος) στο ρουτερ και θα τσέκαρα τις συσκευές που συνδέονται σε αυτό μια μια, μήπως κάποια δημιουργεί το πρόβλημα!

Μου έχει τύχει hub της broadlink με υπέρυθρες και rf να μου δημιουργεί πρόβλημα στο ρουτερ μου, γιατί του έδινα πιο δυνατό ρεύμα από όσο έπρεπε!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα! Το παλιό ρούτερ του Speed booster χάλασε και μου έστειλαν για αντικατάσταση το καινούριο Huawei που υποστηρίζει και 4G+ σύμφωνα με τις προδιαγραφές. Το πρόβλημα είναι ότι το έχω συνδέσει εδώ και δύο ώρες αλλά το λαμπάκι του Bonding (συνδιασμός σταθερής και κινητής) δεν ανάβει πράσινο αλλά πορτοκαλί και πρακτικά από ταχύτητες έχω μόνο τα 2Mbps της σταθερής. Πήρα τηλέφωνο στις βλάβες και μου είπαν ότι δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή σταθερής, ούτε στην σιμ και στο σήμα κινητής. Θα το ψάξουν και θα προσπαθήσουν να το κάνουν να δουλέψει απομακρυσμένα ή θα με ενημερώσουν αν πρέπει να κάνω κάτι άλλο. Το έχει συναντήσει άλλος αυτό το πρόβλημα και τι λύση βρήκε; Το έχω γράψει και στο αντίστοιχο νήμα του speed booster αλλά είπα να το βάλω κι εδώ που τα βλέπουν πιο πολλά άτομα. 

Update: Μετά από επικοινωνία μέσω του Chat της εφαρμογής My Cosmote μου έκαναν απομακρυσμένα αναβάθμιση λογισμικού του ρούτερ και δούλεψε κανονικά. Και δεν είναι η πρώτη φορά που στο chat είχα πιο άμεση εξυπηρέτηση απ' ότι τηλεφωνικά...

Edited by Dimos_Vav

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τι γινεται ρε παιδια; Που ειναι η ειδηση εδω ανηρτημενη;

Διαβασα οτι η Cosmote αναβαθμιζει ΔΩΡΕΑΝ τις ταχυτητες internet, οπου δεν υπαρχει ffth.

Δηλαδη εμενα που εχει δυνατοτητα για ffth στο σπιτι μου, δεν θα γινει καμια αναβαθμιση,

ενω στο πατρικο μου οπου η μονη επιλογη εινα η 24αρα dsl, θα την πανε δωρεαν στα 50?

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, karib said:

Τι γινεται ρε παιδια; Που ειναι η ειδηση εδω ανηρτημενη;

Διαβασα οτι η Cosmote αναβαθμιζει ΔΩΡΕΑΝ τις ταχυτητες internet, οπου δεν υπαρχει ffth.

Δηλαδη εμενα που εχει δυνατοτητα για ffth στο σπιτι μου, δεν θα γινει καμια αναβαθμιση,

ενω στο πατρικο μου οπου η μονη επιλογη εινα η 24αρα dsl, θα την πανε δωρεαν στα 50?

Αυτή η διαδικασία έχει ξεκινήσει εδώ και μήνες, και μεταξύ άλλων αναμένεται η έγκριση από την ΕΕΤΤ των αναβαθμίσεων και να οριστούν οι οικονομικοί όροι με τους οποίους και οι εναλλακτικοί πάροχοι θα μπορούν να κάνουν το ίδιο.

Για το παράδειγμά σου, εφόσον εγκριθούν όλες οι αναβαθμίσεις και εφόσον τεχνικά υπάρχει δυνατότητα αναβάθμισης, τα 24 Mbps θα γίνουν 50.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, karib said:

Τι γινεται ρε παιδια; Που ειναι η ειδηση εδω ανηρτημενη;

Διαβασα οτι η Cosmote αναβαθμιζει ΔΩΡΕΑΝ τις ταχυτητες internet, οπου δεν υπαρχει ffth.

Δηλαδη εμενα που εχει δυνατοτητα για ffth στο σπιτι μου, δεν θα γινει καμια αναβαθμιση,

ενω στο πατρικο μου οπου η μονη επιλογη εινα η 24αρα dsl, θα την πανε δωρεαν στα 50?

Εδώ είναι η ανακοίνωση: https://www.cosmote.gr/pdf/freeupgrade.pdf

Αρκετά καλή κίνηση. Αλλά θα πρέπει να μειωθούν και οι τιμές σε αυτούς που δεν μπορούν να κάνουν αναβάθμιση. Για παράδειγμα εγώ πληρώνω 32 ευρώ για 50Mbps. Με είχαν καλέσει άπειρες φορές για να δεχθώ μία πανάκριβη προσφορά στα 100Mbps και τελικά δεν υποστήριζα απ΄ότι μου είπαν 100Mbps, Εάν σε όσους υποστηρίζουν 100 και έχουν 50, γίνει αναβάθμιση στην ίδια τιμή, δηλαδή θα πληρώνουν 30 ευρώ για 100Mbps,είναι άδικο σε όσους δεν τα υποστηρίζουν να πληρώνουν 30 τα 50 Mbps. Κανονικά σε επόμενες ανανεώσεις η τιμή των 50Mbps θα πρέπει να μειωθεί. Γιατί αλλιώς συμφέρει να αλλάξεις πάροχο με τα 1000. 

Link to comment
Share on other sites

On 7/1/2022 at 3:35 ΜΜ, seranata said:

Δε διαφωνώ, απλώς έχει βγάλει και συνεχίζει να βγάζει πολύ αεριτζίδικο χρήμα από τις περιπτώσεις αυτές που ανέφερα.

Ειναι λιγο ασαφες αυτο, δεν υποχρωνεται καποιος να βαλει τηλεφωνο. Οποιος θελει. Επισης, οποιος εχει τηλεφωνικες υπηρεσιες πρεπει να ασχοληθει με αυτο γιατι το πληρωνει. Σημερα με τοσο μεγαλη πληροφορηση, το 'δε γνωριζα, δε μου ειπανε' δε στεκει σα δικαιολογια...

Edited by vaskor
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα να ρωτήσω κάτι, εχω 50vdsl και cosmote tv, εχω 2 νούμερα κινητής σε καρτοκινητα σε άλλους παρόχους, το θέμα είναι οτι η χρήση που κανω είναι ελάχιστη, δηλαδή για να καταλάβετε 60 λεπτά και 500mb θα μου ήταν αρκετά με ιδανικά 120 λεπτά και 1gb, Υπάρχει κάτι κα το ενσωματώσω στο πρόγραμμα που εχω να πληρώνω μια τιμή για ολα και να μην τρέχω ποτε λήγει το υπόλοιπο ποτε η κάρτα κτλ με μια λογική τιμή? γιατί κάτι απεριόριστα data που ακούω και κάτι 1000 λεπτά μου είναι άχρηστα
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 19/3/2022 at 10:20 ΠΜ, leotzian said:

Καλημέρα να ρωτήσω κάτι, εχω 50vdsl και cosmote tv, εχω 2 νούμερα κινητής σε καρτοκινητα σε άλλους παρόχους, το θέμα είναι οτι η χρήση που κανω είναι ελάχιστη, δηλαδή για να καταλάβετε 60 λεπτά και 500mb θα μου ήταν αρκετά με ιδανικά 120 λεπτά και 1gb, Υπάρχει κάτι κα το ενσωματώσω στο πρόγραμμα που εχω να πληρώνω μια τιμή για ολα και να μην τρέχω ποτε λήγει το υπόλοιπο ποτε η κάρτα κτλ με μια λογική τιμή? γιατί κάτι απεριόριστα data που ακούω και κάτι 1000 λεπτά μου είναι άχρηστα
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Φερε τα κινητα στην κοσμοτε και ζητα να σου χρεωνουν μια καρτα/μηνα αυτοματα στο λογαριασμό σταθερης. 

Λιγοτερο απο μια καρτα/μηνα, δεν εχει.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Φερε τα κινητα στην κοσμοτε και ζητα να σου χρεωνουν μια καρτα/μηνα αυτοματα στο λογαριασμό σταθερης. 
Λιγοτερο απο μια καρτα/μηνα, δεν εχει.
Δηλαδή λες 12+12 24€ τον μήνα αν δεν κάνω λάθος η 10ρα τελείωσε στους περισσότερους

Στάλθηκε από το iPlay_40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

με τόσο μικρή κατανάλωση, είναι καλύτερα να καταργήσεις το ένα καρτοκινητό.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, leotzian said:

Δηλαδή λες 12+12 24€ τον μήνα αν δεν κάνω λάθος η 10ρα τελείωσε στους περισσότερους

Στάλθηκε από το iPlay_40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ναι, ειναι το ελαχιστο κοστος.  

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

με τόσο μικρή κατανάλωση, είναι καλύτερα να καταργήσεις το ένα καρτοκινητό.
Το ένα είναι στο όνομα της γυναίκας μου το χρειάζεσαι για πιστοποίηση taxis άυλη συνταγογράφηση κτλ.
Ευχαριστώ παιδιά έτσι πού τα εχουν κανει ολοι μάλλον σε καρτοκινητό θα μείνω με τις προσφορές

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, karib said:

Αν καποιος εχει ηδη mini ups και του χαλασει, του το αντικαθιστουν δωρεαν;

Ή εχει χρεωση;

Εάν είναι εντός εγγύησης, δωρεάν. Κατά τα άλλα, πλέον σε οικιακούς πελάτες δύσκολα δίνουν δωρεάν, ακόμη κι αν τους πεις ότι έχεις κάμερες, συναγερμούς, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αν καποιος εχει ηδη mini ups και του χαλασει, του το αντικαθιστουν δωρεαν;
Ή εχει χρεωση;

Εμενα που τους ζήτησα πριν από 2 χρόνια μου έδωσαν χωρίς κουβέντα. Τους είπα βέβαια ότι έχω συναγερμό συνδεδεμένο όπως και όντως έχω. Και μάλιστα όταν μου έκανε κάτι τρελά μου το αντικατεστησαν.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, minast said:

Εάν είναι εντός εγγύησης, δωρεάν. Κατά τα άλλα, πλέον σε οικιακούς πελάτες δύσκολα δίνουν δωρεάν, ακόμη κι αν τους πεις ότι έχεις κάμερες, συναγερμούς, κλπ.

Δηλαδη αν πχ χαλασει στα 5 χρονια, και φανταζομαι οτι ειναι εκτος εγγυησης, λες οτι δεν το αντικαθιστουν δωρεαν; Γιατι εγγυηση ειναι συνηθως 1-2 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, karib said:

Δηλαδη αν πχ χαλασει στα 5 χρονια, και φανταζομαι οτι ειναι εκτος εγγυησης, λες οτι δεν το αντικαθιστουν δωρεαν; Γιατι εγγυηση ειναι συνηθως 1-2 χρονια.

Σωστά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νέα προγράμματα η cosmote με μειωμένες τιμές.

https://www.cosmote.gr/eshop/go/Fixed Plans/Double Play Plans/Double Play Fiberspeed up to 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, user2163 said:

Νέα προγράμματα η cosmote με μειωμένες τιμές.

https://www.cosmote.gr/eshop/go/Fixed Plans/Double Play Plans/Double Play Fiberspeed up to 200Mbps

τα νεα προγραμματα του οτε παρεχουνε για πρωτη φορα στα χρονικα απεριοριστες κλησεις προς κινητα!! , Επισης στα πακετα με fiber δεν εχει αλλαξει αλλα εχει 420 λεπτα προς κινητα ελλαδος αλλα και προς κλησεις εξωτερικου σταθερα και κινητα .Επισης παρατηρησα οτι οπου ειχε 120 λεπτα προς Ελληνικα κινητα τα εκανε 500 λεπτα προς κινητα. Το κακο επισης ειναι οτι δεν εμφανιζεται το πακετο με double play 24mbs μετα 120 λεπτα προς ολους που ενω υπηρχε κανονικα στο 11888 δεν εμφανιζοτανε στο site της κοσμοτε . Θα παρω τηλεφωνο αυριο να ρωτησω στο 13888 τις τιμες και αμα υπαρχει advance πακετο σε double play 24 εκτος απο το unlimited double play 24 . 

Καποιος που κανει κλησεις προς το εξωτερικο δεν τον συμφερει παντως να αλλαξει πακετο! . 

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Αυτήν την στιγμή έχω ένα συμβόλαιο που λήγει στης 7/5/22 με 250' σταθερά και 30' κινητά και 24αρη ίντερνετ και πληρώνω τον μήνα 22€. Με πήρανε για ανανέωση και μου δώσανε απεριορ.σταθερα και 120' κινητά με 24αρη ίντερνετ στα 25€. Είναι καλή τιμή; Άμα ανανεώσω θα μου αναβάθμιση την γραμμή αργότερα σε 50αρα από ότι είχανε πει παλαιότερα για δωρεάν διπλασιασμό ταχύτητας. Τι με συμβουλεύεται να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...