Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

10 ώρες πριν, DjTony said:

Επιτέλους μετά από χρόνια η Cosmote έβαλε στην εφαρμογή να μπορείς να δεις τα λεπτά προς σταθερά και κινητά του σταθερού προγράμματος. Αιώνες πίσω σε αυτό το κομμάτι τόσα χρόνια η Cosmote

Sent from my SM-G988B using Tapatalk
 

 

Απο καποια ιστοσελιδα της cosmote,

αραγε δεν μπορει να εχει καποιος αυτη την πληροφορηση;

Link to comment
Share on other sites

On 25/10/2021 at 6:15 ΜΜ, simos_s said:

Κανένα τηλέφωνο για προσφορές στο σταθερό έχουμε, εκτός του 13888 ;

ευχαριστώ 

21 0629 5102

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

On 4/11/2021 at 8:13 ΜΜ, GREGORYMO said:

Η αλλαγή ονόματος στο λογαριασμό στοιχίζει η είναι δωρεάν ?

κατω απο 20 ευρω κοστιζει νομιζω γυρω στα 16η 18 ευρω. 

On 29/10/2021 at 12:31 ΜΜ, DjTony said:

Επιτέλους μετά από χρόνια η Cosmote έβαλε στην εφαρμογή να μπορείς να δεις τα λεπτά προς σταθερά και κινητά του σταθερού προγράμματος. Αιώνες πίσω σε αυτό το κομμάτι τόσα χρόνια η Cosmote Screenshot_20211029-122944_COSMOTE.jpg

Sent from my SM-G988B using Tapatalk
 

αυτο πηγα να γραψω οτι σημερα που μπηκα στο my cosmote το ειδα και εγω!! , Επιτελους η κοσμοτε σταθερη μπορεις να βλεπεις ποσο υπολοιπο εχεις στα κινητα τηλεφωνα! και διεθνη. μετα απο την forthnet τωρα και ο οτε! ,αραγε η vodafone και η wind στο δικτυο σταθερης τους παρεχουνε κατι αντιστοιχο; ή οχι;. Απο την αλλη αμα εχεις 7 ωρες προς κινητα ή διεθνη ειναι παρα πολλες ωρες οποτε και δεν τις καταναλωνεις ποτε! . 

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, JOHNMEGARYTHMOS said:

κατω απο 20 ευρω κοστιζει νομιζω γυρω στα 16η 18 ευρω. 

αυτο πηγα να γραψω οτι σημερα που μπηκα στο my cosmote το ειδα και εγω!! , Επιτελους η κοσμοτε σταθερη μπορεις να βλεπεις ποσο υπολοιπο εχεις στα κινητα τηλεφωνα! και διεθνη. μετα απο την forthnet τωρα και ο οτε! ,αραγε η vodafone και η wind στο δικτυο σταθερης τους παρεχουνε κατι αντιστοιχο; ή οχι;. Απο την αλλη αμα εχεις 7 ωρες προς κινητα ή διεθνη ειναι παρα πολλες ωρες οποτε και δεν τις καταναλωνεις ποτε! . 

Η Vodafone το εχει βαλει εδω και μηνες

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, fotisbasm said:

Δεν ξέρω που να το γράψω, και το γράφω εδώ, αυτό το μόντεμ που δίνει ο ΟΤΕ πως δι@ολο θα μπορέσω να ανοίγω πόρτες για π.χ. τορρεντ???? Όσο και να προσπάθησα τζίφος, κάτι άκουσα ότι έχει ο ΟΤΕ έξτρα κλείδωμα γιαυτό, κάποιος που είχε παρόμοιο πρόβλημα;

Στάλθηκε από το AGS2-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Security - port forward

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, fotisbasm said:

Μάλλον δεν μπήκες καν στην διαδικασία να διαβάσεις όλο το ποστ μου, επίσης στο security δεν υπάρχει η επιλογή port forward, και προφανούς κανένας σας δεν έχει ασχοληθεί με cosmote και πορτες

Στάλθηκε από το AGS2-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Υπαρχουν έξτρα ρυθμίσεις στην παλια οτενετ, αλλα εχω χρονια να μπω αν εχεις κωδικούς προσπάθησε

http://my.otenet.gr/

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, fotisbasm said:

Μάλλον δεν μπήκες καν στην διαδικασία να διαβάσεις όλο το ποστ μου, επίσης στο security δεν υπάρχει η επιλογή port forward, και προφανούς κανένας σας δεν έχει ασχοληθεί με cosmote και πορτες

Στάλθηκε από το AGS2-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Φιλαράκι δεν είναι και τόσο μεγάλο το ποστ σου για να μην το διαβάσω και να απαντήσω στην τύχη

Νομίζω ότι είσαι λίγο εριστικός!!

Εγώ με router cosmote  μια χαρά ανοίγω πόρτες για torrent

Ψάξε και θα την βρεις την άκρη  🙂

image.png

Link to comment
Share on other sites

σε έναν φίλο λήγει το φοιτητικό σταθερό και δεν του έχει έρθει κάποια προσφορά είναι στα 18,90 στο 24αρι, όμως του έχει ακυρωθεί το πάσο μιας και τελείωσε τις σπουδές του. ενημερώνονται αυτοί για την λήξη του πάσου του και ενδέχεται να το ακριβύνουν το πακέτο; αν δεν του κάνουν καλή τιμή σκέφτεται να πάει σε wind ή vodafone 50αρα ή 100αρα αναλόγως τι προσφορά θα παίξει, θα είναι ίδιες οι ταχύτητες; και ποια εταιρία από τις δύο αξίζει; αλλιώς αν μπορέσουμε να προσπαθήσουμε με το τμήμα διακοπών, μένει κέντρο αν αυτό βοηθάει

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, dennis99 said:
σε έναν φίλο λήγει το φοιτητικό σταθερό και δεν του έχει έρθει κάποια προσφορά είναι στα 18,90 στο 24αρι, όμως του έχει ακυρωθεί το πάσο μιας και τελείωσε τις σπουδές του. ενημερώνονται αυτοί για την λήξη του πάσου του και ενδέχεται να το ακριβύνουν το πακέτο; αν δεν του κάνουν καλή τιμή σκέφτεται να πάει σε wind ή vodafone 50αρα ή 100αρα αναλόγως τι προσφορά θα παίξει, θα είναι ίδιες οι ταχύτητες; και ποια εταιρία από τις δύο αξίζει; αλλιώς αν μπορέσουμε να προσπαθήσουμε με το τμήμα διακοπών, μένει κέντρο αν αυτό βοηθάει

Φοιτητικό σταθερό 24αρι 18,90€ όταν ο ανταγωνισμός το δίνει χωρίς εκπτώσεις 17,60 και την 50αρα 4€ παραπάνω? Πολύ ακριβή τιμή. Δηλαδή πόσο έχει χωρίς φοιτητικό πάσο?

Πάντως δύσκολο να το κόψουν λόγω πασου.
Ας μην ανησυχεί όπου και να πάει το ίδιο δίκτυο χρησιμοποιούν όλοι. Βονταφον 50αρα 21,60€ έχω σε γουιντ καμπίνα.

 

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, pavlitakis1 said:

Φοιτητικό σταθερό 24αρι 18,90€ όταν ο ανταγωνισμός το δίνει χωρίς εκπτώσεις 17,60 και την 50αρα 4€ παραπάνω? Πολύ ακριβή τιμή. Δηλαδή πόσο έχει χωρίς φοιτητικό πάσο?

Πάντως δύσκολο να το κόψουν λόγω πασου.
Ας μην ανησυχεί όπου και να πάει το ίδιο δίκτυο χρησιμοποιούν όλοι. Βονταφον 50αρα 21,60€ έχω σε γουιντ καμπίνα.

 

Ακριβως,για νησιά όπως στην δική μου περίπτωση είναι μονόδρομος και όπου έχει καμπίνα ο ΟΤΕ είναι εγγυημένη η ταχύτητα 24/1 σε φοιτητικό.Στη περιοχή μου τουλάχιστον,διότι όταν έφυγα από ΟΤΕ είχα 5Mbps και με είχε ταράξει στις αποσυνδέσεις.

Μετάνιωσα που έφυγα,τα έχω γράψει στα αντίστοιχα νήματα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως,για νησιά όπως στην δική μου περίπτωση είναι μονόδρομος και όπου έχει καμπίνα ο ΟΤΕ είναι εγγυημένη η ταχύτητα 24/1 σε φοιτητικό.Στη περιοχή μου τουλάχιστον,διότι όταν έφυγα από ΟΤΕ είχα 5Mbps και με είχε ταράξει στις αποσυνδέσεις.
Μετάνιωσα που έφυγα,τα έχω γράψει στα αντίστοιχα νήματα.
Τα δίκτυα είναι κοινά. Οποιαδήποτε εταιρεία μπορεί να παίρνει από την καμπίνα του ΟΤΕ. Δεν δικαιολογείται τέτοια διαφορά.
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, pavlitakis1 said:
2 ώρες πριν, Nikolas14 said:
Ακριβως,για νησιά όπως στην δική μου περίπτωση είναι μονόδρομος και όπου έχει καμπίνα ο ΟΤΕ είναι εγγυημένη η ταχύτητα 24/1 σε φοιτητικό.Στη περιοχή μου τουλάχιστον,διότι όταν έφυγα από ΟΤΕ είχα 5Mbps και με είχε ταράξει στις αποσυνδέσεις.
Μετάνιωσα που έφυγα,τα έχω γράψει στα αντίστοιχα νήματα.

Τα δίκτυα είναι κοινά. Οποιαδήποτε εταιρεία μπορεί να παίρνει από την καμπίνα του ΟΤΕ. Δεν δικαιολογείται τέτοια διαφορά.

Με την εξής σημείωση: Ο ΟΤΕ πουλάει ADSL 24 σε σημεία που έχει αναβαθμισμένες καμπίνες, και μερικές φορές κουμπώνει τον δικό του συνδρομητή πάνω στο DSLAM της καμπίνας, με κόφτη στα 24Mbps, αντί να τον στείλει στο Αστικό Κέντρο.

Όταν πρόκειται για συνδρομητή άλλης εταιρείας, πάει στο Αστικό Κέντρο, εκτός εάν πάρει VDSL από την καμπίνα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, minast said:

Με την εξής σημείωση: Ο ΟΤΕ πουλάει ADSL 24 σε σημεία που έχει αναβαθμισμένες καμπίνες, και μερικές φορές κουμπώνει τον δικό του συνδρομητή πάνω στο DSLAM της καμπίνας, με κόφτη στα 24Mbps, αντί να τον στείλει στο Αστικό Κέντρο.

Όταν πρόκειται για συνδρομητή άλλης εταιρείας, πάει στο Αστικό Κέντρο, εκτός εάν πάρει VDSL από την καμπίνα.

Ακριβώς αυτό,έχεις δίκαιο 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, dennis99 said:

σκέφτεται να πάει σε wind ή vodafone 50αρα ή 100αρα αναλόγως τι προσφορά θα παίξει, θα είναι ίδιες οι ταχύτητες; και ποια εταιρία από τις δύο αξίζει;

Είπε ο φίλος κι εγώ απάντησα...

 

4 ώρες πριν, pavlitakis1 said:

Τα δίκτυα είναι κοινά. Οποιαδήποτε εταιρεία μπορεί να παίρνει από την καμπίνα του ΟΤΕ. Δεν δικαιολογείται τέτοια διαφορά.

Οπότε τι σχέση έχει αυτό που γράφεις από κάτω?

 

4 ώρες πριν, minast said:

Με την εξής σημείωση: Ο ΟΤΕ πουλάει ADSL 24 σε σημεία που έχει αναβαθμισμένες καμπίνες, και μερικές φορές κουμπώνει τον δικό του συνδρομητή πάνω στο DSLAM της καμπίνας, με κόφτη στα 24Mbps, αντί να τον στείλει στο Αστικό Κέντρο.

Όταν πρόκειται για συνδρομητή άλλης εταιρείας, πάει στο Αστικό Κέντρο, εκτός εάν πάρει VDSL από την καμπίνα.

VDSL θέλει ο φίλος οπότε σε όποια εταιρεία και να πάει μία από τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Πριν μια βδομάδα ανανέωσα από 24 σε 50 fiber συνδυαστικά με κοσμοτε tv.
Ενώ τις προηγούμενες είχα κοντά 48 ταχύτητα χτες πήγε στα 2 με 3 και αργά το βράδυ 37.
Μετά από επικοινωνία με κοσμοτε μου είπαν ότι θα μου δώσουν το καινούριο ρούτερ γιατί ίσως να κάνει θέμα το παλιό

Link to comment
Share on other sites

Πριν μια βδομάδα ανανέωσα από 24 σε 50 fiber συνδυαστικά με κοσμοτε tv.
Ενώ τις προηγούμενες είχα κοντά 48 ταχύτητα χτες πήγε στα 2 με 3 και αργά το βράδυ 37.
Μετά από επικοινωνία με κοσμοτε μου είπαν ότι θα μου δώσουν το καινούριο ρούτερ γιατί ίσως να κάνει θέμα το παλιό
Κάτι πρέπει να συμβαίνει στο δίκτυο τους. Έχω 100αρα. Κλείδωνα σε 90 περίπου όσο όντως το πρωί σερνόταν στα 2. Έκανα restart το router και πήγε στα 70 κάτι
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα,

Μου έκαναν πρόταση απο τον ΟΤΕ για αναβάθμιση της απλής τηλεφωνικής γραμμής που έχω στο χωριό (Σέρρες) σε 24αρα με απεριόριστα σταθερά 2 ώρες κινητά και διεθνή στα 26,9. Στην σελίδα της cosmote βλέπω είναι στα 28,9 τι λέτε αξίζει η έκπτωση ή μπορεί να πάει και άλλο ;

Υ.Γ. Δεν υπάρχει η εναλλακτική μετάβασης σε αλλον παροχο στην περιοχή

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα,
Μου έκαναν πρόταση απο τον ΟΤΕ για αναβάθμιση της απλής τηλεφωνικής γραμμής που έχω στο χωριό (Σέρρες) σε 24αρα με απεριόριστα σταθερά 2 ώρες κινητά και διεθνή στα 26,9. Στην σελίδα της cosmote βλέπω είναι στα 28,9 τι λέτε αξίζει η έκπτωση ή μπορεί να πάει και άλλο ;
Υ.Γ. Δεν υπάρχει η εναλλακτική μετάβασης σε αλλον παροχο στην περιοχή
Έχεις ανάγκη από μεγάλους όγκους δεδομένων, πάνω από 100 γκιγκα τον μήνα? Έχεις όλες τις εταιρείες κινητής στην περιοχή σου?
Υπάρχουν λύσεις για καρτοιντερνετ και όταν πέφτουν και οι προσφορές απεριόριστα με 10€ τις παίρνεις, χωρίς δεσμεύσεις.
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, pavlitakis1 said:

Έχεις ανάγκη από μεγάλους όγκους δεδομένων, πάνω από 100 γκιγκα τον μήνα? Έχεις όλες τις εταιρείες κινητής στην περιοχή σου?
Υπάρχουν λύσεις για καρτοιντερνετ και όταν πέφτουν και οι προσφορές απεριόριστα με 10€ τις παίρνεις, χωρίς δεσμεύσεις.

Βασικά δεν το περιέγραψα σωστά είναι και η γιαγιά μου εκει που δεν εχει κινητο και εχει μονο αυτήν την γραμμή οπότε ούτως ή άλλως θα πρεπει να διατηρηθεί η γραμμή και τώρα πληρώνω 18 εύρω για 60' προς σταθερά που προφανώς κάθε μηνα τα ξεπερνάει... 

Απλα το έγραψα σε περίπτωση που εχει κάποιος υπόψη του μια τιμή χαμηλότερη για το 24αρι στον ΟΤΕ

Edited by simos_s
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, simos_s said:

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα,

Μου έκαναν πρόταση απο τον ΟΤΕ για αναβάθμιση της απλής τηλεφωνικής γραμμής που έχω στο χωριό (Σέρρες) σε 24αρα με απεριόριστα σταθερά 2 ώρες κινητά και διεθνή στα 26,9. Στην σελίδα της cosmote βλέπω είναι στα 28,9 τι λέτε αξίζει η έκπτωση ή μπορεί να πάει και άλλο ;

Υ.Γ. Δεν υπάρχει η εναλλακτική μετάβασης σε αλλον παροχο στην περιοχή

Γενικα μιλωντας ειναι παρα πολυ ακριβη η τιμη, απο την αλλη ομως δεν εχεις εναλλακτικη, με λιγα λογια μονο να το παζαρεψεις μπορεις, αλλα δεν νομιζω να πεσουν πολυ (αν πεσουν).

Στο προγραμμα που εισαι τωρα ετσι οπως τα λες προφανως και δεν συμφερει. Τουλαχιστον αν κανεις συνδεση θα εχεις και ιντερνετ -αν καταλαβα καλα τωρα δεν εχεις.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, manolog3 said:

Γενικα μιλωντας ειναι παρα πολυ ακριβη η τιμη, απο την αλλη ομως δεν εχεις εναλλακτικη, με λιγα λογια μονο να το παζαρεψεις μπορεις, αλλα δεν νομιζω να πεσουν πολυ (αν πεσουν).

Στο προγραμμα που εισαι τωρα ετσι οπως τα λες προφανως και δεν συμφερει. Τουλαχιστον αν κανεις συνδεση θα εχεις και ιντερνετ -αν καταλαβα καλα τωρα δεν εχεις.

Στο πρόγραμμα που είχα, γιατί έκλεισα την προσφορά, πλήρωνα 18 ευρώ για 60' σε σταθερά Ελλάδος.

Link to comment
Share on other sites

Πριν τρεις μήνες έγραψα ότι η γραμμή μου είχε πρόbλημα στο απερχόμενο καλώδιο και από τα 100 με κατέβασαν στα 50. Ε........ λοιπόν την περασμένη εβδομάδα συνεργείο αντικατέστησε το καλώδιο και τώρα πλέον όλα καλά. Απλά μια ερώτηση η γραμμή συγχρονίζει στα 86.500 και μετά από λίγο ανεβαίνει στα 90000 ή λίγο ποιο κάτω 89000 περίπου χωρίς να κάνει αποσύνδεσει είναι φυσιολογικό ή να μην το ψάξω παραπάνω?

Χωρίς τίτλο.png

Edited by spideman3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...