Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα πριν 15 ημέρες ζήτησα την βοήθεια σας για την γραμμή μου. Ήρθε τεχνικός του ΟΤΕ μέτρησε την γραμμή και βρήκε πρόβλημα στο καλώδιο που έρχεται από τον κατανεμητή στην οικία μου. Ήρθαν και το άλλαξαν. Το πρόβλημα αυτή την φορά ήταν ότι συγχρόνιζε σε διάφορες ταχύτητες με μεγάλη απόκλιση χωρίς να κάνει αποσυνδέσεις. Ξανά ήρθε τεχνικός καιμέτρησε από τον κατανεμητή προς το box δεν βρήκε πρόβλημα. Όταν όμως μέτρησε το καλώδιο (υπόγειο) προς το box εκεί βρήκε το πρόβλημα. Με δική του πρωτοβουλία

ο τεχνικός λόγου ότι δεν υποστηρίζει η γραμμή την 100αρα με υποβάθμισε σε 50αρα. Πήρα τηλέφωνο για να το επιβεβαιώσω - εκκρίνω στο 13888. Φυσικά επειδή είναι δικό τους πρόβλημα δεν θα έχω ποινή.

Όσο αφορά τώρα τα υπόλοιπα δεν πιστεύω ότι θα το επιδιορθώσουν. Ελπίζω κάποια στιγμή να έρθει στην γειτονιά μου η οπτική ίνα μέχρι την οικία. Αυτά παιδιά καλό τριήμερο, καλή ξεκούραση.

Edited by spideman3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πριν 15 ημέρες ζήτησα την βοήθεια σας για την γραμμή μου. Ήρθε τεχνικός του ΟΤΕ μέτρησε την γραμμή και βρήκε πρόβλημα στο καλώδιο που έρχεται από τον κατανεμητή στην οικία μου. Ήρθαν και το άλλαξαν. Το πρόβλημα αυτή την φορά ήταν ότι συγχρόνιζε σε διάφορες ταχύτητες με μεγάλη απόκλιση χωρίς να κάνει αποσυνδέσεις. Ξανά ήρθε τεχνικός καιμέτρησε από τον κατανεμητή προς το box δεν βρήκε πρόβλημα. Όταν όμως μέτρησε το καλώδιο (υπόγειο) προς το box εκεί βρήκε το πρόβλημα. Με δική του πρωτοβουλία

ο τεχνικός λόγου ότι δεν υποστηρίζει η γραμμή την 100αρα με υποβάθμισε σε 50αρα. Πήρα τηλέφωνο για να το επιβεβαιώσω - εκκρίνω στο 13888. Φυσικά επειδή είναι δικό τους πρόβλημα δεν θα έχω ποινή.

Όσο αφορά τώρα τα υπόλοιπα δεν πιστεύω ότι θα το επιδιορθώσουν. Ελπίζω κάποια στιγμή να έρθει στην γειτονιά μου η οπτική ίνα μέχρι την οικία. Αυτά παιδιά καλό τριήμερο, καλή ξεκούραση.

 

οποτε παιρνεις με οπτικη ινα απο αστικο κεντρο ; ή το προβλημα ειναι στο καλωδιο που ερχεται υπογεια και συνδεεται με το κατανανεμητη; . Σε καθε περιπτωση ειναι δικο τους το προβλημα παντως και οχι δικο σου οποτε και να αλλαξεις την καλωδιωση στο σπιτι δεν θα εχεις διαφορα . ΘΑ σου προτεινα να βαλεις speedbooster ετσι ωστες να συνδυαζει κινητη και σταθερη μαζι! και οταν εχεις αποσυνδεσεις με την dsl να μην εχεις προβληματα θα εχεις ιντερνετ! επισης οταν ειναι μαζι dsl και δικτυο κινητης θα εχεις αυξημενες ταχυτητες αλλα οχι σταθερες διοτι παει με το φορτο εργασιας τις κεραιας εκεινη την στιγμη. το εξτρα παγιο ειναι 6,80 ευρω! , επισης πεφτει παρα πολυ διαφημιση για το internet back up αλλα εχει 10 ευρω το μηνα και ειναι usb stick που μπαινει στο ιντερνετ και μονο οταν κοπει η dsl τοτε χρησιμοποιει το δικτυο κινητης και επισης θελει περιπου 2 λεπτα για να δωσει σημα απο το δικτυο κινητης οταν κοπει το dsl!!

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

οποτε παιρνεις με οπτικη ινα απο αστικο κεντρο ; ή το προβλημα ειναι στο καλωδιο που ερχεται υπογεια και συνδεεται με το κατανανεμητη; . Σε καθε περιπτωση ειναι δικο τους το προβλημα παντως και οχι δικο σου οποτε και να αλλαξεις την καλωδιωση στο σπιτι δεν θα εχεις διαφορα . ΘΑ σου προτεινα να βαλεις speedbooster ετσι ωστες να συνδυαζει κινητη και σταθερη μαζι! και οταν εχεις αποσυνδεσεις με την dsl να μην εχεις προβληματα θα εχεις ιντερνετ! επισης οταν ειναι μαζι dsl και δικτυο κινητης θα εχεις αυξημενες ταχυτητες αλλα οχι σταθερες διοτι παει με το φορτο εργασιας τις κεραιας εκεινη την στιγμη. το εξτρα παγιο ειναι 6,80 ευρω! , επισης πεφτει παρα πολυ διαφημιση για το internet back up αλλα εχει 10 ευρω το μηνα και ειναι usb stick που μπαινει στο ιντερνετ και μονο οταν κοπει η dsl τοτε χρησιμοποιει το δικτυο κινητης και επισης θελει περιπου 2 λεπτα για να δωσει σημα απο το δικτυο κινητης οταν κοπει το dsl!!

 

Αναφερει οτι το προβλημα που βρηκε ο τεχνικος στην καλωδιοση απο το καφαο μεχρι το κουτι στο σπιτι το διορθωσαν.

Αφου διορθωθηκε αυτο βρεθηκε νεο προβλημα στην καλωδιωση απο το υπογειο στο διαμερισμα, αυτο δεν ειναι προβλημα του παροχου αλλα του πελατη.

Αν θελει φτιαχνει την βλαβη με δικα του εξοδα και βλεπει τι αποτελεσμα θα εχει ή περιμενει την οπτικη στο διαμερισμα και να τελειωνει μια και καλη.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι στο καλώδιο από το Καφαο μέχρι το box.

 

Ήρθε τεχνικός του ΟΤΕ μέτρησε την γραμμή και βρήκε πρόβλημα στο καλώδιο που έρχεται από τον κατανεμητή στην οικία μου. Ήρθαν και το άλλαξαν. Το πρόβλημα αυτή την φορά ήταν ότι συγχρόνιζε σε διάφορες ταχύτητες με μεγάλη απόκλιση χωρίς να κάνει αποσυνδέσεις. Ξανά ήρθε τεχνικός καιμέτρησε από τον κατανεμητή προς το box δεν βρήκε πρόβλημα. Όταν όμως μέτρησε το καλώδιο (υπόγειο) προς το box εκεί βρήκε το πρόβλημα.

 

Τελικά τι ισχύει;

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Φταίει το καλώδιο από ΚΑΦΑΟ προς το box Απλά σας μπέρδεψα γιατί δεν τα έγραψα καλά. Πάντως πριν από μία ώρα με πήραν από 13888 και με ρώτησαν τι έγινε με την βλάβη. Και τους είπα το παραπάνω. Από τα λεγόμενα του πιθανόν να το επιδιορθώσουν. Edited by spideman3
Link to comment
Share on other sites

Αναφερει οτι το προβλημα που βρηκε ο τεχνικος στην καλωδιοση απο το καφαο μεχρι το κουτι στο σπιτι το διορθωσαν.

Αφου διορθωθηκε αυτο βρεθηκε νεο προβλημα στην καλωδιωση απο το υπογειο στο διαμερισμα, αυτο δεν ειναι προβλημα του παροχου αλλα του πελατη.

Αν θελει φτιαχνει την βλαβη με δικα του εξοδα και βλεπει τι αποτελεσμα θα εχει ή περιμενει την οπτικη στο διαμερισμα και να τελειωνει μια και καλη.

 

Το πρόβλημα είναι στο καλώδιο από το Καφαο μέχρι το box.

 

Τελικά τι ισχύει;

 

Φταίει το καλώδιο από ΚΑΦΑΟ προς το box Απλά σας μπέρδεψα γιατί δεν τα έγραψα καλά. Πάντως πριν από μία ώρα με πήραν από 13888 και με ρώτησαν τι έγινε με την βλάβη. Και τους είπα το παραπάνω. Από τα λεγόμενα του πιθανόν να το επιδιορθώσουν.

 

χαθηκα τελικα τι ισχυει; . δηλαδη απο το box του τοιχου σου μεχρι και μεσα στο σπιτι εχεις υπογειο καλωδιο; , καλυτερα να περασεις ενα εναεριο διοτι δεν γινεται να σκαψεις το σπιτι σου . Εαν καλαβα καλα , αλλιως ειναι προβλημα του οτε και δεν ευθυνεται ο πελατης.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εκείνο το Speedport Smart με εκείνο το repeater ότι ήταν κυκλοφορούν ακόμα από την Cosmote? Γιατί μια που το διαφήμισαν και το εφάρμοσαν στα προγράμματα σταθερής και μια που εξαφανίστηκε
Link to comment
Share on other sites

χαθηκα τελικα τι ισχυει; . δηλαδη απο το box του τοιχου σου μεχρι και μεσα στο σπιτι εχεις υπογειο καλωδιο; , καλυτερα να περασεις ενα εναεριο διοτι δεν γινεται να σκαψεις το σπιτι σου . Εαν καλαβα καλα , αλλιως ειναι προβλημα του οτε και δεν ευθυνεται ο πελατης.

 

Από το ΚΑΦΑΩ μέχρι το σπίτι έξω είναι το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω ένα What's Up Student 24αρι σταθερό στα 18,90 που λήγει τον Νοέμβριο, προς το παρόν δεν μου έχει βγάλει κάποια προσφορά ανανέωσης στο my Cosmote, σε τι τιμές κυμαίνεται το συγκεκριμένο στη ανανέωση? Ή θα προσπαθήσουν να με σπρώξουν σε κανονικό πακέτο? 

Link to comment
Share on other sites

το What's Up Student 24αρι είναι πακέτο double play για σύνδεση σταθερού και internet?

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, έχεις το ίντερνετ και σταθερή τηλεφωνική γραμμή χωρίς δωρεάν λεπτά.

Ισχύει μόνο για κατόχους φοιτητικού πάσο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα

Παράτησα ότι συχνά αναβοσβήνει η ένδειξη telephony στο router τι σημαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα
Παράτησα ότι συχνά αναβοσβήνει η ένδειξη telephony στο router τι σημαίνει;
Αναβοσβήνει όταν σε καλούν ή χρησιμοποιείται η "τηλεφωνική γραμμή".
Link to comment
Share on other sites

On 2/7/2021 at 1:22 ΠΜ, spideman3 said:

 

Από το ΚΑΦΑΩ μέχρι το σπίτι έξω είναι το πρόβλημα

δηλωνε συνεχεια βλαβες και κανε παραπονα στον οτε στο 13788. 

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, noisex said:
20 ώρες πριν, user3365 said:
Καλησπέρα
Παράτησα ότι συχνά αναβοσβήνει η ένδειξη telephony στο router τι σημαίνει;

Αναβοσβήνει όταν σε καλούν ή χρησιμοποιείται η "τηλεφωνική γραμμή".

Το 2ο δεν ισχύει γιατί δεν έχω συνδέσει σταθερό τηλέφωνο για το δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Σε καλούν άρα.

Σε άλλα νέα, πλέον μέσω του My Cosmote υπάρχει ενημέρωση για το υπόλοιπο των λεπτών ομιλίας. 

Link to comment
Share on other sites

Κανένα τηλέφωνο για προσφορές στο σταθερό έχουμε, εκτός του 13888 ;

ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μετά από χρόνια η Cosmote έβαλε στην εφαρμογή να μπορείς να δεις τα λεπτά προς σταθερά και κινητά του σταθερού προγράμματος. Αιώνες πίσω σε αυτό το κομμάτι τόσα χρόνια η Cosmote Screenshot_20211029-122944_COSMOTE.jpg

Sent from my SM-G988B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εκανα και γω την ανανέωση , και βρέθηκα με 4 νούμερα κινητών και 2 σταθερών , κάποιο κοκο μπλόκο επαθε η εφαρμογή χα χα .
Μου το κάνει και εμένα αυτό χρόνια τώρα. Απλά τα κάνω απόκρυψη αυτά που δεν είναι δικά μου..

Sent from my SM-G988B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μου το κάνει και εμένα αυτό χρόνια τώρα. Απλά τα κάνω απόκρυψη αυτά που δεν είναι δικά μου..

Sent from my SM-G988B using Tapatalk

εκανα μια επαννεκίνηση στο τηλέφωνο , και μπήκα πάλι στην εφαρμογή και ειναι εντάξει τώρα , μία σύνδεση κινητής και μία σταθερής οπως ηταν και πριν .
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...