Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο συγχρονισμός της γραμμής μεταβάλλεται συνεχώς. Έτσι κάνει σε όλες τις γραμμές ο ΟΤΕ. Μια πιάνει λιγότερο μια περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, minast said:

Εάν απενεργοποιήσεις το SRA θα σταματήσει να μεταβάλλεται.

Καλησπέρα μπορείς να με πεις πως γίνεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, spideman3 said:

Καλησπέρα μπορείς να με πεις πως γίνεται αυτό?

Δεν έχω βολικό Plus για να σου πω ακριβώς, αλλά συνήθως είναι μέσα στις ρυθμίσεις DSL. Εάν δεις SRA ή Seamless Rate Adaption, απενεργοποίησέ το.

Έχε υπόψη σου ότι σε περιπτώσεις που έχεις πολύ θόρυβο/σφάλματα, με το SRA πέφτει η ταχύτητα, αλλά χωρίς αυτό μπορεί να αρχίσεις να βλέπεις πολλά σφάλματα ή και αποσυνδέσεις. Δοκίμασέ το και αποφάσισε.

Εάν δυσκολευτείς να το βρεις, πες μας να το ψάξουμε 😉.

Link to comment
Share on other sites




Βασικά δεν το περιέγραψα σωστά είναι και η γιαγιά μου εκει που δεν εχει κινητο και εχει μονο αυτήν την γραμμή οπότε ούτως ή άλλως θα πρεπει να διατηρηθεί η γραμμή και τώρα πληρώνω 18 εύρω για 60' προς σταθερά που προφανώς κάθε μηνα τα ξεπερνάει... 
Απλα το έγραψα σε περίπτωση που εχει κάποιος υπόψη του μια τιμή χαμηλότερη για το 24αρι στον ΟΤΕ


Αν βρεις λύση για κινητό internet, πιστεύω ότι θα σε φτάνουν τα 40 γκιγκα με 10€, μπορείς να κάνεις φορητότητα το αριθμό στην omnivoice (10€/έτος πάγιο) και με ένα τηλέφωνο sip (50€) και πάροχο VoIP κρατάς τον αριθμό για εισερχόμενες και για εξερχόμενες χρησιμοποιείς έναν provider που δίνει 0,5 cents ανά λεπτό ομιλίας. Δηλαδή με 18€ θα μιλάει 3600 λεπτά. Δεν ξέρω πως είναι οι κινητές στην περιοχή σου.
Link to comment
Share on other sites

On 8/12/2021 at 9:29 ΜΜ, pavlitakis1 said:



 

 


Αν βρεις λύση για κινητό internet, πιστεύω ότι θα σε φτάνουν τα 40 γκιγκα με 10€, μπορείς να κάνεις φορητότητα το αριθμό στην omnivoice (10€/έτος πάγιο) και με ένα τηλέφωνο sip (50€) και πάροχο VoIP κρατάς τον αριθμό για εισερχόμενες και για εξερχόμενες χρησιμοποιείς έναν provider που δίνει 0,5 cents ανά λεπτό ομιλίας. Δηλαδή με 18€ θα μιλάει 3600 λεπτά. Δεν ξέρω πως είναι οι κινητές στην περιοχή σου.

 

Σε ευχαριστώ πολύ αλλά οι ταχύτητες των δικτύων κινητής δεν είναι και πολύ καλές στην περιοχή, μάλλον θα πάω σε λύση του ΟΤΕ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα σας μου εκδοθηκε το σταθερο ιντερνετ απο την κοσμοτε και ενω μου ειπανε στο 11888 οτι θα αρχισει να αναγραφεται στους λογαριασμους ποτε ληγει το συμβολαιο , ειδα οτι αναγραφεται, στην τριτη σελιδα πανω απο την χρεωση παγιων εκει που γραφει τις παροχες που εχεις το προγραμμα σταθερης μας γραφει εως και διπλα γραφει την ημερομηνια , μπραβο τους!! να ξερει ο κοσμος ποτε ληγει και να μην πληρωνει εξτρα παγια! . 

 

303.png 

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, JOHNMEGARYTHMOS said:

καλησπερα σας μου εκδοθηκε το σταθερο ιντερνετ απο την κοσμοτε και ενω μου ειπανε στο 11888 οτι θα αρχισει να αναγραφεται στους λογαριασμους ποτε ληγει το συμβολαιο , ειδα οτι αναγραφεται, στην τριτη σελιδα πανω απο την χρεωση παγιων εκει που γραφει τις παροχες που εχεις το προγραμμα σταθερης μας γραφει εως και διπλα γραφει την ημερομηνια , μπραβο τους!! να ξερει ο κοσμος ποτε ληγει και να μην πληρωνει εξτρα παγια! . 

 

303.png 

Μόλις το είδα κι εγώ στον δικό μου λογαριασμό σταθερής. Βέβαια αναγράφεται και στο site. 

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, είδα σήμερα τον λογαριασμό του πατέρα μου στην επαρχία και πληρώνει 35€ τον μήνα για το cosmote double play xl, το οποίο του δίνει max 2,5mbps!!
Ήθελα να ρωτήσω εδώ, πριν τους πάρω τηλέφωνο και να κάνω παράπονα για το ανύπαρκτο ίντερνετ και την ακριβή τιμή, είναι συνηθισμένο φαινόμενο στην επαρχία; ;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, napgin said:

Καλησπέρα, είδα σήμερα τον λογαριασμό του πατέρα μου στην επαρχία και πληρώνει 35€ τον μήνα για το cosmote double play xl, το οποίο του δίνει max 2,5mbps!!
Ήθελα να ρωτήσω εδώ, πριν τους πάρω τηλέφωνο και να κάνω παράπονα για το ανύπαρκτο ίντερνετ και την ακριβή τιμή, είναι συνηθισμένο φαινόμενο στην επαρχία; ;

Αναλόγως την περιοχή, εγώ θα έπαιρνα στο 13788 να δουν τι γίνεται. Εμένα μου έφτιαξαν το Upload που ήταν 550kbps

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από την απόσταση από το κέντρο του ΟΤΕ. Αν είναι πάνω από 2-3χλμ δεν μπορεί να πιάσει παραπάνω. Είναι φυσικός περιορισμός.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Οκ κατάλαβα, άρα είναι λογικό το θέμα ταχύτητας.

Νομίζω κάποια στιγμή όμως είχα διαβάσει, ότι πλέον πρέπει να υπάρχει μια εγγυημένη ταχύτητα για το πρόγραμμα που πληρώνεις, αλλιώς πρέπει να σου κάνουν κάποια έκπτωση. Αυτό ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, napgin said:

Καλησπέρα, είδα σήμερα τον λογαριασμό του πατέρα μου στην επαρχία και πληρώνει 35€ τον μήνα για το cosmote double play xl, το οποίο του δίνει max 2,5mbps!!
Ήθελα να ρωτήσω εδώ, πριν τους πάρω τηλέφωνο και να κάνω παράπονα για το ανύπαρκτο ίντερνετ και την ακριβή τιμή, είναι συνηθισμένο φαινόμενο στην επαρχία; ;

Στο 35 πρεπει να εστιασεις νομιζω.

Να κατεβει στα 29 αρχικα και  πιο κατω αν μπορεσεις.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, napgin said:

Καλησπέρα, είδα σήμερα τον λογαριασμό του πατέρα μου στην επαρχία και πληρώνει 35€ τον μήνα για το cosmote double play xl, το οποίο του δίνει max 2,5mbps!!
Ήθελα να ρωτήσω εδώ, πριν τους πάρω τηλέφωνο και να κάνω παράπονα για το ανύπαρκτο ίντερνετ και την ακριβή τιμή, είναι συνηθισμένο φαινόμενο στην επαρχία; ;

Πού να δεις σε χωριά της επαρχίας τι πληρώνουν γιαγιάδες και παππούδες που δεν έχουν ιδέα τι σημαίνει ίντερνετ... Ένας σημαντικότατος λόγος που η cosmote έχει την άνεση να επενδύει και να βρίσκεται μπροστά.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, seranata said:

Πού να δεις σε χωριά της επαρχίας τι πληρώνουν γιαγιάδες και παππούδες που δεν έχουν ιδέα τι σημαίνει ίντερνετ... Ένας σημαντικότατος λόγος που η cosmote έχει την άνεση να επενδύει και να βρίσκεται μπροστά.

Ο σημαντικός λογος που η cosmote επενδύει, αν επενδύει εσυ το λες, εγω δεν βλεπω καμια επένδυση,  ειναι γιατί ειναι καθολικός πάροχος στο 95% της επικρατείας, οχι απο τους παππούδες

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ, απλώς έχει βγάλει και συνεχίζει να βγάζει πολύ αεριτζίδικο χρήμα από τις περιπτώσεις αυτές που ανέφερα.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, seranata said:

Δε διαφωνώ, απλώς έχει βγάλει και συνεχίζει να βγάζει πολύ αεριτζίδικο χρήμα από τις περιπτώσεις αυτές που ανέφερα.

Αυτο αφορα ολες τις εταιρείες στις οποίες λήγουν τα συμβόλαια και οι πελατες τα αφηνουν με το default να τρεχει που σε ολους είναι φαρμακείο.

Εγω εχω voda και λεει εκπωσεις απο εδω εκπτωσεις απο εκει και τελικα ο λογαριασμος ειναι 18€ και κάτι τον μηνα, αν τον αφησω μετα τα δυο χρονια θα παει καπου 45€🤣 συν τις χρεώσεις ολων των κλήσεων

Link to comment
Share on other sites

Έχω what’s up student dp 24 κάθε δίμηνο μου ερχόταν 38 ευρώ ο λογαριασμός. Το συμβόλαιο έληξε τον Νοέμβριο από τότε δεν έχουν πάρει κανένα τηλέφωνο για ανανέωση συμβολαίου. Σκάει σήμερα λογαριασμός ένα πενηντάρικο με πίστωση παγίου που δεν κατάλαβα πως και γιατί. Το φοιτητικό μου πάσο έχει πλέον λήξει καθώς έχω αποφοιτήσει ,τι να κάνω στην προκειμένη περίπτωση; Να καλέσω εγώ στο τμήμα ανανέωσης ή να το αφήσω αορίστου, και στο my COSMOTE η μόνη προσφορά που βγάζει είναι το sports pack που μου είναι άχρηστο

Στις χρεώσεις γράφει αναλογικό πάγιο και έχει μια τιμή μετά το όνομα του προγράμματος και μια τιμή και μετά πίστωση παγίου εντωμεταξύ δίπλα στο πρόγραμμα γράφει υπόκεινται σε ΦΠΑ 24% υφίστανται κάτι τετοιο;

Edited by dennis99
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,
έχω σύνδεση 24ρι αλλά άκουσα ότι αρχές Μαρτίου θα κάνουν αναβαθμίσεις της ταχύτητας σε όλους τους συνδρομητές. Δηλαδή από 24ρι θα το πάνε 50ρι;

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, zurabi_97 said:

Καλησπέρα,
έχω σύνδεση 24ρι αλλά άκουσα ότι αρχές Μαρτίου θα κάνουν αναβαθμίσεις της ταχύτητας σε όλους τους συνδρομητές. Δηλαδή από 24ρι θα το πάνε 50ρι;

Που το ακουσες αυτο

Link to comment
Share on other sites

Το έχει ανακοινώσει η κοσμοτε, χωρίς όμως λεπτομέρειες για το πώς θα γίνει.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Που το ακουσες αυτο
Μου το είπε ένας υπάλληλος του καταστήματος Γερμανός.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, nikos_kallithea said:

Που το ακουσες αυτο

https://www.cosmote.gr/cs/otegroup/gr/h_ellada_allazei_taxythta.html

Quote

Πρωτοβουλία-σταθμός: Δωρεάν αναβάθμιση ταχυτήτων για τους συνδρομητές COSMOTE
 
Ο Όμιλος ΟΤΕ πήρε τη στρατηγική απόφαση να αναβαθμίσει, εντελώς δωρεάν, τις ταχύτητες του σταθερού ευρυζωνικού internet που απολαμβάνουν σήμερα οι συνδρομητές COSMOTE στις περιοχές που δεν έχει φτάσει ακόμα η οπτική ίνα στο σπίτι, όπου αυτό είναι τεχνολογικά εφικτό. Στόχος της πρωτοβουλίας αυτής, είναι η ενίσχυση της διείσδυσης των υψηλών ταχυτήτων internet και η αξιοποίηση των σημερινών δυνατοτήτων των δικτύων σταθερής από μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού. Η αναβάθμιση των ταχυτήτων χωρίς καμία οικονομική επιβάρυνση, εφόσον εγκριθεί από την ΕΕΤΤ, αναμένεται να ξεκινήσει το Α’ τρίμηνο του 2022 και να ολοκληρωθεί σταδιακά μέσα στη χρονιά. Από την αναβάθμιση των ταχυτήτων θα ωφεληθούν και οι δυνητικοί/νέοι συνδρομητές COSMOTE σταθερής, καθώς θα διατεθούν εμπορικά, νέα προγράμματα σταθερής, μόλις δοθεί έγκριση από την ΕΕΤΤ.

 

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...